Huawei chce pomóc Polsce w budowie sieci szerokopasmowych

Newsy
Opinie: 8

Huawei na Forum Ekonomicznym w Krynicy zorganizował cykl paneli pod hasłem Lepiej Skomunikowana Polska Cyfrowa. Przedstawiciele rządu i operatorów zastanawiali się jak przyspieszyć budowę sieci szerokopasmowej w naszym kraju. Wielkie inwestycje w sieć stacjonarną są zadeklarowane przez Orange, UPC oraz sam rząd w ramach kolejnych edycji programów POPC. PLAY i T-Mobile zapewniają, że na terenach mniej zurbanizowanych najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie sieci mobilnej.

Sam Huawei również sugeruje rozważenie częściowej rezygnacji z rozwiązań FTTH (włókno w domu) na rzecz dużo tańszych rozwiązań typu FTTC (Fibre to the Cabinet), FTTS (Fibre to the Street), FTTB (Fiber To The Curb) itd. Pozwalają one wykorzystać istniejącą infrastrukturę na ostatnich kilkudziesięciu metrach instalacji. Innym pomysłem podsuwanym przez Huawei jest podwieszanie części światłowodów zamiast wkopywania ich w ziemię (tak buduje się na świecie). Takie rozwiązanie pozwalają na znaczące skrócenie czasu zwrotu z inwestycji, który w przypadku światłowodów na świecie często przekracza nawet 10 lat. W Polsce może się okazać, że część projektów w ogóle nigdy się nie zwróci. Budowa sieci za wszelką cenę może powtórzyć scenariusz regionalnych sieci szkieletowych, które kosztowały setki milionów złotych, prawie nikt z nich nie korzysta, a dodatkowo generują koszty dla władz województw.

Zastosowanie łączy miedzianych i koncentrycznych pozwala także na mniejszą ingerencję w lokal nowego klienta, co często jest kluczowe przy sprzedaży nowej aktywacji stacjonarnego broadbandu. Orange po paru miesiącach instalacji "zwykłego" FTTH zdecydował się na zakup rozwiązania Converter pozwalającego na korzystanie z zastanych łączy kablówek. Orange obniżył także promocyjnie o połowę opłaty za FTTH w pierwszym roku korzystania z usługi, co może świadczyć, że światłowody nadal dosyć słabo się sprzedają.

Operatorzy mobilni postulują także promowanie rozwiązań hybrydowych wykorzystujących radio (4G) na ostatniej mili, ale ostatnie warunki programu POPC wykluczały takie rozwiązania ze względu na duże wymagania dotyczące uplinku. Z tego powodu z uczestniczenia w konkursie wycofał się T-Mobile.

Rząd wsparł budowę tzw. megaustawą. Więcej branż zostało w niej zobowiązanych do udostępniania swojej infratruktury firmom telekomunikacyjnym przy budowie szybkiego internetu. Do przedsiębiorstw energetycznych i wodno-kanalizacyjnych dołączyła kolej. Resort cyfryzacji wprowadził też obowiązek wyposażania budynków w łącza, kiedy jest on przebudowywany czy rozbudowywany. W nowelizacji przewidziano też obowiązek koordynacji robót budowlanych.

Prezentacje:

Opinie:

Opinie archiwalne (8):

Komentuj

Komentarze / 8

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    PiotrusPan pisze: 2016-09-09 14:11
    A czy morawiecki na to pozwoli? Przecież chce się uwolnić od zachodniego kapitału:-)
    -1
  • Users Avatars Mini
    Tja pisze: 2016-09-09 15:44
    A dlaczego zdjecia sa bez podpisow? Czytelnik ma zgadywac kto na nich jest?
    -1
  • Users Avatars Mini
    wawaon pisze: 2016-09-09 18:49
    żałosne - chinczyk mówi jak budować sieć i jest bardzo "odkrywczy" w czym przyklaskują mu wielcy prezesi. A przecież u nas już od dawna buduje się sieci napowietrzne. Mają nas chyba za idiotów. to samo z promowaniem rozwiązań typu FTTC itd - promują bo nie mają rozwiązań FTTH - ale panowie prezesi kupują takie tanie kity
    0
  • Users Avatars Mini
    PiotrusPan pisze: 2016-09-09 19:00
    @wawaon: ten chińczyk ma takie firmy jak Lenovo, Oppo, Huawei, Fiio. A Ty wielki polaku co masz?!
    1
  • Users Avatars Mini
    nick pisze: 2016-09-09 19:16
    jak to co mam - najdrozszy prad i gaz w UE !!!
    -1
  • Users Avatars Mini
    Pixi pisze: 2016-09-10 07:27
    Projekt Internet dla Mazowsza okazał się wielką klapą.
    1
  • Users Avatars Mini
    Rob pisze: 2016-09-10 20:27
    W powiecie K-kozle,a dokładnie w części gminy renska wieś i cisek,bierwa sieć światłowodowa robiła firma S....N z dotacji unijnych i ja jestem osobiście bardzo zadowolony bardziej niż z O....E nie trzeba firmy zagranicznej czasami mniejszy robi to lepiej i sumiennie za przystępną cenne a piniazki zostają w kraju.
    2
  • Users Avatars Mini
    PiotrusPan pisze: 2016-09-11 22:53
    prezes t-mobile na takie sam inteligentny wyraz twarzy jak prezydent du*a:-D
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: