Huawei Nova 9 - test

Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Huawei Nova 9 - nasza recenzja

Klasa smartfonu C (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Zaczynamy

Smartfonowy biznes Huaweia po ograniczeniach nałożonych przez amerykańską administrację w Europie się załamał. Firma, która była jednym z najpotężniejszych graczy na rynku i która wyznaczała trendy, zwłaszcza w dziedzinie fotografii, teraz ma symboliczny udział w rynku. A trzeba pamiętać też o tym, że producent musi się borykać nie tylko z banem USA, ale i kłopotami z dostępnością części jaki dotknął wszystkich producentów.

Przez rynkowe problemy Huawei nie jest też w stanie produkować swoich procesorów – skądinąd świetnych Kirinów. Nova 9 pracuje więc na średniopółkowym Snapdragonie 778 z wyłączonym modułem 5G. Tylko pod takim warunkiem producent z USA może sprzedawać chipy Chińczykom.  

Jeśli chodzi o oprogramowanie to jakiś czas temu Huawei dumnie ogłosił powstanie swojego systemu operacyjnego Harmony OS, na którym miały pracować jego wszystkie urządzenia. Tymczasem w Nova 9 mamy stare, dobre EMUI, czyli nakładkę na Androida, w tym wypadku w wersji 11 bez dostępu do usług Google. A oprogramowanie to coś, co w tym telefonie przeszkadzało mi najbardziej. Jest w nim cała masa preinstalowanych aplikacji domagających się udzielenia im zezwoleń plus wyskakujące reklamy. Do tego apki instalujemy z App Galery Huawei bądź z innych źródeł, przez wyszukiwarkę Petal. I sam Huawei ostrzega, że instalujemy je na własną odpowiedzialność. Choć trzeba oddać firmie, że w ten sposób jesteśmy już w stanie zainstalować bardzo dużo popularnych aplikacji. 

Oczywiście Nova 9 ma też zalety, jak np. doskonałej jakości wyświetlacz, niezłe działanie i szybkie ładowanie. Ale poza oprogramowaniem znajdzie się jeszcze kilka sprzętowych wad i słabości. A za to wszystko trzeba zapłacić 2299 zł. Więcej niż za inne smartfony z tym samym procesorem, ale z obsługą 5G i usługami Googla. 

Wisienką na torcie jest zaś… Honor 50, który niedawno zadebiutował w Europie. Wygląda jeden do jednego jak Nova 9, pracuje na tym samym procesorze, ma identyczny zestaw kamer. Ale ponieważ Honor to od jakiegoś czasu oficjalnie firma, która nie ma żadnych biznesowych powiązań z Huawei, ma pełny dostęp do usług Googla. Jestem niezmiernie ciekawy, czy okrojony do granic możliwości oddział Honora w Polsce zajmujący się sprzedażą głównie zegarków i opasek będzie w stanie wprowadzić ten telefon do Polski. I czy kolejne smartfony Honora będą też kopią urządzeń Huawei, ale z dostępem do Googla.

Huawei Nova 9

Główne wady i zalety Huawei Nova 9

Zalety Huawei Nova 9:

  • Świetny ekran AMOLED
  • Odświeżanie do 120 Hz
  • Doskonała jakość zdjęć nocnych
  • Szybkie ładowanie 66W
  • Dobre działanie

Wady Huawei Nova 9:

  • Brak usług Google
  • Brak 5G
  • Wysoka cena
  • Głośnik mono
  • Brak wodoszczelności na poziomie IP 68
  • Brak ładowanie indukcyjnego
  • Bardzo skomplikowane oprogramowanie
  • Obsługa Netflix czy Amazon Prime tylko w jakości SD

Jak oceniamy design? – ocena 5

Tylny panel ma bardzo ciekawe wykończenie. Plecki są matowe i minimalnie chropowate. Ładnie się mienią w świetle i nie zbierają odcisków palców. Na stronie producenta na próżno jednak szukać rodzaju materiału z jakiego zostały wykonane. Podobno tył jest szklany, a rama plastikowa. Inne źródła pomijają ten aspekt. Ja stawiałbym raczej na tworzywo niezłej jakości. W każdym razie są estetyczne, nie rysują się, ja używałem Novy 9 bez etui. Dla chętnych – znajdziemy je w pudełku.

Wyspa z obiektywami jest oryginalna (oczywiście nie biorąc pod uwagę Honora 50). Składa się z dwóch okręgów – pojedynczego z obiektywem głównym i drugiego z trzema pozostałymi obiektywami i diodą doświetlającą.

Na dolnej krawędzi mamy slot na dwie karty SIM, nie ma niestety możliwości zainstalowania karty pamięci. Obok jest USB-C i głośnik. Jeden, grający donośnie. Ale konkurencja w tej cenie bardzo często oferuje już dźwięk stereo.

Prawa strona to przycisk włączania i regulacji głośności.

Nova 9 jest lekka – waży 175 g, jej wymiary to 160 x 73.7 x 7.8 mm. Dzięki zaokrąglonym bokom świetnie leży w dłoni.

Huawei Nova 9

 

Co sądzimy o wyświetlaczu? – ocena 5

Przód to zaoblony na bokach panel OLED o przekątnej 6.57 cala. Rozdzielczość to FHD+ 1080 x 2340 pikseli, 392 PPI. Proporcje – 19.5:9. Obsługuje HDR10 i odświeżanie do 120 Hz. Od startu mamy na niego naklejoną folię ochronną.

W ustawieniach możemy zmniejszyć rozdzielczość do HD w celu oszczędzania energii, wybrać częstotliwość odświeżania (60 Hz, 120 Hz bądź ustawienia dynamiczne), ustawić tryb kolorów i temperaturę barwową.

Jakość wyświetlanego obrazu jest doskonała. Nie miałem żadnych problemów z korzystaniem z telefonu w pełnym słońcu. Nova 9 ewidentnie musi podbijać w takich sytuacjach jasność maksymalną, bo czerń nieco szarzeje, ale jest to typowe zjawisko występujące również u innych producentów. Jasność minimalna też jest komfortowa i telefon nie męczy oczu.

Dyskusyjne jest zakrzywienie ekranu. Wygląda to ładnie, ale czasem odbijają się refleksy światła. Wszystko jest więc tu kwestią indywidualnych preferencji użytkownika. Bo jakichś wymiernych, prócz estetycznymi, korzyści z takiego rozwiązania nie mamy.  

Czytnik linii papilarnych ulokowano pod ekranem, działa dobrze, podobnie jak odblokowywanie twarzą.

 

Specyfikacja, system operacyjny – ocena 4/2

W Huawei Nova 9 mamy Snapdragona 778G 4G (4x2.4 GHz Kryo 670; 4x1.8 GHz Kryo 670) z układem graficznym Adreno 642L, 8 GB RAM i 128 bądź 256 GB ROM.

W AnTuTu Benchmark telefon uzyskał 466444 pkt. Działa szybko, płynnie i pod tym względem trudno mu coś zarzucić. Oprócz tego, że ma zablokowane 5G.

Jakość rozmów głosowych jest bardzo dobra. Nawigacja działa również bardzo dobrze. Miłym zaskoczeniem były dla mnie preinstalowane mapy Petal, za które odpowiada TomTom. Prowadziły mnie w trasie nieraz lepiej niż mapy Googla, są oczywiście dostępne z językiem polskim i nie mam do nich żadnych uwag. Mamy również NFC, ale o płatnościach za chwilę. 

Pakiet łączności obejmuje: LTE, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC. Zestaw czujników to: akcelerometr, zbliżeniowy, światła, magnetometr, żyroskop, grawitacyjny, czytnik linii papilarnych. Lokalizacja odbywa się za pomocą: GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, QZSS, NavIC.

Problem robi się w oprogramowaniu. EMUI 12 przykrywa Androida 11. Sklep z aplikacjami to AppGallery. Ale jest też wyszukiwarka Petal, która prowadzi nas do alternatywnych źródeł, np. APKPure. Przy instalowaniu aplikacji telefon sprawdza plik i zanim zdecydujemy się go ostatecznie zainstalować informuje o tym czy znaleziono jakieś zagrożenia.

Huawei Nova 9

W ten sposób można pobrać np. Spotify, Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp. Dostępnych aplikacji jest naprawdę sporo. Gmaila można podłączyć jako klienta poczty Huawei, tu więc też nie ma problemu.

W AppGallery mamy sporo aplikacji bankowych, jest również Curve do której można podłączyć kartę dowolnego banku dzięki czemu można płacić telefonem. I tak odpada jedna z największych do tej pory wad smartfonów Huawei bez usług Googla.

To oczywiście nie oznacza, że będzie tam każda aplikacja. Nie ma np. popularnego Slacka czy wielu, wielu innych. Lepiej więc przed zakupem sprawdzić czy w ekosystemie Huawei plus Google poza sklepem Play znajdziemy to, co jest nam potrzebne i do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Huawei stara się też by instalowanie aplikacji było jak najprostsze, ale do prostoty sklepu Play nie ma jednak porównania.

Do tego bardzo przeszkadzała mi ilość różnych aplikacji zainstalowanych na telefonie. Mamy moje Centrum, Filmy, Książki, Link Now, Klipy Petal, My Huawei, Portfel, Porady. Każda z nich wymaga logowania, w większości pojawiają się oferty zakupowe, jakieś reklamy. Moim zdaniem jest po prostu bałagan. Dla mnie za duży, ale oczywiście komuś może on zupełnie nie przeszkadzać.     

Huawei Nova 9Huawei Nova 9

Huawei Nova 9

Jakie robi zdjęcia i jakie nagrywa filmy? – ocena 4

Zestaw kamer obejmuje:

  • obiektyw główny 50 MP, f/1.9, 23mm, PDAF, układ RYYB;
  • szeroki kąt 8 MP, f/2.2;
  • sensor głębi 2 MP, f/2.4;
  • makro 2 MP, f/2.4;
  • selfie 32 MP, f/2.0.

Huawei parę lat temu tchnął nowe życie w nieco skostniały świat mobilnej fotografii. Dzięki niemu inni producenci musieli się bardziej postarać i dziś w zasadzie każdy topowy czy średniopółkowy smartfon robi zdjęcia bardzo dobrej jakości. Dlatego poprzeczka moich oczekiwań była zawieszona bardzo wysoko. Realia są jednak takie, że Nova 9 do czołówki smartfonowej fotografii ma bardzo daleko. To po prostu klasa średnia i to bynajmniej nie jej top.

Huawei Nova 9

To w czym wciąż Huawei jest mocny to zdjęcia nocne. Wszystko za sprawą filtru kolorów RYYB (czerwony, żółty, żółty, niebieski) zamiast tradycyjnego RGGB (czerwony, zielony, zielony, niebieski). Huawei jako pierwszy zastosowało to rozwiązanie lata temu. W dużym uproszczeniu – dzięki niemu obiektyw przechwytuje więcej światła i fotografie nocne są jaśniejsze. Tak też jest w Nova 9 – do zdjęć nocnych nie można się przyczepić. Szkoda jednak, że ten tryb jest dostępny tylko dla głównego obiektywu (także zdjęć zoom) a nie szerokiego kąta.

Uwagę zwraca też bardzo mocne przetwarzanie zdjęć. Często widać to już po zapisaniu fotografii w galerii, gdzie staje się ona nagle bardziej kontrastowa i zmieniają się nieco kolory. Tak jakby procesor nie wyrabiał z pracą na bieżąco. To oczywiście nie znaczy, że zdjęcia są złe, ale ich ostateczny wygląd może się różnić od tego co widzieliśmy pierwotnie. To oznacza też, że aparat bardzo dużo dodaje „od siebie” i to niezależnie czy z włączoną czy wyłączoną AI i z naturalnością nie mają one wiele wspólnego. Za to ci którzy namiętnie obrabiają potem fotki w edytorach tu nie będą mieli wiele do roboty.

Kolejną rzeczą która rzuciła mi się w oczy jest kolosalna wręcz różnica między zdjęciami z obiektywu głównego i szerokiego kąta. Te pierwsze są mocne i nasycone, podczas gdy te drugie bywają wyprane z kolorów. Bywają, bo efekt nie jest powtarzalny. Czyli raz zdjęcia z obu obiektywów są podobna, raz zupełnie różne i trudno doszukać się tu jakiejś reguły.

2 MP makro jest raczej kiepskie, dla równowagi selfie jest dobrej jakości. Nieźle wypada też tryb portretowy z ładnym rozmyciem tła i dokładnie wyciętym pierwszym planem.

Filmy nagramy w najwyższej rozdzielczości 4K 30 FPS z przodu i z tyłu. Elektroniczna stabilizacja radzi sobie doskonale z rozdzielczością FHD, z 4K nieco gorzej, ale i tak wciąż jest nieźle. Głos jest dobrze zbierany.

Przykładowe zdjęcia:

Huawei Nova 9

Huawei Nova 9

Huawei Nova 9

Huawei Nova 9

Huawei Nova 9

Huawei Nova 9

Przykładowe wideo:

Jak długo działa bateria? – ocena 4

Bateria ma pojemność 4300 mAh. Wystarcza na dzień intensywnej lub dwa dni lekkiej pracy przy adaptacyjnym odświeżaniu ekranu. Ładowarką o mocy 66W naładujemy ją w bardzo szybko, bo w około pół godziny od 10 proc. i 38 min od zera. Nie ma niestety ładowania indukcyjnego.

Huawei Nova 9

Nasza finalna ocena

Gdyby Huawei Nova 9 miał usługi Googla, byłby niezłym średniakiem. W tej cenie nieco za drogim, bo spokojnie można znaleźć tańsze konkurencyjne smartfony z takim samym bądź nawet wydajniejszym procesorem, ale wciąż wartym zainteresowania. Jednak kupowanie tego urządzenia za 2299 zł bez usług Googla moim zdaniem mija się z celem. Telefon nie ma nawet argumentów w postać ponadprzeciętnej jakości zdjęć, które zawsze były wizytówką firmy. Gdyby Huawei wycenił go o tysiąc złotych taniej – można by się zastanawiać. W tej cenie – moim zdaniem nie ma sensu i trzeba poczekać na bardzo głęboką redukcję ceny.

Uwielbiamy: ekran

Nie lubimy: braku usług Googla

Dla kogo jest Huawei Nova 9:

  • Osób które nie chcą/nie potrzebują usług Googla
  • Zatwardziałych miłośników marki

Dla kogo nie jest Huawei Nova 9:

  • Osób korzystających z ekosystemu Googla
  • Osób potrzebujących głośników stereo
  • Osób potrzebujących bardzo dobrej jakości zdjęć
  • Osób potrzebujących ładowania indukcyjnego
  • Wymagających wodoszczelności

Alternatywy dla Huawei Nova 9:

  • Samsung Galaxy A52
  • Samsung Galaxy A 52S
  • Xaiomi 11 Lite 5G
  • OnePlus Nord 2 5G
  • Oneplus Nord CE 5g
  • POCO F3 5G
  • Motorola Edge 20 5G

Pozostałe informacje na temat smartfonu Huawei Nova 9:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: