Afera ze Smart City T-Mobile w Kazimierzu Dolnym - projekt wstrzymany

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0

Artur Pomianowski, burmistrz Kazimierza Dolnego, na swoim profilu Facebook poinformował, że projekt Smart City został zawieszony. Projekt był prowadzony z T-Mobile. Pomianowski napisał, że nie zamierza przekonywać mieszkańców do zalet projektu i nie będzie rzecznikiem „T-Mobile”.

Oto pełna treść jego wpisu:

Drodzy mieszkańcy,

projekt Smart City, jak poinformowało mnie T-Mobile, został zawieszony! Taką informację otrzymałem w odpowiedzi na mój list do prezesa tej firmy. Wsłuchując się w Państwa głosy i opnie - poinformowałem w nim - o Waszych obawach, podkreśliłem konieczność przeprowadzenia spotkań informacyjnych i przypomniałem, że przed podpisaniem umowy konieczne jest przekonanie do współpracy mieszkańców i radnych. Wbrew dość kategorycznym opiniom części z Państwa smart city ma liczne plusy i zalety. Jednak rozumiem głosy obaw, niepewność i wskazywanie minusów. Ten projekt jest mi dobrze znany, co przypomniał Prezes T-Mobile w odpowiedzi na mój list. Wyraził też opinię, że to my jako urząd, powinniśmy przekonać do niego społeczność Kazimierza. Nie zamierzam wraz ze współpracownikami wcielać się w „rzecznika” T-Mobile, a zamierzam być rzecznikiem mieszkańców – co powiedziałem podczas spotkania w piątek w KOKPICIE. Raz jeszcze bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy tego dnia mogli ze porozmawiać o przyszłości Kazimierza. Dziękuje za dialog, pomysły i wolę stopniowego wprowadzania zmian.

Pod koniec lutego T-Mobile przygotował otwarty list, w którym wyjaśniał mieszkańcom, że projekt Smart City nie naruszy w żaden sposób historycznej architektury miasta oraz to, że T-Mobile nie zamierza w Kazimierzu testować technologii 5G.  Oto pełna treść tego listu:

Oświadczenie T-Mobile Polska w sprawie realizacji projektu smart city w Kazimierzu Dolnym.

Szanowni Państwo,

W  czerwcu  2018 r. ogłosiliśmy plan bezpłatnej instalacji w  Kazimierzu  Dolnym kompletnego  systemu  Inteligentnego Miasta (Smart City). Oferujemy rozwiązanie dorównujące najlepszym przykładom miast europejskich i unikalne w skali kraju. W zamian chcemy korzystać z ogromnej atrakcyjność Kazimierza, aby pokazywać Smart City jako wzór gościom z Polski i zagranicy. Jesteśmy przekonani, że interesy miasta i T-Mobile są zbieżne.

Planujemy zainwestować ponad 10 mln złotych w  Kazimierzu  Dolnym w nowoczesne technologie, które pomogą rozwiązać problemy miasta. Chcemy rozładować korki i zmniejszyć ilość pojazdów krążących w  poszukiwaniu  miejsc parkingowych. Pomożemy znacznie obniżyć koszty oświetlenia ulicznego. Monitoring miejski, dostępny obecnie tylko w dużych miastach, zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców i odwiedzających, szczególnie w okresach nasilonego ruchu turystycznego. Kazimierz odwiedza przecież rocznie ponad 700 tysięcy ludzi. Miasto będzie mogło wreszcie prowadzić monitoring jakości powierza i reagować na zagrożenie smogiem. Stawiamy także na ekologiczny transport, czyli inteligentne stacje wypożyczania rowerów miejskich. Są to dosyć proste i zrozumiałe korzyści. Wkrótce po ogłoszeniu planowanej inwestycji, spotkaliśmy się z mieszkańcami, by osobiście poinformować ich o szczegółach projektu oraz odpowiedzieć na wszelkie pytania. Spotkania te będą kontynuowane, ponieważ społeczność Kazimierza ma prawo  do pełnej informacji o planowanym przedsięwzięciu.

W pełni rozumiemy, że unikalność Kazimierza Dolnego tkwi w jego zabytkowej  architekturze.  Jest  to  miasto  niemal „zatrzymane w czasie” i takim powinno pozostać. Wszystkie planowane instalacje są zatem ściśle konsultowane z Konserwatorem Zabytków. Nasze systemy mają pomóc ochronić historyczne miasteczko przed zanieczyszczeniem spalinami samochodów czy wandalizmem, czego trudno całkowicie uniknąć przy ogromnym ruchu turystycznym. T-Mobile ma duże doświadczenie w łączeniu nowoczesnych rozwiązań i historycznego otoczenia, czego przykładem mogą być nasze instalacje w zabytkowej część chorwackiego Dubrownika czy słowackiego Trenczyna.

Jeśli chodzi o kwestię technologii 5G, wokół której narosło wiele mitów, nie planujemy jej stosowania w Kazimierzu Dolnym. Zgodnie ze strategią polskiego Rządu sieć nowej generacji 5G będzie wdrażana w pierwszej kolejności w dużych aglomeracjach. Byłaby ona zbyt kosztowna w przypadku Kazimierza Dolnego i wykraczała poza zakładany przez nas budżet Smart City. Wbrew internetowym plotkom, technologia 5G jest w pełni bezpieczna i rozwijana obecnie na świecie. Oczekuje się, że znacznie zwiększy ona efektywność gospodarki, pomoże środowisku naturalnemu poprzez lepsze  wykorzystanie surowców i paliw oraz poprawi diagnostykę w służbie zdrowia. Testy  5G  prowadzimy  obecnie  z dużym sukcesem  w  Warszawie. Chociaż wystąpiliśmy o rezerwacje częstotliwości testowych 5G w wielu miejscach, instalacje planujemy jedynie w wybranych. Nie będzie to Kazimierz Dolny.

Liczymy, że szczera rozmowa pozwoli nam podjąć efektywną współpracę na rzecz poprawy komfortu życia w Kazimierzu Dolnym, dlatego serdecznie zachęcamy do udziału w spotkaniu z nami, którego termin ogłosimy niebawem.

Z wyrazami szacunku,

Małgorzata Rybak-Dowżyk, Dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej T-Mobile Polska

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, pełen zakres usług miał być testowany na początku 2019 roku.

W ramach zawartego porozumienia projekt miał składać się z:

  • inteligentnego oświetlenia ulicznego, parkingów, przystanków autobusowych, totemów i ławek miejskich – ponad 500 instalacji
  • monitoringu miejskiego - ponad 40 kamer
  • miejskich rowerów i pojazdów elektrycznych – ponad 60 rowerów i pojazdów
  • ładowania pojazdów elektrycznych – 3 stacje
  • sieci Wi-Fi hot spot. – ponad 40 punktów
  • monitoringu  jakości powietrza – 2 stacje monitoringu

W 2018 r. ówczesny burmistrz Kazimierza Dolnego cytowany w komunikacie prasowym T-Mobile mówił:

Kazimierz Dolny to 4000 mieszkańców i ponad 1 milion turystów odwiedzających nasze miasto każdego roku. Dzięki współpracy z T‑Mobile uzyskamy narzędzia, które pozwolą na lepsze zarzadzanie miastem, podniosą jakość życia mieszkańców, przyniosą ułatwienia dla turystów a także pozwolą na oszczędności w budżecie. Jest dla mnie powodem do dumy, że nasze miasto nie tracąc swojego spójnego historycznego wylądu, wykona skok w przyszłość, stając się jednym z liderów innowacji w Polsce.

O projekcie Smart City T-Mobile pisaliśmy tutaj

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: