Słowo Prada kojarzy się bardziej ze światem mody niż telekomunikacji. LG postanowiło wykorzystać tę słynną markę. „Design” telefonu stworzono z myślą o ludziach ceniących sobie wyszukany styl i elegancję. Dopełnieniem są bardzo dobrej jakości materiały wykorzystane do budowy telefonu oraz wykończenie na „wysoki połysk”.
„Prada” nie ma typowej klawiatury - zastępuje ją dotykowy ekran. Z tradycyjnych klawiszy pozostawiono jedynie kilka rozmieszczonych na bokach oraz na dole telefonu. Na lewym boku umieszczono klawisze głośności i wyboru profili oraz złącze do ładowarki i słuchawek. Po dłuższym przytrzymaniu przycisku wyboru profili można odblokować ekran. Dedykowany przycisk blokowania „klawiatury” znajduje się na przeciwległym boku. Tuż pod nim umieszczono przycisk MP3/aparat. Na przednim panelu, w dolnej jego części znajdują się klawisze rozpoczynania i kończenia rozmowy oraz przycisk C (kasowanie/przechodzenie poziom wyżej w menu).
Z tyłu telefonu zainstalowano obiektyw firmy Schneider-Kreuznach, który naświetla 2 megapikselową matrycę aparatu cyfrowego wyposażonego także w autofokus.
Zarówno wygląd zewnętrzny jak i budowa menu są ascetyczne, oszczędne. Najsurowszy i jednocześnie najelegantszy wygląd menu zapewnia temat „Prada”. Jest to domyślny motyw telefonu.
W trybie gotowości, w dolnej części ekranu, wyświetlane są cztery ikony będące skrótami do: menu, połączeń, wiadomości oraz książki telefonicznej.
Menu główne podzielone zostało na cztery części.
W części pierwszej umieszczono wybierane numery, kontakty, historię połączeń, wiadomości oraz przeglądarkę internetową. W części drugiej znajdziemy aplikacje multimedialne tj. aparat, kamerę, dyktafon, odtwarzacz MP3, radio oraz gry i aplikacje.
Trzecia część to aplikacje związane z czasem tj. budzik, kalendarz, czas globalny oraz konwerter jednostek i notatnik. Ostatnia część stanowi zbiór ustawień i aplikacji konfiguracyjnych telefonu.
Menu działa w miarę szybko z minimalnym opóźnieniem w chwili zatwierdzania wyboru. Poruszanie się po nim nie sprawia problemów ze względu na jego prostotę i przejrzystość. Problemem dla początkujących użytkowników może być używanie dotykowego wyświetlacza. Początkowo trafianie w odpowiednie na nim miejsce przysparza nieco kłopotów. Ma to duże znaczenie, ponieważ w wielu aplikacjach pojawiają się strzałki na tle innych elementów - potrzeba wtedy nie lada umiejętności, aby w nie trafić. O bocznym pasku przewijania nie wspomnę - nie udało mi się go do końca opanować nawet po dwóch tygodniach użytkowania.
Kontakty
W pamięci KE850 zapisać można do 1000 kontaktów. Do każdej pozycji istnieje możliwość dopisania numeru komórki, numeru domowego, biurowego oraz faksu. W książce zapiszemy także adres email, dzwonek, notatkę, dodamy zdjęcie. Kontakty można zapisywać do jednej z siedmiu grup.
Dla każdego użytkownika dobrać można indywidualny sygnał dzwonienia. W tenże sposób personalizujemy również sygnały dla grup. Dźwięki użytkownika mają jednak wyższy priorytet od sygnału grupy.
Wiadomości
Do pisania na wirtualnej klawiaturze trzeba się przyzwyczaić, albowiem w trakcie pisania SMS, widoczne są jedynie 3 linie tekstu. Przypomniały mi się czasy, kiedy wyświetlacze miały maksymalnie właśnie taką ilość linii. Samo pisanie nie jest wielkim problemem, a wręcz przyjemnością. Niestety schody zaczynają się przy konieczności przesunięcia kursora w tekście. Przesuwanie odbywa się wspomnianymi już wcześniej strzałkami, co nie należy do czynności prostych.
Z kolei (prawdopodobnie) błędy oprogramowania utrudniają pracę ze słownikiem T9. Sprawiają, że czasem mimo wprowadzania słowa, które na pewno nie znajduje się w słowniku, telefon nie umożliwia poprawienia jego pisowni. Dopiero przy wpisywaniu kolejnych liter pojawiają się takie możliwości. Podobna sytuacja miała miejsce w telefonie Shine.
Tak samo jak we wspomnianym modelu, ilość pamięci SMS została ograniczona do 300. Tak jak w Shine, jako sygnał SMS można zastosować jedynie cztery spośród zdefiniowanych w telefonie dźwięków. Zapewne nie uraduje to części użytkowników.
Podobieństwo do Shine widać również w przypadku pozostałych typów wiadomości, MMS oraz e-mail. Do wiadomości MMS można dodawać obrazy o wielkości maksymalnie 300 KB. Nie jest to problemem, gdyż rozmiary zdjęć wykonanych aparatem, nie przekraczają tej wielkości. Zazwyczaj wielkość zdjęcia wykonanego w najlepszej jakości i maksymalnej rozdzielczości waha się w granicach 200 KB. Szkoda, że i wielkość wiadomości e-mail została ograniczona do tej samej pojemności co MMS.
Przeglądarka
Telefon oferuje możliwość przeglądania stron internetowych HTML, xHTML i WAP. Tak przynajmniej twierdzi jego specyfikacja. Niestety nie jest to do końca prawdą. Największe problemy sprawia Pradzie otwieranie stron HTML. Przykładowo portale tj. Onet, WP lub serwis GSMonline.pl, nie są wyświetlane. Ich zawartość jest zbyt duża dla telefonu. Prada radzi sobie dopiero z mniejszymi stronami, takimi jak np. Google. Przewijanie stron internetowych nie działa płynnie i telefon hamuje swoje działanie na ułamek sekundy. Samo pobieranie witryn także nie jest szybkie i mimo, że telefon obsługuje EDGE, działa po prostu wolno.
Multimedia
Prada umożliwia przeglądanie dokumentów w formatach .doc, .xsl, .txt oraz .pdf. Wielkość wyświetlacza sprawia, że czytanie tekstu nie jest problemem. Wielkość pliku natomiast już potrafi być problemem dla telefonu. Otwieranie PDF-a ważącego ok. 1.4 MB trwa dobrze ponad minutę, a przewijanie stron w moim przypadku trwało jeszcze dłużej.
Wbudowany odtwarzacz MP3 jest prostszy niż w modelu Shine. Z bardziej zaawansowanych funkcji dostępne są wyłącznie: odtwarzanie losowe oraz lista odtwarzania. Skromnie, ale najważniejsze, że odtwarzacz spełnia swoją rolę, czyli działa. W razie potrzeby można go zminimalizować i używać innych aplikacji. Niektóre z nich np. funkcja aparatu, powodują jego zamknięcie, o czym jednak telefon lojalnie uprzedza.
Przejdźmy do następnej funkcji – radia. Przyznam, że zaskoczyła mnie bardzo dobra jakość odbioru. Wadą jest brak funkcji RDS.
Oczywiście jeśli mowa o multimediach nie można pominąć gier. W Pradzie zaimplementowano cztery: Halloween Feler, Photo Puzzle, Virus ora Pipe.
Na deser został nam jeszcze aparat. Matryca 2.0 megapiksele właściwie stała się już standardem. W LG optykę firmowaną przez producenta Schneider-Kreuznach. Zdjęcia są jednak przeciętnej jakości. Możliwe, że jakość w znacznym stopniu została ograniczona, przez dość dużą kompresję jakiej poddawane są fotografie przy zapisie. Dużą pomocą przy robieniu zdjęć, zwłaszcza w gorszych warunkach oświetleniowych, jest wbudowana dioda doświetlająca. Ta tzw. lampa, świeci mocnym światłem i swobodnie może służyć jako latarka.
Przykładowe zdjęcia:
Inne aplikacje
Prada, jak już wspominałem wcześniej, jest telefonem prostym. Z tego powodu nie mamy co szukać w nim wodotrysków. Wszystkie aplikacje, zostały dopracowane tak, aby były jak najbardziej czytelne i proste w użytkowaniu. Wśród aplikacji codziennego użytku znajdziemy budzik, kalendarz, kalkulator, konwerter jednostek, notatnik oraz czas globalny.
Budzik pozwala na ustawienie do 5 różnych alarmów. Do tego można w bardzo szybki i sprytny sposób ustawić pojedynczy alarm z trybu gotowości, w przypadku gdy wyświetlany jest zegar. Po prostu „klikamy” na zegarze i z boku wyskakuje ikona budzika, po wybraniu której ustawiamy żądany czas.
Kalkulator jest dość mocno rozbudowany. Przykładowo znajdują się funkcje trygonometryczne, silnie, potęgi różnego stopnia, pierwiastki, logarytmy itd.
W kalendarzu nie ma wyboru typów przypomnień, po prostu wpisujemy czas zdarzenia z ewentualnym powtarzaniem, krótki opis i wł/wył. Alarmu – jest prosto i czytelnie.
Ustawienia
Jednym z głównych elementów, które użytkownik może personalizować jest wyświetlacz. Producent umieścił go na czele listy nie bez powodu. Jego dość duże wymiary sprawiają, że można na nim wiele pokazać, ale pociąga to także za sobą znaczne zużycie energii. W celu wydłużenia czasu pracy urządzenia, mamy możliwość skrócenia czasu podświetlenia lub zmniejszenia jasności wyświetlacza. Personalizacja, sprowadza się do wyboru tapety (ewentualnie jej wyłączeniu), włączeniu zegara (który jest widoczny w trybie gotowości), wybrania jednego z czterech motywów oraz włączenia wyświetlania nazwy operatora. Co prawda nie ma zbyt dużego wyboru motywów w telefonie, ale są one bardzo eleganckie. Motyw „Prada theme”, jak wspomniałem, jest domyślnym motywem telefonu i podkreśla jego stylistykę. Nie ma tu żadnych zbędnych dodatków. Kolory to czerń i biel, które doskonale komponują się z obudową telefonu. Niemniej, taki ascetyzm może się w końcu znudzić - mamy wtedy do dyspozycji trzy kolejne motywy. Zamiast czarno-białego zestawu kolorów możemy ustawić motyw w odcieniach niebieskiego motywy „Motyl” i „Ryba”.
Przejdźmy do konfiguracji profili: producent zdefiniował ich 5 - ogólny, milczy, tylko wibruje, na zewnątrz i słuchawkowy. Z w/w personalizować można pierwszy oraz dwa ostatnie.
Chciałem od razu wszystkich uspokoić - tak ,można ustawić wibrację łącznie z dzwonkiem dla przychodzących połączeń głosowych.
Mając odpowiednio ustawione profile oraz wygląd wyświetlacza, warto zajrzeć do ustawień ogólnych telefonu. Tu jednym „kliknięciem” włączymy oszczędzanie energii, sprawdzimy stan pamięci czy skorygujemy datę i czas. W kategorii łączność, można sprawdzić ustawienia profili sieciowych oraz stworzyć kolejne, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Istotnym z punktu widzenia komunikacji z PC jest tryb pracy z USB, który również znajdziemy w tej kategorii. Po włączeniu trybu „pamięć masowa”, telefon po podłączeniu do PC, jest automatycznie rozpoznawany jako zewnętrzna pamięć (uzależnione jest to także od systemu operacyjnego PC). W trybie „usługa danych” wymagane jest zainstalowanie sterowników na komputerze, które dostarczane są na płycie CD wraz z telefonem.
Gdy już uporamy się ze wszystkimi wyżej wymienionymi ustawieniami, pozostanie nam już tylko korzystanie z telefonu.
Jakość rozmów
Jakość rozmów przez sam telefon jest dobra. Natomiast rozmowa za pośrednictwem załączonego do kompletu zestawu słuchawkowego wygląda już nieco gorzej. Słabe zbieranie sygnału przez mikrofon oraz niezbyt dobry odbiór w słuchawkach sprawia, że rozmawianie np.: w samochodzie jest trudne. Zestaw słuchawkowy sprawuje się najlepiej przy słuchaniu muzyki.
Bateria
Prada to przede wszystkim wyświetlacz. Jego wielkość sprawia, że apetyt telefonu na energię nie jest mały. Kiedy więc zajrzałem pod klapkę zasłaniającą baterię troszkę struchlałem. Bateria Li-Ion o pojemności 800 mAh to trochę mało. W czasie testów okazało się jednak, że telefon przy sumarycznej długości rozmów około 30 minut, kilku SMS i około 1 godziny słuchania radia wytrzymał 2,5 dnia. Bardzo ciężko zapewne będzie uzyskać rezultat lepszy od 3 dni. Nie są to złe wyniki, choć należy pamiętać, że LG Prada nie jest telefonem trzeciej generacji.
Podsumowanie
Prada to marka, która jest doskonale znana. Symbolizuje wyszukany smak i luksus. Tak również prezentuje się telefon LG KE850. O ile jednak design dopracowany został do perfekcji to sama funkcjonalność nie do końca. Zastrzeżenia moje budzi oprogramowanie. Takie przypadłości jak nie otwierająca wszystkich stron przeglądarka lub problemy z obsługą większych plików nie pozostawiają pozytywnego wrażenia.
Zestaw aplikacji dostępny w Pradzie nie jest mały, ale sam telefon na pewno nie należy do najbardziej skomplikowanych telefonów dostępnych na rynku. Raczej należy sądzić, że zdecydowana większość nabywców kupi Pradę dla jej wyglądu oraz pozytywnie rozumianego szpanu.