Komputronik oraz spółka zależna Komputronik Biznes złożyły 2 marca w Sądzie Rejonowym Poznań Stare Miasto w Poznaniu wnioski o otwarcie postępowania sanacyjnego - poinformowała spółka w komunikacie.
Komputronik rozpoczął rozmowy z bankami w celu uzgodnienia dalszego modelu finansowania działalności spółki.
Decyzje nie są prawomocne i wykonalne, a Komputronik przygotowuje odwołania, które rozpatrywać będzie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.
Komputronik oraz Komputronik Biznes złożyły wstępny plan restrukturyzacyjny. W przypadku obydwu spółek zakłada on m.in umorzenie wysokości wierzytelności głównych o 40 proc. i ich spłatę w kwartalnych ratach, umorzenie całości odsetek od zaległych wierzytelności należnych wierzycielom do dnia otwarcia postępowania sanacyjnego oraz po tym dniu i umorzenie całości pozostałych wierzytelności ubocznych (koszty, opłaty, kary umowne itp.) od wszystkich rodzajów długów.
Komputronik poinformował także o rozpoczęciu rozmów z bankami - mBankiem, Santander Bank Polska, Millennium Bankiem oraz Bankiem Pekao - rozmów w celu uzgodnienia dalszego modelu finansowania działalności spółki. Jak podano w komunikacie, przedłużone pod koniec zeszłego roku umowy z mBankiem, Santanderem i Millennium zawierały klauzule, pozwalające bankom ograniczyć finansowanie Komputronika, jeśli w określonym terminie spółka nie dostarczy dowodu zakończenia kontroli skarbowych za rok 2014. Trzy wymienione banki odpowiadają za 94 proc. zewnętrznego finansowania spółki.
W komunikacie Komputronika podano, że w dniu 5 marca 2020 r. Bank Pekao wypowiedział spółce umowę kredytową natomiast Pekao Faktoring wypowiedział umowę faktoringową spółce Komputronik Biznes. Grupa Pekao odpowiadała za ok. 6 proc. zewnętrznego finansowania Komputronika.