BenQ Siemens dosyć niespiesznie wprowadza kolejne modele na polski rynek. Na razie można ich ilość zliczyć chyba na palcach jednej ręki. Producent globalnie prezentuje często nowe produkty i należy się spodziewać, że już niedługo także one pojawią się w sprzedaży.
Wygląd aparatu
Do naszych testów trafił najbardziej zaawansowany model dostępny już na polskim rynku, czyli BenQ-Siemens EF 81 z obsługą technologii UMTS. Aparat jest bardzo podobny do płaskiej Motoroli RAZR. Większość producentów ma już w ofercie odpowiednik modelu RAZR, więc BenQ nie mógł pozostać dłużny. Na pewno wygląd telefonu nie jest oryginalny, ale już jakości zastosowanych materiałów nie można niczego zarzucić. Wadą EF 81 jest brak jakiegokolwiek zabezpieczenia dla obiektywu kamery. Nie jest on narażony na porysowanie, choć po pewnym czasie na pewno zostanie zalepiony drobinami kurzu.
Telefon ma grubość zaledwie 1.6cm, ale obudowa jest sztywna i solidna. Użyty plastik jest bardzo dobrej jakości, a telefon nie skrzypi. Po otwarciu klapki widzimy metalową klawiaturę identyczną jak we wspomnianej Motoroli. Klawisze są wygodne i duże. Do metalowej klawiatury trzeba się jednak przyzwyczaić – jej naciskanie może na początku nieco męczyć palce naszych dłoni, klawisze są bowiem twardsze do gumowych przycisków znanych z większości telefonów. Zaletą takiej klawiatury jest jednak wyrażniejszy „klik”.
Na klawiaturze znajdziemy także specjalny dodatkowy przycisk odpowiadający za zarządzanie uruchomionymi w telefonie programami – jest to funkcja podobna do tej znanej z systemu Symbian. Użytkownik może w bardzo szybko sposób przełączać się pomiędzy używanymi najczęściej funkcjami. Zastanawiające jest tylko to, że funkcja w polskiej wersji menu nazywa się „po polsku” task handler.
Telefon jest wyposażony w dwa kolorowe ekrany: 1.3 i 2.2 cala. Szczególnie ekran wewnętrzny świadczy o tym, że w nowych telefonach BenQ można się spodziewać wspaniałych wyświetlaczy porównywalnych z produktami Samsunga.
Testowany telefon został wyposażony w temat menu związany z filmem Gwiezdne Wojny. Motyw ten pasuje znakomicie do tego industrialnego telefonu. Oprócz tapet użytkownik w prezencie otrzymuje także komplet odgłosów znanych ze stacji kosmicznej oraz specjalną grę StarWars.
W związku z tym, że nowy BenQ działa także w sieci trzeciej generacji (UMTS) to został wzbogacony o możliwość prowadzenia rozmów wideo. W telefonie jest jednak tylko jedna kamera, co nieco obniża funkcjonalność tego telefonu. Kamera jest nieruchoma, więc najwygodniej jest pokazywać rozmówcy samego siebie – pokazanie czegokolwiek innego nie może być bowiem kontrolowane na ekranie.
Menu
Menu telefonu należy chyba do najładniejszych spisów funkcji jakie obecnie można znaleźć w nowych telefonach. Nie jest przesadnie kolorowe, a animacje są bardzo eleganckie. Główne menu to siatka ikon. Po ich wybraniu przechodzimy do tekstowej listy funkcji. Niestety menu ma pewne opóźnienia, co świadczy o pewnych niedoróbkach jeśli chodzi o oprogramowanie aparatu.
W EF81 użytkownik ma także szansę ustawić skróty do najczęściej używanych przez siebie funkcji dzięki opcji Moje menu. Skróty będą dostępne po dłuższym naciśnięciu klawiszy numerycznych.
Książka telefoniczna
Pojemność książki telefonicznej BenQ może wydawać się wystarczająca, ale dla niektórych 500 wpisów to już za mało. Przy okazji zapisania maksymalnej ilości rekordów wykryliśmy kolejny bład w oprogramowaniu – telefon po usunięciu dwóch rekordów nadal twierdził, że nie ma miejsca w pamięci. Notabene kasowanie 500 rekordów trwa wieki (parę dobrych minut), a telefon nie pokazuje postępu prac. Książka EF81 jest bardzo rozbudowana. Użytkownik może dopisać do rekordu kilka różnych numerów, adresy www, e-mail, adresy pocztowe, nazwy firm, datę urodzin itd. itp. Do każdego wpisu możemy dodać również zdjęcie, które będzie się nam wyświetlać przy próbie połączenia z danego numeru.
Kamera
Aparat EF81 ma matrycę 2 megapiksele. Najłatwiej obsługuje się go przy zamkniętym telefonie. Wizjerem staje się wówczas ekran zewnętrzny. Jest on dużo mniejszy od wewnętrznego, ale ponieważ kamera się nie obraca jest to jedyne sensowne rozwiązanie podczas robienia zdjęć. Czterema klawiszami pod ekranem możemy sterować także zoomem i jasnością.
Rozdzielczość zdjęć można zmieniać w 4 trybach: od 1600x1200 do 320x240 pikseli. Ustawień nie jest wiele, ale powoduje to, że obsługa aparatu jest dziecinnie prosta. Ręcznie możemy zmienić wyłącznie zoom, jasność i balans bieli.
Filmy możemy nagywać z niewielką rozdzielczością 176x144 pikseli oraz w dwóch słabszych trybach 128x96 oraz 96x80 pikseli.
Zdjęcia z aparatu cyfrowego są lepsze od oferowanych przez podobnej klasy telefony. Aparat nie ma lampy błyskowej, ale zdjęcia w pomieszczeniach mają bardzo dobrą jakość. To samo dotyczy zdjęć przy oświetleniu naturalnym.
Gdy będziemy robić dużo zdjęć lub nagrywać często filmy to przyda nam się duża karta pamięci. BenQ nie dołączył do zestawu żadnej karty, a pamięć aparatu wynosi 64 MB, co w dobie plików MP3 i dobrych aparatów wystarczy nam tylko na chwilę zabawy z aparatem. EF 81 wykorzystuje standard kart Micro SD.
Jakość zdjęć prezentują przykłady:
Odtwarzacz
Odtwarzacz multimedialny zainstalowany w telefonie odtwarza następujące formaty plików: MPEG4, 3GPP, H.263, Real video, MP3, AAC, AAC+, AAC++. Odtwarzacz nie ma żadnej możliwości wpływania np. na bassy lub wysokie tony. Odtwarzacze w telefonach konkurencji są bardziej zaawansowane. BenQ wygrywa natomiast jakością dźwięku poprzez wbudowany głośnik – pomimo, że telefon jest płaski, głośnik daje z siebie wszystko. W czasie odtwarzania muzyki niestety nie należy „bawić się” menu. Telefon ma braki w mocy procesora lub błędy w oprogramowaniu i podczas skakania po funkcjach menu pojawiają się zniekształcenia odtwarzanej muzyki. W odtwarzaczu multimedialnym możemy podejrzeć także pliki graficzne: gify, bitmapy i jpegi.
Wiadomości
Najciekawsza jest oczywiście funkcja obsługi poczty elektronicznej, ponieważ SMSy i MMSy są już dostępne nawet w najtańszych telefonach. Podobnie jak wiele innych funkcji BenQ starał się uprościć obsługę telefonu. Gdy chcemy tylko pobierać pocztę to po około 1 minucie nasze konto będzie skonfigurowane. Przy wysyłaniu poczty oprócz dodatkowych ustawień dla serwera poczty wychodzącej można przygotować sobie np. gotową sygnaturkę. Telefon ściąga najpierw nagłówki poczty. Przydatną, ale trochę niebezpieczną jest funkcja kasowania poczty z serwera.
Oprogramowanie PC
Producent przygotował dla użytkowników nowych modeli BenQ-Siemens pakiet oprogramowania Mobile Phone Manager. Jego obsługa jest bardzo prosta. Użytkownik może synchronizować z telefonem swój kalendarz, kontakty, przegrywać zdjęcia i muzykę. Po zdefiniowaniu odpowiednich katalogów (jest to konieczne) przegrywanie muzyki do telefonu odbywa się po naciśnięciu jednego przycisku. To samo dotyczy zdjęć przegrywanych z telefonu do PC. Dzięki programowi Phone Explorer możemy także przeglądać pamięć telefonu jako dysk.
Martwi trochę wolne przegrywanie plików przez USB, synchronizacja kontaktów i kalendarza również mogłaby przebiegać trochę szybciej.
Oprogramowanie obsługuje także ciekawą funkcję SMS-owej sekretarki, ale niestety w żaden sposób funkcja ta nie chciała działać po podłączeniu do komputera EF81.
Dodatki
Z opcji dodatkowych telefonu najciekawsza jest przeglądarka plików, dzięki której mamy możliwość przeglądania wszystkich plików zapisanych w telefonie i na karcie.
Dyktafon telefonu może zapisać do150 min.
Inne „standardowe” dodatki to: budzik, kalkulator, konwerter oraz stoper.
Gry
Gry w nowym BenQ nie zostały potraktowane po macoszemu. Gracze znajdą 5 gier Java: GemJam Fever (gra fabularna), SeaBattle (znana wszystkim gra w statki), StarWars (latanie myśliwcem kosmicznym), Super Bomberman (gra planszowa) oraz SuperStackAttack (platformówka). W BenQ cieszy poważne podejście do polskiego rynku – wszystkie gry Java zostały całkowicie spolszczone.
Bateria
Dzięki temu, że telefon może być ładowany poprzez kabel USB to czas działania baterii nie jest już aż tak ważny. W czasie testów telefon trzeba było ładować co 2 dni. Aparat w czasie testów działał głównie w sieci GSM. Pojemność baterii Li-ion wynosi 950 mAh.
Zestaw
Telefon należy do najwyższej półki urządzeń, więc w pudełku znajdziemy także zestaw słuchawkowy stereo, kabel USB do transmisji danych oraz oprogramowanie. Po zainstalowaniu sterowników nowy BenQ Siemens może nam służyć jako modem do komputera. Z urządzeniami zewnętrznymi telefon łączy się także poprzez Bluetooth.
Podsumowanie
BenQ Siemens EF81 na pewno nie wygląda oryginalnie – jest niemal kalką sławnej już Motoroli RAZR. Jest to jednak kopia ulepszona, porównywalna z najnowszą RAZR V3i. EF81 można z czystym sercem polecić – szczególnie wielbicielom telefonów Siemens, którzy z niecierpliwością czekają na nowe produkty już połączonych dwóch firm. Firmie BenQ-Siemens należy jednak zwrócić uwagę na niedoróbki w oprogramowaniu tego telefonu – nie jest to smartphone, który może mieć nieco wolniej działające, ale skomplikowane oprogramowanie. W telefonach tego typu co BenQ Siemens EF81 wszystkie funkcje powinny działać bez zarzutu i opóźnień.
Największą zaletę EF81 jest chyba obsługa UMTS oraz wygodny panel (ekran i przyciski) znajdujący się na zewnętrznej obudowie – obsługa kamery i odtwarzacza MP3 chyba nigdy nie była w telefonach clamshell tak wygodna. Cieszy także bardzo dobry aparat fotograficzny – to niestety nadal rzadkość w telefonach komórkowych.