Polskie służby potrafią włamać się na smartfon z Androidem i iOS

Najważniejsze | Newsy
Żródło: Gazeta Wyborcza
Dodaj opinię
Opinie: 0
Polskie służby potrafią włamać się na smartfon z Androidem i iOS

Gazeta Wyborcza twierdzi, że polskie służby używają do włamywania się na zabezpieczone smartfony i tablety urządzeń i oprogramowania izraelskiej firmy Cellebrite.

Centralne Biuro Antykorupcyjne co najmniej od 2013 r. korzysta z urządzeń i oprogramowania UFED (Universal Forensic Extraction Device) izraelskiej firmy Cellebrite. Pozwalają one służbom łamać zabezpieczenia smartfonów i kopiować ich dane. Technologia ta działa z Androidem i iOS.

CBA w listopadzie 2018 r. chciało przedłużyć licencję na izraelskie oprogramowanie i korzysta z minimum trzech urządzeń Cellebrite. Z dokumentów postępowań przetargowych wynika, że technologii tej używają też policja i Straż Graniczna.

System nie działa zdalnie - trzeba fizycznie połączyć telefon komórkowy z  urządzeniem Cellebrite, które kopiuje dane.

CBA nie odpowiedziało na pytania Gazety Wyborczej , czy korzysta z Cellebrite, ani do ilu urządzeń włamało się, wykorzystując tę technologię.

Oprogramowanie jest dostarczane jako aplikacja dla PC lub jako oprogramowanie zainstalowane na specjalnym tablecie lub laptopie Panasonica. Firma z Izraela obiecuje, że jej oprogramowanie aktualnie potrafi włamać się na 31 tys. modeli różnych urządzeń.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: