Szybki rozwój rynku mobilnego stawia przed powerbankami nowe wymagania. Dziś możemy już nie tylko nimi szybciej naładować swój telefon, ale także zasilić z USB C mobilną konsolę taka jak Nintendo Switch lub Steam Deck, a nawet naładować w ten sposób laptopa.
Powerbank Baseus Blade HD 100W został stworzony z myślą o takich urządzeniach. Skrót HD oznacza wysoką gęstość energii (ang. high density), co pozwoliło na zmniejszenie rozmiaru o 17% i wagi o 10% w porównaniu do poprzedniego modelu Baseus Blade 100W. Sprawdźmy czy powerbank Baseus podoła wymaganiom jakie stawiają przed nim najnowsze urządzenia mobilne.
Baseus Blade HD 100W ma niestandardowy wśród powerbanków kształt – jest płaski i smukły. Proporcjami przypomina raczej książkę, podczas gdy inne tego typu urządzenia mają kształt bardziej przypominający pudełko z telefonem. Baseus Blade HD 100W ma wymiary 134 x 134 x 20 mm, a jego waga to 443 gramy. Proporcje Blade HD bardziej sprzyjają noszeniu go w plecaku niż w kieszeni. W moich dżinsach mieści się na styk.
Na jednej z krawędzi znajdują się 4 złącza USB: 2 x USB-A i 2 x USB-C. Jest także przycisk zasilania. Na spodzie powerbanku znajdują się gumowe nóżki, które zabezpieczają przed rysowaniem się obudowy i powodują, że Baseus nie ześlizguje się z gładkich powierzchni.
Na wierzchniej stronie znajduje się wyświetlacz. Na nim można znaleźć następujące informacje:
Gdy włączymy Blade HD i nie są do niego podłączone żadne kable, wyświetli się tylko procent naładowania wbudowanego akumulatora. Gdy podłączymy Baseusa do ładowarki wyświetli parametry z jakimi się ładuje i szacowany czas do pełnego naładowania bazując na bieżących parametrach. Gdy z kolei podłączymy do powerbanka urządzenie do naładowania wyświetlone zostaną parametry ładowania i czas do pełnego rozładowania (nie do naładowania urządzenia).
Wyświetlacz jest ciemny i trudny do odczytania w świetle słonecznym. Jest to element, który można byłoby poprawić. Informacje wyświetlane przez Baseusa są pomocne i praktyczne. Łatwo zweryfikować, czy ładujemy telefon lub sam powerbank z optymalną mocą.
Producentowi należy się zdecydowana pochwała za precyzyjne opisanie standardów i parametrów na obudowie. Każde gniazdo ma obok szczegółowe informacje, a od spodu znajdziemy dane uwzględniające takie dane jak pojemność 74 Wh oraz sprawność konwersji energii wynoszącą 75%. Większość producentów nie dostarcza kompletnych informacji o parametrach swoich powerbanków.
Powerbank Baseus Blade HD 100W można ładować z mocą do 60W, co jest odzwierciedlone na wyświetlaczu parametrami 20V i 3A. Wyświetlacz wskaże, że czas potrzebny do pełnego naładowania powerbanku wynosi 59 minut. Należy jednak pamiętać, że szacowany czas nie uwzględnia wolniejszego ładowania, które ma miejsce w miarę zbliżania się do 100% pojemności. Faktyczny czas ładowania do pełna to około 1,5 godziny. W godzinę uzyskamy około 80% pojemności.
Oba gniazda USB C obsługują do 100W mocy ładowania, gdy jest podłączone tylko jedno z nich. Gdy podłączymy oba, jedno oferuje 65W a drugie 30W. Każde gniazdo USB ma moc 30W. Możemy też ładować powerbank z maksymalną mocą i wówczas drugie USB C będzie przekazywać energię dalej z mocą 30W.
Zgodnie z deklaracją producenta, Blade HD wspiera następujące protokoły szybkiego ładowania:
Zweryfikowaliśmy to naszym testerem USB:
Jak widać na zdjęciu wszystkie zadeklarowane przez producenta standardy zostały wykryte. Baseus Blade HD 100W nie wspiera jednak standardów VOOC i Super VOOC, stosowanych przez OPPO, OnePlus i realme. Niewspierane jest też Quick Charge 4.0+ i 5.0 oraz bardzo rzadko spotykane u nas PumpExpress opracowane przez Mediateka i używane w egzotycznych u nas telefonach Meizu.
Przetestowaliśmy także kabel dostarczany przez Baseusa w zestawie z powerbankiem:
Jest to pełnoprawny przewód Power Delivery z wbudowanym chipem, obsługujący 100W ładowanie.
Zwracamy jednocześnie uwagę, że gniazda USB A nie obsługują standardu PD, co jest zgodne ze specyfikacją - to standard zarezerwowany dla kabli USB C. Duże gniazdo USB w powerbanku nie obsługuje także Quick Charge 4.0.
Na koniec warto wspomnieć, że Blade HD ma specjalny tryb małego obciążenia, który blokuje funkcje automatycznego wyłączania, gdy powerbank nie wykryje odpowiednio dużego obciążenia. Tryb ten może być przydatny do naładowania urządzeń pobierających bardzo mało prądu albo podłączenia niewielkiego światła LED zasilanego z USB. Należy tylko pamiętać, że w tym trybie powerbank będzie aktywny aż do całkowitego rozładowania, nawet jeśli nie będzie w użyciu. Trzeba więc pamiętać, aby go ręcznie wyłączyć.
Powerbank Baseus Blade HD 100W jest reklamowany jako obsługujący dostarczanie mocy do 100W włącznie. Ma ten parametry w nazwie i na wierzchu obudowy. Jak z tym jest w praktyce?
Niestety nie mamsztucznego obciążenia zdolnego wygenerować zapotrzebowanie na 100W ani urządzenia z USB C wymagającego takiej mocy do ładowania. Można jednak znaleźć w sieci testy wykonane na profesjonalnym sprzęcie serwisowym, które mówią, że Baseus nie jest w stanie rozładować się do zera zapewniając 100W mocy. Po kilkunastu minutach pracy pod takim obciążeniem wyłącza się, prawdopodobnie z powodu zadziałania zabezpieczenia termicznego.
Tę kwestię można rozpatrywać z dwóch perspektyw. Z jednej produkt nie dowozi kluczowego parametru, który ma w nazwie, co jest niewątpliwe poważnym problemem. Ponadto, zamiast zmniejszyć prąd ładowania, urządzenie po prostu się wyłącza, co można uznać za mało eleganckie rozwiązanie. Aby go ponownie uruchomić trzeba odłączyć wtyczkę USB i ponownie ją podłączyć.
Z drugiej strony, jeśli odstawić na bok obietnice producenta i skupić się na porównaniu z konkurencją, to Baseus się wciąż broni. Oferuje wysoką sprawność, niewielkie w stosunku do możliwości i pojemności rozmiary i doskonale ładuje każde urządzenie do 70W zapotrzebowania na energię. Nawet wśród laptopów z USB C wiele nie wymaga mocy 100W. Wówczas Baseus sprawdzi się doskonale.
Baseus Blade HD 100W to powerbank dla wymagających użytkowników. Nie tylko szybko naładuje smartfony, ale także bardziej wymagające urządzenia jak konsole mobilne i laptopy. Jego wyświetlacz powie nam z jakim prądem ładuje dane urządzenie oraz ile czasu zostało do pełnego rozładowania - lub odwrotnie, z jaką mocą ładowany jest sam Blade HD i ile czasu zostało do pełnego naładowania. Cztery gniazda USB pozwalają na wiele kombinacji zasilania. W zestawie dostajemy 100W kabel zgodny ze standardem Power Delivery oraz woreczek do przenoszenia, który zabezpieczy obudowę przed zarysowaniem. Płaska obudowa sprzyja przenoszeniu w torbie lub plecaku.
Są dwie grupy użytkowników, którym nie można polecić Baseusa Blade HD 100W. Pierwsza to użytkownicy smartfonów OPPO, OnePlus i realme, bo powerbank nie obsługuje standardów ładowania VOOC i Super VOOC. Są inne powerbanki, które go obsługują - jeden z nich pojawi się w kolejnym naszym teście. Druga grupa to ta, która faktycznie potrzebuje mocy 100W nie przez kilkanaście minut, tylko do pełnego rozładowania. Tego niestety ten produkt nie oferuje, mimo obietnic producenta.
Rekomendowana cena detaliczna Blade HD wynosi 369 zł. To niemało, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nie może on sprostać kluczowej specyfikacji, którą ma w nazwie, chociaż wciąż mniej niż produkty najbardziej uznanych producentów. Natomiast w czasie pisania tego testu znalazłem ten powerbank w jednym z największych sklepów z elektroniką w Polsce za 279 zł. W tej cenie uważam, że Baseus jest zdecydowanie warty zakupu, choćby ze względu na wyświetlacz, 4 gniazda USB i możliwość zasilenia najbardziej wymagających konsol mobilnych.