Spółka Electronic Control Systems chce stać się pierwszą polską spółką typu Tower Companies (TowerCo). Idea działalności firm TowerCo zakłada wydzielenie z zasobów operatora obiektów wieżowych.
Zwykły outsourcing części pasywnej infrastruktury operatora (konstrukcje), nie przyniósłby oczekiwanych korzyści, gdyby nie drugi element działalności TowerCo - współdzielenie zasobów wieżowych między operatorami. Dotychczas współużytkowanie wieży telekomunikacyjnej przez kilku operatorów wiązało się z szeregiem utrudnień i ograniczeń, zniechęcających do takiej współpracy. Wymienić tu należy czynniki związane z konkurencją rynkową, rozbieżnymi standardami technicznymi, kłopotami związanymi z uzgodnieniem sposobu przydziału miejsca pod urządzenia na obiekcie oraz niejasną odpowiedzialnością w zakresie utrzymania elementów pasywnych i aktywnych obiektu. TowerCo może w takim przypadku, jako niezależny, ale jednocześnie zaufany podmiot, korzystnie kształtować stosunki operatorów korzystających wspólnie z jednego obiektu. Wprawdzie każdy z nich zobligowany byłby do świadomego przyjęcia pewnych ograniczeń (rezygnacją ze swobody wyboru lokalizacji czy własnych standardów dotyczących infrastruktury pasywnej), jednak w zamian mógłby oczekiwać dalszego zmniejszenia kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych generowanych przez coraz bardziej rozbudowaną infrastrukturę wieżową.
Oferta TowerCo może również obejmować odpowiedzialność za eksploatację, prace adaptacyjne, utrzymanie, monitoring, nadzór nad dostępem i zapewnienie energii elektrycznej na obiektach. Podział kosztów pomiędzy operatorów pozwoliłby, w takim przypadku, na uzyskanie oszczędności
o wiele wyższych niż przy samodzielnie realizowanych inwestycjach np. dzięki o wiele szybszemu przekroczeniu progu opłacalności w ekologiczne systemy chłodzenia i zasilania (np. odnawialne źródła energii).
ECS twierdzi, że jest w trakcie realizacji pilotażowych inwestycji dla kilku operatorów. Ich wynik ma przesądzić o kierunku dalszej współpracy z operatorami oraz o kształcie oferty. ECS jest zainteresowany zarówno odkupem jak i budową obiektów wieżowych oraz dachowych.
Firma liczy, że w najbliższym czasie będzie dostawcą od 50 do 100 takich instalacji dla każdego z operatorów. Na inwestycje w pierwszym okresie partner strategiczny ECS- fundusz CEE Capital Partners chce przeznaczyć do 0,5 mld PLN.
ECS od kilku lat realizuje 50-60% całego rolloutu u wszystkich operatorów. – w tym realizował prace przy połączeniu Orange i T-Mobile – 5000 wież, dla części w pełnym zakresie od projektów i pozwoleń na budowę przez wszystkie prace, po optymalizację radiową.
Łącznie na swoim koncie spółka ma ponad 7000 zakończonych projektów (projekt + budowa), w tym: 2660 obiektów wieżowych, 1140 na kominach oraz 4200 na budynkach.
Zakresy prac przy obiektach wieżowych obejmowały:
• akwizycję– wyszukiwanie i pozyskiwanie nowych lokalizacji, czynności formalno-prawne związane z uzyskaniem pozwoleń na budowę/rozbudowę obiektu
• projektowanie– projekty wykonywane przez osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i uprawnieniami
• civil works – prace budowlane i elektryczne związane z budową nowych obiektów oraz rozbudową istniejącej infrastruktury
• implementację sprzętu
• integrację sprzętu
• nadzór nad siecią z poziomu zarządzania
• pomiary PEM zgodnie z wymaganiami prawnymi
• optymalizację działania sieci
W części obiektów były to prace od projektu i pozwolenia na budowę po implementację i optymalizacje radiowe, w innych zakres prac był węższy.