Od tygodnia nie działają systemy informatyczne Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - atak ransomware

Newsy
Żródło: Niebezpiecznik.pl
Opinie: 0
Ransomware w LPR

Serwis niebezpiecznik.pl podał, że 13 lutego nastąpił cyberatak typu ransomware na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Padły praktycznie wszystkie systemy, w tym strona internetowa LPR.

Na FB LPR opublikowano tylko krótkie oświadczenie o tej treści:

Dzień dobry!

Wybaczcie nasze piątkowe milczenie , ale toczymy walkę z niewidzialnym wrogiem, który próbował zagrozić naszemu wykonywaniu misji #latamybyratowac .

Powoli się podnosimy  i zapewniamy, że nasi Pacjenci mogą czuć się bezpiecznie . 

A Wam dziękujemy za troskę, bo wielu z Was zauważyło naszą nietypową absencję

Z pozdrowieniami

Zespół Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

 

Od tygodnia Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma sparaliżowaną łączność. Komunikacja odbywa się w oparciu o prywatne skrzynki i komórki.

W nocy z 13 na 14 lutego w LPR przestały funkcjonować kluczowe dla ratowników systemy, w tym system przesyłania informacji dotyczących szczegółów odnośnie interwencji.

Poza stroną WWW padła też poczta e-mail. W poniedziałek do baz mieli dzwonić pracownicy IT z centrali i prosić o jak najszybsze wyłączenie z prądu wszystkich serwerów.

 

Polski rząd oraz służby przemilczają na razie ten temat.

Oświadczenie LPT z 21.02:

Oświadczenie
Informujemy, że w dniu 14 lutego 2022 r. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe padło ofiarą bezprecedensowego cyberataku. Jest to zamach na jednostkę, która każdego dnia niesie pomoc ludziom — chorym oraz poszkodowanym w wypadkach i nagłych zachorowaniach. Po raz pierwszy w historii LPR ktoś próbował zachwiać działanie Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego oraz lotniczego transponu sanitamego. Atak ma postać ransomware, a atakujący zażądali 390 tysięcy dolarów okupu za odszyfrowanie danych. Dyrektor LPR nie podjął jakichkolwiek negocjacji.
Pragniemy zapewnić, że od chwili ataku nie było ani jednego zawieszenia dyżurów z jego powodu. Wszystkie wezwania do misji ratunkowych i transportów są na bieżąco realizowane. Służbv IT Lotniczego Pogotowia Ratunkowego od 14 lutego 2022 roku 24 godziny na dobę współpracują z państwowymi i zewnętrznymi jednostkami po to, by jak najszybciej odbudować uszkodzoną infrastrukturę teleinformatyczną. Zdarzenie zostało zgłoszone do właściwych służb i instytucji. Jesteśmy w stałym kontakcie z Komendą Główną Policji, Komendą Stołeczną Policji, Ministerstwem Zdrowia, CERT-em, CeZ-em i innymi właściwymi w sprawie podmiotami.
Dyrektor LPR, prof. Robert Gałazkowski dziękuje całej załodze LPR, w szczególności z pionu informatycznego, za heroiczną i pełną oddania walkę o jak najszybsze przywrócenie systemów IT do pełnej funkcjonalności.
Jednocześnie bardzo prosimy wszystkich, zwłaszcza przedstawicieli mediów, o wyrozumiałość w tej bardzo trudnej dla jednostki sytuacji. Robimy co naszej mocy, aby już niebawem, móc w pełni z Państwem współpracować na dotychczasowych zasadach.
Zespół Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: