Klasa smartfonu C (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)
Skala ocen 1-5 (5 - bardzo dobry)
Wstęp
Acer jest najbardziej kojarzony z produkcji laptopów (sprzedawanych w atrakcyjnych cenach). Posiada w swojej ofercie również tablety, a także, choć to dla wielu mniej oczywiste, smartfony. Tajwańska firma nie starała się dotąd konkurować z najmocniejszymi markami, skupiła się więc na produktach z niższej i średniej półki. Recenzowany model Liquid Jade S to właśnie średnia półka i jednocześnie ambitny produkt, który stara się zaoferować więcej niż cena mogłaby sugerować. Czy to się udało? Sprawdźmy.
Główne wady i zalety smartfonu Acer Liquid Jade S:
Zalety
Wady
Zestaw - 4
Eleganckie pudełko o niestandardowej konstrukcji zawiera, oprócz telefonu, ładowarkę, kabel micro USB oraz słuchawki. Ładowarka ładuje przyzwoitym prądem 1,35A i posiada odłączany kabel. Słuchawki są wygodniejszego typu dokanałowego, posiadają wbudowany mikrofon i przycisk do dobierania połączeń. Zabrakło za to przycisków odpowiedzialnych za regulację głośności. Wszystkie akcesoria są w kolorze białym, co pasuje do opakowania utrzymanego w kremowo srebrnej kolorystyce. Może nie są to akcesoria z najwyższej półki, ale za to są kompletne, co zdarza się coraz rzadziej. Producenci coraz częściej oszczędzają na słuchawkach, czasem nawet na ładowarce, bądź kablu USB.
Budowa - 4+
Pierwsze wrażenie jakie robi Acer Liquid Jade S jest pozytywne. Chociaż nie jest to jeszcze poziom telefonów premium wykonanych z metalu i szkła to z pewnością wśród telefonów wykonanych z tworzywa Acer nie ma się czego wstydzić. Smartfon jest lekki i cienki. Waga to 116 gramów, a grubość to 7,8 mm. Wiele telefonów w podobnej cenie jest po prostu znacznie grubszych i sprawia bardziej toporne wrażenie od Acera.
Front telefonu został przykryty szkłem Corning Gorilla Glass 3, które jest lekko zaokrąglone przy krawędziach. Oprócz ekranu na przedzie znajdziemy charakterystyczną, wyprofilowaną, połyskującą metalicznie siatkę głośnika, przedni obiektyw kamery oraz logo Acer. Przyciski do obsługi telefonu są wyświetlane na ekranie.
Krawędź została ozdobiona srebrną ramką, ale całe szczęście jest ona wąska i w dobrym guście. Nie przytłacza tak jak w niektórych telefonach, które starają się wyglądać bardziej premium niż są w rzeczywistości. Na górnej krawędzi znajdziemy gniazdo słuchawkowe i przycisk zasilania - szkoda, że nie znajduje się on w wygodniejszym miejscu, np. na jednym z boków. Dolna krawędź to jedynie port USB. Prawa krawędź zawiera przyciski regulujące głośność, natomiast lewa posiada wysuwaną szufladkę.
Owa szufladka wymaga osobnego akapitu, ponieważ jest całkowicie niestandardowa. Zawiera ona dwa miejsca, ale można włożyć do niej zarówno dwie karty nano SIM, jak i jedną kartę nano SIM i jedną kartę pamięci micro SD. W efekcie użytkownik może zdecydować, czy woli telefon dual SIM, czy może standardowy telefon o większej pamięci. Z powodu możliwych kombinacji konieczne jest obejrzenie filmiku instruktażowego wyświetlanego zaraz po włączeniu telefonu, aby zorientować się jak należy umieścić kartę SIM. Szufladka wysuwa się łatwo - cienkie narzędzia są w tym wypadku zbędne. Co ciekawe, przy wyjmowaniu i wykładania szufladki telefon nie restartuje się - można więc podmieniać karty SIM na gorąco.
Najbardziej charakterystycznym elementem tyłu obudowy jest sporych rozmiarów wystający obiektyw aparatu. Ponieważ jest on umieszczony centralnie, na samej górze urządzenia, nie powoduje chybotania, gdy telefon leży na stole, chyba, że dotkniemy ekran przy samej krawędzi. Obiektywowi towarzyszy lampa doświetlająca. Na dole umieszczone jest charakterystyczna kartka tylnego głośnika, która jest okrągła i podobnie jak przednia, również wyprofilowana.
Sama obudowa, wykonana z tworzywa, ma ciemnogranatowy kolor, wpadający niemal w czerń z dodatkowym efektem przypominającym szczotkowany metal. Obudowa nie zbiera odcisków palców, widoczne są jedynie mocno tłuste ślady. Telefon jest naszym zdaniem ładny i korzystając wyłącznie z tworzywa ciężko osiągnąć znacząco lepszy efekt.
Wyświetlacz - 4+
Wyświetlacz w telefonie Acer Liquid Jade S ma standardową, jak na obecne czasy, przekątną 5 cali i rozdzielczość HD - 1280 x 720 pikseli, co przekłada się na gęstość pikseli na poziomie 294 PPI. Rozdzielczość HD uznajemy więc za optymalną jeżeli chodzi o średnią półkę smartfonów.
Ekran wykonany w technologii IPS jest kontrastowy, oferuje nasycone kolory i jest czytelny. Pojedyncze piksele są prawie niewidoczne, choć oczywiście bardziej zauważalne niż w rozdzielczości Full HD.
Jeżeli chodzi o kąty widzenia to są dobre. Kolory się w zasadzie nie zmieniają, spada za to jasność, trochę bardziej niż byśmy sobie życzyli. Poza tym ciężko cokolwiek smartfonowi zarzucić. Ekran jest wystarczająco dobry, żeby nie stwarzał problemów i nie przeszkadzał w użytkowaniu telefonu. Wyprofilowane szkło Gorilla Glass 3 sprawia, że przyjemnie przesuwa się placem po ekranie.
Procesor/pamięć/parametry techniczne - 4
Acer jest kolejnym producentem, który chce powalczyć cenowo, stosując tańsze, ale niekoniecznie gorsze podzespoły Mediateka, zamiast Qualcomma. Jak okazało się przy okazji recenzji Meizu MX4, procesory Mediateka potrafią być naprawdę wydajne.
W Liquid Jade S umieszczono 8 rdzeniowy, 64 bitowy procesor Mediatek MT6752, gdzie każdy rdzeń taktowany jest zegarem 1,5 GHz. Procesor do swojej dyspozycji ma 2 GB RAM. Efekt jest jak na średnią półkę bardzo dobry - w benchmarku telefon wypada niewiele gorzej niż Samsung Galaxy S5, czyli zeszłoroczny flagowiec, a lepiej niż Nexus 5 czy LG G3. To po części zasługa niższej rozdzielczości ekranu, ale dla użytkownika liczy się efekt końcowy, który jest po prostu dobry. Skutkiem jest całkowicie płynne działanie telefonu.
Wydajność graficzna jest również, dzięki niższej rozdzielczości, na wysokim poziomie, uzyskując 52 klatki na sekundę w teście Epic Citadel na ustawieniach ultra wysokich.
Całe szczęście producent nie poskąpił również pamięci na pliki użytkownika, który ma do dyspozycji 16 GB oraz możliwość rozszerzenia dostępnego miejsca za pomocą karty micro SD. W tym przedziale cenowym wciąż trafiają się telefony z 8 GB miejsca, czasem nawet bez wsparcia dla kart SIM.
Acer to solidna propozycja i użytkownik nie powinien odczuć braków wydajności czy pamięci.
System - 4-
Smartfon Acera zadebiutował z ostatnią wersją KitKata, czyli z Androidem w wersji 4.4.4 - ostatnią wersją systemu Google przed wydaniem całkowicie nowego Androida 5.0. Z jednej strony KitKat jest dobrze przetestowany i sprawdzony, z drugiej strony każdy nowy telefon powinien być już fabrycznie wyposażony w Androida 5 lub nowszego.
Sam system nie sprawia żadnych problemów - działa stabilnie i płynnie. Nie wygląda jednak jak czysty Android, bowiem Acer zastosował autorską nakładkę graficzną.
Ekran główny/nakładka - 4
Domyślny motyw zawiera tapetę ze zdjęciem podwodnym, a ekran blokady to zdjęcie wpadającej do wody kropli. Dodatkowo ekran blokady zawiera animowany element, który symbolizuje powierzchnię wody. Gdy użytkownik przechyla telefon na boki, woda faluje i również się przechyla, utrzymując poziom względem ziemi. Dodatkowo ikony aplikacji, które można uruchomić wprost z ekranu blokady, czyli:
zdają się zaraz po wybudzeniu ekranu wypływać na powierzchni symulowanej wody.
Po odblokowaniu ekranu widać ikony podstawowych aplikacji i widżet pogody. Po jego dotknięciu wyświetla się animacja aktualnej pogody wraz z dźwiękiem. Przy deszczowej pogodzie będą to spadające i spływające po szybie krople wraz z dźwiękiem deszczu, w przy słonecznej użytkownik usłyszy śpiew ptaków. Foldery również wyglądają inaczej niż standardowo. Zamiast ikony folderu widzimy nakładający się na siebie plik ikon, niczym karty do gry. Wygląda to ładnie, ale oprócz pierwszej aplikacji, trudno domyślić się jakie jeszcze programy znajdują się w folderze. Na sąsiednich pulpitach znajdziemy jeszcze widżet Muzyka Google Play oraz zliczanie wykorzystanego pakietu danych.
W motywie Acera kolorem przewodnim jest jasny zielony, który wiąże się z samą marką. Taki kolor mają wybrane, podświetlone pozycje, czy ikony szybkich ustawień na górnej belce. Jeśli o belkę chodzi, oprócz standardowych funkcji, takich jak wyłączanie WiFi, znajdziemy na niej tryb czytania, który zmniejsza kontrast wyświetlacza, nadając mu cieplejszy odcień oraz skrót do latarki, która oprócz ciągłego świecenia, może mrugać albo wysyłać kodem Morsa sygnał SOS.
Głównym dodatkiem odróżniającym nakładkę producenta od czystego Androida jest dość rozbudowany tryb aplikacji okienkowych, które unoszą się ponad pulpitem oraz aplikacjami pełnoekranowymi i są częściowo przejrzyste. Owe mini aplikacje można aktywować z ekranu przełączania się pomiędzy aplikacjami (multitasking), jak i podczas dzwonienia. Powinno to ułatwiać robienie kilku czynności na raz, np. czytanie maila i jednoczesne sumowanie na kalkulatorze liczb. Wśród mini aplikacji znajdziemy:
Można uruchamiać kilka mini aplikacji jednocześnie i przełączać się między oknami. Można też minimalizować aplikacje do wielkości samej belki. Przesuwanie pulpitów nie chowa uruchomionych mini aplikacji. Wszystko to rozszerza możliwości wykorzystania telefonu do bardziej skomplikowanych zastosowań, niż robienie jednej rzeczy na raz.
Z dodatków należy jeszcze wymienić Quick Mode, który posiada trzy ustawienia:
Są to warianty uproszczonego pulpitu, który zamiast wielu pulpitów i dostępu do wielu podekranów zastępują je listą jedynie wybranych aplikacji w formie dużych ikon-kafelków, co znacznie ułatwia obsługę. Tryb może okazać się bardzo przydatny, gdy głównym użytkownikiem telefonu ma być dziecko lub osoba starsza. Zwłaszcza, że wyjście z trybu można zablokować ustawionym PINem. Quick Mode może również zastąpić tryb dziecka, wówczas gdy dajemy pociechom telefon do tymczasowej zabawy, np. podczas dłuższej podróży samochodem.
Ostatnim elementem systemu, są aplikacje dodatkowe. Acer dołączył zestaw programów swojego autorstwa.
Wprowadzanie tekstu - 5
W przypadku klawiatury ekranowej, zamiast tworzyć własne rozwiązanie lub pozostawać przy domyślnej klawiaturze Androida, Acer sięgnął po rozwiązanie sprawdzone - klawiaturę Swype. To jedna z dwóch klawiatur ekranowych na rynku, która zdobyła popularność i uznanie na najwyższym poziomie. Doskonale wspiera słownik, niemalże bezbłędnie poprawia literówki i podpowiada słowa i oferuje wprowadzanie tekstu przeciągnięciami palca działające najlepiej na rynku. Jakby tego było mało, klawiatura oferuje ogromne możliwości personalizacji i konfiguracji: od regulacji wysokości, na konfiguracji gestów odpowiadających za skróty, pozwalające np. skopiować tekst wykonując odpowiedni ruch palcem na ekranie kończąc. Zwykle nawet najlepsze klawiatury największych producentów nie osiągają takiej perfekcji, nie wspominając o klawiaturach mniejszych producentów, które często po prostu działają źle. Może więc klawiatura nie pasuje wizualnie do reszty systemu aż tak jakby mogła, ale za to w 100% spełnia swoją funkcję. Jedyna sytuacja w której się nie sprawdzi ma miejsce, gdy użytkownik przyzwyczaił się już do innego rozwiązania.
Telefon (aplikacja) i jakość połączeń - 5
Acer Liquid Jade S jest o tyle ciekawym smartfonem, że po zrezygnowaniu z karty pamięci można z niego zrobić telefon dual SIM. Akceptuje karty nano SIM. Telefon posiada także podstawowe dodatki z dual SIM związane. Połączenia i SMS zostają podpisane kartą SIM, z której zostały wykonane, bądź na który numer przyszły. Można rozdzielić funkcje, takie jak połączenia głosowe, wiadomości SMS, transfer danych pomiędzy dwie karty SIM. Warto wziąć pod uwagę, że im wyższa półka smartfonów, tym trudniej znaleźć w niej urządzenie dual SIM. Wśród telefonów klasy recenzowanego Acera taka funkcja jest już dość rzadka. Nie bez znaczenia jest również, że telefon wspiera standard LTE.
Aplikacja telefoniczna ma wszystkie niezbędne funkcje, włącznie ze wspomnianym wcześniej zminimalizowaniem do okna, co pozwala zarządzać połączeniem jednocześnie wykonując inne czynności, bez konieczności powrotu do aplikacji telefonu.
Jakość rozmów jest na wysokim poziomie, chociaż w pewnych sytuacjach przydałoby się ustawienie głośniejsze niż maksymalne dostępne, co w szczególności dotyczy rozmów głośnomówiących.
Nie zaobserwowaliśmy problemów z gubieniem zasięgu, czy kłopotów z ponownym nawiązaniem połączenia z siecią.
Kamera - 4-
Parametry głównego aparatu Acera wyglądają bardzo przyzwoicie. Maksymalna rozdzielczość to 13 megapikseli. Po przełączeniu się na proporcje 16:9, czyli zdjęcia wypełniającego cały ekran smartfona, bez czarnych pasów po bokach, zdjęcia mają rozdzielczość 10 megapikseli. To niezły wynik jak na smartfon z początku średniej półki i wartość zupełnie wystarczająca do niemal każdego zastosowania.
Testy praktyczne pokazują jednak, że nie do końca jest tak kolorowo, jak się zapowiada. Stosunkowo często zdarza się, że aparat nie trafił z ostrością. Zdjęcia mają mniej szczegółów, niż wskazuje na to rozdzielczość - gałęzie drzew zlewają się w jedną masę. Obrazy są też trochę wyprane z kolorów. Nie znaczy to, że Acer robi złe zdjęcia. Są wystarczające do galerii internetowej i portali społecznościowych. Są natomiast na rynku aparaty w telefonach, które mają podobną czy nawet mniejszą rozdzielczość, a mimo to zdjęcia z nich wyglądają trochę lepiej. Acer wypada więc po prostu przeciętnie - ani dobrze, ani źle.
Natomiast aplikacja aparatu jest przejrzysta i oferuje sporo funkcji i ustawień oraz kilka filtrów. Zdjęcia można dodatkowo edytować w galerii, choć edycja nie jest aż tak rozbudowana, jak u niektórych innych producentów.
Przedni aparat najwyraźniej powstał już na fali mody selfie i ma rozdzielczość 5 megapikseli. Ponownie, nie jest to wybitny aparat, ale lepszy niż w starszych modelach smartfonów.
Co do nagrywania wideo, Acer oferuje zarówno rozdzielczość 1080p jak i 720p - w obu trybach można włączyć stabilizację obrazu, która nieznacznie pogarsza jakość nagrania Full HD i zmniejsza pole widzenia, ale faktycznie stabilizuje nagranie, chociaż nie tak dobrze jak choćby w Xperii Z3
Szczegółowość nagrania wideo jest przeciętna i nasycenie kolorów również. Największym problemem jest kolejny raz autofocus. W trybie wideo powinien pracować wolno i płynnie, tymczasem podczas nagrywania wielokrotnie widać krótkie, agresywne zmiany ostrości w celu znalezienia optymalnej ostrości. Nie wygląda to najlepiej, ale nie czyni nagrywania wideo całkiem bezużytecznym.
Podsumowując Acer Jade S posiada dość przeciętny aparat, który nie zachwyca, ale też jakoś wyjątkowo nie rozczarowuje. Jest synonimem tego, za co przyjęło się uważać aparat w telefonie, który dobrze jest mieć na wszelki wypadek, ale prawdziwego aparatu fotograficznego nie zastąpi.
Przykładowe zdjęcia:
Przykładowe wideo:
Bateria - 5-
Jade S posiada baterię o przeciętnej, jak na 5 calowy telefon pojemności, 2300 mAh. Z takim akumulatorem niby nie ma co się spodziewać rekordów, a mimo to Acer radzi sobie naprawdę dobrze, jeżeli chodzi o czas pracy. Zapewne to zasługa niższej rozdzielczości ekranu. Przeciętne wykorzystanie telefonu osoby, której praca nie wymaga ciągłego dzwonienia, pozwala na dwa pełne dni z dala od elektryczności, co jak na smartfon jest bardzo dobrym wynikiem. Nawet wykorzystując telefon bardzo intensywnie możemy być spokojni, że przed powrotem do domu nam nie padnie. Są więc powody do zadowolenia.
Podsumowanie
Acer Liquid Jade S to solidna propozycja ze średniej półki producenta trochę mniej kojarzonego ze smartfonami. Solidna jakość wykonania, niewielka grubość urządzenia, dobry czas pracy na baterii, dobra wydajność, możliwość skorzystania z opcji dual SIM oraz LTE czynią ten smartfon godnym uwagi. Aparat, chociaż nie wybitny, nie jest piętą achillesową tego urządzenia. Tak naprawdę Jade S nie ma dyskwalifikujących, poważnych wad. Jest zrównoważony w tym co oferuje, a korzystanie z telefonu jest przyjemnym doświadczeniem. Nie ma się poczucia szoku po przesiadce z wyższego i droższego modelu telefonu. Producent oferuje też kilka pomysłowych rozwiązań, jak mini aplikacje, czy programy pozwalające lepiej powiązać telefon z domowym pecetem, choć część dodatków wygląda jakby została dorzucona na siłę.
Dla kogo jest Acer Liquid Jade S:
Dla kogo nie jest Acer Liquid Jade S: