Zwycięzca przetargu na rezerwację częstotliwości z zakresu 2570-2620 MHz, Aero 2 otrzymał częstotliwości do budowy ogólnopolskiej sieci szerokopasmowego dostępu bezprzewodowego do Internetu, z przeznaczeniem przynajmniej 20 proc. pojemności tej sieci dla „darmowego Internetu".
Po przeprowadzeniu przetargu ogłoszonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w dniu 21 maja 2009 r., którego przedmiotem była rezerwacja częstotliwości z zakresu 2570-2620 MHz, do wykorzystania na obszarze całego kraju z przeznaczeniem do świadczenia usług telekomunikacyjnych, w sieciach szerokopasmowego dostępu bezprzewodowego, w służbie ruchomej, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej decyzją z dnia 10 listopada br. dokonał rezerwacji częstotliwości na rzecz Aero 2 Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie.
Aero 2 otrzymało blok częstotliwości w zakresie, w którym komunikacja (nadawanie oraz odbiór) pomiędzy stacją bazową a terminalem użytkownika odbywa się w tym samym zakresie częstotliwości (tzw. tryb TDD Time Division Duplex).
Zgodnie z decyzją przyznane w drodze przetargu częstotliwości mogą być wykorzystywane do dnia 31 grudnia 2024 r., na obszarze całego kraju w służbie radiokomunikacyjnej ruchomej, w publicznej sieci telekomunikacyjnej dla świadczenia usług telekomunikacyjnych, w sieciach szerokopasmowego dostępu bezprzewodowego.
Zgodnie z podjętymi w ramach przetargu zobowiązaniami, Aero2 jest zobowiązana do:
1. Rozpoczęcia wykorzystywania częstotliwości będących przedmiotem przetargu i rozpoczęcia komercyjnego oferowania usług z ich wykorzystaniem nie później niż w terminie 18 miesięcy od otrzymania rezerwacji częstotliwości.
2. Osiągnięcia na obszarze przetargowym progu 25% pokrycia ludnościowego przy jednoczesnym ustawieniu co najmniej jednej stacji bazowej w każdej z co najmniej 200 gmin wiejskich albo miejsko - wiejskich lub w odległości nie większej niż 4 km od granicy gminy wiejskiej nie później niż na koniec 2012 roku.
3. Osiągnięcia na obszarze przetargowym progu 50% pokrycia ludnościowego przy jednoczesnym ustawieniu co najmniej jednej stacji bazowej w każdej z co najmniej 400 gmin wiejskich albo miejsko - wiejskich lub w odległości nie większej niż 4 km od granicy gminy wiejskiej nie później niż na koniec 2014 roku.
4. Zapewniania w okresie od rozpoczęcia wykorzystania częstotliwości do upływu 36 miesięcy od osiągnięcia na obszarze przetargowym progu 50% pokrycia ludnościowego nieodpłatnego powszechnego dostępu do sieci Internet z użyciem, co najmniej 20% pojemności sieci działających z wykorzystaniem będących przedmiotem niniejszego przetargu częstotliwości z zakresu 2570 - 2620 MHz;
Przy czym przyjmuje się, iż obowiązek użycia co najmniej 20% pojemności sieci z zakresu 2570 - 2620 MHz w celu zapewnienia nieodpłatnego powszechnego dostępu do sieci Internet dotyczy dostępu poprzez sieć o charakterze otwartym i udostępniania tego dostępu nieoznaczonemu gronu odbiorców, analogicznie do działających obecnie punktów dostępowych WiFi (tzw. hotspoty), na całym obszarze działania sieci, oraz zobowiązuje się także do tego, że:
a. świadczenie usług odpłatnych z wykorzystaniem częstotliwości przyznanych niniejszą decyzją może się odbywać tylko pod warunkiem, że równocześnie na tym samym obszarze i w tym samym czasie zapewniony będzie bezpłatny powszechny dostęp do sieci Internet,
b. w przypadku gdy okresowe zapotrzebowanie na bezpłatny dostęp do Internetu, nie osiągnie 20% pojemności sieci działających z wykorzystaniem przyznanych niniejszą decyzją częstotliwości z zakresu 2570 - 2620 MHz, wówczas podmiot wykorzystujący te częstotliwości będzie mógł w tym samym okresie zwiększyć procent pojemności przeznaczony do świadczenia usług odpłatnych, z zastrzeżeniem, że wykorzystywany system zarządzania ruchem, musi automatycznie i niezwłocznie przydzielić więcej pojemności, aż do określonego w zobowiązaniu limitu 20% pojemności dla ruchu w ramach dostępu bezpłatnego, jeśli zapotrzebowanie na pojemność, generowane w ramach dostępu bezpłatnego, wzrośnie.
c. wprowadzi i utrzyma mechanizm zarządzania ruchem w sieci zapewniający, iż:
a) czas jednorazowej sesji w ramach dostępu nieodpłatnego nie będzie dłuższy niż 60 minut,
b) prędkość downlink w ramach dostępu nieodpłatnego dla jednego użytkownika będzie na poziomie nie mniejszym niż 128 kb/s i nie większym niż 256 kb/s, w ciągu pierwszych 12 miesięcy od deklarowanej daty rozpoczęcia świadczenia usługi, oraz nie mniejszym niż 256 kb/s i nie większym niż 512 kb/s w okresie kolejnych 24 miesięcy,
c) jakiekolwiek ograniczenia treści lub protokołów dostępnych dla użytkownika korzystającego z dostępu nieodpłatnego nie będą dalej idące niż takie same ograniczenia stosowane dla użytkownika korzystającego z usług odpłatnych,
d) organizacja i konfiguracja sieci oraz jej funkcjonalność, zapewni interoperacyjność z dostępnymi na rynku urządzeniami końcowymi.
5. Zapewniania w okresie od rozpoczęcia wykorzystania częstotliwości do upływu 36 miesięcy od rozpoczęcia wykorzystywania częstotliwości, nieodpłatnego powszechnego dostępu do sieci Internet z użyciem co najmniej 20% pojemności sieci działających z wykorzystaniem, będących w dyspozycji Oferenta, częstotliwości z zakresu do 1 GHz, przy objęciu zasięgiem nieodpłatnego powszechnego dostępu do Internetu co najmniej 75% pokrycia ludnościowego.
6. Uiszczenia jednorazowej opłaty za dokonanie rezerwacji częstotliwości w wysokości zadeklarowanej w ofercie złożonej w konkursie, tj. w wysokości 20 mln zł w terminie 14 dni, licząc od dnia doręczenia niniejszej decyzji, na rachunek bankowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.