Zebrano 2800 zgłoszeń na internet - teraz tylko trzeba je zrealizować

Newsy
Opinie: 0
Zebrano 2800 zgłoszeń na internet - teraz tylko trzeba je zrealizować

Cyfryzacja KPRM podała, że portal internet.gov.pl (baza SIDUSIS) zebrał od początku stycznia 2800 zgłoszeń na internet. Cyfryzacja KPRM nie podała jakie będą efekty takich powiadomień od potencjalnych klientów i kiedy mogą one nastąpić.

W pierwszych dniach stycznia br. stronę internet.gov.pl odwiedziło ponad 2 miliony użytkowników. Być może są to dane o odsłonach, a nie liczbie realnych użytkowników.

Obywatele sygnalizują w systemie, że np. system pokazuje punkt jako tzw. białą plamę, tymczasem w danym punkcie adresowym usługi szerokopasmowego dostępu do internetu są dostępne. Bywa też, że operator deklaruje zasięg rzeczywisty, jednak po sprawdzeniu okazuje się on teoretyczny lub parametry usług nie odpowiadają tym zadeklarowanym w systemie.

Od 1 grudnia 2022 r. zgłoszono możliwość świadczenia usługi dostępu do internetu w ponad 6,7 miliona punktów adresowych w Polsce. Przekazywanie danych do systemu i ich aktualizacja w określonych terminach jest obowiązkiem wynikającym z ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Do tej pory formularz w systemie wypełniło ponad tysiąc przedsiębiorców telekomunikacyjnych, a większość z nich (951) przekazało dane o zasięgach. 156 podmiotów poinformowało, że nie świadczy usług dostępu do internetu.

Cyfryzacja KPRM nadal czeka na dane od ponad 2600 operatorów. W przypadku jednostek samorządu terytorialnego sprawozdanie złożyło zaledwie kilkadziesiąt samorządów, natomiast formularzy nie wypełniło żadne przedsiębiorstwo użyteczności publicznej.

Na podmiot, który nie wypełnia obowiązku przekazania informacji lub stosownych oświadczeń, albo wypełnia go w sposób nierzetelny lub niezgodny z prawdą, minister cyfryzacji może nałożyć karę pieniężną – od 100 do 100 tys. zł. Będzie ona nakładana w przypadkach rażącego lekceważenia obowiązku sprawozdawczego.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: