Od 13 października 4 miliony Klientów Telekomunikacji Polskiej z województw mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego może korzystać z Błękitnej Linii TP. Z tej formy kontaktów z firmą korzysta już także 2 mln Klientów z województw dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.
Klientów, którzy właśnie zyskali dostęp do Błękitnej Linii TP, obsługiwać będzie bezpośrednio ponad 550 doradców z telecentrów w Warszawie, Białymstoku, Olsztynie
i Szczecinie. Realizacją zgłaszanych zleceń zajmą się pracownicy 5 placówek wsparcia. Ponadto Klienci będą mogli załatwiać swoje sprawy osobiście w 10 Punktach Obsługi Klienta: w Warszawie, Płocku, Siedlcach, Białymstoku, Suwałkach, Olsztynie, Gdańsku, Bydgoszczy, Koszalinie i Szczecinie. Do ich dyspozycji są także 43 Telepunkty sprzedające usługi telekomunikacyjne i teleinformatyczne.
Od listopada Błękitna Linia TP będzie dostępna dla wszystkich Klientów Telekomunikacji Polskiej.
Błękitna Linia TP to jeden z elementów wdrażanego przez Telekomunikację Polską w całym kraju systemu zarządzania relacji z Klientami (CRM) i jest jednym
z największych tego typu przedsięwzięć w Europie. Obejmie ponad 11 milionów Klientów TP. Jego uruchomienie poprzedziła głęboka reorganizacja struktur Firmy.
Jakość obsługi Klientów należała dotychczas do najsłabszych stron TP. Ta sytuacja wymagała całkowitej zmiany funkcjonującego systemu i skoncentrowania się na Klientach i ich potrzebach, zapewnieniu kompetentnej i sprawnej obsługi.
Błękitna Linia TP to odejście od obsługi w placówkach TP na rzecz wygodniejszego i szybszego kontaktu telefonicznego. Głównym celem wprowadzenia CRM jest podniesienie standardu obsługi Klientów i ułatwienie im kontaktu z Firmą.
Ponad 80 proc. wszystkich spraw można załatwić dzwoniąc na Błękitną Linię TP:
sprawdzić wysokość rachunku,
uzyskać informacje na temat produktów i usług TP,
dowiedzieć się o aktualnych promocjach,
zamówić usługi, które nie wymagają odrębnej pisemnej umowy,
zgłosić awarię telefonu, a przy okazji wyjaśnić jakie są jej przyczyny,
złożyć reklamację.
Pozostałe sprawy, w tym takie, które wymagają osobistego podpisania dokumentów, można załatwić w Telepunktach. Oferują one usługi i produkty Grupy TP w dziedzinie telefonii stacjonarnej, komórkowej oraz Internetu. Obecnie działa 110 takich placówek, do końca 2003 roku będzie ich około 270 (wszelkie informacje o Telepunktach dostępne są na stronie internetowej www.telepunkt.pl).
Do końca roku powstaną również 24 Punkty Obsługi Klientów, zlokalizowane w dużych miastach na terenie całego kraju. Będą się tam mogli zgłaszać Klienci, którzy wolą załatwiać swoje sprawy osobiście, a nie telefonicznie.
Docelowo, obsługą Klientów dzwoniących na Błękitną Linię TP zajmować się będzie 1600 doradców pracujących w 31 nowoczesnych Centrach Obsługi Klienta. Do końca października 2003 roku w całym kraju zostanie uruchomionych 26 centrów do obsługi rynku masowego i 5 do obsługi rynku biznesowego.