Bill Clinton stawia na telekomunikację

Newsy
Żródło: Era
Opinie: 3

Rynek usług telekomunikacyjnych obok sektora IT należy do tych, które rozwijają się najszybciej i stanowią o dynamice rozwoju i sukcesie całej gospodarki, w tym również polskiej - to jedna z tez zawartych w wystąpieniu Billa Clintona na seminarium poświęconym globalizacji światowej gospodarki.
Bill Clinton uznawany za prekursora globalizacji przybył do Warszawy na seminarium poświęcone procesom globalizacji gospodarki światowej. Bill Clinton podczas seminarium przedstawił swoje doświadczenia związane z przełamywaniem barier geograficznych we współczesnej gospodarce. Dokonał również oceny wpływu pierwszych procesów globalizacji na obecny kształt gospodarki światowej. 
W seminarium ze strony polskiej udział wzięli stratedzy gospodarki: Henryka Bochniarz, Prezydent PKPP; Aldona Kamela-Sowińska, Minister Skarbu Państwa; Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej; Leszek Balcerowicz, Prezes Narodowego Banku Polskiego; Marek Belka, Szef Zespołu Doradców Ekonomicznych Prezydenta RP; Janusz Steinhoff, Wicepremier, Minister Gospodarki; Jacek Saryusz-Wolski, Sekretarz KIE. Wystąpili również przedstawiciele świata nauki, mediów i polskiego biznesu.
Większość prelegentów podjęła rozważania natury ogólnej, przybliżając zagadnienie procesu globalizacji światowej i jego wpływu na gospodarkę polską. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się referat Profesora Leszka Balcerowicza zatytułowany: "Transformacja gospodarcza - dziesięć lat później". 
Pojawiły się też referaty dotyczące poszczególnych sektorów gospodarki. Temat wpływu globalizacji na rozwój polskiego rynku telekomunikacyjnego podjął Bogusław Kułakowski Prezes Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o. Wskazał on na zmieniającą się rolę operatorów sieci telekomunikacyjnych - przestają być tylko dostawcami typowej usługi polegającej na realizacji połączeń głosowych. Usługa transmisji głosowej przestaje być dominującym czynnikiem rozwoju rynku telekomunikacyjnego. Przewiduje się, że w nowej erze telekomunikacji około 70% użytkowników telefonii ruchomej będzie korzystać z usług opartych na transmisji danych (prognozy dotyczą 2005 roku). Liczba osób korzystających z usług bezprzewodowej transmisji danych na świecie w 2005 roku szacowana jest na 1,2 mld i przekroczy liczbę użytkowników stacjonarnego dostępu do Internetu, prognozowaną na 750 milionów. Operatorzy coraz częściej muszą zabiegać o rodzaj i jakość informacji transmitowanych w ich sieciach.
Polski rynek telekomunikacyjny jest jednym z najsłabiej rozwiniętych spośród rynków krajów OECD (dochody i inwestycje na jednego mieszkańca, słabo rozwinięta infrastruktura telekomunikacyjna, niska penetracja w sieciach telefonii komórkowej), jednak dynamika rozwoju wciąż zaskakuje i przekracza oczekiwania. Siłą napędową polskiego rynku telekomunikacyjnego mogą stać się inwestycje operatorów globalnych - którzy mogą konkurować z monopolistami rynku telefonii stacjonarnej. 
Podobne akcenty znalazły się w wystąpieniu Billa Clintona. W swoim referacie wielokrotnie wskazywał na rynek usług telekomunikacyjnych, który obok sektora IT należy do tych, które rozwijają się najszybciej i stanowią o dynamice rozwoju i sukcesie całej gospodarki, w tym również polskiej.

Opinie:

Opinie archiwalne (3):

Komentuj

Komentarze / 3

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Daniel pisze: 2001-05-18 15:33
    Bil zarobił w Polsce ponad 100tys$, a jeden bilet na seminarium kosztował 6000zł
    0
  • Users Avatars Mini
    wojtas18 pisze: 2001-05-19 02:32
    daniel: i co z tego??
    0
  • Users Avatars Mini
    mooby pisze: 2004-08-06 15:48
    globalizacji światowej gospodarki. Bill Clinton uznawany za prekursora globalizacji przybył do Warszawy na seminarium poświęcone procesom globalizacji gospodarki światowej. Bill Clinton podczas seminarium przedstawił swoje doświadczenia związane z przełamywaniem barier geograficznych we współczesnej gospodarce. Dokonał również oceny wpływu pierwszych procesów globalizacji na obecny kształt gospodarki światowej. W seminarium ze strony polskiej udział wzięli stratedzy gospodarki: Henryka Bochniarz, Prezydent PKPP; Aldona Kamela-Sowińska, Minister Skarbu Państwa; Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: