Test Asus P526

Recenzje
Opinie: 20

Firma Asus, znana bardziej z produkcji komputerów i podzespołów do nich, oferuje na polski rynku dwie linie telefonów komórkowych serii M oraz serii P. Seria P parametrami i budową zbliżona jest do klasycznych telefonów komórkowych, wyposażonych jednak w ekran dotykowy i system operacyjny Windows Mobile. Przetestowaliśmy jednego z przedstawicieli tej serii - model P526.

Pudełko i jego zawartość

Patrząc na opakowanie Asusa od razu mamy skojarzenia z pudełkami, w które zapakowane są płyty główne, czy karty graficzne komputerów stacjonarnych. Duże zdjęcie produktu, nazwa, hasło reklamowe, logo nagród, które otrzymał oraz parametry produktu wypisane na tyle opakowania są jak przeniesione z pudełek spotykanych w sklepach z komputerami. Opakowanie jest estetyczne, kolorowe i spełnia doskonale powierzone mu zadanie, ale brakuje mu trochę biznesowej elegancji, a to przecież telefon dla najbardziej wymagających użytkowników.

W pudełku znajdziemy terminal, ładowarkę, rysik, zestaw słuchawkowy, kabel USB, uchwyt i ładowarkę samochodową, papierową instrukcje obsługi oraz dwie płyty CD z dodatkowym oprogramowaniem.

Wygląd i funkcjonalność

Asus P526 otrzymał nagrodę iF Product Design Award 2007. Nagroda ta jest jednym z najważniejszych na świecie wyróżnień w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Przyznawana za nowoczesną i wyjątkową stylistykę. Z taką rekomendacją trudno się polemizuje, ale szare tworzywa, z których wykonana jest obudowa oraz srebrne elementy na brzegach i wokół klawiatury nie nastroiły mnie pozytywnie. Na pewno stylistyka nie jest odkrywcza. Telefon jest za to bardzo ergonomiczny. Przy wymiarach 110x58x15.4 mm i wadze 115g leży w dłoni bardzo pewnie, na co wpływ mają także tworzywa z których został wykonany. Nie musimy się martwić że terminal wyślizgnie nam się z ręki.

Front telefonu podzielony jest na dwie części. W dolnej części znajduje się standardowa klawiatura telefoniczna wzbogacona o klawisz przełączający tryby lub zadania (umieszczony pod klawiszem odpowiedzialnym za inicjację połączenia). Klawiatura jest dość niewielkich rozmiarów, ale pisze się na niej wygodnie. Klawisze są lekko uwypuklone i miękkie z wyczuwalnym klikiem. Dobrze, że Asus w ogóle uwzględnił klawiaturę, szkoda jednak, że nie jest to mała klawiatura QWERTY. Nad klawiaturą leży srebrny pasek oddzielający klawiaturę od górnej strefy, w której umieszczono dwa klawisze uruchamiające menu "Start" i aplikację Voice Commander. Na brzegach są dwa klawisze funkcyjne, które możemy dowolnie skonfigurować.

W górnej strefie obudowy umieszczono dotykowy wyświetlacz o przekątnej 2.6 cala wyświetlający maksymalnie 65K kolorów w rozdzielczości 240 x 320 pikseli. Zarówno czułość na rysik, jak i ostrość ekranu jest bez zarzutu. Ekran umieszczony jest w głębi, co dodatkowo chroni go przed zarysowaniami, ale utrudnia wybieranie ikon umieszczonych przy krawędziach ekranu. Wybór takiej ikony za pomocą palca jest praktycznie niemożliwy. Na szczęście Asus wyposażony został w długi wygodny w użyciu rysik, który umieszczono w prawym dolnym rogu telefonu. Po prawej stronie rozmieszczono też gniazdo kart microSD, przycisk reset, klawisz aparatu fotograficznego oraz suwak "hold" blokujący ekran i klawiaturę. Z lewej strony znajduje się trójpołożeniowe pokrętło, dzięki któremu mamy możliwość poruszania się po menu oraz wyboru funkcji i aplikacji umieszczonych w terminalu bez konieczności użycia rysika. Trzeba zaznaczyć, że korzystanie z niego jest bardzo efektywne. Pod pokrętłem umieszczono przycisk potwierdzający komendę lub zamykający aplikację.

   

U góry umieszczono przycisk wł./wył. natomiast u dołu gniazdo słuchawkowe jack 2,5 mm, gniazdo miniUSB oraz mikrofon. Z tyłu obudowy znajduje się czarny pasek w którym ukryto gniazdo zewnętrznej anteny GPS, głośnik oraz obiektyw aparatu. Obiektyw jest schowany w specjalnej niecce - niestety nie chroni go nic więcej.

Procesor i pamięć

Sercem Asusa P526 jest procesor TI OMAP 850 200 MHz wspomagany przez 128 MB pamięci Flash i 64 MB SDRAM - są to wielkości spotykane bardzo często w terminalach i pod tym względem Asus nie wyróżnia się spośród konkurencji. Parametry te pozwalają jednak na spokojne uruchomienie kilku aplikacji jednocześnie bez obawy zawieszenia się systemu.

Asus posiada także gniazdo na karty pamięci microSD. Niestety w zestawie sprzedażnym nie otrzymujemy żadnej karty, ale ceny kart znaczne spadły i zakup nie jest już dużym uszczerbkiem dla naszego portfela. W czasie testu używałem karty pamięci microSD 2GB firmy SanDisk.

Asus wyróżnia się położeniem gniazda kart microSD. Nie jest ono schowane w obudowie, a znajduje się w prawym boku smartfonu - nie jest zasłonięte nawet zaślepką. Z jednej strony możemy to uznać za mankament, gdyż do gniazda łatwo może dostać się kurz. Z drugiej strony dzięki temu rozwiązaniu mamy bardzo łatwy dostęp do karty pamięci. W czasie testów okazało się, że jest rozwiązanie rewelacyjne.

Poniżej prezentujemy wyniki przegrywania 20 MB pliku za pomocą kabla USB i bezpośrednio za pomocą gniazda umieszczonego w laptopie:

  • 130s przy ustawieniach ActiveSync (Tryb Normal)

  • 45s przy ustawieniach ActiveSync (Tryb TURBO),

  • 7s - bezpośrednio z gniazda w laptopie.

7s które uzyskaliśmy w teście zdecydowanie przemawia za zewnętrznym gniazdem karty pamięci. Znaczna różnica czasów przegrywania i banalna łatwość w przenoszeniu karty powoduje, że korzystałem wyłącznie z tego sposobu przenoszenia danych.

System i menu Asus Launcher

Asusa P526 wyposażony został w najnowszą wersję sytemu Windows Mobile 6 Professional.

Windows Mobile 6 jest na rynku już na tyle długo, że wszyscy zainteresowani kieszonkowymi pecetami zdążyli się z nim zapoznać. Przede wszystkim, wszystkie urządzenia Windows Mobile wykazują niemalże równe zaawansowanie jeżeli chodzi o standardowo zainstalowane oprogramowanie. W skrócie, każdy Pocket PC jest po prostu platformą, którą można rozbudowywać zależnie od indywidualnych potrzeb.

Asusa P526 ma standardowy ekran Today Windows Mobile. Wyświetlone są tam: czas i data, dane dotyczące możliwości połączeń (Bluetooh, Telefon), dane właściciela, wiadomości oczekujące, profile, spotkania i zadania. Jest on całkowicie elastyczny i można usunąć z niego wszystko lub dodać nowe, pochodzące z innych źródeł, funkcje. Windows Mobile tradycyjnie oferuje personalizację poprzez wybór tematów, jednak polega ona jedynie na zmianie kolorów. Można także zmienić tapetę na dowolny obrazek.

   

Standardowo urządzenia oparte na WM nie mają widoku głównego menu tak jak to jest w przypadku zwykłych telefonów. Zamiast tego funkcjonują menu programów i menu ustawień, które dają możliwość dostępu do większość funkcji. Asus wyszedł na przeciw wszystkim, dla których P526 jest pierwszym terminalem z WM zamieszczając aplikację Asus Launcher. Jest to menu siatkowe lub lista  pogrupowana w 12 kategorii: Telefon, Biuro, Profile, Kamera, Wiadomości, Gry i aplikacje, Media Center, Kontakty, Połączenia, Organizator, Moje ulubione i Ustawienia. Wszystkie funkcje i aplikacje rozmieszczone są logicznie, a dostęp jest intuicyjny. Jeżeli jednak ktoś miałby zastrzeżenia może sam dowolnie rozplanować rozmieszczenie funkcji i aplikacji w menu Asus Launcher.

     
     
     
     
     
 

Telefonowanie

Asus sprawuje się bardzo dobrze, gdy używamy go jako zwykłego telefonu. Aplikacja "telefonu" obsługuje wszystkie funkcje związane z telefonowaniem. Poza klawiaturą standardową mamy jeszcze do dyspozycji klawiaturę alfanumeryczną, mamy także do wykorzystania klawisz historii połączeń, wyciszanie mikrofonu, zawieszanie rozmowy, notatki, czy skrótu do książki kontaktów.

   

Windows Mobile posiada bardzo rozbudowaną książkę kontaktów. Pisaliśmy już o tym w innych testach, więc nie będę wychwalał jej po raz kolejny. To co mi się podobało, to fakt, że bardzo rzadko trzeba z niej korzystać, żeby wykonać połączenie. Jest tak dzięki aplikacji "Smart Dialer" która bezpośrednio po wprowadzeniu kilku cyfr przefiltrowuje kontakty według numerów i nazw użytkowników. Używane są litery przypisane do każdego klawisza numeru - ale w odróżnieniu od zwykłego telefonu, sprawdzane są wszystkie możliwe kombinacje (bardzo podobnie jak to robi T9). Poza numerami z książki dokonuje on także przeglądu ostatnio wykonywanych połączeń nie zapisanych w niej.

Windows umożliwia nam także filtrowanie przychodzących połączeń. Mamy możliwość wybrania numerów, z którymi chcemy i z którymi nie chcemy "rozmawiać". Listę takich numerów możemy wybrać spośród numerów z książki lub wpisać je bezpośrednio. Możemy również filtrować wszystkie połączenia anonimowe lub wszystkie nie znajdujące się w książce kontaktów.

Jeżeli chodzi o jakość przeprowadzanych rozmów to jest ona wystarczająca. W czasie rozmowy nie słyszymy żadnych zakłóceń czy trzasków, a siła głosu, którą oczywiście możemy regulować, jest odpowiednia nawet dla osób ze słabszym słuchem.

Wiadomości

Windows Mobile umożliwia nam dostęp do centrum wiadomości obsługującym SMSy, MMSy i wiadomości email. Wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych jest proste i wygodne. Dla fanów SMSów dobrą wiadomością jest to, iż telefon wyposażony jest w słownik T9.

     
 

Skrzynka email działa bez zarzutu i w czasie testu udało mi się odebrać w czasie jednej sesji ponad 300 email i wszystko odbyło się bez żadnych problemów. Ściągnięte nagłówki maili można było przeglądać płynnie i wygodnie natomiast wybrane wiadomości mogłem ściągnąć wraz z załącznikami. Czytnik poczty nie miał również najmniejszych problemów z odczytaniem wiadomości w HTML.

     


Aparat fotograficzny

Telefon wyposażono w prosty aparat fotograficzny z 2 megapikselową matrycą. Aparat pozbawiony jest autofocusa, lampy błyskowej, czy lusterka ułatwiającego uwiecznienia na fotografii własnej osoby. Robi jednak wystarczająco dobre zdjęcia zarówno odległych, jak i blisko połażonych obiektów.

Aparat pozwala na robienie zdjęć z maksymalną rozdzielczością 1600x1200 pikseli. Mamy możliwość skorzystania z automatycznych ustawień umożliwiających robienie zdjęć w nocy oraz obiektów w ruchu. Zdjęcia można robić w  trzech stopniach jakości (Super fine, Fine i Normal) oraz wzbogacić o efekty: Czarno białe, Negatyw, Sepia, Solarize oraz w specjalne ramki. Niestety te ostanie mogą być wstawione do zdjęć o maksymalnej rozdzielczości 320x240 pikseli. Istnieje również możliwość robienia serii zdjęć - czterech lub dziewięciu zdjęć. Aparat wyposażony jest także w cyfrowy zoom 2,5 x oraz samowyzwalacz posiadający dwa tryby: 5 lub 10 sekund. Dostęp do wszystkich tych opcji mamy poprzez menu znajdujące się pod jednym z klawiszy funkcyjnych. Zdjęcia zapisywane są w formacie JPEG.

System Windows Mobile udostępnia nam też prostą edycje wykonanych zdjęć. Możemy skorzystać z autokorekty oraz odpowiednio przyciąć zdjęcie.

Aparat ma również możliwość kręcenie filmów w rozdzielczości 176x144 i 128x96. Filmy zapisywane są w formacie MPEG-4.

Przykładowe zdjęcia:

   


Aplikacje

Manager zadań i ustawienia stanu ASUS

Windows Mobile oferuje obsługę wielu zadań jednocześnie, niestety, kiedy używamy bardzo "ciężkich" aplikacji dostępna pamięć może się szybko wyczerpywać i system znacznie spowolni swoje działanie. Zamykanie bieżących aplikacji w WM nie jest jednak takie proste, jak się wydaje, bo naciśniecie "krzyżyka" nie zawsze powoduje wyłączenie programu podobnie jak ma to miejsce w wersji komputerowej. Tu przychodzi nam z pomocą Manager zadań dzięki któremu możemy zarządzać uruchomionymi aplikacjami. Manager zadań jest jednak ukryty głęboko w menu ustawień, więc lepiej jest zainstalować obcą aplikację, która umożliwi szybszy dostęp do niego. Między innymi w tym celu Asus umieścił w swym terminalu aplikację "Ustawienia stanu ASUS". Przez naciśnięcie małej ikonki znajdującej się u dołu ekranu "Today" uzyskujemy informacje o połączeniu USB, jasności ekranu, wyczerpaniu się baterii, wykorzystywanej pamięci aparatu oraz wolnym miejscu na karcie pamięci. Mamy również szybki dostęp do managera zadań oraz do ustawień wszystkich wymienionych funkcji.

Przełącznik trybów i zadań

Aplikacja ta umożliwiaja błyskawiczny dostęp do wybranych aplikacji oraz zadań poprzez specjalny klawisz umieszczonym pod klawiszem inicjującym połączenia. Do klawisza możemy przypisać cztery najczęściej używane przez nas aplikacje.

     
 

Przeglądarka internetowa - Internet Explorer vs. Opera Mini 4

Internet Explorer jest standardową aplikacją odpowiedzialną za przeglądanie stron internetowych w Asusie P526. Strony www wyświetlają się poprawnie, chociaż w kilku przypadkach pojawiały się drobne błędy.

   

Poszukując lepszego rozwiązania dla tego terminala postanowiłem zainstalować w nim najnowszą wersję mobilnej przeglądarki - Opera Mini 4. Wprowadzona w listopadzie tego roku czwarta wersja przeglądarki jest tym na co czekali wszyscy użytkownicy aparatów z systemem Windows Mobile. Strony wczytują się z prędkością podobną do tej z IE. Jednak przeglądanie witryn jest o niebo lepsze, a wszystko dzięki sposobowi wyświetlania się stron. Przeglądarka wyświetla strony internetowe podobnie jak na komputerach PC, a odpowiedni fragment witryny można powiększyć korzystając z funkcji Opera Zoom. Rozwiązanie to umożliwia wygodne korzystanie z obszernych stron www na niewielkich ekranach telefonów.

     
     


Voice Commander

Voice Commander jest aplikacją umożliwiającą głosowe wybieranie numerów... ale nie tylko... Dzięki niej możemy zarządzać telefonem za pomocą głosu. Możemy zadzwonić, wysłać wiadomość tekstową bądź emaila, uruchomić dowolną aplikację, a nawet wybrać swoją ulubioną piosenkę. Aplikacja działa bardzo prosto, po wciśnięciu specjalnego przycisku wydajemy komendę, a następnie podajemy imię bądź numer z książki adresowej, nazwę aplikacji czy tytuł piosenki.

Voice Commander sprawuje się bardzo poprawnie, ale wymaga jednak nienagannej dykcji. Pewnego razu chciałem się pochwalić przed kolegami możliwościami tej aplikacji i telefon w ogóle nie chciał "mnie słuchać". Nie reagował na żadne polecenie.

     
     
   

Multimedia - Windows Media Player

W WM standardowo za odtwarzanie plików multimedialnych odpowiada aplikacja Windows Media Player. Aplikacja ta zamienia nasz telefon w przenośny odtwarzacz plików muzycznych. Możemy nim sterować za pomocą dotykowego ekranu bądź klawiatury, gdyż mamy możliwość przypisania wybranemu klawiszowi klawiatury dowolnej z funkcji odtwarzacza. Umożliwia to bardzo wygodne korzystanie z tej aplikacji. WMP segreguje automatycznie nasze zbiory muzyczne według wykonawcy, nazwy albumu oraz gatunku muzyki.

     

Aplikacja WMP w połączeniu z zestawem słuchawkowym dołączonym do zestawu nadają się idealnie do słuchania muzyki w formacie MP3 pod warunkiem że nie mamy zbyt wygórowanych wymagań jeśli chodzi o jakość słuchanej muzyki. Jeżeli słuchamy plików skompresowanych z 128 bitrate to spełnią one swoje zadanie w 100%. Jeżeli jednak chcemy odsłuchać plików z większym bitrate musimy wyposażyć się w inne słuchawki. Nie ma z tym większego problemu, gdyż Asus wyposażony jest w gniazdo jack - szkoda tylko ze 2,5 a nie 3,5 mm. W czasie testów używałem bardzo popularnych dousznych słuchawek Creative EP-630 i trzeba przyznać ze różnica w jakości odbieranej muzyki była znaczna.

