Gadu Gadu opublikowało specyfikację beta wersji swojego najnowszego komunikatora. Oto jej szczegóły:
NOWE MOŻLIWOŚCI GADU-GADU – dostępne w GG 10, to m.in.:
• Gadu Foto – galerie zdjęć w komunikatorze (oparte na gadufoto.pl)
• awatary – tworzenie własnych awatarów (z pliku, kamerki, kreatora centrumawatarow.pl)
• gry on-line – wspólne granie z poziomu komunikatora
• GG Live – obserwowanie na bieżąco znajomych
• rozbudowane archiwum rozmów (tekst, głos, wideo, przesłane pliki)
• automatyczny eksport i import kontaktów GG
• wirtualne prezenty (np. z okazji urodzin)
• nowy odtwarzacz radia Open.FM (wraz z wiadomościami ze świata muzyki)
• portal gadu-gadu.pl – wiadomości z kraju i ze świata
• rozbudowany hoover (przypisany do kontaktu)
• wiele usprawnień i funkcjonalności.
Gadu-Gadu 10 (beta) wydanie 26.10.2009
SPECYFIKACJA
Wstęp
GG 10 to duży krok w rozwoju najpopularniejszego w Polsce komunikatora internetowego.
Pierwsze wydanie ma status „beta” – zostanie on utrzymany przez najbliższych kilka tygodni. Komunikator GG10 początkowo dostępny jest w beta-testach (działa na wybranych numerach GG zgłoszonych do testów na stronie www.GG10.pl , wcześniej: gg2010.pl).
Wersja (beta) do czasu zakończenia testów będzie dostępna równolegle ze stabilną wersją komunikatora Nowe Gadu-Gadu (komunikator.gadu-gadu.pl).
GG 10 (beta) jest kompatybilne z wersją Nowe Gadu-Gadu.
Nowe usługi
AWATARY – rozbudowane możliwości tworzenia własnych awatarów w oparciu o 1) wgrane zdjęcie, grafikę 2) zdjęcie z kamerki internetowej 3) kreatora awatarów w ramach nowego specjalnego serwisu www.centrumawatarow.pl
GADUFOTO – wirtualna galeria – użytkownicy mogą publikować zdjęcia, wymieniać się nimi; usługa związana i zintegrowana z nowym serwisem www.gadufoto.pl
GRY ONLINE – użytkownicy GG10 mogą grać między sobą, bezpośrednio z poziomu komunikatora – to nowość wśród polskich komunikatorów. W pierwszej wersji GG10 beta użytkownicy mogą skorzystać z: 12 gier flashowych (minigry), 6 MMO, 12 gier multiplayer. Nowością są gry multiplayer, które pozwalają zaprosić do gry dowolnego użytkownika sieci Gadu-Gadu – na start dostajemy 1000 wirtualnych żetonów. Tematyka gier pozwala wybrać rozrywkę na dowolną okazję i możliwości: logiczną, strzelankę, zręcznościową i wiele innych. Gry dobrano na podstawie najwyższych ocen samych internautów. Zestaw gier będzie stale rozwijany. Katalog gie online w GG10 wykorzystuje zasoby serwisów www.pykam.pl i www.gry-multiplayer.pl - producentem obu serwisów jest GG Network S.A.
GG LIVE – usługa służąca do obserwowania aktywności naszych znajomych, jak również dzieleniem się swoją aktywnością. Umożliwia ona śledzenie znajomych na różnych serwisach, takich jak: GaduFoto.pl, OPEN.FM, Blip.pl i innych.
PREZENTY – wirtualne prezenty, którymi mogą się obdarowywać użytkownicy – informacje o prezencie pokazywane są na liście kontaktów.
OPEN.FM – nowy odtwarzacz radia internetowego Open.FM, z aktualnościami ze świata muzyki
PORTAL – aktualne informacje, wiadomości z kraju i ze świata publikowane automatycznie w liście kontaktów komunikatora. Zakładka portalu z możliwością rozszerzenia o wykaz najświeższych informacji.
Kolejne funkcje będą dodawane sukcesywnie.
Web
GG10 to nie tylko centrum komunikacji. W najnowszej wersji umożliwia użytkownikowi przeglądanie Internetu/stron WWW bezpośrednio z poziomu komunikatora.
W oknie rozmowy i w liście kontaktów dostępne są pola wyszukiwania w serwisach: Allegro.pl, Google.pl, YouTube.com, pl.Wikipedia.org, MEGASlownik.pl, JaramSie.pl, Nauka.pl
Bezpieczeństwo
Hasło do numeru GG zapisywane jest w formie zaszyfrowanej na dysku komputera użytkownika.
GG10 umożliwia zaszyfrowanie całego profilu na komputerze użytkownika (wówczas hasło to może być inne od hasła do numeru GG).
Telekomunikacja
Zaawansowana technologia telefonii internetowej VoIP (rozmowy głosowe z komputera na komputer – PCtoPC, z komputera/z GG na telefon PCtoPhone, z telefonu na numer GG/komputer – PhonetoPC)
Poczta głosowa
Wysyłanie wiadomości SMS z komunikatora
Fajny sygnał – możliwość ustawienia specjalnego, wybranego przez użytkownika dźwięku oczekiwania na połączenie telefoniczne
GaduAIR – pełna integracja GG10 z telefonią na kartę GaduAIR. Nr GG może być jednocześnie numerem telefonii GaduAIR, a nr GaduAIR jest numerem GG. Więcej informacji o możliwościach na: www.gaduair.pl
Rozbudowana i przyjazna klawiatura numeryczna pozwalająca na wygodne dzwonienie z komunikatora i odbieranie połączeń.
Zarządzanie kontaktami
IMPORT/EKSPORT KONTAKTÓW – nowość – automatyczny import i eksport listy kontaktów GG na serwer. Jeśli dodamy kontakt do GG np. na komputerze w pracy, to po przyjściu do domu pojawi się on automatycznie na liście kontaktów naszego GG.
HOOVER – rozbudowana zakładka przy kontaktach – po wybraniu kontaktu rozwijany hoover służący do rozpoczęcia rozmowy, przesłania prezentu, rozpoczęcia gry i innych funkcjonalności. Miejsce na awatar.
Zarządzanie wiadomościami
ARCHIWUM – Archiwum w GG10 przechowuje rozmowy tekstowe, wiadomości SMS, rozmowy głosowe audio, rozmowy video, a także przesyłane pliki, historię zaproszeń do gier online.
W ARCHIWUM można wyszukać podaną frazę. Wyniki wyszukiwania są podświetlane.
Dodatkowo w zakładce telefonu możemy znaleźć listę ostatnich połączeń audio/video z możliwością filtrowania (wszystkie, wychodzące, przychodzące itp.).
WIADOMOŚCI OD NIEZNAJOMYCH – możliwość wyłączenia pokazywania wiadomości od nieznajomych; możliwość wyłączenia pokazywania linków WWW od nieznajomych.
Zarządzanie usługami
Wspólne, jedno konto użytkownika pozwalające na proste i szybkie obsługiwanie i opłacanie usług (telefonia, usługi dodane). Konto jest dostępne z poziomu komunikatora GG10.
Najważniejsze dotychczasowe możliwości – dostępne w GG10
Rozmowy tekstowe
Rozmowy głosowe
Rozmowy wideo
Przesyłanie plików
Wysyłanie wiadomości SMS
Emotikonki
Pokazywanie filmów z YouTube.com w oknie rozmowy
Katalog publiczny – Szukaj znajomych zintegrowany z serwisem geolokalizacyjnym Bliziutko.pl
Archiwum
Rozmowy w zakładkach
Sprawdzanie pisowni (z możliwością wyłączenia)
Menedżer profili
Statusy opisowe (pionowe i poziome) – z możliwością wyłączenia
Statusy dostępności (6)
Opisy graficzne
Wyszukiwanie kontaktów w ramach listy
Grupy kontaktów
Radio
Skórki
Wymagania techniczne
Windows XP, Vista, Seven (w najbliższym czasie ukażą się wersje GG10 na inne systemy operacyjne: Linux i Mac OS).
Pamięć RAM: min. 256MB.
Procesor: zalecany co najmniej Pentium III 1 GHz.
Miejsce na dysku twardym: zalecane co najmniej ok. 100MB.
Wielkość pliku instalacyjnego
22 MB.
Obsługa stron www
Wbudowana biblioteka Qt 4.5.2 – zintegrowana z Webkit.
Linki do stron WWW otwierają się w domyślnej przeglądarce stron WWW, ustawionej przez użytkownika.
Aktualizacje Gadu-Gadu
GG 10 posiada moduł automatycznej aktualizacji – dzięki temu komunikator sam sprawdza najnowsze aktualizacje, użytkownik nie musi sprawdzać i pobierać ze strony WWW producenta kolejnych wydań, jeśli już posiada GG 10 (beta).