28 listopada 2017 r. UKE odmówiło uchylenia rezerwacji pasma 1800 MHz wydanych dla Centernetu i Mobylandu (obecnie obie spółki to Aero2) wydanych po przeprowadzonym w 2007 r. przetargu.
Postępowanie w sprawie tej rezerwacji zostało wznowione na wniosek T-Mobile, który powołał się na unieważnienie przez PUKE przetargu z 2007 r. Decyzję w sprawie unieważnienia przetargu UKE wydało 4 sierpnia 2017 r. Decyzja ta została zaskarżona, a ostateczne rozstrzygnięcie nie zostało jeszcze wydane.
W toku prowadzonego postępowania prezes UKE był obowiązany zbadać, czy zaistniały podstawy do wznowienia postępowania, a tym samym czy zaszły podstawy do uchylenia rezerwacji.
Według UKE, podstawą do wznowienia postępowania i uchylenia rezerwacji może być jedynie zmiana wyników przetargu. Zmiana wyników przetargu może być rezultatem przeprowadzenia tzw. czynności naprawczych lub - gdyby to nie było możliwe - przeprowadzenia nowego przetargu. Natomiast samo unieważnienie przetargu nie stanowi zmiany jego wyników.
Stanowisko T-Mobile Polska dotyczące decyzji UKE o odmowie uchylenia rezerwacji na częstotliwości 1800 MHz:
Decyzja o odmowie uchylenia rezerwacji 1800 MHz niezasadna
T Mobile Polska stoi na stanowisku, że konieczność unieważnienia przetargu na częstotliwości 1800 MHz wynika jednoznacznie z ostatecznego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 maja 2014. Prezes UKE wydał już nawet decyzję stwierdzającą nieważność tego przetargu. Wczorajsza decyzja o odmowie uchylenia rezerwacji na częstotliwości 1800 MHz dla Aero2, który posiadł je w wyniku przejęcia majątku spółek CenterNet oraz Mobyland, jest zatem całkowicie niezasadna. Uniemożliwia ona wyciągnięcie wszystkich wymaganych przez prawo konsekwencji nieważności przeprowadzonego w 2007 r. przetargu.
Skoro przetarg ten został przeprowadzony z rażącym naruszeniem prawa i interesów uczestników, jest oczywistym, że wydane w jego wyniku decyzje rezerwacyjne powinny zostać w całości uchylone.
Dlatego zamierzamy zwrócić się do Prezesa UKE o ponowne rozpatrzenie sprawy, ponieważ tylko unieważnienie przetargu połączone z uchyleniem decyzji rezerwacyjnych pozwoli na wykonanie wyroku NSA w całości oraz doprowadzenie sprawy rezerwacji częstotliwości 1800 MHz do stanu zgodnego z prawem.
T Mobile Polska wielokrotnie zgłaszała swoje zastrzeżenia do sposobu przeprowadzenia postępowania przetargowego, a także wskazywała na zagrożenia z tego wynikające dla przedsiębiorców, którzy uzyskali rezerwację częstotliwości, a także dla klientów usług telekomunikacyjnych.