T-Mobile pochwalił się, że w hub:raum Kraków uroczyście otwarto Intel Innovator Zone. Członkowie społeczności hub:raum będą mogli wykorzystywać w swojej działalności rozwiązania takie jak Intel RealSense, Intel Edison czy Intel Galileo.
W hub:raum Kraków trwają obecnie prace nad rozwojem 7 wybranych startupów. Ostatnim z nich jest rumuńska firma DeviceHub.net. W marcu projekt ten otrzymał od Deutsche Telekom 80 tys. euro. W Krakowie pracują także firmy KoalaMetrics, Thapir, ecois.me, Excalibur, Omnipaste oraz MyTail. Projekty te zostały wybrane z około 2 tys. pretendentów do dofinansowania.
Według informacji przekazanych przez przedstawicieli Intel Capital i T-Mobile największą zaletą współpracy ze startupami dla tak dużych firm, jest korzystanie z ich innowacji, szybkość realizacji projektów, zaangażowanie młodych ludzi oraz zbieranie doświadczeń. Największe zagrożenia to zwykle brak dobrych modeli biznesowych pozwalająacych na zarabianie na pomysłach. Większość projektów tych małych firm jest także bardzo łatwa do skopiowania przez wielkie koncerny. Przedstawiciele Intel Capital przyznali, że większość startupów po prostu upada. Z części udaje się wyjść przez IPO (emisję akcji na giełdzie), ale są to przypadki bardzo rzadkie.
Intel Innovator Zone jest kolejnym krokiem w rozwoju współpracy między hub:raum Kraków i Intelem, bo podczas Mobile World Congress, Cisco, Deutsche Telekom i Intel, ogłosiły rozpoczęcie programu Challenge Up! - akceleratora dla startupów bazujących na idei Internetu rzeczy (IoT: Internet of Things). Spółka Intel Capital jest także jednym z największych funduszy inwestujących m.in. w startupy.
Informacje dotyczące rozwiązań firmy Intel, z których już teraz mogą korzystać firmy w hub:raum Kraków:
Trójwymiarowa kamera z technologią Intel RealSense zmienia sposób sterowania urządzeniami i umożliwia nowe metody interakcji w grach i aplikacjach. Kamera obsługuje kolorowy obraz w formacie 1080p, a dzięki czujnikowi głębi umożliwia komputerom i tabletom widzenie trójwymiarowe. Poprzez funkcje takie jak rozpoznawanie twarzy, śledzenie emocji, skanowanie trójwymiarowe i wydobywanie tła interakcja z urządzeniami staje się bardziej intuicyjna. Z kolei rozpoznawanie gestów dłoni umożliwia wygodne bezdotykowe sterowanie urządzeniem.
Intel Edison to gotowa do użycia platforma komputerowa. Ma rozmiar zbliżony do znaczka pocztowego i dzięki temu stanowi idealną podstawę do budowy urządzeń wearables.
Płyta deweloperska Intel Galileo została zaprojektowana z myślą o projektantach, a także nauczycielach i studentach. Platforma jest łatwa w użyciu zarówno dla początkujących konstruktorów jak i tych, którzy chcą poszerzyć swoje możliwości. Umożliwia ona w łatwy i przystępny sposób tworzenie interaktywnych urządzeń i środowisk.
Zdjęcia z konferencji:
Prezentacja: