Po ostatnich testach Sagema MyX5-2 minęło kilka tygodni i trafił w moje ręce kolejny francuski produkt Alcatel 756.
Muszę przyznać, że w ostatnim czasie francuscy konstruktorzy mocno popracowali nad swoimi produktami. Po dość pozytywnej ocenie poprzednio testowanego telefonu, zapewne nie mniej pochlebna opinia czeka Alcatela. Tym bardziej, że został trochę lepiej wyposażony od swojego konkurenta.
Telefon jest według mnie zgrabniejszy i lepiej wykończony. Obudowa nie ma żadnych niedociągnięć w postaci trzeszczących elementów a klawiatura wykonana jest bardzo dobrze, bez luzów w klawiszach. Telefon poza tym dobrze leży w dłoni.
Estetykę telefonu podkreśla dodatkowo świetny wyświetlacz o wymiarach 160x128 pikseli, potrafiący wyświetlić 262 tysiące kolorów. Taka ilość naprawdę robi wrażenie.
Klawiatura, jak już zdążyłem nadmienić, wykonana jest solidnie. Klawisze działają bardzo precyzyjnie i z wyczuwalnym klikiem, a co najważniejsze bardzo miękko. Tak jak w przypadku Sagema, producent zrezygnował z joystika i zastosował klawisz nawigacyjny czterokierunkowy z przyciskiem zatwierdzającym OK.
Menu
Do Menu, możemy się dostać jedynie poprzez wciśnięcie klawisza OK.
Menu działa szybko z wyjątkiem opcji "porady", o czym jeszcze wspomnę w dalszej części.
Menu główne jest w pełni graficzne a jego wygląd możemy ustawić w jednym z trzech trybów: "małe ikonki", "ikonki" lub "obrazek". W pierwszym trybie, wszystkie ikonki przedstawiające dostępne podmenu, wyświetlane są na jednej stronie. Jest to najbardziej przejrzysta postać menu, ale niektórzy będą narzekać na słabą jakość wyświetlanych ikonek, Dla tych osób stworzone zostały dwa kolejne tryby wyświetlania. W trybie wyświetlania "ikonki" mamy już znacznie lepszą jakość, a obrazki są większe, ale menu już nie jest tak przejrzyste, gdyż na jednej stronie wyświetlacza, wyświetlana jest jedna cała ikonka oraz dwie sąsiednie ucięte w połowie. Najlepszą jakość wyświetlanego menu uzyskamy w trzecim, dostępnym trybie "obrazek". W tym trybie każda ikona wyświetlana jest niemalże na całym ekranie.
W Menu głównym mamy do wyboru 12 podmenu: "gry i aplikacje", "aparat/kamera", "rejestr połączeń", "usługi", "album", "książka", "moje ustawienia", "WAP", "narzędzia", "wiadomości", "moje skróty" i wreszcie "porady".
Podmenu są podzielone na foldery w których zgrupowano odpowiednie funkcje. Foldery rozmieszczone są w formie zakładek. W każdym podmenu znajdziemy opcję "porady" - jest to najwolniejsza funkcja menu. Posługiwanie się tą opcją wymaga trochę samozaparcia, gdyż czas oczekiwania po wyborze jakiegokolwiek odnośnika dochodzi nawet do 5 sekund.
Gry i aplikacje
Podmenu podzielone jest na cztery foldery: "folder główny", "gry", "aplikacje", "ustawienia".
W "folderze głównym" wyświetlane są wszystkie zainstalowane gry i aplikacje. Dwa kolejne foldery zawierają odpowiednio gry i aplikacje. W folderze "ustawienia" dostępne są m.in. ustawienia dźwięku (włączenie/ wyłączenie, poziom), podświetlenie (włączone/wyłączone, aktywne 30 sekund) czy dostęp sieciowy (profile WAP). W folderze "ustawienia" możemy również sprawdzić wielkość dostępnej pamięci w telefonie oraz uzyskać pomoc korzystając z opcji "porady".
Telefon obsługuje Javę, więc możemy ściągać dodatkowe gry i aplikacje. Standardowo w Alcatelu zainstalowano dwie gry: Gulos Tale (identyczna gra jak w Sagemie My X5-2) oraz Speed Devils (wyścigi samochodowe).
Kamera
Aparat robi zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości VGA, czyli 640x480. Fotografie możemy wykonywać ponadto w formatach: panoramicznym (512x288), XL (128x160), L (128x128), M (64x64), S (32x32). Aparat umożliwia również trzy stopnie kompresji zdjęć: ekonomiczna, standardowa oraz wysoka jakość.
Możemy również wybrać jeden z trzech trybów pracy aparatu: jedno zdjęcie, animacja (z 4 zdjęć), oraz mozaika. W przypadku pierwszego trybu wszystko powinno być jasne, jeśli chodzi o pozostałe dwa postaram się krótko przybliżyć w czym rzecz. Tryb animacji 4- zdjęciowej polega na wykonaniu kolejno czterech ujęć, które później składane są w animację. Pliki animacji są w formacie .jpa. Telefon zaciekle się bronił przed wysłaniem takiego pliku do komputera za pomocą łącza podczerwieni. W tym trybie aparat wykonuje zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości 128x160 oraz jedynie w jakości ekonomicznej.
W trybie mozaiki możemy robić zdjęcia we wszystkich trzech stopniach jakości, ograniczeniem jest natomiast rozdzielczość. Jedynym dostępnym rozmiarem zdjęć w tym trybie jest 128x128 pikseli.
W czasie wykonywania zdjęć możemy dokonywać korekty: ekspozycji od -3 do +3 w kroku co 1.
Po wykonaniu zdjęcia możemy dodać do niego ramkę (jedną z 8 dołączonych fabrycznie) lub stempel (fabrycznie dołączone 33 stemple). Stemple możemy tworzyć sami z wycinków zdjęć, które zrobiliśmy. Takiej możliwości nie ma w stosunku do ramek.
Telefon umożliwia nagrywanie krótkich filmów albo raczej, jak to nazwał ładnie producent, wideoklipów. Nagrania są w formacie.3gp. Użytkownik ma możliwości nagrywania wideoklipów o długościach 10 i 30 sekund. Klipy o długości 10 sekund można wysyłać za pomocą MMS.
Zarówno podczas robienia zdjęć jak i podczas kręcenia filmów możemy wykorzystywać 8 krotny bezstopniowy zoom cyfrowy, ustawiać oświetlenie (tryb auto, słonecznie, pochmurno, noc i wewnątrz) oraz kolory ujęć (ujęcia kolorowe, czarno-białe, sepia, negatyw).
Format M (64x64) | Format panoramiczny (512x288) |
Format 640x480 | Format 640x480 |
Rejestr połączeń
W podmenu tym znajdziemy informację: o wszystkich połączeniach, o własnych numerach telefonów oraz możemy ustawić przekierowania oraz blokady połączeń przychodzących. W opcji "Rachunek" znajdziemy informację o kosztach i czasie rozmów oraz liczniki GPRS (informacja o ilości pobranych i wysłanych kB).
Album
Tak jak wskazuje nazwa jest to folder w którym przechowywane są wszelkie pliki tj. obrazki, wideoklipy, pliki dźwiękowe oraz gry i aplikacje. Właściwie dostęp do wymienionych wyżej plików użytkownik ma w dwóch pierwszych podmenu (z wyjątkiem plików dźwiękowych). Po części jest to dublowanie funkcji przez co menu staje się bardziej skomplikowane.
Folder dźwięków został podzielony na pięć podfolderów: "folder główny", "melodie", "efekty dźwiękowe", "nagrane", oraz "melodie własne". Można również stworzyć własne foldery.
"Folder główny" jest zbiorem wszystkich dźwięków jakie mamy wgrane w telefonie. Kolejne foldery właściwie służą do uporządkowania dźwięków. I tak w folderze "melodie" telefon zapisuje pliki .mp3 oraz .mid, w folderze "efekty dźwiękowe" zapisywane są pliki .amr (właściwie są to pliczki, bo wielkość ich dochodzi do zaledwie 5kB), w folderze "nagrane" są zapisywane nagrania w formacie .amr i w końcu w folderze "melodie własne" zapisywane są pliki utworzone w kompozytorze melodii zaimplementowanym w telefonie (format midi).
Książka
W tym folderze znajdują się wszystkie kontakty zapisane przez nas zarówno w telefonie, jak i na karcie SIM. Kontakty z książki SIM zgrupowane są w oddzielnym folderze. W "folderze głównym" znajdują się kontakty zamieszczone w folderach: "książka prywatna" i "książka służbowa". Do każdego kontaktu w książce telefonicznej w telefonie można dodać: Imię, nazwisko, nr komórkowy, nr domowy, nr do pracy, nr na centralę, nr faksu, nr pagera, inny numer, 2 adresy e-mail, adres url, pseudonim, datę urodzin, nazwę firmy, stanowisko, adres, miasto, województwo, kod pocztowy, państwo, notatki, oraz cztery pozycje info. Oczywiście do każdego wpisu możemy dodać zdjęcie, ustawić indywidualny sygnał dzwonienia czy też wybieranie głosowe. A wszystko to ograniczone jedynie wbudowaną pamięcią wewnętrzną telefonu. Alcatele już od paru modeli wstecz słyną z najlepszej chyba książki adresowej.
Moje ustawienia
Pod tą opcją ukryte są ustawienia telefonu, czyli możliwości jego personalizacji.
W folderze "dzwonki" mamy do dyspozycji oprócz ustawień sygnału dzwonienia, tryby dzwonka (wszystkie możliwe kombinacje od milczenia począwszy na wibracji + dzwonek skończywszy), 7 poziomów głośności (a 756 potrafi być naprawdę głośny), dźwięki klawiszy, dźwięki wiadomości (można ustawiać dodawane przez siebie melodie, nawet mp3) oraz dźwięki alarmów i spotkań. W czasie testów w telefonie nie mogłem zapisać pliku midi o wielkości 137kB. Myślałem, że plik jest zbyt duży lub zostało za mało pamięci. Po sprawdzeniu pamięci okazało się, że wykorzystywane jest zaledwie 23% pojemności przewidzianej na melodie. Tym bardziej byłem zdziwiony, gdy za moment skopiowałem do telefonu plik .mp3 o pojemności 145 kB. Wynika z tego, że dodatkowe ograniczenia dotyczą formatu plików.
Dość już o dźwiękach, pora opisać personalizację ekranu - na tapecie możemy ustawić wybrany obrazek, wideoklip lub pokaz slajdów, które to wyświetlane będą przez kilka sekund po wyjściu z menu do trybu czuwania telefonu.
Do wyboru mamy również sześć gotowych motywów z fabrycznymi ustawieniami wyświetlacza i dzwonków. Każdy motyw ma predefiniowane 7 programowalnych elementów. I tak wybierając określony motyw, telefon automatycznie ustawia sobie: ekran włączania/wyłączania, melodię włączania, ekran główny, wygląd i kolory wyświetlacza, dźwięk wiadomości oraz dźwięk dzwonka. Każdy element można później zmienić samodzielnie.
W ustawieniach wyświetlacza możemy ustawić wielkość czcionki jaka ma być wyświetlana (duża i mała). To jest przydatna funkcja dla osób z problemami ze wzrokiem.
Podkatalog Zegar mieszczący się w katalogu "Moje ustawienia" umożliwia ustawienia czasu i daty zarówno lokalnego jak i w innym wybranym miejscu na świecie. Czas wyświetlany może być na zegarze analogowym, cyfrowym lub na dwóch wyświetlaczach cyfrowych jednocześnie (widzimy od razu czas miejscowy oraz czas w innym, wybranym przez nas wcześniej, miejscu na świecie). Dostępnych jest również kilka formatów wyświetlania daty.
W katalogu "Moje ustawienia" możemy również określić 20 skrótów do najczęściej używanych funkcji, numerów lub adresów url. Skróty te nie są przypisywane do klawiszy. Wszystkie zdefiniowane w ten sposób skróty dostępne są w katalogu "Moje skróty" z poziomu menu głównego. Jest możliwość przypisania także skrótów do klawiszy. Do dyspozycji mamy klawisze numeryczne od 2 do 9, dwa klawisze skrótów umieszczone pod wyświetlaczem oraz "klawisz własny". Klawisz własny jest oznaczony aparatem. Do klawiszy skrótów oraz "klawisza własnego" możemy przypisać tylko funkcje. Do klawiszy numerycznych możemy przypisać funkcję albo numer telefonu. Nie ma możliwości przypisania innych funkcji do klawisza nawigacyjnego. Do tego klawisza na stałe przypisane są skróty do książki adresowej (dół), pisania wiadomości (góra) oraz do albumu (lewo i prawo).
To nie koniec możliwości ustawień naszego pupila. Możemy m.in. wył/wł wyświetlanie rozszerzeń plików, ustawić pasmo w jakim telefon ma pracować (auto, 1900 MHz, 900 + 1800 MHz), skonfigurować tryby działania zestawów słuchawkowego i samochodowego, czy też w końcu dodać nowe słowa do słownika. Możemy ustawić również wiadomości sieciowe. Telefon po ustawieniu tego parametru wyświetla np. informacje lokalne z kanału 50. Wyświetla na tyle skutecznie (niestety), że praktycznie cały ekran zasłonięty jest taką wiadomością. Trochę szkoda bo tapety na takim wyświetlaczu, wyglądają naprawdę pięknie.
Narzędzia
W tym folderze dostępne mamy funkcje: terminarza, alarmów, kalkulator, przelicznik walut, dyktafon, kompozytor melodii, polecenia głosowe oraz port podczerwieni.
Mając świeżo w pamięci mnogość pól opisowych, dostępnych przy dodawaniu kontaktów do książki teleadresowej, trochę się zawiodłem. Właściwie ani terminarz, ani alarmy nie zapewniają pełni funkcjonalności. Nie można na przykład ustawić budzika jedynie na dni pracujące. Budzik ustawialny jest albo na jednokrotne budzenie albo codziennie.
Terminarz również nie jest zbyt bogaty. Można w nim ustawić jedynie spotkanie, urodziny lub połączenie. Powiadomienie można ustawić z maksymalnie 2 dniowym wyprzedzeniem.
Nieźle prezentuje się natomiast przelicznik walut. W opcjach tej funkcji, możemy wybrać przelicznik Euro lub międzynarodowy. Oprócz istniejących już definicji walut użytkownik może dodawać również własne. Fabrycznie w telefonie zdefiniowane jest 25 walut z całego świata.
Dyktafon w telefonie służy jak to dyktafon do nagrywania dźwięku. Alcatel 756 może takie nagranie wykorzystać jako sygnał dzwonienia, wiadomości itd. W menu telefonu rozróżnione są funkcje dyktafonu i nagrywania melodii, ale w obu wykorzystywany jest dyktafon jako urządzenie zapisujące dźwięk. Drobna różnica jaką zdążyłem zauważyć, polega na tym, że dźwięk nagrany z opcji nagrywania melodii, zapisywany jest bezpośrednio w katalogu z melodiami. W przypadku samego dyktafonu tak się nie dzieje (trzeba przekopiować nagranie ręcznie). Dyktafon posiada bardzo czuły mikrofon, zbierający nawet dalsze dźwięki. Trzeba jednak uważać z głośnością nagrywanego dźwięku. Przy głośniejszych dźwiękach sygnał jest na tyle mocny, że przy odtwarzaniu głośnik w telefonie jest przesterowany i zaczyna rzęzić.
Kompozytor pozwala na tworzenie w pocie czoła, własnych utworów muzycznych tudzież melodii. Do tego celu mamy zapis nutowy na pięciolinii. Nuty mogą mieć brzmienie jednego z 9 instrumentów a utwór można skomponować w jednym z trzech temp.
Port podczerwieni działa jak powinien. Jedynie przy wysyłaniu plików z telefonu do komputera, miałem problemy, gdyż przesyłanie kończyło się, zanim się zaczęło. Dopiero druga lub czasem nawet trzecia próba kończyła się powodzeniem. Nie będę za tą sytuację obwiniał telefonu, bo może to być również wina komputera. Przydałaby się funkcja wyłączająca port podczerwieni, bo po jego uruchomieniu trzeba czekać dobrych kilka minut na deaktywację. Przy przesyłaniu wybranego pliku, IrDA uruchamiana jest jedynie na czas jego transmisji.
Wiadomości
Telefon pozwala na tworzenie wiadomości SMS i MMS. W przypadku wiadomości MMS dokonano rozdzielenia wiadomości multimedialnych i głosowych (Vox MMS).
Tworzenie wiadomości głosowych jest rewelacyjnie proste. Wybieramy opcję wiadomości głosowych i od razu telefon przechodzi do trybu nagrywania wiadomości. Nagranie takie może trwać do 30 sekund. Po zakończeniu nagrywania telefon automatycznie zapytuje do kogo ma wysłać tak stworzoną wiadomość. W telefonie możemy utworzyć grupy użytkowników a także filtr wiadomości. Filtr jest dość prosty i zapewnia akceptację wszystkich wiadomości albo nie przyjmowanie wiadomości od nieznajomych.
Do wiadomości MMS możemy załączyć oprócz dźwięków, i obrazków również krótkie 10 sekundowe wideoklipy.
PC Suite 3
Oprogramowanie dostępne jest na stronie producenta. Starsze wersje PC Suite nie obsługują tego modelu. Oprogramowanie instaluje się sprawnie. Problemy następują, gdy mieliśmy wcześniej zainstalowane inne modemy portu podczerwieni. Instalator w tym przypadku prosi o deinstalację wszystkich. Dopiero po usunięciu powyższych, możemy zakończyć instalację naszego PC Suite 3.
Software ma bardzo przyjemny i przyjazny interfejs. Pracuję się z nim łatwo i szybko.
W pakiecie programowym mamy dostępne: "Data Connection Wizard", "Pobierz zdjęcia i wideoklipy", "Kreator dostosowania filmów", "Edytor animacji", "Edytor dźwięków", "Edytor obrazków", "Content Manager" oraz "One Touch Sync".
"Data Connection Wizard" - jest narzędziem umożliwiającym połączenia komputera z siecią Internet poprzez telefon.
"Pobierz zdjęcia i wideoklipy" - służy do pobierania zdjęć i wideoklipów z telefonu.
"Kreator dostosowania filmów" - W oprogramowaniu dostępne jest kilka filmów w formacie .3gp, których nie ma standardowo w telefonie. Kreator umożliwia wycięcie kawałka filmu, ustawienie jasności i kontrastu oraz zmiany ścieżki dźwiękowej (wyłączenie, zachowanie oryginalnej lub zapisanie innej ścieżki zamiast oryginalnej). Zamiast oryginalnej ścieżki dźwiękowej, możemy użyć dowolnej melodii .mp3, .wav, nie można natomiast dodać midi.
"Edytor animacji" - umożliwia tworzenie animacji z oddzielnych obrazków lub modyfikację już istniejących animacji. Animację można tworzyć w trzech trybach: duże (128x160), średnie (64x64) oraz panoramiczne (128x70). Modyfikacje istniejących animacji polegają na ustawieniu jasności, odbiciu lustrzanym lub obróceniu o 90 stopni, mamy również możliwość wklejania własnych zdjęć do animacji. Animacja ma jednak ograniczony rozmiar, więc nie możemy dokładać klatek w nieskończoność. Rozmiar maksymalny jaki może mieć animacja to 120 kB.
"Edytor dźwięków" - kreator ten pozwala na modyfikację dźwięków w różnych formatach (.mp3, .wav, .midi czy .amr) oraz miksowanie ich ze sobą (wszystkie formaty z wyjątkiem .midi). W rzeczywistości miksowanie polega na tym, że telefon dokonuje konwersji wszystkich miksowanych ze sobą dźwięków do formatu .wav i dopiero następuje łączenie. Miksowane melodie można przesuwać względem siebie oraz je obcinać. Zmiksowany utwór możemy ponownie zmiksować z innym itd. Aplikacja modyfikuje sama nazwę tak stworzonej melodii miksując również nazwy melodii składowych. Plik wynikowy, niezależnie jakiego formatu plików użyliśmy jest zawsze .mp3. Możemy również za pomocą wgrać własne pliki .mp3, ograniczeniem jest długość takiego utworu. W związku z tym, że telefon ma 4 MB pamięci dzielonej, nie wgramy całego utworu mp3 - zwykle te pliki mają więcej niż 4 MB. Natomiast powyższa aplikacja wycina nam 30 sekund utworu, co pozawala zmniejszyć wielkość pliku do ok. 145 kB.
"Edytor obrazków" - pozwala użytkownikowi wyodrębnić część obrazka oraz dodać do niego efekty specjalne. Aplikacja ta oferuje duże możliwości retuszu zdjęć. Oto co możemy zmienić w obrabianym zdjęciu: kolory (odcienie szarości, sepia, negatyw, płaskorzeźba, podkreślenie kolorów, koloryzacja, solaryzacja), dokonać retuszu drobnych skaz, rozmyć, wyostrzyć, dodać ramkę, oraz zastosować śmieszne efekty (eksplozja/implozja, farba olejna, odkształcenie, fale, cegły i wir). Prawda, że nieźle?!
"Content Manager" - narzędzie to ułatwia zarządzanie plikami multimedialnymi w telefonie i umożliwia proste transferowanie plików pomiędzy komputerem a telefonem komórkowym.
Dzięki tej aplikacji możemy również przesłać pliki z komputera do telefonu nawet gdy nie posiadamy portu podczerwieni w komputerze ani kabla USB do telefonu. W aplikacji mamy możliwość wysłania pliku do skrzynki Web. Skrzynka Web jest usługą bezpłatną udostępnioną przez firmę Alcatel. Płacimy jedynie za połączenie z nią. Po wysłaniu pliku dostajemy informację zwrotną ze skrzynki z kodem, który musimy wprowadzić przy łączeniu się z telefonu. Plik ściągamy na telefon za pomocą WAP, łącząc się ze stroną http://wap.my-onetouch.com/easy. Szczegółową pomoc możemy uzyskać klikając na odnośnik Skrzynka Web w "Content Manager".
"One Touch Sync" - to narzędzie służące synchronizacji telefonu z programem pocztowym. W czasie pracy z tą aplikacją telefon działał trochę niestabilnie - przy synchronizacji port podczerwieni włączał i wyłączał się kilkukrotnie. Poza tym nie zawsze się udaje zsynchronizować. Telefon współpracuje z Microsoft Outlook, Outlook Express i Lotusem.
Podsumowanie
W czasie trwania rozmowy, rozmówców słychać wyraźnie i głośno. Telefon nie "traci" również zasięgu. Dzwonki, jak już wcześniej nadmieniłem, są dobrej jakości i bardzo dobrze słyszalne. Wibracja również spisuje się bez zarzutów, chociaż mogłaby być trochę mocniejsza. Ponadto telefon wyposażony jest w niezłą baterię, która w czasie użytkowania telefonu utrzymywała go przy "życiu" przez około 5 dni, przy średnim dziennym korzystaniu z około 15 minut rozmów i kilku SMS.
Do tego wszystkiego należy dodać doskonały wyświetlacz oraz ładny design. Cechy te powodują, że przy promocyjnej cenie od 99 PLN, będzie to na pewno dobrze sprzedający się model.
Mam nadzieję, że trochę niedopracowana synchronizacja z programem pocztowym będzie szybko poprawiona.