Oglądanie filmów na ekranie P526 jest kolejnym atutem tego aparatu. Filmy możemy rozciągnąć na całą powierzchnie 2,6 calowego ekranu, dzięki czemu czerpiemy przyjemność z oglądania filmu i nie musimy z wysiłkiem wpatrywać się w malutki ekranik dostępny w zwykłych telefonach.

WMP umożliwia nam odtwarzanie plików dźwiękowych w formatach MP3, WMA, AAC oraz filmów w formacie MPEG4. Jeżeli chcemy oglądać filmy w formacie divix wtedy WMP nam nie wystarczy i trzeba zainstalować inną aplikacje. Osobiście polecam program TCPMP opisywany wcześniej w innych testach:


Aplikacje biurowe

P526 skierowany jest do ludzi którzy wykorzystują telefon w pracy, dowodem na to jest pakiet oprogramowania ułatwiający życie każdemu biznesmenowi.

Meeting Time Planner - umożliwia planowanie spotkań na całym świecie z uwzględnieniem różnic czasowych. Przeznaczony jest dla ludzi którzy współpracują z osobami w różnych strefach czasowych. Ułatwia on ustalanie czasu wideokonferencji, czy spotkania.

Remote Presenter - jest to aplikacja zamieniająca nasz telefon w pilot sterujący prezentacjami programu PowerPoint przechowywanymi w komputerze PC przy pomocy interfejsu Bluetooth.

Pakiet programów biurowych Office Mobile - w telefonie mamy możliwość obejrzenia czy stworzenia pliku  Excel, PowerPoint oraz Word.

     
     

Prace biznesmena usprawnia także rozbudowany kalendarz dzięki któremu możemy zaplanować sobie dokładnie każdą cenną minutę. Zaplanowane spotkania możemy szczegółowo opisać wprowadzając nawet dane uczestników tegoż spotkania. Ułatwia to kontakt i komunikacje z uczestnikami spotkania.

     

Asus przypomina nam także o zadaniach jakie sobie wyznaczyliśmy. Oczywiście zadania jak i kalendarz możemy synchronizować z aplikacją Microsoft Outlook zainstalowaną na naszym komputerze PC. 

Nad wszystkimi danymi zgromadzonymi w naszym terminalu mamy kontrolę dzięki rozbudowanej wyszukiwarce. Dzięki niej możemy szybko odnaleźć nie tylko plik Worda czy Excela ale również informację zapisaną w kalendarzu lub kontakt.


Aplikacje SPB - całkiem inny telefon

Oprócz aplikacji zainstalowanych w telefonie Asus daje nam również pakiet aplikacji uznanej firmy SPB Software House. Wszystkie aplikacje znajdują się na dołączonej płycie CD i sami możemy zdecydować, które z nich nas interesują.

W pakiecie oprogramowania, które Asus nazwał "Najlepiej sprzedającymi się aplikacjami na Pocket PC" są: Spb Backup, Spb Pocket Plus, Spb AirIslads, Spb Diary, Spb Weater, Spb Time, Spb FullScrean Keyboard, Spb Finance, Spb GPRS i Spb FreeCell.

Spb Backup jest aplikacją do tworzenia kopii zapasowych danych na Pocket PC. Tworzy samorozpakowujące się skopresowane pliki wykonywalne, dzięki czemu tworzenie kopii i proces odzyskiwania jest bardzo prosty i intuicyjny. Obsługuje również planowe wykonywanie kopii.

Spb Pocket Plus bardzo popularny service pack dodający wszystkie brakujące w oficjalnym Windows Mobile uaktualnienia: zakładki w Internet Explorerze, skróty do programów na ekranie "Today", 30 "skórek", wskaźnik naładowania baterii itp.

     

Spb AirIslads - pakiet czterech gier: AirIslands - strategiczna; Arkaball II - zręcznościowa; Bubbles - logiczno-zręcznościowa i Xonix II - logiczno-zręcznościowa.

     
     
     

Spb Diary jest bogatą w funkcje wtyczką "Today" dla Kalendarza, Zadań, Kontaktów, Notatek i Wiadomości. Ulepsza Pocket Outlook poprzez zgromadzenie informacji PIM w jednym miejscu.

Spb Weather jest wtyczką prognozującą pogodę. Dzięki niej można elastycznie przystosowywać sposób wyświetlania, dostosowywać skórki i źródła danych.

Spb Time jest zestawem narzędzi zarządzających mierzeniem czasu. Tryby zegara analogowego i cyfrowego, czas na świecie, stopery - wszystko to połączone w jednej aplikacji. Spb Time może pracować jako wygaszacz ekranu.

     

Spb Full Screen Keyboard jest narzędziem służącym wprowadzaniu do tekstu na Pocket PC. Wprowadzania tekstu odbywa się poprzez klawiaturę pokrywającą cały obszar ekranu i posiadającą odpowiedniej wielkości klawisze, aby móc pisać palcami zamiast rysikiem.

Spb Finance jest menadżerem finansowym. Zapamiętuje on codzienne wydatki i wpływy.W pełni synchronizuje się z Microsoft Money lub Quicken.

Spb GPRS Monitor jest rozwiązaniem służącym do pomiaru ilości przetransferowanych danych oraz obliczania kosztów ich użytkowania.

Spb FreeCell to bardzo popularny pasjans.

W czasie testów zainstalowaliśmy wszystkie aplikacje pakietu i o dziwo wszystko działało bez tzw. "zwisów". System uruchamiał się trochę wolniej, co zapewne było spowodowane dużą ilością ikon na ekranie "Today", ale działał stabilnie i w czasie pracy nie było odczuwalne żadne spowolnienie.

Pakiet aplikacji SPB zmienia nasz telefon całkowicie. Niestety wszystkie aplikacje poza Spb Backup są wersjami testowymi z okresem ważności 15 dni. Jeżeli chcemy cieszyć się nimi dłużej musimy za nie zapłacić. Ceny dla użytkowników Asusa są niższe od cen ogólnie dostępnych na stronie internetowej SPB.

GPS

Asus posiada wbudowany chip GPS SiRF Star III . Producent smarfonu zaleca stosowanie AutoMapy, ale niestety nie otrzymujemy jej w standardzie. Nasze testy przeprowadziliśmy właśnie z wykorzystaniem map samochodowych tego polskiego producenta i trzeba przyznać ze duet Asus - Automapa radzi sobie nadspodziewanie dobrze.

Uruchomiona AutoMapa nie powoduje zawieszania się systemu nawet jeżeli uruchomione są inne aplikacje. Oczywiście należy zachować umiar i przy uruchomieniu zbyt wielu aplikacji wszystko może nam bardzo "zwolnić", ale ani razu nie odnotowaliśmy całkowitego "zwisu". 

Jeżeli chodzi o szybkości lokalizacji satelitów i stabilności utrzymywania sygnału to jest ona bardzo dobra, podobnie jak w innych GPSach z SiRF Star III na pokładzie. W czasie testów ani razu nie zgubił on sygnału bez oczywistych przyczyny (tunel). Dokładność wskazania odbiornika też trzeba uznać za nienaganną. Kolejnym plusem jest zamieszczenie na tylnej ściance telefonu gniazda pozwalającego podłączyć zewnętrzną antenę.

P526 wyposażony w GPS dedykowany jest dla użytkowników samochodów o czym świadczą uchwyt i ładowarka samochodowa w zestawie. Można polecić go jednak także rowerzystom, czy nawet wielbicielom pieszych wycieczek. Ci drudzy wyposażeni w zestaw słuchawkowy z Asusem w kieszeni mogą być prowadzeni przez miły głos lektora do wybranego przez siebie miejsca nie budząc przy tym sensacji.


Łączność

Asus P526 wyposażony jest w łącze USB v1.1 oraz aplikację ActiveSync umożliwiającym połączenie z komputerem. Telefon łączy się błyskawicznie a aplikacja ActiveSync synchronizuje nasze dane bez większych problemów. Nie udało nam się tylko zmusić Asusa, żeby był rozpoznawany jako zwykłe urządzenie pamięci masowej.

Bluetooth 1.2, który poza kablem służy nam do łączenia telefonu z innymi urządzeniami został przetestowany kompleksowo: połączenie z komputerem, zestawem słuchawkowym Nokia BH-300, słuchawkami stereo Samsung SBH170. Wszystko działało na piątkę.

WM umożliwia nam szybkie włączanie i wyłączanie Bluetooh oraz telefonu poprzez aplikację managera bezprzewodowego dostępnego bezpośrednio z ekranu "Today". Dzięki temu rozwiązaniu możemy ograniczyć zużycie energii.

   

Niestety telefon nie posiada WLAN, co jest jego bardzo poważną wadą.

Bateria

Wytrzymałość baterii pozytywnie zaskakuje. Zamieszczone w Asusie ogniwo litowo-jonowe o pojemności 1300 mAh może nie jest rewolucją, ale bateria wytrzymuje trzy dni przy normalnym użytkowaniu. Jest to dobry wynik biorąc pod uwagę rozmiar ekranu i permanentnie włączony Bluetooth. Rekordowym osiągnięciem było nie podłączanie terminala do zasilania przez prawie pięć pełnych dni, ale telefon w tym czasie był praktycznie nie używany.

Ceny i promocje

Obecnie Asus P526 nie jest dostępny w ofertach promocyjnych żadnego z polskich operatorów. W sklepach internetowych ceny tego urządzenia zaczynają się już od 1350 zł z VAT. I tak np. w sieci sklepów Komputronik możemy zakupić go w cenie 1499 zł z VAT. Natomiast zestaw smarfon plus AutoMapa to koszt w wysokości 1801 zł z VAT. Komputronik oferuje też asusa w ofercie promocyjnej wraz z aktywacją w ofercie Orange dla Firm. Promocyjna cena dotycząca abonamentu Orange dla Firm 600 wynosi 818 zł z VAT.

Podsumowanie

Duża funkcjonalność i solidna obudowa z jednej strony oraz dotykowy ekran o dość dużych rozmiarach to słuszne połączenie, które na pewno znajdzie wielu odbiorców. Dowodem na to może być wynik jaki uzyskał on w rankingu telefonów na naszej stronie. Wynik 6,76 w 10 stopniowej skali jest wynikiem bardzo dobrym a w pewnym momencie dawał mu nawet pierwsze miejsce wśród wyróżnionych telefonów przez naszych Czytelników.

System WM6, który zarządza telefonem jest systemem, który na obecnym etapie swojego rozwoju zadowoli zarówno zaawansowanych,  jak i początkujących użytkowników. Ci pierwsi mogą dowolnie kształtować go dzięki szerokiemu wyborowi dostępnych aplikacji, drudzy zaś dzięki P526 i aplikacji Asus Launcher mogą bez zbytniego wysiłku wejść w świat użytkowników zaawansowanych terminali z systemem WM6. Kolejnym atutem P526 jest odbiornik GPS. Jest on jednym z najmniejszych terminali wyposażonych w taki odbiornik, a 2,6 calowy ekran wspomagany przez głos lektora jest wystarczającym zestawieniem, aby wygodnie korzystać z tej funkcjonalności. Asus zaprezentował już nadstępce P526 model o nazwie P527. Nowy model poza niewielkimi zmianami w wyglądzie wyposażono w radio oraz we WLAN. W ten sposób usunięto jedną z większych niedoskonałości testowanego modelu. Niestety zapomniano o usunięciu drugiej z jego wad brak UMTS.

Opinie:

Opinie archiwalne (20):

Komentuj

Komentarze / 20

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    irzi pisze: 2007-12-18 16:21
    Zarąbisty telefonik !!
    0
  • Users Avatars Mini
    pietras pisze: 2007-12-18 16:57
    fajny ale brak WLAN......
    0
  • Users Avatars Mini
    carlo pisze: 2007-12-18 23:29
    Brak Wlan, który był u poprzednika P525 oraz zadziwiająco niskiej (jak na WM) częstotliwości procesor (u poprzednika było 416 mhz) to jakieś nieporozumienie. Gdyby nie te wady (przede wszystkim wlan), byłoby to świetne urządzenie, zdecydowanie godne rozważenia w tej cenie. A tak... Pozostaje niedosyt.
    0
  • Users Avatars Mini
    carlo pisze: 2007-12-18 23:30
    Poza tym, gratuluję, wreszcie porządnie przeprowadzonego testu :)
    0
  • Users Avatars Mini
    belzebub pisze: 2007-12-19 15:28
    No, chyba jakis nowy tester w gsmonline? :) w koncu fajny i w miare wyczerpujacy test. A samo urzadzenie- wiadomo: WM to najlepszy system na pockety z telefonem. Zaskakuje ilosc oprogramowania w standardzie, sporo wiecej niz daje np. HTC. Cieszy zwlaszcza pelny pakiet SPD. Szkoda troszke tego WLANa, ktory bardzo sie przydaje, no jak pisal poprzednik- procek tez moglby byc troche lepszy, bo czasy 200mhz to juz troche temu minely. Ale generalnie fajny sprzet.
    0
  • Users Avatars Mini
    adriank pisze: 2007-12-19 20:14
    WM to też znaczy Władcy Much :P
    0
  • Users Avatars Mini
    adam pisze: 2007-12-26 22:53
    65 tys. kolorow co za zlom
    0
  • Users Avatars Mini
    Tomek pisze: 2007-12-29 17:10
    Mam pytanie. Zakupilem ten telfon 2 dni temu i podczas telefonowaia mam problem zeby zrozumiec osobe z ktora rozmawiam. Slychac trzaski (nawet jak dzwonie do biura obslugi). Jest gdzies jakas opcja ktora polepszylaby jakosc rozmowy? Z gory dziekuje za informacje i pozdrawiam
    0
  • Users Avatars Mini
    Tomek pisze: 2007-12-29 21:13
    Mam pytanie. Zakupilem ten telfon 2 dni temu i podczas telefonowaia mam problem zeby zrozumiec osobe z ktora rozmawiam. Slychac trzaski (nawet jak dzwonie do biura obslugi). Jest gdzies jakas opcja ktora polepszylaby jakosc rozmowy? Z gory dziekuje za informacje i pozdrawiam
    0
  • Users Avatars Mini
    pkamyk pisze: 2008-01-07 19:59
    generalnie HP iPAQ 6910
    0
  • Users Avatars Mini
    cerv pisze: 2008-01-13 14:52
    strona 7... gniazdo jack 2,5 cala Hahahaha... Byłby ok dla kogoś, kto nie potrzebuje wlan. Byłby, gdyby nie ten proc. Kompletne nieporozumienie. Telefon muli jak pierwsze urządzenia na symbianie.
    0
  • Users Avatars Mini
    pisze: 2008-01-15 08:45
    Witam mam ten telefonik i wszytsko suepr gdzyby nie problem z smsami przychodzacymi ...na poczatku bylo dobrze a potem coraz gorzej nie dochodzasmsmy a przynajmniej nie ma o tym informacji trzeba wylaczyc siec i wlaczyc i po chwili widac je w wiadomosciach bez powiadomienia i ze znaczkiem czytania z karty sim. ktos z tym walczyl juz na stronach asusa sa juz poprawki ale narazie nei na polski rynek niestety ....
    0
  • Users Avatars Mini
    darosz pisze: 2008-04-04 01:21
    mam pytanko który polecacie; asus p526 albo htc p3300 artemis
    0
  • Users Avatars Mini
    mateusz pisze: 2008-06-22 22:54
    mam tego asusa i jestem bardzo z niego zadowolony
    0
  • Users Avatars Mini
    Matikas pisze: 2008-06-27 16:24
    mam zapytanie mam telefon 2 tygodnie ten telefon mam i nie mamam wlan czy mozna podlonczyc KARTOM wlan sdio odpowie ktos prosze
    0
  • Users Avatars Mini
    pio pisze: 2008-07-08 01:07
    mam go od miesiàca;zaskakuje mnie bardzo pozytywnie... swietny gadzet...polecam.
    0
  • Users Avatars Mini
    wojtekiki pisze: 2008-08-04 20:55
    chciałem go kupić, ale zrezygnowałem ze względu na brak WLAN
    0
  • Users Avatars Mini
    Ewa pisze: 2009-09-27 18:39
    WITAM MAM PROBLEM ZE SWOIM ASUSEM P526...;( DOSTAŁAM GO W PREZENCIE PARĘ DNI TEMU I SPRAECA MOJEGO PREZENTU ZGUBIŁ INSTRUKCJĘ OBSŁUGI....MAM CAŁY KOMPLET OPRÓCZ INSTRUKCI...A TO WŁAŚNIE ONA JEST NAJWAŻNIEJSZA.....I NIE WIEM GDZIE JA MAM DOSTAĆ SAMEJ INSTRUKCJI NIESTETY OD OWEGO ASUSA NIE SPRZEDAJA...;( JESLI KTOŚ Z WAS MOŻE MI POMÓC TO BĘDĘ BARDZO WDZIĘCZNA
    0
  • Users Avatars Mini
    Ewa pisze: 2009-09-27 18:42
    Przepraszam nie podałam kontakt ewela14091987@wp.pl PROSZĘ O POMOC
    0
  • Users Avatars Mini
    Viki pisze: 2009-12-26 13:03
    hehe mój chłopak bd go miał i już się mega cieszy :D:D:D:D a telefon wypaśny jest i mało rozpowszechniony, to juz nie to samo co badziewna nokia ktora kazdy wieśniak się jara :D
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: