Pełny zestaw aparatów teraz dostępny na średniej półce. Oto Huawei P30 lite.

Akcje partnerskie | Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0

Huawei jest aktualnie niewątpliwym liderem fotografii mobilnej. Producent rozpoczął swoją drogę w tej dziedzinie od nawiązania współpracy z firmą Leica, aby później zaprezentować zaawansowaną sztuczną inteligencję pomagającą nam w robieniu zdjęć. Następnym krokiem było wprowadzenie obiektywu szerokokątnego oraz pierwszego na rynku peryskopowego zoomu (dostępnego w P30 Pro). Zadaniem modelu P30 lite jest przeniesienie nowości w fotografii mobilnej, które znamy z flagowców, do średniej półki cenowej. Dzięki P30 lite szersze grono użytkowników może skorzystać z najnowszych rozwiązań.

Dobry miks: 48 megapikseli i jasny obiektyw

Huawei P30 lite korzysta z matrycy Sony o rozdzielczości 48 megapikseli. W telefonie można zapisać zdjęcia w takim rozmiarze, ale podstawowa funkcja tej matrycy jest inna. Czterokrotnie zmniejszając zdjęcie, a więc przekształcając 4 piksele w jeden, znacznie łatwiej usunąć szum i wyostrzyć detale, niż próbować osiągnąć taki efekt bez zmiany rozdzielczości. Zaprojektowane do tych celów algorytmy mają więcej danych, na których mogą się opierać. Na podobnej zasadzie zdjęcie wypełniające ekran wygląda zawsze lepiej, niż ten sam obraz powiększony do 100%.

Odpowiednią ilość światła do matrycy dostarcza obiektyw o jasności F/1.8. Z miksu jasnego obiektywu oraz wysokiej rozdzielczości matrycy Huawei P30 lite osiąga optymalny efekt finalnego obrazu. Warto dodać, że ustawianie ostrości w głównym aparacie odbywa się za pomocą szybkiego i odpornego na pomyłki mechanizmu detekcji fazy PDAF.

Szeroki kąt - nowe możliwości

Do niedawana aparat z obiektywem szerokokątnym w ogóle nie był dostępny w smartfonach. Od niedawna zaczął się coraz częściej pojawiać w flagowych modelach. Huawei P30 lite jest jednym z pierwszych smartfonów ze średniej półki, który oferuje szerokokątny aparat o dobrej jakości. Aparat szerokokątny ma 8 megapikseli i jasność F/2.4. Ekwiwalent ogniskowej to 13 mm, a więc zmieścimy w kadrze obiekty, które wcześniej nie dawały się objąć jednym ujęciem. Fotografia wewnątrz pomieszczeń i fotografia architektury dzięki szerokiemu kątowi wkracza na nowy poziom. Dodatkowo szeroki kąt wyolbrzymia obiekty znajdujące się blisko obiektywu, zmniejszając elementy tła. Można to sprytnie wykorzystać do osiągnięcia ciekawego efektu, niedostępnego dla aparatu z obiektywem o standardowej ogniskowej.

Często okazuje się, że to właśnie szerokokątny obiektyw  daje najciekawsze efekty w wielu sytuacjach. Wyjątkiem są portrety – tutaj wygrywa dłuższa ogniskowa.

Sztuczna inteligencja

Podobnie jak w wyższych modelach Huawei, w P30 lite użytkownik może skorzystać z pomocy sztucznej inteligencji, która rozpoznaje 22 scenariusze z głównego aparatu oraz 8 rodzajów scen z przedniego aparatu. Aparat potrafi rozróżnić, czy fotografujemy jedzenie, roślinę, kwiat, dokument tekstowy, kota czy psa i pod tym kątem dostosuje parametry. Zielenie roślin będą bardziej zielone, barwy jedzenia mocniej nasycone, a tekst wyostrzony bez ingerencji w pozostałe fragmenty obrazu.

Sztuczna inteligencja pozwala szybciej i łatwiej osiągnąć efekt, który w innych smartfonach wymagałby dodatkowej obróbki (czyli tzw. postprodukcji). Umożliwia również mniej doświadczonym fotografom zbliżyć się efektami do swoich bardziej doświadczonych kolegów.

Dodatkowe tryby fotograficzne

Wspomaganie użytkownika w sposób automatyczny przez AI to jedno. Huawei dostarcza w aplikacji aparatu mnogość trybów do wyboru, których próżno szukać u konkurencji. Co istotne, Huawei nie okraja ich funkcjonalności względem droższych modeli smartfonów w swojej ofercie. Tryb Pro w P30 lite oferuje wszystkie 6 parametrów: rodzaj pomiaru światła, czułość ISO, czas otwarcia migawki, korekcję ekspozycji, ręczne ustawianie ostrości i balans bieli.

Oprócz takich trybów jak panorama, filtr czy HDR, które są przydatne, ale też nie są rzadkością wśród smartfonów, pojawiają się też tryby unikalne , na przykład malowanie światłem.

Tryb nocny jest w smartfonie ze średniej półki

Huawei dał się ostatnio poznać przede wszystkim jako niezrównany mistrz fotografii nocnej. Podczas, gdy standardowy aparat w słabym oświetleniu zarejestruje zdjęcia ciemne, zaszumione i z wypalonymi źródłami świateł, Huawei P30 lite korzysta ze specjalnego trybu dedykowanego do takich warunków oświetleniowych. Wykonuje on wielosekundową i wielokrotną ekspozycję, łącząc ze sobą wiele klatek w jedno zdjęcie. Pozwala to zastosować bardziej zaawansowaną redukcję szumu. Inną korzyścią jest możliwość połączenia fragmentów kadru o różnej ekspozycji, podobnie jak ma to miejsce w przypadku techniki HDR. Dzięki temu cienie mogą być jaśniejsze i bardziej szczegółowe przy jednoczesnym zachowaniu szczegółów w światłach.

Huawei P30 lite jest w stanie cyfrowo wyrównać kolejne wykonane zdjęcie pomimo fotografowania z ręki - bez utraty jakości i bez rozmycia. Nawet zdjęcia nocne rejestrowane przez wiele sekund pozostają nieporuszone. Wielu innych producentów próbuje wprowadzać własne wersje trybu nocnego, ale efekty w ich wypadku nie są tak dobre jak w smartfonach Huawei.

Piękny Bokeh – bo jest specjalny obiektyw

Huawei P30 lite ma też dedykowany tryb portretowy. W celu symulowania rozmycia tła został dodany trzeci aparat o rozdzielczość 2 megapikseli, mierzący głębie fotografowanej sceny. Dzięki temu smartfon może lepiej określić jakie fragmenty zdjęcia należy rozmyć. W ustawieniach trybu portretowego można regulować stopień upiększania oraz stopień i kształt rozmycia tła, tzw. bokeh. Jest też znany z ubiegłorocznego flagowca P20 Pro tryb symulowania oświetlenia studyjnego.

Selfie w wysokiej rozdzielczości

Huawei poważnie potraktował przedni aparat, który otrzymał wysoką rozdzielczość 24 megapikseli, jasny obiektyw F/2.0, a także własne tryby scen rozpoznawanych przez sztuczną inteligencję, która wcześniej w selfie nie była dostępna. Rozpoznawane sceny to: błękitne niebo, roślina, kwiat, plaża, śnieg, noc, pomieszczenie i wystąpienia na scenie. Co istotne, korekcje AI będą dotyczyły wyłącznie tła na którym robimy selfie i nie zmienią kolorystyki twarzy.

Średnia półka dla fanów fotografii

Huawei P30 lite w przystępnej cenie łączy kilka cech, które są rzadkością, zwłaszcza w przedziale cenowym średniej półki. Oferuje zaawansowany tryb nocny, drugi, szerokokątny aparat, rozbudowane funkcje wspomagania AI i przedni aparat o wysokiej rozdzielczości. Nie brakuje również wielu trybów dodatkowych, w tym unikalnych możliwości malowania światłem, oraz pełnoprawnego trybu manualnego. Wysoka rozdzielczość matrycy podnosi jakość zdjęć, również wtedy, gdy są zapisywane z czterokrotnie niższą rozdzielczością 12 megapikseli. Huawei P30 lite jest bardzo dobre propozycją dla fanów mobilnej fotografii, którzy poszukują telefonu w średniej półce cenowej.

Nasze przykładowe zdjęcia:

Inne informacje na temat smartfonu Huawei P30 lite:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: