Test i-mate Ultimate 9502

Recenzje
Opinie: 1

i-mate Ultimate 9502 różni się wyglądem od mobilnych PDA królujących obecnie na rynku. Czy różnice należy zapisać do wad, czy też zalet ciężko jest stwierdzić. Z mojego punktu widzenia nie widzę znaczących przewag rozwiązania zastosowanego przez i-mate, może poza jedną - dużą ilością przycisków na obudowie, zapewniającą bezpośredni dostęp do najpotrzebniejszych funkcji. W i-mate sprzętowe skróty mamy do przeglądarki internetowej, wiadomości, aparatu, Wireless Managera, funkcji Voice Speed Dial, czy też Notatek.

   
   

Rozsunięty i-mate wyglądem bardziej przypomina konsolę do gier, niż MDA z dotykowym ekranem. Projektanci raczej nie przejmowali się trendami, ani specjalnie nie starali się stworzyć produktu przyjemnego dla oka. W efekcie otrzymaliśmy bardzo „potężny” telefon, bo poza kanciastym kształtem Ultimate nie grzeszy również lekkością - waga z baterią to aż 200 g. W dodatku rozwiązanie przyjęte przez i-mate skutkuje mniejszym ekranem, niż można by było zastosować. Użytkownik musi zadowolić się przekątną wyświetlacza 2.8”.

   

Nawigacja po systemie w Windows i-mate Ultimate jest możliwa na wiele sposobów. Zapewne jest to ukłon w kierunku osób, które używały innych urządzeń obsługiwanych w specyficzny dla siebie sposób. Osoby przyzwyczajone do pokrętła znajdą je z boku w lewej górnej części urządzenia. Pokrętło można wciskać, co jest równoważne z zatwierdzaniem. Niemniej jednak tuż pod pokrętłem umieszczono przycisk OK. Dla „tradycjonalistów” umieszczono na przedzie PDA pięciopozycyjny kursor. Natomiast dzięki dotykowemu ekranowi, można nawigować wybierając funkcje bezpośrednio z ekranu. Podczas korzystania z wyświetlacza ułatwieniem jest rysik, który producent umieścił na górnej części urządzenia. Co bardziej wprawne osoby mogą próbować używać do tego celu palca, ale nie jest to już zbyt prosta czynność. Dotykowy ekran zapewnia także wirtualną klawiaturę i rozpoznawanie pisma odręcznego. Z pomocą przychodzi także fizyczna klawiatura QWERTY. Niestety w obu przypadkach nie uzyskamy polskiej czcionki - nie ma ani polskiego słownika T9, ani symboli, które można by było wykorzystać w zastępstwie. Klawisze działają precyzyjnie i są na tyle duże, że nie powinny sprawiać problemów osobom o większych dłoniach.
Dość rzadko spotykanym rozwiązaniem nawet w zaawansowanych telefonach jest dodanie gniazda TV out. Gniazdo umieszczone zostało na prawej, bocznej stronie urządzenia.

   
   


Wiadomości

Skrzynka wiadomości przypomina strukturę znaną z innych klientów poczty email w systemie Windows Mobile. W Ulitmate nie ma znaczenia, czy otrzymamy wiadomość tekstową, MMS czy e-mail. Skrzynka wygląda tak samo.

Według mnie wygląd i obsługa wiadomości jest bardzo prosta i przejrzysta. W aplikacji można filtrować wiadomości w zależności od ich typu, po temacie, nadawcy bądź czasie otrzymania.

Analogicznie sytuacja przedstawia się, jeśli chodzi o sygnatury do wiadomości. Podpis można zastosować w każdym typie wiadomości. W przypadku wysyłania odpowiedzi, można skorzystać z funkcji „reply all” bądź „forward”.

i-mate obsługuje poza standardowym klientem poczty elektronicznej również technologię „push email” firmy Microsoft.
Na koniec tego tematu mała wada. Osoby lubiące personalizować wszystko, co można, trochę się rozczarują. W i-mate nie ma możliwości wykorzystywania własnych plików jako dźwięków powiadamiania dla wiadomości.

Kontakty

Książka telefoniczna jest oczywiście kompatybilna z Outlookiem. Dzięki paskowi adresowemu i listwie z literami alfabetu można szybko odnaleźć interesującą nas pozycję.
 

Z poziomu książki adresowej z kontaktem można zrobić praktycznie wszystko - wysłać SMS, MMS, wysłać kontakt jako vCard, czy dodać Tag głosowy.


Office

Przy przeglądaniu większego pliku PDF, i-mate wczytywał kolejne strony z małymi przerwami, ale nie było sytuacji, żeby zawisł.

Większe pliki Word i Excel przeglądałem natomiast sprawnie i płynnie. Jedynie ładowanie ich trwało trochę dłużej.

   

Do tworzenia nowych dokumentów można posłużyć się funkcją rozpoznawania pisma. Należy jednak pamiętać o braku polskich liter.


Pliki PowerPoint nieco „zacinały się” w trakcie odtwarzania, ale prezentacje działały włącznie z animacjami.

Wyłączenie animacji, mediów, czy specjalnych przejść między slajdami zdecydowanie przyspieszało i poprawiało płynność odtwarzania.

Multimedia

Przykładowe filmiki .wmv w rozdzielczości 320x240 lekko przycinały się w trybie „fullscreen”. Wysoka rozdzielczość wyświetlacza VGA (640x480) zachęca do oglądania.

   

Bardzo przyjemną i prostą w obsłudze funkcją jest tworzenie notatek głosowych. Do stworzonej notatki, która może zawierać odręcznie wpisany tekst i rysunek, dograć można 30 sekundową ścieżkę dźwiękową.

Wszystkie pliki multimedialne można wyświetlić na TV. W zestawie z telefonem jest kabel ze złączami 3xRC.


Kamera

i-mate Ultimate wyposażony został w aparat o matrycy 3 megapiksele. Co prawda nie zaimplementowano w nim funkcji rozpoznawania twarzy, czy stabilizacji, ale do dyspozycji otrzymujemy auto focus, balans bieli, trzy tryby pomiaru ekspozycji, korektę jasności i kontrastu, flash, efekty oraz timer.
Jakość wykonanych zdjęć jest całkiem niezła, choć AF mógłby działać odrobinę szybciej. Próbki zdjęć można obejrzeć poniżej:

   

W przypadku nagrywania obrazów ruchomych można wybrać format pliku wynikowego 3gp lub mp4. Z góry można ograniczyć także maksymalny rozmiar wideo do 300KB lub 600KB. Filmy można nagrywać w trzech rozdzielczościach: CIF (352x288), QVGA (320x240) oraz QCIF (176x144) i trzech trybach nagrywania: Camcoder, Night bądź Video MMS.
Zarówno Video jak i zdjęcia rejestrować można na trzech poziomach jakości: Fine, Normal i Economy.
Pliki większe od limitu przewidzianego dla wiadomości (np. MMS to 600kB) nie są automatycznie zmniejszane. Przy załączaniu urządzenie podaje aktualny rozmiar pliku i limit, jednocześnie podając możliwość kompresji poprzez zmianę rozdzielczości i/lub jakości. Po wykonaniu kompresji podawana jest nowa wielkość pliku.

Telefon

Jakość dźwięku wydobywającego się z głośnika w trakcie rozmowy stoi na wysokim poziomie. Głos jest czysty i wyraźny. Po części jest to zasługa dobrego odbiornika GSM/UMTS. Posiada on bardzo dobrą czułość i nie zdarza mu się gubić sygnału. i-mate obsługuje wszystkie tryby GSM i UMTS.
Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie przez producenta blokady wyświetlacza podczas przeprowadzania rozmowy. Ucieszą się z tej możliwości osoby, którym nagminnie przydarza się uruchamianie niechcianych aplikacji podczas trzymania telefonu przy uchu. Niesie to ze sobą także niekorzystny efekt. Nie można uruchomić w trakcie rozmowy np. głośnika lub innej z wyświetlanych pozycji.
Aplikacja do obsługi telefonu jest bardzo przejrzysta i funkcjonalna. Można mieć dostęp jednocześnie do rejestru rozmów, jak i książki telefonicznej. Domyślnie na początku takiej listy wyświetlane są pozycje z rejestru, a następnie książka w porządku alfabetycznym. Poza tym dostępne są trzy wirtualne klawisze z bezpośrednim dostępem do kontaktów, historii połączeń i szybkiego wybierania.

Problematyczne jest personalizowanie dzwonków. Aby ustawić własny dzwonek należy plik wkleić do katalogu My Ringtones. W przeciwnym razie plik nie zostanie pokazany na liście wyboru.

Komunikacja

I-mate Ultimate 9502 został wyposażony właściwie we wszystkie niezbędne formy komunikacji. Nie ma tylko portu podczerwieni, ale jest to technologia zanikająca, która występuje w coraz mniejszej ilości urządzeń.
Do dyspozycji mamy więc: szybką transmisję danych HSDPA, moduł transmisji bezprzewodowej Bluetooth oraz Wi-Fi w standardzie 802.11 b/g, port miniUSB do komunikacji z PC i wbudowany moduł GPS.

Co do tego ostatniego, nie udało mi się zweryfikować działania nawigacji, gdyż smartphone nie posiadał żadnej aplikacji z mapami.
HSDPA pozwala cieszyć się szybkim połączeniem z Internetem. Do przeglądania zasobów standardowo w WM służy IE, którego uruchamiać można za pomocą klawisza skrótu znajdującego się na obudowie i-mate. Ze względu na fakt, że osobiście nie przepadam za IE, zainstalowałem Operę Mini. Niespodzianki czyhają także w procesie instalacji różnych aplikacji. Standardowo zainstalowany emulator Javy „JBlend” nie poradził sobie z instalacją Opery Mini. Dopiero po zainstalowaniu Jbed3dMod operacja zakończyła się sukcesem.

Poza drobnymi problemami z komunikacją przez USB (ActiveSync) nie zaobserwowałem nic niepokojącego w pozostałych przypadkach.


Pamięć

W trakcie eksploatacji urządzenia zauważyłem, że bardzo szybko zmniejsza się wolne miejsce w pamięci operacyjnej. Po zainstalowaniu przeze mnie menedżera firmy Elecont, zajętość pamięci i poziom baterii kontrolowałem na ekranie głównym, bez potrzeby „grzebania” w systemie. Zaraz po uruchomieniu wolnej pamięci było tylko ok. 30MB z 84MB.

Uruchomienie dowolnej aplikacji zabierało po kilka MB.

Przy uruchomieniu kilku aplikacji zaczynało być odczuwalne zwolnienie działania systemu.

Dużym obciążeniem jest również ActiveSync, który potrafi zabrać kolejne parę MB. W czasie synchronizacji urządzenie mocno spowalnia, co już nie jest problemem pamięci, ale procesora - procesor 400MHz powinien sobie trochę lepiej radzić.

Bateria

Największym problemem i-mate 9502 jest bateria. Mimo ogromnego ogniwa Li-Jon o pojemności 1660mAh, urządzenie pracuje w granicach 24h. Trochę można zyskać zmieniając tryb pracy telefonu z GSM/UMTS na sam GSM. Czas pracy zwiększy się wtedy o kilkanaście godzin. Żadne dalsze modyfikacje ustawień nie wpływają na zauważalną poprawę osiągów. Przy czym nie ma specjalnie różnicy, czy urządzenie jest mocno eksploatowane, czy nie.

Podsumowanie

i-mate Ultimate 9502 z pewnością wyróżnia się na tle konkurencji swoim oryginalnym wyglądem. Na pewno nie jest to najładniejszy telefon na rynku, ale niektórym specyficzna konstrukcja może się spodobać.
Niektóre aplikacje i-mate uruchamiają się bardzo wolno same z siebie. Przykładowo włączenie aparatu fotograficznego odbywa się po ok. 6 sekundach od wciśnięcia klawisza – może to być irytujące.
Ultimate podczas testu kilkukrotnie się zawiesił. Dwukrotnie sprzęt kompletnie się zablokował z powodu błędu aplikacji camera.exe. Aby doprowadzić go do ładu konieczne było wyjęcie baterii. Zdarzyło się również, że przestał odświeżać ekran. Działało jedynie ręczne odświeżanie poprzez wyłączanie i włączanie przyciskiem on/off.
W telefonie brakowało mi większych możliwości personalizacji - ekran Today zmieniać można tylko na jeden z czterech motywów:

   

Głównymi zaletami i-mate Ultimate 9502 są natomiast: sprzętowa klawiatura, ekran o wysokiej rozdzielczości, bogate wyposażenie (TV out, GPS, WLAN, HSPDA i HSUPA). Cena tego urządzenia (27.11.08) wynosi około 1800 zł.

Poniżej trochę informacji technicznych i-mate Ultimate 9502.

   

Dodatkowe informacje:

Na stronie www.imate.com ukazał sie ROM z Windows Mobile 6.1 do tego urządzenia, poprawiający szybkość działania, dodający obsługę SDHC, oraz polskie znaki w klawiaturze. WM 6.1 likwiduje problem "zmniejszającej się" pamięci i powolności kamery - to główne zarzuty w tym teście. Lepsze są także czasy pracy baterii na WM6.1.
 

   
   

Opinie:

Opinie archiwalne (1):

Komentuj

Komentarze / 1

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    ramadan pisze: 2008-11-27 17:14
    Mam model 8502 i jest to buła jakich mało, nikomu tych wynalazków nie polecam tym bardziej, że firma właśnie sobie bankrutuje i nie ma co liczyć ja jakiekolwiek wsparcie, o czym można się przekonać zaglądając na forum na stronie i-mate i czytając posty wściekłych użytkowników urządzeń serii "ultimate".
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: