Polacy nadal nie stosują zabezpieczeń - hasło powinno mieć powyżej 12 znaków

Newsy
Opinie: 0
BIK: jedna czwarta Polaków nie zabezpiecza hasłem swoich smartfonów

Biuro Informacji Kredytowej podało, że jedna czwarta Polaków przyznaje, że nie stosuje żadnych haseł. 13 proc. Polaków nie używa haseł nigdzie. 71 proc. uważa mylnie, że to stopień skomplikowania haseł, a nie ich długość, ma największy wpływ na ich bezpieczeństwo.

Większość Polaków (56 proc.) zdaje sobie już sprawę z tego, że urządzenia takie jak komputer i smartfon są w podobnym stopniu narażane na włamanie i kradzież danych. 8 proc. badanych uważa, że te urządzenia nie są podatne na włamania.

Blisko połowa Polaków posiada hasła zabezpieczające wszystkie ich urządzania elektroniczne, tj. komputery, laptopy, smartfony i tablety. 25 proc. osób wskazuje, że nie stosuje haseł na komputerach osobistych oraz swoich smartfonach. 13 proc. Polaków mówi wprost, że nie używa nigdzie haseł zabezpieczających dostęp do swoich urządzeń.

Do korzystania z biometrii, czyli rozpoznawania twarzy lub odcisku palca do zabezpieczania swoich urządzeń elektronicznych, przyznaje się 37 proc. badanych. Skłonność do stosowania biometrii jest powiązana z wiekiem: im starsza grupa wiekowa, tym niższy wskaźnik osób ją stosujących. Wśród ogółu Polaków, którzy logują się za pomocą biometrii, ponad połowę stanowią młodzi w wieku 18 – 34 lat. W grupie powyżej 65 lat – to tylko 21 proc. osób.

Większość Polaków ma błędne przekonanie, że stopień skomplikowania hasła, a nie jego długość, najbardziej utrudnia przestępcom jego przełamanie. Opinie taką wyraża 71 proc. osób. 9 proc. wskazuje prawidłowo, czyli że to długość hasła – powyżej 12 znaków w największym stopniu wpływa na jego bezpieczeństwo.

Najnowsze rekomendacje CERT Polska ze stycznia br. mówią o tym, by ustawiać na naszych urządzeniach hasła powyżej 12 znaków. Dla przykładu, hasło 8 znakowe, zawierające jedną dużą literę można odszyfrować w 22 minuty, tymczasem odszyfrowanie hasła 12 znakowego z jedną dużą literą potrzeba 300 lat.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: