Test Asus M530W

Recenzje
Opinie: 8

Firma Asus uznawana jest za producenta sprzętu komputerowego dobrej jakości, warto więc przyjrzeć się bliżej telefonom oznakowanym logo Asus. Szczególnie, że M530W jest nową propozycją producenta w segmencie smartphone.
Po wyjęciu telefonu z pudełka nie jesteśmy zaskakiwani oryginalnym designem - ot po prostu kolejny smartphone z klawiaturą QWERTY. Trochę elegancji dodaje mu srebrna obwódka dookoła oraz srebrny zestaw przycisków nawigacyjnych, znajdujących się pod wyświetlaczem. Nie jest to jednak stylistyczny szczyt piękna.

W dłoniach trzyma się Asusa pewnie. Plastiki, z których wykonana została obudowa, nie są ani śliskie, ani zbyt świecące. Jedynym elementem na którym w nieco większym stopniu zauważa się ślady po palcach, jest wyświetlacz, a właściwie tworzywo go osłaniające.
Wszystkie elementy są bardzo dokładnie spasowane i najważniejsze - nie słychać odgłosów skrzypienia. Wrażenie solidności potęguje dość duży ciężar urządzenia. Zapewne wiele osób się zdziwi, ale M530W produkowany jest nie w Chinach, a na Tajwanie.
Klawiatura QWERTY pracuje świetnie z bardzo dobrze wyczuwalnym „klikiem”. Nie jest ani zbyt twarda, ani zbyt miękka. Dla osób z większymi palcami korzystanie z klawiatury może okazać się kłopotliwe. Klawisze położone są blisko siebie i mają dość małe rozmiary, co może skomplikować obsługę.

Poza mnóstwem przycisków umieszczonych na przednim panelu Asusa, znalazło się również miejsce na kilka umieszczonych na jego bokach. Z lewej strony znajduje się pokrętło wielofunkcyjne - wielu osobom z pewnością doskonale znane z podobnych urządzeń oraz przycisk głośności, pełniący także rolę skrótu do funkcji komend głosowych (Voice Commander). Dla osoby prawo ręcznej, umieszczenie pokrętła po lewej stronie obudowy ma mało ergonomiczny charakter. Trzeba się do tego przyzwyczaić. Ciekawostką jest, że praktycznie każdy z klawiszy funkcyjnych, można dostosować do własnych potrzeb programując dodatkowe aplikacje.

Po prawej stronie obudowy widnieje tylko jeden przycisk, wywołujący funkcję aparatu.
Na górnej krawędzi urządzenia, umieszczono również pojedynczy przycisk. Przycisk ten służy do  włączania i wyłączania Asusa, zmiany profili oraz zarządzaniem połączeniami bezprzewodowymi.
Na dolnej krawędzi smartphone-a, można znaleźć gniazda: miniUSB oraz słuchawkowe.

Tylny panel urządzenia to aparat 2 megapiksele wraz z diodą doświetlającą oraz głośnik. Elementy zostały umieszczone na lekkim uwypukleniu. Tuż pod nimi znajduje się rozsuwana klapka, pod którą znajduje się bateria o pojemności 1200 mAh, slot karty SIM oraz kart pamięci miniSD.

   

Tak jak w przypadku wszystkich rozwiązań konstrukcyjnych tego typu (z klawiaturą QWERTY), wadą jest mały wyświetlacz o przekątnej 2,4 cala. Jego jakość, jak na obecne standardy, jest bez rewelacji, a 65k kolorów także nie powala na kolana. Ostrość i jasność są na dobrym poziomie. W niektórych specyfikacjach w sieci, podawana jest funkcjonalność dotykowa ekranu, co nie jest prawdą.

Nad wyświetlaczem znajduje się najmniejszy element urządzenia: dioda sygnalizacyjna. Podczas normalnej pracy w trybie gotowości, miga ona kolorem zielonym. Podczas ładowania świeci kolorem czerwonym. Gdy w telefonie, pojawi się nie zatwierdzone zdarzenie np.: nieodebrane połączenie lub nie przeczytana wiadomość, dioda miga kolorem czerwonym. Z kolei uruchomienie modułu transmisji bezprzewodowej (Bluetooth lub WiFi) skutkuje miganiem diody naprzemiennie kolorami zielonym i niebieskim.

Obok diody, w górnym prawym rogu, zainstalowano drugą kamerę o rozdzielczości VGA, niezbędną do prowadzenia wideorozmów.


Informacje o urządzeniu

Asus M530w oparty jest na procesorze Marvell (Intel) PXA270, taktowanym zegarem 416Mhz. Sam procesor, jak podaje producent, może pracować z taktowaniem do 520Mhz. Pamięć dostępna w urządzeniu to 256MB ROM (flash), oraz 64MB RAM. Wyżej wymienione parametry pozwalają na komfortową pracę.

   

Urządzenie posiada wbudowane moduły transmisji bezprzewodowej Bluetooth v2.0 oraz WiFi (IEEE 802,11 b/g).
Asus transmituje dane w standardach GPRS, EDGE oraz UMTS.
Do pełni szczęścia brakuje jedynie modułu GPS i standardu HSDPA.

   

Menu

Asus M530W ma na pokładzie system operacyjny Windows Mobile 6 Standard. Poruszanie się po nim nie sprawia problemów, przebiega w miarę płynnie i szybko, ale smartphone zwalnia przy wyborze danej funkcji. Dźwięki klawiszy potrafią się opóźnić względem momentu przyciśnięcia do 0.5 sekundy. Menu może być wyświetlane w postaci ikon lub listy.

Wiadomości


Klawiatura QWERTY zapewnia bardzo wygodne pisanie wiadomości tekstowych. Dodatkowo w bardzo wygodny sposób dodaje się adresatów wiadomości. Wystarczy wpisać początkowe litery nazwy i pokazuje się nam lista pasujących pozycji z książki.

Pozwala to na szybkie i proste zaadresowanie każdej wiadomości. Dodatkowo słownik w trakcie pisania, podpowiada słowa podając je w postaci listy. Dodatkowo podpowiada następne słowo, które najczęściej występowało z właśnie wpisanym wyrazem.

   

Minusem jest fakt, że stosowanie polskiej czcionki powoduje oczywiście zwiększone zużywanie ilości znaków do wpisania. W prosty sposób można jednak zmienić wyraz na postać bez polskich znaków. W tym celu wystarczy użyć klawisza <-, który automatycznie zamienia wszystkie polskie znaki diaktryczne na ich odpowiedniki bez nich.
W przypadku wiadomości MMS, wielkość załączanych plików nie może przekroczyć 300 KB i niestety nie są one automatycznie zmniejszane do wymaganego rozmiaru. Takiego ograniczenia nie ma w przypadku wiadomości e-mail.
Wszystkie typy wiadomości zorganizowane są w sposób przypominający skrzynkę poczty e-mail. Dostępnych jest 5 folderów:

   


Dźwięki

Głośnik znajdujący się na tylnym panelu urządzenia emituje wyraźny i dobrze brzmiący dźwięk. Nie słychać większych zniekształceń w całym zakresie częstotliwości. Głośnik służący do prowadzenia rozmów również jest bardzo głośny, ale w tym przypadku maksymalne ustawienie głośności powoduje zniekształcenia. Przy normalnych ustawieniach dźwięk jest czysty i dobrze rozpoznawalny. Nawet przy niskim poziomie sygnału nie odczuwa się wyraźnego spadku jakości rozmów. Ogólnie muszę przyznać, że Asus pozytywnie zaskoczył mnie parametrami jakości dźwięku podczas rozmowy.
Głośność dzwonków jest na co najmniej wysokim poziomie.

Przeglądarka

Standardowo, jak w każdym Windows, domyślnie wykorzystywana jest aplikacja Internet Explorer. Przeglądarka działa w miarę stabilnie, dane wyświetlane są poprawnie. Skalowanie również jest bez zastrzeżeń. Niemniej zdarzają się sytuacje, że bez powodu IE ulega zamknięciu, co generalnie należy chyba już uznać za standardową przypadłość tej aplikacji. W przypadku poczty na WP.PL, IE nie potrafił wyświetlić listy wiadomości.

   
   

Sprawdziłem również drugą przeglądarkę, mobilną Operę w wersji 3 i 4. W przypadku Opery nie spotkałem się z „resetami”. Problemy jednak pojawiły się ze starszą wersją. Aplikacja czasami „wieszała się”, a w przypadku poczty WP.PL, nie wyświetlała szczegółów wybranej wiadomości. Najwidoczniej występował problem z obsługą Javy. Opera w wersji 4 z kolei spisuje się wyśmienicie. Działa szybciej od IE, a obsługa jest o niebo wygodniejsza. Wygoda korzystania jest zbliżona do wersji stacjonarnych.

   
   
   

Aplikacje biurowe

Asus M530W posiada wbudowane aplikacje do przeglądania plików PDF, dokumentów Word, Excel oraz Power Point.

ClearVue radzą sobie bardzo dobrze z wymienionymi formatami. Przy większych plikach trzeba niestety długo czekać, ale efekt końcowy jest jak najbardziej poprawny.

   
   
   

Jak widać niżej z plikami Power Point również radzi sobie bardzo dobrze.

Małym minusem jest problem z odpowiednim wyświetlaniem animacji, które są po prostu przedstawiane jako nieruchome obrazy.


Multimedia

Asus posiada wbudowane dwa aparaty cyfrowe. Pierwszy z nich, o rozdzielczości VGA, umieszczony jest na przednim panelu, w górnym prawym rogu i służy do przeprowadzania wideorozmów. Drugi znajduje się na tylnej ściance urządzenia, posiada matrycę 2 megapiksele oraz diodę doświetlającą. Robienie zdjęć i kręcenie filmów wspomagane jest szeregiem pomocnych ustawień.

   
   
   
   
   
   
   

Jakość zdjęć nie jest szczególnie warta wyróżnienia. Próbki możliwości można obejrzeć poniżej.

Powyżej znajduje się zdjęcie makro.
Poniżej zdjęcie w maksymalnej rozdzielczości i najlepszej jakości.

Jak, chyba wszystkie urządzenia tego typu, Asus potrafi również kręcić filmy. Nagrania takie mogą być zapisywane w dwóch formatach: mp4 oraz 3gp. Do odtworzenia tego typu plików możemy użyć wbudowanego Windows Media Player.

Do odtwarzania innych plików niż wyżej wymienione oraz .wmv, trzeba zainstalować dodatkowe aplikacje.
W Asusie M530W możemy uruchomić odtwarzanie strumieniowe z wykorzystaniem protokołu RTSP.


Narzędzia

Najbardziej „bajeranckim” narzędziem dostępnym w Asusie jest aplikacja Voice Commander. Jak sama nazwa wskazuje służy do sterowania za pomocą komend głosowych. Aplikacja działa w miarę przyzwoicie, ale rozpoznawalność głosu nie jest na wysokim poziomie. Około 40% komend jest źle interpretowanych, mimo, że problemów z wymową raczej nie zaobserwowałem w swoim przypadku. Voice Commander’a można wywołać przyciskając dłużej przycisk głośności w górę, w trybie gotowości.
Bardzo przydatnym narzędziem jest Menedżer Zadań. Aplikacja pomaga odzyskać trochę pamięci wykorzystywanej przez nie zamknięte programy, po prostu je zamykając. W Menedżerze Zadań wyświetlane jest bieżące zużycie pamięci, natomiast w opcjach można sprawdzić ile jeszcze wolnego miejsca pozostało.

   
   

Przy nadmiarze działających w tle aplikacji, urządzenie może zacząć zwalniać. Chociaż szczerze muszę przyznać, że parametry M530W są na tyle dobre, że wolniejsze działanie jest praktycznie nieodczuwalne nawet przy większej ilości otwartych programów.
Przydatnymi narzędziami mogą okazać się także kalkulator oraz Spb Zip.

Nie trudno się domyślić do czego służą w/w aplikacje. W kalkulatorze oprócz standardowych operacji, wykonać można działania na % oraz pierwiastkach, a także na komórkach pamięci.
Kompresowanie aplikacją Spb Zip jest bardzo proste. Wystarczy uruchomić program, wybrać plik do spakowania i gotowe.

   
   

Dodatkowo zainstalowane są takie aplikacje jak: Remote Presenter, lista numerów szybkiego wybierania, Java oraz Default Settings.
Remote Presenter służy do zdalnego zarządzania aplikacjami na PC za pośrednictwem Bluetooth.
Default Settings, jest programem przywracającym ustawienia fabryczne urządzenia. Należy jednak uważać, gdyż uruchomienie tej aplikacji powoduje usunięcie wszystkich plików w nim zapisanych.


Książka telefoniczna

Kontakty zapisywane w pamięci wewnętrznej Asusa mają format zgodny z formatem kontaktów programu Outlook. Ilość pozycji do wypełnienia jest tak wielka, że nie będę próbował wymieniać. Z całą pewnością nie zabraknie nikomu miejsca i pól do wykorzystania.

   
   
   
   
   
   
   
   
   

Kontakty zapisywane na karcie SIM mają zdecydowanie prostszy format i zawierają jedynie pola nazwy i numeru telefonu.
Kontakty w książce można wyświetlać „po nazwie” lub „po firmie”. Wywoływanie połączeń jest tak rozwiązane, że korzystanie z książki jest de facto zbyteczne. Wystarczy wpisać ciąg znaków w trybie gotowości, a urządzenie wyświetli listę pasujących nazw lub numerów telefonów. Wpisany ciąg znaków jest wyszukiwany w całej nazwie, nie ma znaczenia czy znajduje się na początku imienia, czy nazwiska kontaktu. Jest to bardzo wygodne i szybkie rozwiązanie.


Organizator

Zadania w kalendarzu zintegrowane są z książką telefoniczną i skrzynkami pocztowymi. Można wybrać w jaki sposób będą wysyłane odpowiedzi na zawiadomienia o spotkaniu. Do każdego zadania można szybko i łatwo dodać uczestników z książki telefonicznej.

   
   

Gdy kontakt z książki nie ma wpisanego adresu e-mail, powiadomienie można przesłać jako vCalendar za pomocą MMS.

W organizatorze tworzyć można także notatki głosowe oraz zadania do wykonania. Zadania można przetransferować na inne urządzenie za pomocą Bluetooth.
Przydatną funkcją może się okazać skaner wizytówek - WorldCard Mobile.

Rozpoznawanie nie jest idealne, ale w dużym stopniu zależy od warunków oświetleniowych przy jakich fotografujemy wizytówkę. Dobrym przykładem jest poniższy przypadek, gdzie praktycznie wszystkie pozycje zostały odczytane prawidłowo.

   
   

Wszystkie pozycje można edytować i poprawić dane.


Gry

Fabrycznie w Asusie wgrano tylko dwie gry: Buble Broker oraz Pasjans. Większości użytkowników urządzeń mobilnych obie gry są z pewnością doskonale znane.

   

Komunikacja

Asus M530W ma bardzo szeroką gamę możliwości komunikacyjnych. Poza transmisją danych przez GPRS, EDGE i UMTS, smartphone pochwalić się może Bluetooth oraz WiFi.
Zarządzanie połączeniami ułatwia Menedżer bezprzewodowy, uruchamiany z listy szybkiego wyboru lub z Menu Start->Ustawienia->Połączenia->Menedżer bezprzew..

W Asusie zaimplementowany został również komunikator, Windows Live Messenger.

Do komunikacji z komputerami PC służy zainstalowana w Asusie aplikacja ActiveSync, pozwalająca łączyć się zarówno bezprzewodowo po Bluetooth jak i przewodowo po łączu USB.

Zasilanie

Urządzenie zasila ogniwo Li-Ion o pojemności 1200mAh i jak na smartphone, radzi sobie bardzo przyzwoicie. Działając w trybie 3G, przy ok. 15-20 minutach rozmów i kilku SMS-ach oraz sporadycznym wykorzystywaniu innych aplikacji, Asus wytrzymywał ok. 3 dni. W trybie 2G jest jeszcze lepiej - ok. 4,5 dnia.
Dużo energii pochłaniają moduły WiFi oraz Bluetooth, więc należy się liczyć ze zdecydowanym skróceniem „żywotności” baterii.

Ustawienia

   

Ze względu na spory wachlarz możliwości konfiguracyjnych skupię się jedynie na najważniejszych. Z pewnością do takich należą ustawienia telefonu.

Jak się okazało zmiany trybu pracy telefonu z sieci 2G na 3G lub odwrotnie, wymagają resetowania Asusa, co było irytujące w czasie testów.

Całe szczęście w normalnym użytkowaniu częste zmiany tego typu nie są wymagane.


Bardzo bogate i szerokie spektrum możliwości pojawia się użytkownikowi w przypadku konfiguracji dźwięków smartphone’a. Praktycznie skonfigurować można każdy dźwięk stosując wszelkie znajdujące się w telefonie pliki dźwiękowe.

   
   
   
   

Jak wspominałem wcześniej, Asus ma duże możliwości komunikacyjne. Wszelkie ustawienia dostępne są w jednym miejscu.

Dość przydatne są personalizacje niektórych przycisków. Dzięki temu uzyskujemy szybszy dostęp do częściej wykorzystywanych funkcji, które normalnie są zaszyte głębiej w menu.

Dla osób z wrażliwszym słuchem istnieje możliwość programowego ograniczenia głośności słuchawek.

Sposób wprowadzania tekstu wpisywanego w wiadomościach można ustawić według własnych preferencji.

Według własnego uznania można ustawić również wygląd ekranu głównego.

Do wyboru jest tylko 8 gotowych tematów.

Prezentują się one następująco:

   
   
   

Szkoda, że zmiany pomiędzy ekranami Windows, a autorskimi Asusa również wymagają restartów urządzenia.

Podsumowanie

Asus M530W jest bardzo solidnie wykonanym smartphone-m, posiadającym bardzo dobre parametry. Wyjątkiem jest może tylko średniej jakości wyświetlacz o nie największych rozmiarach oraz drobne problemy z pisaniem na niewielkiej klawiaturze. Wybieranie cyfr „0” i „7” to gimnastyka. Co do reszty klawiszy nie mam jednak kompletnie powodów do narzekań. Klawiatura jest chyba najlepiej działającą ze wszystkich, które miałem możliwość używać.
Topowe urządzenia tego typu mają już oczywiście GPS i HSDPA, ale wówczas także ich cena szybuje wysoko w górę.
Opisywany model Asusa to porządny smartphone z dużymi możliwościami, które z pewnością zaspokoją jego zaawansowanych właścicieli.

Opinie:

Opinie archiwalne (8):

Komentuj

Komentarze / 8

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: