Wstęp
iPhone 3GS 32 GB to obecnie prawdziwy hit sprzedaży w Polsce w najwyższym segmencie rynku. Hit aż taki, że po prostu nie można go kupić, bo brakuje go w magazynach. Apple albo nie radzi sobie z logistyką dostaw, albo też jako mistrz marketingu celowo ogranicza podaż, aby telefon stał się jeszcze bardziej kultowy.
iPhone 3GS to najbardziej udany telefon, jaki można teraz znaleźć na sklepowej półce. Jeśli ktoś zdecydował się na zakup drogiego telefonu komórkowego i ma fundusze na opłacanie drogiego abonamentu z transmisją danych to powinien bez chwili zastanowienia wybrać właśnie iPhone. Ma on swoje wady, ale lista zalet i przede wszystkim jego ergonomia z nimi wygrywa.
Kto nie powinien kupować iPhone? Ten kto lubi robić zdjęcia komórką, ten dla którego długi czas czuwania jest najważniejszą cechą telefonu oraz ten kto tylko dzwoni i na pewno nie będzie korzystał z mobilnego Internetu. Reszta niech sprzedaje swoje dotychczasowe komórki, zbiera dodatkową kasę i ustawia się w społecznych kolejkach.
Porównanie z wersją 3G
W tej kolejce społecznej nie powinni ustawiać się posiadacze telefonów iPhone w wersji 3G – nowa wersja 3GS to delikatna i wyrachowana ewolucja, która pozwoli firmie Apple zarobić jeszcze wielokrotnie na fanach tej marki.
Co nowego znajdziemy w wersji 3GS:
procesor Samsung S5PC100 600 Mhz w porównaniu do 412 MHz w poprzednim modelu
pamięć RAM zwiększona do 256 MB ze 128 MB w modelu 3G
kamera 2048 x 1536 pikseli (3.15MP) w porównaniu do 1600 x 1200 pikseli (1.92MP) w poprzednim modelu
HSDPA 7.2
procesor graficzny PowerVR SGX z obsługą OpenGL ES 2.0
tryb makro w kamerze
nagrywanie wideo VGA 30 klatek/s
kompas
większa pamięć typu storage (32 GB oraz 16 GB)
kontrola głosem – wybieranie numerów, obsługa odtwarzacza muzycznego
Najważniejszą cechą różniącą oba telefony (3GS od 3G) jest prędkość działania i to właśnie SPEED został podkreślony w nazwie. Różnice nie są kolosalne, ale dla graczy polecamy wersję 3GS.
Zestaw
W komplecie z telefonem znajdziemy tylko ładowarkę zintegrowaną z kablem do transmisji danych oraz słuchawki. Słuchawki są bardzo wygodne i oferują bardzo dobrą jakość dźwięku. W ich pilocie znajdziemy tylko przyciski do regulacji głośności oraz przycisk pauzy.
Obudowa
iPhone w ogóle się nie zmienił – nowa wersja jest naprawdę identyczna jak „stara”. Nawet z tyłu obudowy nie ma napisu 3GS, a jedynie wielkość pamięci 32 GB informuje nas, że nie może być to „stary” iPhone 3G - jak to mówią Brytyjczycy, działających rzeczy się nie naprawia i Apple zastosował się do tej maksymy. Czego nam brakuje? – chyba tylko dedykowanego spustu migawki – choć przy takiej jakości zdjęć może rzeczywiście nie należało się przesadnie chwalić, że wewnątrz telefonu jest wmontowany obiektyw kamery. Również wyciąganie karty SIM pozostało problematyczne i potrzebna jest szpilka, aby szuflada na kartę wysunęła się z obudowy.
Pod ekranem znajduje się jeden przycisk, który pomimo swojej niewątpliwej prostoty może pełnić kilka ułatwiających życie funkcji. Gdy wciśniemy go raz to wrócimy go głównego ekranu i wyjdziemy z danej aplikacji. Podwójne wciśnięcie jest programowalne i domyślnie przenosi nas do ulubionych numerów. Dłuższe przyciśnięcie spowoduje aktywowanie funkcji wybierania głosowego. Gdy wciśniemy ten klawisz jednocześnie z klawiszem blokady ekranu to wówczas w pamięci iPhone zapiszemy zrzut aktualnego ekranu. Z boku obudowy znajdziemy szybki „wyciszacz” dzwonka oraz regulację głośności. Na górze obudowy jest gniazdo jack, a na dole zintegrowany slot do ładowarki i kabla USB. Z tyłu obudowy znajduje się niepozorny obiektyw bez nawet namiastki lampy błyskowej. Obudowa i ekran iPhone niestety brudzą się i widać na nich wyraźnie tłuste ślady naszych palców. Sama obudowa pełni ważne dodatkowe role w zależności od aplikacji, z której korzystamy – w iPod potrząsanie obudowy uruchamia funkcję shuffle, a w grze Real Racing GTI obudowa staje się wygodną kierownicą.
Najważniejszy w iPhonie jest oczywiście jego ekran – nadal ma rozdzielczość 480x320 pikseli i przekątną 3.5 cala i jest…niedościgniony. Nie ma lepszego ekranu dotykowego w żadnym dostępnym na rynku smartfonie. Zapewnia pełną kontrolę w czasie wybierania opcji, pisania, zoomowania itd. Obsługuje także tzw. podwójny dotyk.
System/ustawienia
Obecnie iPhone-y działają pod kontrolą systemu firmy Apple w wersji 3.1.2. Jest to bardzo stabilny i szybki system, niestety pozbawiony multitaskingu. Wszelkie ustawienia systemu, a także ustawienia zainstalowanych aplikacji znajdują się w jednym miejscu – w menu ustawień. Znajdziemy tam m.in. prozaiczne „nastawy” dotyczące dźwięków, tapety, jasności ekranu, języka, Bluetooth, ale i obsługę WLAN, ustawienia poczty elektronicznej, iPoda, przeglądarki. Gdy zainstalujemy w systemie nową aplikację i ma ona jakieś ustawienia to także one pojawią się w menu Ustawień. To bardzo wygodne i czytelne rozwiązanie. W menu ustawień znajdziemy także statystyki związane z naszym telefonem – ile mamy utworów muzycznych, ile plików wideo, zdjęć i zainstalowanych programów.
Ekran główny
Testy interfejsu użytkownika telefonu iPhone są nieco zaskakujące, bo po prostu nie ma prawie niczego do testowania. Użytkownik włącza telefon i widzi ikony – każda z ikon to skrót do aplikacji lub adresu internetowego. Niestety ikona nie może być kontaktem z książki telefonicznej. Ikony możemy rozłożyć aż na 11 ekranach, choć już 4-5 zapewnia nam naprawdę duże pole do popisu. Oprócz „zwykłych” ikon mamy także pole czterech dodatkowych ikon, które są widoczne na wszystkich ekranach – nie przewijają się. Oprócz 11 ekranów mamy także ekran specjalny służący do przeszukiwania naszego telefonu – wpisujemy kilka znaków i telefon w ułamku sekundy znajdzie nam aplikację, utwór, kontakt, wiadomość itd. itp., który zawiera dany ciąg znaków. Na czym polega rewolucja interfejsu w iPhone? – nie ma po prostu żadnych głównych podmenu, folderów, widgetów – to czego szukamy jest dostępne po kliknięciu w ikonę.
Częściową alternatywą do obsługi telefonu poprzez dotykanie ekranu jest jego obsługa głosem – w ten sposób bez problemu możemy wybierać numery, a także obsługiwać iPoda. Najdziwniejsze jest to, że obsługa głosowa działa także w języku polskim i to działa naprawdę dobrze.
Wprowadzanie tekstu
W większości aplikacji iPhone przy wprowadzaniu tekstu mamy dwie główne opcje do dyspozycji – klawiaturę pionową i poziomą. Telefon oferuje dodatkowo także automatyczną korektę wprowadzanego tekstu, automatyczny start zdania dużą literą i skrót do kropki (poprzez podwójne wciśnięcie spacji). Wciśnięcie przycisku globusa zmienia nam klawiaturę narodową. Dostępne są także symbole. Pisanie na obu wersjach klawiatury jest w miarę wygodne, choć klawiatura pozioma pozwala na rozwinięcie dużo większej prędkości edycji tekstu.
Edycję tekstu wspomaga także bardzo dobrze obsługa kopiowania i wklejania tekstu. Tekst można kopiować niemal z dowolnego miejsca m.in. ze stron internetowych. Zaznaczanie tekstu jest bardzo wygodne i proste. Co więcej, kopiować można także zdjęcia…iPhone jest po prostu idealny.
Polskie znaki uzyskuje się przez dłuższe przyciśnięcie danej litery.
Wiadomości SMS/MMS
Obsłudze SMS w pierwszych wersjach oprogramowania iPhone zarzucano wiele, obsłudze MMS nie można było niczego zarzucić, bo jej po prostu nie było. Obecnie aplikacja SMS/MMS jest zintegrowana i chyba jej największą wadą jest brak obsługi raportów doręczeń oraz naprawdę małe okienko do wprowadzania tekstu (szczególnie przy poziomej wersji klawiatury). Wygodną opcją dodatkową jest automatyczne przechodzenie do trybu MMS, gdy do SMS-a dodamy zdjęcie lub film. Gdy film jest zbyt długi, a został nagrany podczas edycji wiadomości, może zostać automatycznie przycięty do prawidłowej wielkości.
Wadą obsługi MMS jest to, że gdy wyłączymy w menu transmisję danych w roamingu (co ze względów ekonomicznych jest raczej koniecznością) to wówczas nie wyślemy, ani nie otrzymamy żadnej wiadomości MMS (a te przecież są rozliczane w inny sposób i zwykle zagranicą z nich korzystamy).
Poczta elektroniczna
Poczta elektroniczna w iPhone najlepiej działa w trybie Push, czyli gdy korzystamy z usługi mobile me firmy Apple (nie testowanej przez nas) lub z dowolnego serwera pocztowego z obsługą standardu Exchange. iPhone jest wyposażony w kreatora kont pocztowych, więc sama konfiguracja jest bardzo prosta, szczególnie, gdy np. korzystamy z usług pocztowych firmy Google. Wówczas jednocześnie z pobieraniem poczty możemy włączyć synchronizację kalendarza i kontaktów. Wadą klienta e-mail jest to, że nie możemy skorzystać z funkcji search. Wówczas z pomocą przychodzi internetowa aplikacja GMAIL, która gwarantuje nam szybkie przeszukiwanie naszych mailowych zasobów.
W iPhonie maksymalnie możemy podejrzeć 200 ostatnich maili. Bardzo wygodne jest to, że już na liście poczty przychodzącej użytkownik może włączyć opcję podglądu do 5 linijek tekstu. Klient radzi sobie świetnie z mailami w HTML, co w urządzeniach mobilnych zdarza się niezmiernie rzadko.
Kolejną zaletą klienta e-mail w iPhonie jest to, że jest on przeglądarką różnego rodzaju plików, z którymi standardowe aplikacje sobie nie radzą. Wówczas należy przesłać na swoje konto dany plik jako załącznik do maila i wtedy zapoznamy się z jego treścią bez najmniejszych problemów. Wyjątkiem są naprawdę spore dokumenty, bo przy nich nasz iPhone zwykle poddawał się bez walki.
Klient poczty obsługuje następujące załączniki:
Kontakty
Lista kontaktów w iPhonie nie różni się bardzo od konkurencyjnych rozwiązań. W naszym przypadku kontakty były synchronizowane z serwerem Exchange. Każdy kontakt może zawierać wiele różnych pól i zdjęcie. Sam kontakt możemy przesłać mailem lub MMS-em. Z poziomu kontaktu możemy wysłać wiadomość do danej osoby, dodać ją do listy ulubionych i sprawdzić jej wpisany do kontaktu adres na mapie Google. Kontakty mogą być później wybierane głosowo.
Kalendarz
Równie wygodną usługą jest domyślny kalendarz. Może być on synchronizowany z serwerem. Do dyspozycji użytkownika są trzy widoki: lista (agenda), dzień i miesiąc. Dodawanie nowych zdarzeń również jest bezproblemowe.
Telefon
Aplikacja telefonu składa się z 5 głównych zakładek: ulubionych, ostatnich, kontaktów, przycisków i skrótu do poczty głosowej. Zwykły użytkownik najczęściej będzie korzystał z listy ulubionych kontaktów, do której możemy wejść wciskając dwukrotnie sprzętowy klawisz pod ekranem. Jeszcze łatwiejsze wybieranie może zostać zrealizowane głosowo – funkcja aktywuje się po dłuższym wciśnięciu przycisku pod ekranem.
Jakość głosu podczas połączenia jest bardzo dobra. W czasie połączenia możemy wyciszyć mikrofon, przełączyć się na głośnik, przeglądać listę kontaktów lub tonowo korzystać z systemów typu IVR.
Kamera
Kamera 3.15 megapiksela zamontowana w iPhone nie jest powodem do dumy. Robi ona zdjęcia w rozdzielczości 2048 x1536 pikseli i nagrywa wideo w rozdzielczości 640x480 pikseli (30 klatek/s). Jakość zdjęć jest dobra tylko w warunkach dobrego oświetlenia. Gdy jest ciemniej, szum i ziarno są naprawdę poważne. Jak zwykle w przypadku iPhone góruje ergonomia – np. tryb makro włącza się automatycznie, gdy jakiś przedmiot jest blisko obiektywu, a wideo możemy przyciąć z początku i końca od razu po jego nagraniu. Katalog ze zdjęciami, po podłączeniu do komputera PC, jest widoczny jako dysk.
Podsumowując – kamera w iPhone 3GS nadal pozostawia wiele do życzenia. Nieco wyższa rozdzielczość i nagrywanie wideo to tylko małe kroczki, a przydałby się duży skok do lepszej optyki i flesza.
Przykładowe zdjęcia:
Przykładowy film znajduje się tutaj.
Mapy
Dla iPhone są już dostępne komercyjne aplikacje do obsługi nawigacji satelitarnej. W standardzie otrzymujemy natomiast kompas współpracujący z mapami Google i samodzielną aplikację z Google Maps i obsługą funkcji Street View. Obecnie z komercyjnych nawigacji najbardziej znane to Tom Tom oraz MobileNavigator niemieckiej formy Navigon. W polskiej prasie pojawiły się ostatnio nieoficjalne informacje o planach przygotowania Automapy na platformę iPhone.
Mobile me
Mobile me to płatna odpowiedź Apple na usługi oferowane przez Google. Za 79 euro rocznie użytkownik może otrzymać rozbudowane konto typu Push oraz backup swoich danych.
MobileMe przechowuje pocztę, kontakty i dane z kalendarza w tzw. „chmurze” oraz wykorzystuje technologię push do automatycznego synchronizowania wszystkiego w urządzeniach iPhone, Mac, PC oraz w sieci.
Opłata daje prawo do 20 GB miejsca na serwerze przeznaczonego łącznie na pocztę i pliki i transferu 200 GB danych miesięcznie.
Informacje o tej usłudze znajdują się tutaj: http://www.apple.com/pl/mobileme/
Jej główną wadą jest to, że jest płatna w odróżnieniu od bezpłatnych usług firmy Google. Usługa ta nie była przez nas testowana.
Przeglądarka
Przeglądarka Safari z obsługą funkcji zoom to jedna z najlepszych przeglądarek mobilnych jakie teraz są dostępne. Lepsza jest chyba tylko przeglądarka z systemu Maemo 5. Safari nie obsługuje technologii flash, co powoduje, że niektóre witryny są dla niej niedostępne. Najważniejsze funkcje dodane przeglądarki iPhone to:
iPod - odtwarzacz muzyczny/wideo
iPod to obok Walkmana chyba najbardziej znane marki związane z odtwarzaniem muzyki. Odtwarzacz w iPhonie radzi sobie zarówno z plikami muzycznymi, jak i wideo. Jego wadą jest to, że nie obsługuje standardu Windows Media Audio oraz bardzo popularnych Divx i Xvid. iPod otwarza tylko:
Ograniczona obsługa standardów powoduje, że rozwinęły się aplikacje, które konwertują np. pliki wideo do standardu MPEG-4. Jest to jednak czasochłonne i nudne zajęcie.
Zaletą iPoda jest obsługa audiobooków i podcastów. Jest też obsługa odtwarzacza głosem, system playlist Genius oraz korektor dźwięku. Brakuje trochę bardziej rozbudowanego pilota w słuchawkach. Bardzo przyjemne jest przeglądanie albumów muzycznych w pozycji poziomej (tzw. cover flow).
Instant messaging
Instant messaging w iPhonie ma jedną tylko wadę – z powodu braku multitaskingu jeśli korzystamy z komunikatora, to w tym czasie nie możemy korzystać z innych aplikacji. W tym przypadku na prowadzenie wychodzą telefony z systemem Android. iPhone ma za to przewagę w postaci naprawdę doskonałych klientów komunikatorów. Dostępne są m.in. Gadu-Gadu, Skype i GTalk oraz wiele innych. Skype pozwala na połączenia głosowe, ale tylko w zasięgu sieci WLAN – w 3G jest to niemożliwe.
Serwisy społecznościowe
iPhone konkurencję wyprzedza natomiast wyraźniej w obsłudze serwisów społecznościowych. Aplikacje dla Facebooka, Linkedin to genialne programy, które zadowolą każdego. Również Twitterowcy mają multum programów do swojej dyspozycji.
Youtube
Youtube również został potraktowany przez Apple poważnie i w tzw. standardzie otrzymujemy do korzystania z tego serwisu wygodną aplikację, którą dodatkowo możemy jeszcze sami konfigurować (jej dolne menu ze skrótami).
Aplikacje zewnętrzne
Aplikacje zewnętrzne to temat rzeka – wielu z nich można poświęcić osobny artykuł opisujący dostępne funkcje, grafikę oraz ergonomię. Ogromem programów można się zachłysnąć, ale po jakimś czasie na naszym pulpicie tworzy się grupa dodatkowych usług, z których naprawdę korzystamy i które generują dla iPhone wielką wartość dodaną. Warto także wspomnieć, że polscy deweloperzy tworzą naprawdę wspaniałe programy, często całkowicie bezpłatne.
Oto kilkanaście całkowicie losowych i przykładowych programów, które każdy za darmo może sobie pobrać z App Store:
gazeta i wyborcza.biz (programy do lektury serwisy wyborcza.pl)
autobuser (warszawska komunikacja)
chillizet (radio)
google earth
iBankomaty (lokalizacja bankomatów w Polsce)
drinkspiration
tvguide.pl (program telewizyjny)
photoshop.com (edycja zdjęć)
Zdjęcie „obrobione” przez photoshop.com:
iSing (karaoke)
Serwisy Pro (materiały wydawnictwa INFOR)
Listonic (lista zakupów)
Echofon (klient Twitter)
Aplikacje internetowe
Oprócz aplikacji pobieranych do pamięci telefonu dla iPhone jest przygotowanych także wiele usług stricte internetowych. Najbardziej znane są oczywiście usługi przygotowane przez Google np. klient GMAIL, READER, Dokumenty, Picasa itd., ale również w serwisie Web apps na stronie firmy Apple znajdziemy ogrom linków do usług innych dostawców.
Gry
Grom zwykle nie poświęcamy zbyt dużej uwagi w czasie naszych testów, ale w przypadku iPhone należy zrobić wyjątek. Deweloperzy z całego świata prześcigają się w produkcji coraz bardziej zaawansowanych gier naprawdę każdego rodzaju. Oprócz gier typu szachy z App Store możemy także pobrać triale lub wersje finalne naprawdę zawansowanych graficznie gier 3D. Poniżej prezentujemy przykład takiej gry, w której kierownicą w samochodzie jest cała obudowa telefonu. Płatne gry kosztują od poniżej euro do np. 8 euro za kultową nowość Avatar. Dla skner jest dostępnych także wiele bezpłatnych gier, z których niektóre (zwykle sponsorowane przez jakąś markę) są bardzo udane i dopracowane.
Obsługa plików Office
Dla osób, które zawodowo korzystają z edycji plików Office, iPhone nie jest najlepszym wyborem. Pliki Office są obsługiwane przez dodatkowo płatną aplikację. Gdy jednak otrzymamy plik Office mailem to możemy zapoznać się z jego treścią bez konieczności instalowania żadnych dodatkowych programów. Co więcej…mail jest jedyną szansą, że dany plik znajdzie się w pamięci naszego telefonu, bo przez iTunes nie uda się go do niej przegrać. Apple raczej nie ma szans z Microsoft na rynku pakietów biurowych, więc jak najszybciej powinien zlitować się nad użytkownikami iPhone i włączyć do standardowej oferty aplikację i dostęp do dysku dla osób, które codziennie muszą edytować dokumenty biurowe. Żadne aplikacje online tego nie zastąpią.
App Store
App Store to już legendarny sklep z aplikacjami dla telefonów iPhone i innych odtwarzaczy muzycznych Apple. W sklepie jest już dostępnych ponad 100 tys. różnych programów – wiele z nich jest bezpłatnych. Oczywiście zaledwie promil lub procent z nich przyda nam się w naszym codziennym życiu, ale wybór jest naprawdę znakomity. Każdy użytkownik iPhone na początku instaluje multum aplikacji i dopiero po jakimś czasie okazuje się, że w ogóle z nich nie korzysta. A propos to instalowanie i deinstalowanie programów to także jedna z przewag iPhone – deinstalacja programu to naciśnięcie jednego krzyżyka. Zakup nowej aplikacji również jest bardzo prosty – wybieramy program, wpisujemy swoje hasło do iTunes (wcześniejsza rejestracja jest wymagana) i ikona programu ląduje na naszym pulpicie. Po chwili program jest pobierany do pamięci telefonu. Jeszcze wygodniejszy jest zakup programów poprzez aplikację iTunes na PC. Po synchronizacji PC-telefon wszystkie aplikacje są już dostępne w naszym telefonie. App Store informuje nas także o tym, że są dostępne nowe wersje aplikacji, czyli uaktualnienia. Gdy jest ich więcej to jednym przyciskiem możemy pobrać nowe wersje programów.
App Store działa równolegle z iTunes Store (sklepem muzycznym), który jest niedostępny dla Polaków.
Prędkość działania Internetu
Prędkości działania łączy internetowych EDGE, HSPA i WLAN przetestowaliśmy przy pomocy specjalnej aplikacji Speedtest, która korzysta z portalu pod tą samą nazwą. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale pokazuje, że tam gdzie iPhone ma warunki potrafi się rozpędzić do naprawdę dużych prędkości – zarówno przy pobieraniu, jak i wysyłaniu danych.
Nasz testowy telefon z kartą Ery niestety nie pozwalał na korzystanie z transmisji danych w opcji modemu (tethering).
Poniżej prezentujemy wyniki poszczególnych testów:
EDGE
WLAN
3G
iTunes
iTunes to odpowiednik pakietu PC Suite w Nokii. Jest to program, w którym główny nacisk postawiono na muzykę, ale inne funkcje związane z obsługą naszego telefonu również są dostępne. Instalacja iTunes przebiega szybko i sprawnie, choć program jest spory (plik instalacyjny ma około 90 MB). Po zainstalowaniu niestety okazuje się, że iTunes w wersji na PC nie jest demonem szybkości i działa czasami bardzo powoli, choć w czasie testów ani razu się nie „powiesił”.
Co oferuje nam pakiet iTunes:
Podsumowując, żaden producent nie oferuje tak zaawansowanego pakietu do obsługi swojego telefonu z poziomu komputera. W iTunes brakuje jedynie obsługi i edycji wiadomości SMS/MMS, książki adresowej, kalendarza (te dwie ostatnie funkcje możemy zastąpić po prostu Outlookiem) i większej prędkości działania całego pakietu.
Szkoda także, że iPhone nie jest widoczny w Windows jako zwykły dysk (nie jest to jednak wada samego pakietu iTunes) – z poziomu komputera widzimy tylko katalog ze zdjęciami wykonanymi kamerą telefonu.
Bateria
Litowa bateria w iPhone jest jedną z głównych wad urządzenia. W czasie testów nasz telefon działał bez ładowania jeden dzień (niecałą dobę) – w tle otrzymywał maile z jednego konta push, miał włączoną lokalizację, WLAN i technologię 3G. Apple sam ma świadomość, że „nie jest dobrze” i przygotował listę tricków, które pomogą naszej baterii. Oto wybrane z niej pomysły:
wyłączenie usług lokalizacyjnych w menu
wyłączenie Apple Push Notification Service w zainstalowanych aplikacjach
wyłączenie push maila
sprawdzanie maili z mniejszej ilości kont
wyłączenie WLAN
wyłączenie Bluetooth
włączenie trybu lotniczego w miejscach bez zasięgu
regulacja jasności ekranu
wyłączenie funkcji equalizera w iPodzie
wyłączenie 3G
szybkie blokowanie telefonu, gdy go nie używamy
przynajmniej raz w miesiącu należy naładować baterię na 100% i następnie całkowicie ją rozładować
aktualizacja oprogramowania telefonu do najnowszej wersji
iPhone na szczęście dla swych wielbicieli ładuje się przez USB podczas podłączenia go do komputera.
Podsumowanie
iPhone 3GS jest bezapelacyjnie najlepszym telefonem komórkowym, który obecnie jest dostępny w sprzedaży. Nie jest urządzeniem doskonałym, ale jest dojrzałym, wygodnym i prostym w obsłudze smartfonem, który spełni wymagania 99% użytkowników. iPhone 3GS może być jednocześnie telefonem muzycznym, biznesowym (obsługuje np. VPN), krzykliwym (dla Dody) lub eleganckim (dla prezesa dużej firmy). W segmencie top-premium iPhone nie ma obecnie prawdziwych konkurentów – wszyscy, których stać kupują iPhone-y i telefonów po prostu brakuje w sprzedaży w ofercie polskich operatorów.
Jakie są wady naszego ideału? – to przede wszystkim wysoka cena zakupu, wysoka cena utrzymania (abonament z transmisją danych), słaba kamera, brak przynajmniej ograniczonego multitaskingu i słaba bateria.
A zalety? - zostały wymienione w powyższym teście – jest ich naprawdę sporo.