Alcatel-Lucent wprowadza moduł typu Software Defined Radio

Newsy
Żródło: Alcatel-Lucent
Opinie: 2

Alcatel-Lucent ogłosiła wprowadzenie nowego modułu radiowego opartego na technologii SDR (Software Defined Radio), która umożliwia operatorom komórkowym jednoczesne obsługiwanie dowolnego połączenia usług 2G GSM, 3G W-CDMA/HSPA+ oraz LTE. Poza możliwością zastosowania tego modułu w nowo instalowanych stacjach bazowych, można go również wykorzystać w ponad 700 tys. stacjach bazowych Alcatela-Lucenta już wykorzystywanych przez różnych operatorów z całego świata.

Nowy, konwergentny moduł radiowy o sygnaturze MC-TRX jest niezwykle ważnym elementem oferty konwergentnej sieci RAN (Radio Access Network) Alcatela-Lucenta. Firma wprowadziła tę ofertę na rynek w celu zwiększenia wydajności i zasięgu wszystkich sieci, przy jednoczesnej minimalizacji całkowitego kosztu posiadania (TCO) ponoszonego przez operatorów. Nowy produkt jest dostępny na całym świecie. Został już wybrany przez operatorów komórkowych będących jednymi z największych na świecie.

Przy obecnie obserwowanym, gwałtownym wzroście wolumenu ruchu w sieciach komórkowych operatorzy, w miarę poszukiwania nowych sposobów zwiększenia wydajności swoich sieci bezprzewodowych i przekształcenia ich w sieci całkowicie oparte na protokole IP, stają wobec różnych wyzwań technicznych i operacyjnych. Nowy, konwergentny moduł radiowy to idealne rozwiązanie, spełniające te potrzeby. Dzięki niemu operatorzy mogą „odświeżyć” swoje pasma 900 oraz 1800 MHz (obecnie wykorzystywane do świadczenia usług 2G GSM) poprzez wprowadzenie bardziej zaawansowanych usług W-CDMA/HSPA+ lub nawet LTE. Wystarczy zainstalować nowe oprogramowanie. Procesem tym można zarządzać w sposób dynamiczny — jeśli większość abonentów komórkowych w sieci korzysta z technologii GSM, moduł zostanie skonfigurowany w trybie GSM. W miarę przechodzenia abonentów na usługi W-CDMA lub LTE, moduł może przydzielić większą część zasobów dla tych właśnie technologii.

Moduł ma te same rozmiary obudowy co wcześniejsze generacje modułów nadawczo-odbiorczych (TRX). Oznacza to, że nowy moduł można zainstalować we wszystkich stacjach bazowych gotowych na obsługę wielu standardów, wdrożonych przez Alcatela-Lucenta na całym świecie po roku 1999. Oczywiście jest on również zgodny ze wszystkimi stacjami bazowymi sprzedawanymi obecnie. Ponadto produkt ten obsługuje wszystkie istniejące specyfikacje 3GPP (Third Generation Partnership Project) i jest zgodny z lokalnymi wymogami regulacyjnymi we wszystkich krajach świata.

Nowy, konwergentny moduł radiowy oferuje bardzo dużą pojemność stacji bazowej GSM (nawet do 2,5 razy większą w przeliczeniu ilości modułów nadawczo-odbiorczych (TRX) na szafę transmisyjną w porównaniu z rozwiązaniami wykorzystywanymi obecnie), dzięki czemu operatorzy mogą spełnić stawiane przez rynek wymagania dotyczące zwiększania pojemności sieci. Moduł można skonfigurować w taki sposób, aby maksymalnie zwiększyć zasięg sieci, co pozwala zmniejszyć liczbę stacji bazowych. Oferuje zaawansowane funkcje radiowe, takie jak MIMO (Multiple Input/Multiple Output), dzięki czemu gwarantuje najlepszą możliwą wydajność w konfiguracji W-CDMA/HSPA+ lub LTE. Może również obsługiwać różne konfiguracje kanałów radiowych o szerokości do 20 MHz, co przekłada się na swobodę wdrożeń i maksymalizację wydajności oraz umożliwia wprowadzenie usług LTE.

Do prezentowanego modułu dostępne są również kompleksowe usługi specjalistyczne Alcatela-Lucenta, w szczególności w obszarach projektowania i wdrażania sieci radiowych. Alcatel-Lucent wykorzystuje swoje bogate doświadczenie w zarządzaniu modernizacjami sieci komórkowych do zaoferowania operatorom komórkowym różnorodnych opcji współpracy i doradztwa w zakresie planowania i wdrażania programów „odświeżenia” starych pasm oraz zarządzania ewolucjami sieci ukierunkowanymi na możliwość wprowadzenia usług i aplikacji nowej generacji.

Opinie:

Opinie archiwalne (2):

Komentuj

Komentarze / 2

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    tom pisze: 2010-02-09 17:19
    Wszystko fajnie, tylko dochodzi jeszcze kwestia regulacji, mając przydzielone pasmo 900 MHz na GSM nie można sobie tak po prostu wziąć części przydzielonego zakresu i używać w UMTSie czy LTE bez oddzielnej licencji na to. A i pewnie nie można mieć jednocześnie licencji na GSM i UMTS w tym samym paśmie, więc możliwość dynamicznego sterowania zasobami pomiędzy technologiami dostępowymi jest w polskich warunkach prawnych nie do zrealizowania. Reasumując: w Polsce nieprędko operatorzy to kupią
    0
  • Users Avatars Mini
    SwietY pisze: 2010-02-10 15:03
    Tom nie do końca jest tak jak piszesz z licencjami. Operatorzy wykupili licencję na konkretne kanały radiowe z określonym ich przeznaczeniem. Nic nie stoi na przeszkodzie aby UKE wydało zgodę na zagospodarowanie używanych kanałów inną technologią niż obecna czyli na 900MHz zezwolić na UMTS/ CDMA etc. Wszystko zależy od tego co postanowi UKE
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: