Po otwarciu pudełka ukazało mi się to wyśnione cudeńko ;-)) wraz z kabelkiem do synchronizacji, ładowarką, ładowarka biurkową, baterią, 3 dodatkowymi stylusami i HF z guziczkiem.
Wrażenie pierwsze wygląd i dotyk... ;-)
Powiem tak... z przodu i z boku ideał. Jeżeli chodzi o wagę i wymiary, nie mam zastrzeżeń. Minusem jest miejsce na stylus w wyżłobieniu baterii. (stylus to takie piórko do pisania po dotykowym ekraniku). Ze względu na to zakładając inną baterią noszenie stylusa jest dość kłopotliwe.
Telefonik ma 2 tryby pracy: z otwartą i zamkniętą klawiaturą. Trzeba zaznaczyć, że w trybie 1 ilość funkcji jest dość ograniczona: wybór z książki, czytanie (ale nie wysyłanie SMS), widok dnia dzisiejszego w kalendarzu i funkcje telefonu, jak włączenie portu IRDA, funkcje dzwonka.
Po otwarciu klawiatury mamy dostęp do funkcji organizera + normalnych funkcji telefonu oczywiście.
Do niewątpliwych zalet telefonu należy dziennik połączeń, rejestrujący wszystkie połączenia, ograniczony tylko 2 MB pamięcią telefonu. Listy dzielą się na dzisiaj, w tym tygodniu, w tym miesiącu i przed tym miesiącem, informując o dacie i godzinie połączenia, stanie, typie i czasie trwania. Połączenia można przeglądać w listach wszystkie, wychodzące, przychodzące, stracone.
Wielką zaletą r380s jest lista kontaktów z praktycznie nieograniczoną (znów pamięć, ale.. ;-)) ilością wpisów, z dowolną liczbą telefonów dla kontaktu, emaili, oraz adresami. Niewątpliwie użyteczną rzeczą jest możliwość wysyłania i odbierania poczty email bezpośrednio z telefonu. Listę można przeszukiwać np. po słowach kluczowych i sortować po imieniu, nazwisku, nazwie firmy.
Wpisywanie danych odbywa się za pomocą ekranu dotykowego i stylusa przy użyciu klawiaturki softwarowej lub rozpoznawania pisma - tzn piszemy litery i cyfry bezpośrednio na ekranie a r380s aktywnie je rozpoznaje.
Z innych bajerów r380s ma notatnik, zegarek na 2 strefy czasowe, i jedna grę, ale niestety nie szybkościowa, co zmartwi miłośników węża, a logiczną ;-))), kalkulator, wybieranie i sterowanie głosem.
Przeglądarka WAP jest chyba klasą dla siebie, ja większej i szybszej nie widziałem ;-)). I co ważniejsze... Jeszcze się nie powiesiła. ;-))
Kalendarz ma 3 widoki - miesięczny (z numerami tygodni), tygodniowy i dzienny. Jest możliwość ustawienia powtarzalności wydarzeń: codziennie, co tydzień, co miesiąc według daty, co miesiąc według dnia tygodnia oraz co rok. Oprócz spotkań i wydarzeń całodziennych możliwe jest zapisane zadań (cos jak w MS Outlooku 97/98/2000).
Synchronizacja i Backup. Wraz z telefonem otrzymujemy oprogramowanie umożliwiające synchronizacje z praktycznie większością PIMów: Lotusem, Outlookiem i innymi. Synchronizacja przebiega bezproblemowo, można wybrać co chcemy synchronizowac i w jaki sposób:
-
Kontakty
-
Kalendarz
-
Notatki
-
Email
Istnieje również możliwość synchronizacji czasu z zegarem komputera.
Cala operacja trwa 3-5 minut i może zostać wykonana jedynie przez kabel (nie przez IRDA) Przez IRDA możliwe jest np. połączenie za pomocą Dialup, przesyłanie wizytówek, wydrukowanie na drukarce, przesyłanie notatek, wpisów do kalendarza.
Ericsson r380s jest po prostu tym czego zawsze potrzebowałem... ale zauważam tez jego wady:
-
Zamknięta architektura
-
Brak możliwości wysyłania faksów z telefonu
-
Brak profili
-
Nie obsługuje Sim AT
-
Nie ma normalnej przeglądarki WEB
-
Wgranie nowego języka tylko z poziomu PC
-
Dane tylko 9,6 Kb
Ja w każdym razie uważam ze jest znacznie ciekawsza propozycja od Communicatora - ma wymiary Nokii 6150 i prawie wszystko czego potrzeba ;-))
|