Artur Pomianowski, burmistrz Kazimierza Dolnego, na swoim profilu Facebook poinformował, że projekt Smart City został zawieszony. Projekt był prowadzony z T-Mobile. Pomianowski napisał, że nie zamierza przekonywać mieszkańców do zalet projektu i nie będzie rzecznikiem „T-Mobile”.
Drodzy mieszkańcy,
projekt Smart City, jak poinformowało mnie T-Mobile, został zawieszony! Taką informację otrzymałem w odpowiedzi na mój list do prezesa tej firmy. Wsłuchując się w Państwa głosy i opnie - poinformowałem w nim - o Waszych obawach, podkreśliłem konieczność przeprowadzenia spotkań informacyjnych i przypomniałem, że przed podpisaniem umowy konieczne jest przekonanie do współpracy mieszkańców i radnych. Wbrew dość kategorycznym opiniom części z Państwa smart city ma liczne plusy i zalety. Jednak rozumiem głosy obaw, niepewność i wskazywanie minusów. Ten projekt jest mi dobrze znany, co przypomniał Prezes T-Mobile w odpowiedzi na mój list. Wyraził też opinię, że to my jako urząd, powinniśmy przekonać do niego społeczność Kazimierza. Nie zamierzam wraz ze współpracownikami wcielać się w „rzecznika” T-Mobile, a zamierzam być rzecznikiem mieszkańców – co powiedziałem podczas spotkania w piątek w KOKPICIE. Raz jeszcze bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy tego dnia mogli ze porozmawiać o przyszłości Kazimierza. Dziękuje za dialog, pomysły i wolę stopniowego wprowadzania zmian.
Oświadczenie T-Mobile Polska w sprawie realizacji projektu smart city w Kazimierzu Dolnym.
Szanowni Państwo,
W czerwcu 2018 r. ogłosiliśmy plan bezpłatnej instalacji w Kazimierzu Dolnym kompletnego systemu Inteligentnego Miasta (Smart City). Oferujemy rozwiązanie dorównujące najlepszym przykładom miast europejskich i unikalne w skali kraju. W zamian chcemy korzystać z ogromnej atrakcyjność Kazimierza, aby pokazywać Smart City jako wzór gościom z Polski i zagranicy. Jesteśmy przekonani, że interesy miasta i T-Mobile są zbieżne.
Planujemy zainwestować ponad 10 mln złotych w Kazimierzu Dolnym w nowoczesne technologie, które pomogą rozwiązać problemy miasta. Chcemy rozładować korki i zmniejszyć ilość pojazdów krążących w poszukiwaniu miejsc parkingowych. Pomożemy znacznie obniżyć koszty oświetlenia ulicznego. Monitoring miejski, dostępny obecnie tylko w dużych miastach, zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców i odwiedzających, szczególnie w okresach nasilonego ruchu turystycznego. Kazimierz odwiedza przecież rocznie ponad 700 tysięcy ludzi. Miasto będzie mogło wreszcie prowadzić monitoring jakości powierza i reagować na zagrożenie smogiem. Stawiamy także na ekologiczny transport, czyli inteligentne stacje wypożyczania rowerów miejskich. Są to dosyć proste i zrozumiałe korzyści. Wkrótce po ogłoszeniu planowanej inwestycji, spotkaliśmy się z mieszkańcami, by osobiście poinformować ich o szczegółach projektu oraz odpowiedzieć na wszelkie pytania. Spotkania te będą kontynuowane, ponieważ społeczność Kazimierza ma prawo do pełnej informacji o planowanym przedsięwzięciu.
W pełni rozumiemy, że unikalność Kazimierza Dolnego tkwi w jego zabytkowej architekturze. Jest to miasto niemal „zatrzymane w czasie” i takim powinno pozostać. Wszystkie planowane instalacje są zatem ściśle konsultowane z Konserwatorem Zabytków. Nasze systemy mają pomóc ochronić historyczne miasteczko przed zanieczyszczeniem spalinami samochodów czy wandalizmem, czego trudno całkowicie uniknąć przy ogromnym ruchu turystycznym. T-Mobile ma duże doświadczenie w łączeniu nowoczesnych rozwiązań i historycznego otoczenia, czego przykładem mogą być nasze instalacje w zabytkowej część chorwackiego Dubrownika czy słowackiego Trenczyna.
Jeśli chodzi o kwestię technologii 5G, wokół której narosło wiele mitów, nie planujemy jej stosowania w Kazimierzu Dolnym. Zgodnie ze strategią polskiego Rządu sieć nowej generacji 5G będzie wdrażana w pierwszej kolejności w dużych aglomeracjach. Byłaby ona zbyt kosztowna w przypadku Kazimierza Dolnego i wykraczała poza zakładany przez nas budżet Smart City. Wbrew internetowym plotkom, technologia 5G jest w pełni bezpieczna i rozwijana obecnie na świecie. Oczekuje się, że znacznie zwiększy ona efektywność gospodarki, pomoże środowisku naturalnemu poprzez lepsze wykorzystanie surowców i paliw oraz poprawi diagnostykę w służbie zdrowia. Testy 5G prowadzimy obecnie z dużym sukcesem w Warszawie. Chociaż wystąpiliśmy o rezerwacje częstotliwości testowych 5G w wielu miejscach, instalacje planujemy jedynie w wybranych. Nie będzie to Kazimierz Dolny.
Liczymy, że szczera rozmowa pozwoli nam podjąć efektywną współpracę na rzecz poprawy komfortu życia w Kazimierzu Dolnym, dlatego serdecznie zachęcamy do udziału w spotkaniu z nami, którego termin ogłosimy niebawem.
Z wyrazami szacunku,
Małgorzata Rybak-Dowżyk, Dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej T-Mobile Polska
Kazimierz Dolny to 4000 mieszkańców i ponad 1 milion turystów odwiedzających nasze miasto każdego roku. Dzięki współpracy z T‑Mobile uzyskamy narzędzia, które pozwolą na lepsze zarzadzanie miastem, podniosą jakość życia mieszkańców, przyniosą ułatwienia dla turystów a także pozwolą na oszczędności w budżecie. Jest dla mnie powodem do dumy, że nasze miasto nie tracąc swojego spójnego historycznego wylądu, wykona skok w przyszłość, stając się jednym z liderów innowacji w Polsce.