Solorz: współdzielenie sieci jest jedyną alternatywą

Najważniejsze | Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0
Solorz: współdzielenie sieci jest jedyną alternatywą

26 lutego 2021 roku Grupa Polsat zawarła z Cellnex Telecom umowę sprzedaży udziałów spółki Polkomtel Infrastruktura. Spółka ta jest właścicielem pasywnych i aktywnych warstw mobilnej infrastruktury Grupy Polsat, składających się z około 7 tys. lokalizacji, około 37 tys. różnych systemów on-air (w tym około 1 tys. systemów obsługujących 5G) oraz sieci transmisyjnej.

 

Wartość transakcji to około 7,1 mld zł.

 

Grupa w prezentacji wynikowej za 2020 r. podała więcej szczegółów dotyczących realizacji nowej strategii budowy sieci stacji bazowych w oparciu o współpracę z zewnętrznym partnerem.

Poniżej znajdują się slajdy, które „tłumaczą” pomysł sprzedaży stacji.

 

Sieć rdzeniowa Polkomtelu wraz ze wszystkimi częstotliwościami służącymi do świadczenia klientom w Polsce usług w technologii 5G, jak również w technologiach 2G/3G/LTE pozostanie w posiadaniu Grupy Polsat.

 

Strategiczny zamysł partnerstwa z Cellnex oparty jest o koncepcję współdzielenia aktywnej i pasywnej infrastruktury, w ramach której operator mobilny skupia się przede wszystkim na zapewnieniu najwyżej jakości produktów i usług i maksymalnej satysfakcji klientów, którzy z nich korzystają, podczas gdy operator infrastrukturalny jest odpowiedzialny za dostarczenie zamówionej pojemności sieciowej w sposób najbardziej efektywny kosztowo. W pierwszej kolejności, podejście takie wzmocni możliwości inwestycyjne Grupy Polsat, która wkroczyła już w nowy cykl inwestycyjny rozpoczynając budowę pierwszej w Polsce sieci 5G i będzie dążyła do rozszerzenia zasięgu nowej technologii poprzez wykorzystywania dodatkowych lokalizacji. Po drugie, model ten jest otwarty na współpracy z kolejnymi najemcami celem uzyskania jeszcze większych oszczędności w obszarze rozwoju sieci w przyszłości. Po trzecie, partnerstwo to zapewni wyższy poziom zadowolenia klienta, szybsze wdrażanie nowych technologii oraz optymalizację istniejących w Polsce portfeli wieżowych.

Według stanu na dzień 31 grudnia 2020 roku, sieć dostępowa 2G Grupy Polsat składała się z 7.663 systemów BTS, natomiast sieć 3G z 10.959 systemów NodeB (UMTS/HSPA+). Ponadto sieć LTE składała się z 17.349 systemów eNodeB działających w technologii LTE/LTE Advanced, a sieć 5G z 1.047 nadajników wykorzystujących technologię TDD w paśmie 2,6 GHz.

Tutaj możecie się zapoznać z naszymi najnowszymi testami sieci 5G Plus w Trójmieście.

Prezentacja:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: