Rzecznik prasowy Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce przygotował oświadczenie w sprawie polsko-amerykańskiej deklaracji 5G.
Umowa została podpisana wczoraj. Z jej treścią można zapoznać się tutaj
Dziś polski oddział Huawei przygotował własne oświadczenie w tej sprawie. Jest bardziej stonowane od oświadczenia samej ambasady.
Polska i Stany Zjednoczone podpisały wczoraj wspólną deklarację odnośnie sieci 5G. To oczywiście sprawa między tymi dwoma krajami. Co więcej, Polska stale podkreśla, że deklaracja ta nie jest wymierzona przeciwko konkretnemu krajowi ani konkretnej firmie.
5G wiąże się z globalnym rozwojem gospodarczym i postępem ludzkiej cywilizacji. Poszczególne państwa świata mogą wykorzystać ogromne możliwości rozwoju wynikające z nowego etapu rewolucji naukowej i technologicznej, dopiero wtedy, gdy będą się wzajemnie szanować, wzmocnią współpracę, a innowacje opierać się będą na kooperacji. Tylko wtedy będą one mogły urzeczywistnić powszechny wzrost i cieszyć się dobrobytem.
Chiny i Polska są dla siebie ważnymi partnerami. Mają wolę, warunki i potencjał do pogłębiania wzajemnie korzystnej współpracy w różnych dziedzinach. Spełnia ona warunki potrzebne do rozwoju korzystnego dla obu krajów, jak również do zapewnienia dobrobytu obywatelom, nie należy jej bezzasadnie podważać i stawiać jej zarzutów, nie można jej ograniczać ani blokować.
Niedawno polscy przywódcy jasno zapowiedzieli utrzymanie otwartego i uczciwego rynku telekomunikacyjnego. Twierdzili również, że nie przyjmą polityki wykluczającej określone kraje lub przedsiębiorstwa.
Strona chińska z radością przyjęła i doceniła te zapewnienia. Wierzymy, że strona polska bez wątpienia dotrzyma danego słowa i dla przedsiębiorstw chińskich na co dzień legalnie działających w Polsce stworzone zostaną warunki biznesowe oparte na równości, sprawiedliwości, otwartości i przejrzystości.