Test LG KC910 Renoir

Recenzje
Opinie: 15

Jak zapewne się orientujecie, konkurencja na światowym rynku telefonów komórkowych jest obecnie ogromna. Producenci, aby pozostać w ścisłej czołówce, nawet przez chwilę nie ustają w wysiłku udoskonalania swoich wyrobów. Prześcigają się w dodawaniu nowszych funkcji i możliwości. Także klienci mają coraz większe wymagania i oczekiwania względem swoich „kieszonkowych przyjaciół”. Od niedawna w sprzedaży zaczęły pojawiać się terminale z aparatem o rozdzielczości 8 megapikseli. Sony Ericsson wypuścił C905, natomiast Samsung – modele I8510 INNOV8 oraz M8800 Pixon. Koreańscy producenci z LG, chcąc nie chcąc, także przyłączyli się do walki w tym mini segmencie. Silnym konkurentem dla wyżej wspomnianych modeli ma być ich najnowsze dziecko – LG KC910 Renoir i to właśnie jemu poświęcony jest ten test.

   

Wygląd

Nie od dzisiaj wiadomo, jaką ważną rolę w momencie zakupu telefonu odgrywa tzw. pierwsze wrażenie. Powiem wam, że od strony wizualnej, KC910 ciężko cokolwiek zarzucić. Telefon prezentuje się stylowo i elegancko. Dzięki wygładzonym, lekko zaokrąglonym kształtom, świetnie leży w dłoni. Jego wymiary to: 107.8 x 55.9 x 13,95 mm. „Francuski artysta” przegrał wyścig „na spłaszczanie” z Pixonem o włos, jednakże żaden z konkurentów nie odbierze mu palmy pierwszeństwa odnośnie wagi. Według instrukcji jest to tylko 113 gramów. Jak na tak duży telefon, wynik jest imponujący. Materiałem wspomagającym kurację odchudzającą Renoira są materiały, z których zbudowana jest obudowa. Metal, szkło zastąpiono… plastikiem. Telefon stał się przez to bardziej delikatny, jednak obudowa spełnia swoją rolę. Nic nie skrzypi, nic nie trzeszczy, brak luzów.

W prawym górnym roku obudowy znajduje się obiektyw aparatu do wideo rozmów, czujnik pomiaru jasności i głośnik. Poniżej ekranu umieszczono trzy klawisze. Począwszy od lewej strony - przycisk z zieloną słuchawką odpowiada za wybieranie i odbieranie połączeń, środkowy przycisk – to klawisz wielozadaniowości, ostatni przycisk z czerwoną słuchawką pomoże nam zakończyć/odrzucić połączenie, włączyć/wyłączyć telefon i powrócić z każdej aplikacji do ekranu głównego.

   

Z prawej strony obudowy znajduje się uniwersalne gniazdo, do którego podłączamy ładowarkę, kabel USB lub zestaw słuchawkowy. Niektórym z was może nie spodobać się brak popularnego wejścia mini-jack 3,5 mm. Cóż, w tej kwestii LG postanowiło pójść inną drogą. Dla pocieszenia powiem wam, że gniazdo „trzyma” bardzo mocno i nie ma tu mowy o jakichkolwiek luzach. Poniżej gniazda ładowarki jest gniazdo kart pamięci micro SD. Maksymalnie upchniemy tam 8 GB. Oba wejścia chronione są przez gumowe zaślepki.

Z lewej strony ekranu, na samej górze ulokowano klawisze regulowania głośności. Przycisk poniżej odpowiada za blokowanie/odblokowywanie telefonu oraz stabilizację obrazu w trybie aparatu. Na samym dole znajduje się przycisk fotografowania/filmowania. Dzięki temu, że jest lekko wyprofilowany do góry, robienie zdjęć nie sprawia kłopotu - nie trzeba używać paznokcia, wystarczy kliknąć opuszkiem palca.

Z tyłu obudowy naszą uwagę przykuwa pokaźnych rozmiarów obiektyw aparatu fotograficznego. Obiektyw chroniony jest przez pokrywę. Niestety otwierać i zamykać musimy ją sami. Dla porównania, w Pixonie otwiera się ona automatycznie po uruchomieniu kamery. Jeśli nasz KC910 jest aktywny, otworzenie pokrywy uruchamia aparat fotograficzny. Mimo wyprofilowanych nacięć, pokrywę ciężko będzie otworzyć z przyciętymi paznokciami. Pamiętajcie, żeby koniecznie ją zamykać, ponieważ wewnątrz zbiera się kurz. Poniżej obiektywu producent umieścił ksenonową lampę błyskową i czujnik światła.

   

Pora dobrać się do środka. Pokrywę komory baterii zdejmujemy naciskając i przytrzymując przycisk na górze - tylko nie szarpmy za mocno, bo jest plastikowa. Na początku wkładamy kartę SIM, a potem baterię. Na odwrót się nie da, ponieważ bateria blokuje gniazdo SIM.

Ekran

Koreańczycy wyposażyli Renoira w 3-calowy ekran dotykowy (240x400 pikseli), operujący paletą 262144 kolorów. Naturalnie niedoścignionym ideałem „dotyku” jest iPhone, jednak KC910 na tle swoich konkurentów plasuje się na podium. Podczas użytkowania telefonu miałem tylko problemy z paskami przewijania, np. zoomu dokumentów. Ich precyzja i czułość na dotyk pozostawiają dużo do życzenia. Również przesuwając palcem zdjęcia w galerii, zdarzało się, że ekran dostawał czkawki bądź reagował z opóźnieniem. Pomogło dopiero mocniejsze naciskanie.

W obecnych, zimowych warunkach, przy umiarkowanym nasłonecznieniu obraz był bardzo wyraźny. Sam ekran odblokowujemy przyciskiem z prawej strony, bądź przez naciśnięcie dowolnego klawisza i krótkiego przytrzymania ikony kłódki w lewym, dolnym rogu.

 


Menu

Za dostęp do menu głównego odpowiada niebieski kwadracik, znajdujący się w lewym dolnym roku ekranu dotykowego. Menu podzielono na cztery poziomy: „Połączenie”, „Rozrywka”, „Narzędzia” i „Ustawienia”. Po poziomach poruszamy się przy pomocy paska z prawej strony. Układ ikon można zmienić, zwyczajnie przeciągając je palcem, na inne miejsce. Istnieje nawet możliwość przenoszenia ikon pomiędzy poziomami, ale należy pamiętać, że jeden poziom mieści maksymalnie 8 aplikacji. W ustawieniach telefonu możemy wybrać motyw biały lub czarny, a także rozmiar oraz wielkość czcionki. Według mnie menu jest bardzo intuicyjne i proste w obsłudze. Wystarczy kilka chwil, żeby w pełni je poznać.

    

Naciśnięcie klawisza wielozadaniowości skutkuje otwarciem dodatkowego menu, zawierającego dwie zakładki. W pierwszej znajdują się skróty najczęściej używanych przez nas aplikacji (istnieje możliwość edycji i wstawienia do listy dowolnie wybranej). W drugiej wyświetlają się wszystkie działające w danej chwili aplikacje. Renoir umożliwia nam otwarcie wielu aplikacji jednocześnie pod warunkiem, że nie wchodzą ze sobą w konflikt np. odtwarzacz muzyki i wideo. Podczas zabawy z telefonem często korzystałem z tej zakładki. Ułatwia ona komunikację i znacznie oszczędza czas.

 

Dotknięcie małej ikonki „w” na ekranie głównym powoduje wyświetlenie listy specjalnych widgetów. Jest to wyselekcjonowana grupa aplikacji pomocna przy użytkowaniu telefonu m.in. budzik, radio, kalendarz, czy odtwarzacz muzyczny. Szkoda, że nie ma możliwości dodawania i konfiguracji swoich aplikacji. Aby ustawić widety po prostu przeciągamy je z listy na ekran. Jeśli wszystkie nie mieszczą się na jednym ekranie, trzeba będzie przewijać go palcem w dół, aby dostać się do kolejnych. Ponowne wciśnięcie literki „w”, blokuje widgety w określonych miejscach i aktywuje ekran główny.

 

Klikając na górną część ekranu, bez względu na odpaloną w danej chwili aplikację, aktywujemy specjalny raport stanu. Począwszy od góry, wyświetla on aktualną godzinę, sieć, identyfikator usługi, stan baterii, pamięć telefonu wewnętrzną i zewnętrzną. Dalej znajdują się ikonki profilu, odtwarzacza muzycznego, połączenia Bluetooth i WiFi. Klikając na powyższe ikonki możemy włączyć bądź wyłączyć przypisane im funkcje.

 
 


Połączenia

Renoir działa w sieci GSM w zakresach 850 / 900 / 1800 / 1900 oraz w sieci UMTS. Od razu powiem, że jakość rozmów zadowoli większość użytkowników. Rozmówcę słychać jasno i wyraźnie. I nie tylko ja tak uważam. Potwierdzenia moich słów szukajcie w zagranicznych testach i porównaniach telefonów. Ostatnie produkty LG zbierają odnośnie jakości głosu same pochwały.

W trakcie trwania połączenia naszym oczom ukazuje się okno z szeregiem funkcji. W prawym górnym rogu jest ikona włączajaca/wyłączajaca głośnik telefonu. Klikając na ikonę obok, wyłączamy mikrofon (przydaje się, gdy przez moment chcemy, aby osoba po drugiej stronie nie mogła nas usłyszeć). W lewym górnym rogu, okienko dodatkowych opcji pozwala nam napisać notatkę, udać się do wiadomości, dodać kontakt i zakończyć rozmowę. To jeszcze nie koniec. Na dolnym pasku mamy kolejne trzy ikony. Od prawej: ikona do przeszukiwania kontaktów, dalej ikona pozwalająca dodać inną osobę do połączenia i ikona klawiatury numerycznej (bardzo pomocna podczas połączeń z infolinią lub automatycznymi usługami telefonicznymi).

Wiadomości

Są dwa sposoby na przejście do centrum wiadomości z poziomu ekranu. Albo klikając bezpośrednio na ikonę wiadomości albo wybierając tę opcję z menu głównego. Wielkość SMS-a ograniczona jest 160 znakami. Jeśli przekroczymy tę liczbę, wiadomość zostanie podzielona na części lub wysłana jako wiadomość MMS. KC910 pozwala nam jednorazowo na napisanie siedmiu stron po 160 znaków. Pisząc wiadomość e-mail nie możemy przekroczyć 1024 KB. W telefonie jest miejsce na 1000 wiadomości. Dla ułatwienia, przy katalogach „Odebrane”, „Robocze”, „Nadawane” i „Wysłane” znajdują się cyferki pokazujące liczbę wiadomości. Samo napisanie wiadomości może odbyć się, aż na 5 różnych sposobów. Do wyboru trybu tekstu posłuży nam ikona, znajdująca się w lewym górnym rogu w polu wiadomości. Dzięki niej uzyskujemy dostęp do klawiatury numerycznej lub klawiatury qwerty (wystarczy przechylić telefon do pozycji poziomej). Dzięki zaimplementowanej funkcji rozpoznawania tekstu możemy wybrać tryb „Pismo ręczne-ekran” (znaki wpisujemy na ekranie), tryb „Pismo ręczne-pole” (znaki wpisujemy na polu poniżej tekstu) oraz tryb „Podwójne pole-pisma” (pisanie na dwóch polach jednocześnie umożliwia szybsze rozpoznawanie znaków i tym samym szybsze pisanie wiadomości). Będąc w jednym z trzech trybów pisma ręcznego możemy zmieniać szerokość pióra, kolor tekstu, czas opóźnienia i przejrzystość obszaru. Od razu powiem, że jeśli zdecydujemy się pisać w tym trybie, trzeba pamiętać o dokładnym wpisywaniu liter, najlepiej drukowanych. W przeciwnym razie, Renoir źle rozpozna nasze pismo, wstawiając błędną literkę. To samo tyczy się liczb i innych znaków. Z pomocą przychodzi nam alfabet zamieszczony w instrukcji. Dzięki niemu zobaczymy, jak właściwie operować rysikiem podczas pisania. Wiadomości możemy przeglądać podobnie, jak zdjęcia w galerii – przesuwając palcem w lewą bądź w prawą stronę.

     
      
       
 

Teraz kilka słów o samym polu wiadomości.

Okienko „Odbiorca” w lewym dolnym rogu umożliwia wybranie adresata naszej wiadomości (wpisujemy numer telefonu lub klikamy na okienko po prawej stronie, które przenosi nas do katalogu z kontaktami). Okienko „Wstaw” pozwala na dodanie m.in. obrazu, wideo, dźwięku, dokumentu, wizytówki, terminu, notatki lub zadania. Po wykonaniu tej operacji wiadomość zostaje automatycznie przekształcona w MMS-a. W prawym dolnym rogu znajduje się ikona chowania klawiatury - aby przywrócić klawiaturę, wystarczy raz kliknąć na pole wiadomości. Poza wpisywaniem liter, z poziomu klawiatury możemy włączyć/wyłączyć słownik T9, zmienić język oraz przełączyć się z trybu wprowadzania liter na wprowadzanie cyfr i znaków. Jednym słowem – jest wszystko, czego nam do szczęścia potrzeba. Czułość ekranu jest bardzo dobra. Klawisze wciskamy lekko, bez niepotrzebnej siły. Reakcja jest natychmiastowa. Jedyną rzeczą, z której nie jestem zadowolony to klawiatura querty, a mówiąc dokładniej - wielkość jej klawiszy. Są za małe. Trzeba nie lada precyzji, żeby korzystać z niej palcami bez pomyłek. Naturalnie można użyć rysika, jednak z doświadczenia wiem, że w ciężkich warunkach bojowych (w pędzącym, wypchanym po brzegi autobusie lub w metrze) jedyną opcją jest stukanie palcami. Ogólnie, poza tą jedną wadą, funkcja pisania wiadomości przypadła mi do gustu.


Kontakty

W telefonie jest miejsce na 1000 kontaktów. Dodając kontakt mamy możliwość wpisania imienia, nazwiska, dwóch telefonów, adresu e-mail, grupy (Rodzina, Przyjaciele, Znajomi, Szkoła, VIP), dźwięku dzwonka, urodzin, rocznicy, strony domowej, adresu domowego, nazwy firmy, zawodu, adresu firmy i krótkiej notatki. Dodatkowo do kontaktu możemy załączyć miniaturowe zdjęcie.

Aparat

Aparat to prawdziwy powód do dumy koreańskich producentów - 8 megapikseli z optyką certyfikowaną przez Schneider-Kreuznach, 16-krotny zoom cyfrowy, ksenonowa lampa błyskowa, autofokus, stabilizator obrazu, wykrywanie twarzy, mrugnięcia i uśmiechu. Maksymalna czułość ISO to 1600, a maksymalna rozdzielczość aparatu to 3264x2448.

Przed zrobieniem zdjęcia na ekranie widzimy szereg ikonek, które oferują nam naprawdę ogrom funkcji i możliwości konfiguracji obrazu.

W lewym górnym rogu ekranu znajduje się ikona ustawień. I tak kolejno, funkcja „Rozmiar” pozwala nam zmienić rozmiar obrazu. Dostępnych jest 6 opcji: (3264x2448, 2592x1944, 2048x1536, 1600x1200, 1280x960, 640x480, 320x240) oraz rozmiar zdjęcia do książki z kontaktami. Dalej możemy wybrać „Tryb krajobrazu”, „Efekt kolorystyczny”, „Wykrywanie mrugnięcia” (aparat wstrzyma się ze zrobieniem zdjęcia, jeśli mrugniemy), „Balans bieli”, „Makro”, „Samowyzwalacz” (możliwość ustawienia opóźnienia na 3, 5 lub 10 sekund), „ISO”, „Jakość”, „Kompensacja podświetlenia” i „Aparat wewnętrzny/zewnętrzny”. Jakby tego było mało, poprzez zakładkę „Inne ustawienia” możemy określić miejsce zapisu zdjęć, skorzystać z funkcji geotagging, wybrać stopień zoomu, stabilizację obrazu, ostrość, dźwięk migawki oraz ekran siatki.

Poniżej ikony ustawień przełączamy się w tryb kamery wideo. Na samym dole wstawiono pasek umożliwiający zbliżenie. Z prawej strony, począwszy od góry mamy ikonę powrotu do ekranu głównego, ikonę galerii, ikonę lampy błyskowej. Druga ikona od dołu z krajobrazem pomoże nam wybrać tryb zdjęcia. Do wyboru jest 7 opcji: Zwykłe zdjęcie, Wykrywacz uśmiechu (to naprawdę działa – aparat nie zrobi zdjęcia, jeśli się nie uśmiechniemy), Retusz, Tryb Artystyczny, Nagrywanie Ciągłe (7 bardzo szybko zrobionych ujęć), Tryb Panoramiczny, Zdjęcia z ramką. Ostatnia ikona - ekspozycja odpowiada za ustawianie kontrastu.

   

Zdjęcia pstrykamy trzymając telefon w pozycji poziomej. Aby zrobić zdjęcie otwieramy pokrywę obiektywu. Następnie przyciskamy klawisz fotografowania lub bezpośrednio dotykamy ekranu. Po ustawieniu ostrości aparatu na fotografowanym obiekcie, pole ostrości przybierze kolor zielony. Klik i mamy zdjęcie. Cały proces trwa kilka sekund, więc muszę z przykrością stwierdzić, że Renoir nie nadaje się do robienia tzw. szybkich zdjęć.

Po zrobieniu zdjęcia, na dole pojawia się nazwa obrazu, a po prawej stronie rząd ikon. Począwszy od góry, mamy ikonę nowego zdjęcia, poniżej ikonę galerii zapisanych zdjęć. Ikona z białą kopertą pozwala wysłać zdjęcie jako wiadomość, e-mail lub przez złącze bluetooth. Ikona z globusem pomoże przesłać plik do bloga, kolejna ustawi fotkę jako tapetę. Ostatnia ikona z koszem chyba nie wymaga wyjaśnienia.

Wbudowany odbiornik GPS pozwala użytkownikom Renoira na geograficzne oznaczenie zdjęć i ich późniejsze umieszczenie na interaktywnej mapie.

Fotosy możemy przeglądać w galerii (jako obrazy lub miniatury), przesuwając zdjęcia palcem w lewo lub w prawo, a także jako pokaz slajdów. Fotkę wybieramy poprzez zwykłe dotknięcie zdjęcia na ekranie dotykowym. Jeśli mamy czas i ochotę możemy ulepszyć nasze zdjęcia na wiele sposobów. Pomoże nam w tym szereg narzędzi i filtrów. Dodatkowo naszą fotkę możemy przyozdobić tekstem zwykłym, tekstem w chmurce (jak w komiksie) lub symbolem – wszystko w dowolnym kolorze.

   
       
   
   
   
      
   

Ponadto przy pomocy funkcji „Studio Wideo” uzyskujemy możliwość zrobienia własnego klipu. Wybieramy tło, dodajemy zdjęcia, plik muzyczny, tytuł i napisy końcowe. Niestety klip ograniczony jest czasowo (do 15 lub 60 sekund).

       

Poniżej kilka zdjęć zrobionych testowanym sprzętem. Ich jakość pozostawiam waszej ocenie.

      
    
    

Kamera

KC910 nagrywa filmy w szybkościach od 5 do 120 klatek na sekundę. Później można je odtworzyć w przyspieszonym lub zwolnionym tempie. Dopuszczalny rozmiar filmów to: 640x384, 400x200, 640x480, 320x240 i 176x144. Pamiętajmy, że kręcąc film w dwóch największych rozdzielczościach pozbawimy się szansy na późniejszą edycję w telefonie nakręconych ujęć. Klipy wideo możemy łączyć, przycinać, dodać do nich tekst lub nagranie głosowe i zastosować efekt rozjaśniania na początku/przyciemniania na końcu.

 

Poniżej przykładowy film:


Profile

Renoir ma cztery profile: „Normalny”, „Milczy”, Na Zewnątrz” oraz „Tryb Lotu”. Poza tym są jeszcze trzy miejsca na profile stworzone do naszej dyspozycji. Poza wybraniem dźwięków i ich głośności do szeregu funkcji w telefonie, możemy tak zaprogramować profil, aby włączał się w danym momencie. Wystarczy tylko wpisać godzinę rozpoczęcia/zakończenia profilu. Na koniec decydujemy, czy dostosowany profil ma aktywować się codziennie, czy w jakiś konkretny dzień tygodnia. Moim zdaniem to bardzo przydatna funkcja. Dzięki niej już nie musimy się martwić, czy telefon będzie nas niepokoił na wykładzie, lunchu, czy podczas jakiegoś ważnego spotkania.

 

Dokumenty

Telefon pozwala na przeglądanie popularnych plików biurowych - Excel, Word, Power Point i PDF. Renoir bez problemów poradził sobie z otworzeniem każdego z nich. Problemy zaczęły się dopiero przy oglądaniu dużego pliku Worda. Podczas pierwszej próby przejścia w tryb poziomy, moim oczom ukazał się komunikat „Za mało pamięci”. Za drugim razem już się udało. Sprzęt dostał lekkiej zadyszki, jednak dzielnie odkrywał kolejne strony pliku. Przeglądanie dokumentu jest banalnie proste - przesuwamy palcem po ekranie i powiększamy/zmniejszamy obraz przy pomocy paska – niestety mało precyzyjnego. Zauważalną wadą jest brak owego paska w trybie poziomym.

 

Odtwarzacz MP3

LG KC910 został wyposażony w odtwarzacz muzyczny, który uruchamiamy klikając na ikonkę „Muzyka”. Z poziomu odtwarzacza możemy przejść do ostatnio odtwarzanych utworów, odnaleźć konkretnych wykonawców, albumy lub gatunki muzyczne. Sam odtwarzacz jest prosty aż do bólu. Play, Pauza, Następny/Poprzedni utwór. Słuchając plik muzyczny możemy dodać go do listy odtwarzania, wysłać w wiadomości lub przez Bluetooth. Jakość odtwarzania jest średnia, dopóki nie włączymy zintegrowanej funkcji przetwarzania dźwięku – Dolby Mobile. Po tym zabiegu brzmienie utworu ulega znacznej poprawie.

 

Odtwarzacz DivX/XviD

Renoir odtwarza filmy w formatach DivX i XviD. Telefon odmawia uruchomienia plików o rozdzielczości powyżej 640 pikseli oraz z dźwiękiem przestrzennym AC3. W tych przypadkach należy przekonwertować posiadane filmy przy pomocy dołączonego do zestawu DivX Konwertera. Filmy odtwarzają się płynnie. Po zatrzymaniu filmu możemy przechwycić pojedynczą klatkę lub poddać film edycji. Ekran jest wystarczająco duży, żeby bez obawy o utratę wzroku cieszyć się najnowszym odcinkiem Dextera lub Heroes, w czasie drogi do pracy lub na uczelnię. Szkoda tylko, że podczas oglądania nie można aktywować opcji Dolby Mobile. Acha, o napisach też możemy zapomnieć. Trzeba je wcześniej wkleić na stałe w film.

       
 

Radio FM

Aby skorzystać z radia należy najpierw włączyć zastaw słuchawkowy, który spełnia funkcję anteny. Jeśli nie chce nam się ręcznie ustawiać częstotliwości ulubionych stacji, włączamy skanowanie automatyczne. Telefon pozwala na zapisanie 50 stacji. System RDS wskaże nam dodatkowe informacje o rozgłośni radiowej. Jakość odbioru w dużej mierze zależy od miejsca, w którym się znajdujemy.

   


Gry

Producent wyposażył telefon w 2 dwie proste gry. Znajdziemy je w katalogu Gry i aplikacje/M-Toy. Są to „Kości fortuny” oraz „Ruletkomania”. Gramy przyciskając ekran dotykowy i potrząsając telefonem wykorzystując wbudowany sensor ruchu.

 

Narzędzia i aplikacje

LG KC910 wyposażono w szereg dodatkowych narzędzi. Są to kalkulator, konwerter jednostek, czas w wybranym mieście na świecie, stoper i kumpel do biegania. Właściwie tylko ostatnie z wymienionych narzędzi wymaga kilku słów opisu. Dzięki programowi „Kumpel do biegania”, wykorzystującemu technologię GPS, użytkownik może na bieżąco monitorować trasę swojego biegu.

        
   

Ponadto użytkownik Renoira może zapisać zadanie do wykonania w kalendarzu (widok miesięczny lub tygodniowy), ustawić alarm (z opcją drzemki), napisać notatkę i nagrać się przez dyktafon.

      
 

Internet

Renoir jak przystało na zaawansowany telefon 3G obsługuje HSDPA 7,2 Mbit/s. Ku mojemu zaskoczeniu wbudowana przeglądarka internetowa radzi sobie całkiem nieźle. Czasami się zacina, ale zdarza się to stosunkowo rzadko. Po stronach skaczemy poruszając palcem po ekranie. Dla zwiększenia komfortu, zalecam przesunięcie telefonu do pozycji poziomej. Do buszowania w Internecie pomocny nam będzie pasek na dole. Od lewej strony mamy klawisze cofnij, przejdź na następną stronę, odśwież/stop, dodaj do zakładek i powiększenia. Klikając dwukrotnie na ikonę powiększenia, strona wyświetli się na pełny ekran. Jeśli nie chce nam się manipulować paskiem powiększania, zwyczajnie przyciskamy palcem na ekranie. Krótki komunikat informuje nas o ile powiększyliśmy rozmiar okna. W jaki sposób to działa wciąż jest dla mnie tajemnicą, ponieważ za każdym razem liczba jest inna. Oglądaną stronę możemy zapisać do pamięci lub do zakładek. Dzięki pamięci Cache znacznie zwiększymy prędkość odpalania najczęściej odwiedzanych witryn. Historia przeglądanych stron działa podobnie, jak galeria zdjęć. Poruszamy się po niej, przesuwając palcem w prawo lub w lewo. Koreańczycy zaimplementowali także czytnik kanałów RSS.

 

Jeśli znudzi nam się przeglądanie stron WWW, możemy skorzystać z pakietu aplikacji Google. W pakiecie uzyskamy dostęp do G-maila, Google Maps, Bloggera i serwisu YouTube. W ustawieniach Renoira możemy skonfigurować swoją własną skrzynkę pocztową (do wyboru - protokół POP3 lub IMAP4). Czas aktualizacji mojego położenia w Google Maps trwał około 1 minuty. Ogólnie korzystanie z map przebiegało bez problemu. Filmy z serwisu YouTube odtwarzały się płynnie.

     
     
     
     

Łączność

Renoir komunikuje się z otoczeniem poprzez kabel USB 2.0, Bluetooth i WiFi.

Dzięki otrzymanemu od producenta oprogramowaniu LG PC Suite, przy pomocy kabla USB, poza synchronizacją, możemy kopiować pliki z telefonu do komputera i na odwrót. Stanowczo odradzam jednak takie rozwiązanie. Lepiej przełączyć telefon w tryb „Pamięć masowa” i bezpośrednio przenosić pliki pomiędzy katalogami komputera i telefonu. Dla przykładu: dwa pliki mp3 PC Suite przegrywał prawie minutę, w trybie „Pamięć masowa” trwało to dwie sekundy. Warto wspomnieć, że po podłączeniu kabla do komputera, rozpoczyna się automatyczne ładowanie baterii - bardzo przydatna funkcjonalność.

Blutooth w KC910 działa bardzo dobrze. Parowanie Renoira z innymi urządzeniami przebiegło bez problemów. Grzebiąc w ustawieniach możemy sprawdzić adres Blutooth w telefonie, obsługiwane usługi, zmienić nazwę urządzenia oraz określić widoczność naszego terminala jako „Widoczny”, „Ukryty” lub „Widoczne przez 1 min.”

WiFi także spisuje się bez zarzutu. Szukanie sieci trwa bardzo krótko. Wpisujemy klucz zabezpieczający i po chwili cieszymy się z bezprzewodowego połączenia z Internetem. Osobiście nie wyobrażam sobie, żeby telefon z wyższej półki nie posiadał tej funkcji, a jednak np. Samsung M8800 Pixon jej nie ma. Wielki minus dla bezpośredniego konkurenta.

Istnieje możliwość podłączenia Renoira do telewizora w celu oglądania plików multimedialnych. Telefon obsługuje system PAL i NTSC. Niestety w zestawie nie było odpowiedniego kabla, więc nie mogłem przetestować tej funkcji.

Bateria

Producent wyposażył KC910 w baterię 1000mAh. Dzięki niej, telefon przy intensywnym użytkowaniu trzyma dwie doby. Biorąc pod uwagę wielkość wyświetlacza i jego „prądożerność” jest to całkiem zadawalający wynik.

Dla kogo ten sprzęt

Jeśli jesteśmy maniakami lubiącymi wgrywać w telefon dziesiątki aplikacji, programów i ustawień, powinniśmy się mocno zastanowić na kupnem tego telefonu. Dość hermetyczny system producenta zwyczajnie na to nie pozwala. Jeśli nie stanowi to dla nas problemu, zdecydowanie należy mu się przyjrzeć bliżej. Naprawdę świetny 8 megapikselowy aparat, czuły ekran dotykowy, seryjne dekodery DivX/XviD, WiFi, łatwość obsługi i niezła bateria. Czego tu chcieć więcej? Żeby był tani. No cóż, z tym może być problem. Jednak za przyjemności trzeba płacić.

Opinie:

Opinie archiwalne (15):

Komentuj

Komentarze / 15

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Lukas pisze: 2008-12-30 20:57
    Mój telefon od 2 miesięcy - jest genialny! Aparat robi super zdjęcia a sam telefon działa bardzo stabilnie i szybko! Polecam go każdemu!
    0
  • Users Avatars Mini
    rocket pisze: 2009-01-02 12:37
    wow, zazdroszcze Ci. ja na razie tylko widzialem/sprawdzalem w salonie i tez bym chetnie kupil, ale na razie kasa poszla na gwaizdkowe prezenty - szkoda, ze wczesniej mikolajowi nie zglosilem co chce pod choinke :) . no ale co sie odwlecze to nie uciecze...
    0
  • Users Avatars Mini
    qsqs pisze: 2009-01-04 01:48
    Bateria 1000mAh i przy tak niewielkim ogniwie telefon działa dwie doby??? Powątpiewam w obiektywizm testującego bo większość telefonów o podobnych parametrach, a nawet większej baterii wytrzymuje połowę tego czasu, co zresztą wielokrotnie piętnowano w testach na GOL-u. Jakim cudem LG działa dwa razy dłużej, czyżby jakaś hybryda żywiąca się energią słoneczną <lol>
    0
  • Users Avatars Mini
    MARCMICH pisze: 2009-01-05 18:02
    ZDJECIA SA FATALNE! KLIKAJAC NA LINKI NIC NIE WIDAC! ZRESZTA NIC CO IMPONUJACE NIE ZNAJDUJE SIE W TYM TELEFONIE...POZOSTANE PRZY SWOIM GDYZ JEST O NIEBO LEPSZY A ZDJECIA PRZY 2MEGA WYCHODZA BOSKO...
    0
  • Users Avatars Mini
    kiero pisze: 2009-01-05 18:11
    o jakie linki chodzi? u mnie laduje sie wszystko ok, a jak chodzi Ci o zdjecia z renoira to chyba tez cos pokrecone, bo ja mialem okazje popstykac nim calkiem sporo zdjec przez caly dzien i o roznych porach dnia/oswietlenia dobrze wwszytstko wyglada i caly fon tez dobrze sie spisywal. szybki jest.
    0
  • Users Avatars Mini
    MARCMICH pisze: 2009-01-05 20:28
    PRZY 8 MEGA SPODZIEWALEM SIE CZEGOS NAPRAWDE DOBREGO ALE SADZAC PO TYCH ZDJECIACH NIE WIDZE REWELACJI W JAKOSCI ZDJEC... ZOSTAWIAJAC ZDJECIE W ORYGINALNEJ ROZDZIELCZOSCI WIDAC BRAKI...
    0
  • Users Avatars Mini
    rcicho pisze: 2009-01-05 22:57
    Telefon fajny, zdjęcia słabe, moja 4mln stara cyfrówka robi o niebo (albo raczej o 4 nieba) lepsze fotki. No ale to tylko telefon. Szkoda ze w teście zabrakło nazwy przeglądarki www. Nie widzę również orientacyjnej ceny tego LG.
    0
  • Users Avatars Mini
    vabilo pisze: 2009-01-06 14:26
    a moze cyfrowka o 4 nieba drozsza ;) . ja w telefonie nie widzialem jeszcze ladniejszych zdjec, a mam kolege w salonie gsm i moglem "pozyczyc" na weekend nie tylko lg, ale i inne fony z zapedami fotograficznymi. ja bym chcial cyfrowki bym nie kupowal pozniej chyba :) .
    0
  • Users Avatars Mini
    Diabolo pisze: 2009-01-08 16:30
    jakość aparatu dobra jak dla mnie, sam telefon jest świetny, mnóstwo ciekawych funkcji, mi się podoba
    0
  • Users Avatars Mini
    x pisze: 2009-01-10 12:22
    ciekawy wyglad
    0
  • Users Avatars Mini
    Jacek pisze: 2009-01-19 13:52
    Telfon naprawde świetny mam go juz jakieś 2 tygodnie i zdziwiłem sie że przy tak dużym wyswietlaczu bateria tak dobrze trzyma, poza tym swietnie wygląda i mam mnustwo ciekawych funkcji ogólnie super telefonik z genialnym aparatem.
    0
  • Users Avatars Mini
    eniabe pisze: 2009-01-19 14:48
    A mnie sie podoba :-)) Nie ogarnelam go jeszcze w calosci bo mam menu w jezykach w jakich nie jestem biegla ale jest cacuszko....a propo ...moze ktos ma polska instrukcje obslugi i moglby sie podzielic?? albo wiecie gdzie moge znalezc na necie?
    0
  • Users Avatars Mini
    Darkman pisze: 2009-01-19 20:22
    To nie ma menu w jezyku angielskim?
    0
  • Users Avatars Mini
    Urban pisze: 2009-02-11 16:21
    Co do menu i jezykach jaki ten telfon obsluguje to. Kupujac telefon w Irlandii mialem juz wgrany polski jezyk. Zdjecia robi zadawalajace uzytkownika (bynajmniej takiego jak ja). Reszta moich znajomych patrzy z lekka nuta zazdrosci kiedy sie bawie swoja zabawka. Takie pytanie do was. Czemu nikt nie pisze o mozliwosciach Dolby Mobile ?! Przy dobrych sluchawkach naprawde mozna poczuc ze sie slucha muzyki :)
    0
  • Users Avatars Mini
    mxxrs pisze: 2009-03-16 04:20
    Jak na 8 mega i Kreuznach'a to tak średniawo. Nie mniej IMO każdy producent w kwestii aparatu ma swoje mocne i słabe strony. Samsung z zasady ma ładne kolory, nokia ostrość itd (oczywiście zdarzają się wyjątki) Inną sprawą jest ta durna zaślepka od słuchawek. W kc550 zrobili przesuwaną a tu widać znów można mieć tą przyjemność urwania. I trzecia rzecz. Po tym jak miałem wątpliwą przyjemność rozmowy przez kc550 wcale nie uważam, żeby LG przodowało pod względem jakości głosu.
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: