Emisja S.A. zaprezentowała dziś nową wersję swojego komunikatora mobilnego Java - Papla Instant 2.0. Jest to jedyny polski komunikator, który umożliwia swoim posiadaczom łączenie się jednocześnie z użytkownikami innych popularnych komunikatorów internetowych, takich jak ICQ i Gadu-Gadu. Pozwala też na prowadzenie rozmów w czasie rzeczywistym między użytkownikami korzystającymi zarówno z komputerów, jak i z telefonów komórkowych.
Papla zapewnia przeniesienie tradycyjnego komunikatora internetowego, wraz z większością jego funkcji, na ekran komórki. Możemy dowolnie przeszukiwać katalogi użytkowników i dodawać znajomych do listy kontaktów, można prowadzić równolegle kilka rozmów z grupami lub pojedynczymi osobami, a także widzieć kto z naszej listy kontaktów jest w tej chwili dostępny. Ponadto korzystając z Papli Instant 2.0 można kontaktować się z użytkownikami ICQ i Gadu Gadu zarówno poprzez komputer, jak i telefon komórkowy, czego do tej pory nie oferował żaden inny komunikator komercyjny. Wersja dla komputerów PC pracujących w systemie Windows oraz wersja na telefon komórkowy są w pełni zsynchronizowane, dzięki czemu mamy stały dostęp do tego samego konta i tej samej listy osób. Użytkownicy Papli w niedługim czasie będą mogli łączyć się także z osobami korzystającymi z innych komunikatorów popularnych na polskim rynku.
Papla Instant 2.0 jest dostępna dla wszystkich użytkowników komputerów podłączonych do Internetu oraz większości użytkowników telefonów komórkowych obsługujących technologię Java. Program można pobierać bezpłatnie ze strony komunikatora www.papla.pl lub też na stałe zapisać w pamięci telefonu komórkowego. Po wysłaniu wiadomości SMS o treści "PAPLA" pod numer 7197 użytkownik otrzymuje specjalny komunikat WAP-PUSH, umożliwiający wgranie aplikacji bezpośrednio do pamięci telefonu. Koszty korzystania z Papli Instant 2.0 przez telefon komórkowy są zależne od stawek operatora oraz stopnia wykorzystania transmisji GPRS.
Komunikator został napisany w technologii Java w wersji MIDP 1.0 i nie wykorzystuje specyficznych dla producentów rozszerzeń języka Java, dlatego jest kompatybilny z większością dostępnych na rynku telefonów obsługujących tę technologię. Wykorzystywane protokoły komunikacyjne to HTTP oraz XML-RPC.
Aplikacja ze względu na rozmiar nie działa na telefonie Nokia 6310i.
Emisja planuje, że w 2005 r. przychody z transmisji danych (model sharing revenue) będą stanowiły 30% przychodów firmy, a sam komunikat zajmie 10 % polskiego rynku instant messengerów.
Bezpłatnie komunikator w nowej wersji będzie można pobrać ze strony: http://komunikator.papla.pl/text.asp?file=index.html