Test LG KF600

Recenzje
Opinie: 22

KF600 jest bardzo zgrabnie skonstruowanym i gustownie wykończonym sliderem. Jego walory docenione zostały przez organizację iF Design, która przyznała w 2008 roku komórce LG, nagrodę iF Product Design Award. Po raz pierwszy KF600 został zaprezentowany w lutym Br. Podczas kongresu mobilnego w Barcelonie.
Nowy produkt LG jest trochę nietypowy. Producent zastosował na przednim panelu dwa wyświetlacze TFT z 256 tys. kolorów. Pierwszy o przekątnej 2 cale (320x240 pikseli) oraz drugi mniejszy dotykowy, o przekątnej 1,5 cala (240x176 pixeli).

Dolna i górna krawędź przedniego panelu jest subtelnie wykończona siateczkami maskującymi. Przód telefonu pokryty jest przezroczystą warstwą tworzywa, na której dość wyraźnie widać wszelkie ślady ingerencji. Na szczęście nie jest na tyle śliska, żeby utrudniać rozsuwanie telefonu. Stylu całości dodaje metalowa chromowana ramka, otaczająca całą górną rozsuwaną część telefonu.

   

Na obudowie nie doszukamy się wielu przycisków. Ilość ich została ograniczona do trzech: uruchamianie aparatu, odtwarzacza MP3 oraz regulacji głośności.
Tylna część telefonu pokryta jest antypoślizgowym tworzywem, które znacznie poprawia komfort pracy z telefonem. Miejsce tu znalazł obiektyw aparatu cyfrowego, lampa błyskowa oraz głośniczek ukryty za siatką maskującą.

Zaglądając pod klapkę baterii, widzimy baterię o pojemności 800mAh. Rozwiązaniem niezbyt często spotykanym jest umieszczenie gniazda SIM obok baterii, tak że wymiana karty nie zmusza do wyciągania za każdym razem baterii. Osoby, które często tego dokonują na pewno docenią to rozwiązanie. Żeby dostać się do karty pamięci należy już niestety wyjąć baterię.

Obsługa telefonu jest wygodna i prosta. Tabliczka dotykowa tzw. InteractPad (dolny wyświetlacz) nie jest tak czuła jak dotykowe klawisze nawigacyjne w modelu „chocolate” i nie działa przy byle muśnięciu. Istnieje także opcja kalibracji tabliczki, chociaż muszę przyznać, że właściwie nie zauważyłem różnic w jej funkcjonowaniu podczas kolejnych zmian. Dzięki tabliczce możliwe jest korzystanie z telefonu przy zsuniętej obudowie. Tabliczka oprócz kursorów posiada przyciski, które w zależności od przeglądanej zawartości zmieniają swoją funkcję. Oczywiście wymienione wyżej przyciski są jedynie umownymi, wirtualnymi klawiszami.
Po naciśnięciu kursora pojawia się powiększona strzałka. Trzymając przyciśnięty do tabliczki palec możemy nawigować po ekranie, przesuwając palec w wybranym kierunku (góra, lewo, prawo, dół). Przyznam, że bardzo wygodne i szybkie rozwiązanie.
W trybie gotowości InteractPad wyświetla sześć ikon: menu, wiadomości, kontakty, budzik, profile i przycisk rozszerzający wyświetlanie motywu ekranu głównego. Korzystanie z InteractPad ułatwiają dźwięki i wibracje, które są generowane podczas dotykania wyświetlacza. Wyjątkową zdolnością KF600 jest możliwość regulacji siły wibrowania i głośności wirtualnych przycisków, aż do wyłączenia włącznie.
KF600 ma zainstalowane wiele tematów graficznych opracowanych przez Keith’a Haring’a. Wygląd wszystkich motywów można obejrzeć poniżej:

       
       
       
       
   


Wiadomości

Pisanie wiadomości wspomagane są słownikiem T9. Sama czynność nie różni się specjalnie od tej znanej z innych modeli. KF600 posiada jednak dodatkowo system rozpoznawania pisma odręcznego. Używanie jego jest jednak mniej efektywne niż T9 i nie wspomaga polskiej czcionki. Z pewnością nie nadaje się również do szybkiego pisania, chociaż przy pewnej wprawie można uzyskać niezłe rezultaty.
W konfiguracji wiadomości można ustawić pełne lub ograniczone kodowanie. Wysyłanie SMS do wielu adresatów powoduje generowanie powiadomień oraz potwierdzeń przy każdym adresacie z listy co jest lekko irytujące. O ile potwierdzenia dostarczenia można programowo wyłączyć to już z powiadomieniami o wysłaniu tak nie jest. SMS można wysłać do 6 adresatów - tylko sześciu, bo np. w wiadomościach MMS czy email, lista adresatów powiększona jest już do 10 pozycji.
Przy dołączaniu załączników wszelkiej maści, jesteśmy ograniczeni maksymalną wielkością wiadomości 300 KB. Pliki audio czy wideo muszą być mniejsze od tej wielkości, w przeciwnym razie telefon nie pozwoli ich załączyć. Trudno się zresztą dziwić, telefon nie zawiera żadnego oprogramowania do obróbki ścieżek audio, które w obu przypadkach występują. Inaczej jest ze zdjęciami - mogą one być automatycznie zmniejszane do wymaganych rozmiarów.
Ciekawą opcją są wiadomości Bluetooth. Przesyłane są one w postaci plików tekstowych.
Dla wielu poważnym niedociągnięciem będzie brak możliwości swobodnej zmiany dźwięków wiadomości. Ograniczone one są tylko do wbudowanych fabrycznie melodii, które są w formacie MP3.
Pamięć wiadomości ma 500 pozycji.

Multimedia

W multimediach nie ma specjalnych fajerwerków, ani zaskakujących rozwiązań. Nikt jednak nie powinien mieć powodów do narzekań. Użytkownik otrzymuje do dyspozycji odtwarzacz MP3, aparat cyfrowy, radio FM oraz dyktafon.
Odtwarzacz uruchamiany może być zewnętrznym przyciskiem umieszczonym z lewej strony telefonu bądź programowo z menu. Dzięki korektorowi można zmieniać charakterystykę dźwięku według własnego gustu, a jest w czym wybierać. Korektor posiada 10 zdefiniowanych fabrycznie ustawień, w których niestety brakuje choćby jednej z możliwością wprowadzenia własnych parametrów. Myślę, że mimo to każdy znajdzie ustawienie dla siebie. W odtwarzaczu zdefiniować można własną listę odtwarzania oraz zdefiniować tryb odtwarzania (powtarzanie utworów, odtwarzanie losowe).

W KF600 zainstalowano trochę większą matrycę aparatu w porównaniu z obecnie panującymi standardami - ma 3 mln pikseli. Do tego producent dorzucił spore możliwości konfiguracyjne tj. redukcja drgań, flesz, samowyzwalacz, makro, AF itp. Mnogość opcji nie zawsze jednak idzie w parze z najistotniejszym parametrem jakim jest jakość zdjęć. W przypadku KF600 na szczęście nie jest źle, powiedziałbym nawet, że jest dobrze.

Gorzej natomiast wygląda funkcjonowanie aparatu. Po wciśnięciu spustu migawki do połowy ustawiany jest autofocus, trwa to jednak strasznie długo – ok. 2-3 s. Po złapaniu ostrości i wciśnięciu migawki do końca, trzeba znowu chwilę poczekać – ok. 1s. Dlatego mnóstwo zdjęć, robionych na szybko poruszających się obiektach, jest poruszonych. Kiedy jednak uda się zrobić nieporuszone zdjęcie jest naprawdę dobrej jakości. Poniżej próbki możliwości aparatu:

   

Bardzo wygodnie przegląda się wykonane zdjęcia w powiększeniu. Na dolnym ekranie pojawia się miniatura obrazu z zaznaczonym fragmentem, którego powiększony już widok można oglądać na górnym, większym wyświetlaczu.

Wielu użytkowników ucieszy wbudowane radio FM. Radio ma automatyczne wyszukiwanie stacji. Wyszukiwanie działa, aż do chwili zapisania wszystkich możliwych pozycji w pamięci, których jest dwanaście. Mi brakowało jedynie RDS.

Dyktafon nie ma ograniczenia czasu nagrywania. Ograniczeniem jest jedynie ilość wolnego miejsca w pamięci.

Telefon nie odtwarza plików innych niż .3gp. Dzięki oprogramowaniu Access Powered radzi sobie natomiast z dokumentami Office w formatach: .ppt, .xls, .doc oraz .txt. Przewijanie dokumentów przy powiększeniu jest jednak bardzo wolne.

Narzędzia

W zestawie narzędzi oferowanym przez producenta, znajdują się takie aplikacje jak budzik, kalendarz, kalkulator, konwerter jednostek, stoper, notatnik oraz czas globalny.

       


Kontakty

W pamięci telefonu zapisać można do 1000 pozycji. Książka nie jest tak mocno rozbudowana jak ma to miejsce w niektórych modelach telefonów. Do każdej pozycji zapisać można trzy numery telefonów (komórkowy, domowy, biurowy), adres email, numer faksu, przypisać kontakt do jednej z grup, personalizować dzwonki, ustawić datę rocznicy, dodać zdjęcie i notatkę.
Kontakty mogą być dodawane do jednej z 6 grup. Każdej grupie można przypisać indywidualny dźwięk dzwonka oraz wybrać dla niej ikonkę. Wszystkim fabrycznie zaimplementowanym grupom można zmieniać nazwy według własnego uznania.
Właściciel telefonu na pewno skorzysta z opcji szybkiego wybierania. Do tego celu posłużą klawisze od 2 do 9.

Przeglądarka

KF600 nie ma zbyt dużego wyświetlacza, więc ciężko oczekiwać super wygodnego i komfortowego surfowania po bezkresach sieci. W związku z tym nie spodziewałem się zaskoczenia z tej strony. Życie jednak pokazuje, że trzeba być przygotowanym na wszystko.
Telefon radzi sobie całkiem nieźle, gdy ma wystarczająco dużo wolnej pamięci. Rzeź niewiniątek następuje, gdy zaczyna jej brakować. Telefon zaczyna wówczas bardzo wolno ładować strony, często w ogóle nie kończąc. Właściwie powinienem napisać, że nie zaczynając, po prostu wyświetlacz pokazuje informację o ściąganiu strony. Problem jest o tyle poważny, że powoduje zawieszanie się telefonu, na które pomaga jedynie wyjęcie baterii. Kolejną bolączką tego modelu jest bardzo wolne połączenie z Internetem. Za każdym razem podczas testów telefon łączył się po GPRS, choć EDGE jest przez niego obsługiwany.
Sytuację odratowuje (w pewnym stopniu) świetny interfejs nawigacyjny (InteractPad). Sprawia, że przewijanie stron WWW przebiega znacznie szybciej i wygodniej niż to ma miejsce, gdy do dyspozycji mamy jedynie klawisze nawigacyjne. Przesuwanie palcem po InteractPad daje podobny efekt jak scroll w myszce.

Łączność

Telefon ma wbudowane dwa tryby pracy USB. Pierwszy tryb, usługi danych, pozwala na synchronizację telefonu z PC. Synchronizować można kalendarz, kontakty oraz wiadomości.

Po przestawieniu w tryb pamięci masowej, KF600 staje się przenośną pamięcią zewnętrzną. Nie wymagane są w tej sytuacji żadne sterowniki.
O ile jako pamięć masowa działa bez problemu to w trybie usługi danych pojawiają się problemy przy uruchomieniu komunikacji z telefonem. Mi udało się dopiero po kilku próbach, wykorzystując kilka różnych portów USB na PC.

Profile

Dostęp do profili jest możliwy bezpośrednio z trybu gotowości lub z menu. Do wyboru użytkownik otrzymuje 5 pozycji: Ogólny, Milczy, Tylko wibruje, Na zewnątrz, Zestaw słuchawkowy.

W profilach Ogólnym, Na zewnątrz oraz Zestaw słuchawkowy, definiowalne są typy i dźwięki dzwonków, wiadomości oraz klawiszy. Dzwonki występują we wszystkich potrzebnych konfiguracjach: dzwonek + wibracja, sam dzwonek, dzwonek po wibracji, sama wibracja oraz wyłączony. W przypadku wiadomości można ustawić również dzwonek okresowy. Niestety jak już wspominałem wcześniej, nie ma możliwości ustawienia dźwięku wiadomości użytkownika.


Gry

Dla osób lubiących chwilę odsapnąć przy odrobinie rozrywki, znajdą się również gry. Fabrycznie zainstalowane są dwie: Mini Game Word oraz Thomsons&Touch. Obie gry wykorzystują do sterowania interfejs InteractPad.

       
       

Bateria

Producent zapewnia, że bateria wystarcza na pracę przez 480 godzin w trybie czuwania. Wydaje mi się, że jednak uzyskanie takiego rezultatu w warunkach rzeczywistych jest nieosiągalne. Szczególnie, ze względu na fakt umieszczenia ogniwa o pojemności ledwie 800 mAh. W sprzyjających warunkach, przy mocno ograniczonym korzystaniu z telefonu, można osiągnąć wynik 5 dni.
Bardzo dużo energii „ucieka” w momencie częstego korzystania z InteractPad, przy włączonych wibracjach wirtualnych klawiszy. Telefon potrafi wówczas działać tylko 1-1,5 dnia. Korzystając z telefonu standardowo, czyli używając go do dzwonienia i wysyłania wiadomości, przy okazjonalnym korzystaniu z innych aplikacji, użytkownik jest w stanie cieszyć się jego działaniem ok. 3dni (20 minut rozmów, kilka wiadomości SMS dziennie). Dwa wyświetlacze potrzebują w końcu co nieco pożywienia.

Podsumowanie

KF600 jest telefonem z pewnością przykuwającym uwagę swoim gustownym i eleganckim wyglądem. Na pierwszy rzut oka trudno się zorientować, że jest sliderem. Telefon skierowany do ludzi podążających za modą, kierujących się w pierwszej kolejności wyglądem. Trzeba bowiem szczerze powiedzieć, że telefon nie zapewnia ogromu możliwości. Transmisja GPRS i EDGE jak na dzisiejsze czasy to troszkę mało. Przydałby się również moduł WiFi. Szybko należy też zaopatrzyć się w kartę pamięci, gdyż dość szybko zaczyna brakować tej w telefonie (wewnętrzna pamięć ma 25MB).
Na początku użytkowania bardzo często sięgałem do górnego wyświetlacza w celu wybrania jakiejś opcji. Przyzwyczajenie się do używania jedynie dolnego ekranu dotykowego, zajmuje trochę czasu, ale po oswojeniu się, dalsza praca przebiega wygodnie.
KF600 charakteryzuje się bardzo wysoką jakością rozmów. Dźwięk w słuchawce jest naturalny, w pełni rozpoznawalny i odpowiednio głośny. Duży plus dla LG za ten element.
Na pewno każdy znajdzie własne pozytywne i negatywne wrażenia podczas użytkowania opisywanego modelu. Ja uważam, że mimo kilku bolączek, KF600 jest całkiem udanym telefonem. Obecnie jego cena kształtuje się w okolicach 1100-1400PLN.

Opinie:

Opinie archiwalne (22):

Komentuj

Komentarze / 22

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    neo pisze: 2008-04-10 22:05
    Super telefonik! Dla mnie miodzio.
    0
  • Users Avatars Mini
    darosz pisze: 2008-04-10 22:44
    nawet taki sobie
    0
  • Users Avatars Mini
    darosz pisze: 2008-04-10 22:46
    tel. dla mniej wymagających
    0
  • Users Avatars Mini
    Aster pisze: 2008-04-11 11:18
    Ale idiotyzm. Zamiast zrobić jeden duży ekran - najlepiej wygląda ta czarna gruba linia dzieląca obraz :)
    0
  • Users Avatars Mini
    Julka pisze: 2008-04-11 14:08
    Tlefonik jest naprawde swietny, dwa erany to akurat moim zdanie bardzo dobry pomysl, bardzo ulatwia obsluge i do tego jest calkiem oryginalne. Zbieram kase i mam nadzieje ze niedlugo juz bedzie moj.
    0
  • Users Avatars Mini
    marcingliwice pisze: 2008-04-12 17:58
    Badziewie jak każdy produkt rtv lg
    0
  • Users Avatars Mini
    kojklj pisze: 2008-04-14 14:55
    badziewie jakich mało!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! dwa wyswietlacze moze 4 od razu;P nie nawidze telefonów lg.......
    0
  • Users Avatars Mini
    Znawca pisze: 2008-04-15 22:55
    Nawet fajny, czekoladka to była porażka. Mało jest takiego badziewia na rynku. Teraz to poprawili i w końcu dali aparat z AF. Zdjęcia nawet dobrej jakosci... Dwa ekrany... fajny pomysł. Mogli je połączyć w jeden. Jeden większy, dzielony zamiast dwóch. Możnaby na całym oglądać filmy. A właśnie... filmy... Czemu telefon z tak fajnym ekranem nie obsługuje mp4? To tak jakby kupić plazmę 42 cale i oglądać tylko czarno - białe filmy w rozdzielczości VGA... Zmarnowali ekran...
    0
  • Users Avatars Mini
    RaDeK pisze: 2008-04-16 17:35
    szkoda ze nie obsluguje mp4 ale poza tym jednym mankamentem jest naprawde bardzo fajny, a poza tym nie kosztuje duzo wiec wymagac wszystkiego tez nie mozna :/. mieli ciekawy pomysl na niego, mi sie ogolnie podoba!!
    0
  • Users Avatars Mini
    Karolszka pisze: 2008-04-18 15:54
    cd: i wiekszośc posiadaczy N mowi o ich awaryjnosci albo wogole ze nie dzialaja dluzej niz tydzien. Akurat z LG jest inaczej, ich tel sa coraz lepsze nie tylko wizualnie ale i funkcyjnie.
    0
  • Users Avatars Mini
    Karolszka pisze: 2008-04-18 15:57
    Nie wiem co niektórzy z Was uznaliby za fajny telefon. Ten jest super. Używałem go przez tydzień i kurcze naprawde dobry sprzet. A jak ktos nieznosi telefonow i rtv LG to po co o tym czyta???? Przeciez i tak ma własne zdanie choć nigdy nie uzywał ani jednego ich produktu, więc żaden test ani artykuł nie przekona takiej osoby. A jeśli pisze tylko po to żeby coś napisać no to nie na tym forum. Nokia jest uważana za super producenta tel a wiekszosc ludzi np narzeka na serie N cdn.
    0
  • Users Avatars Mini
    milo pisze: 2008-04-22 13:21
    Nie piszcie ze nie obsluguje MP4 bo to nie prawda, oczywiecie ze obsluguje ten format!!
    0
  • Users Avatars Mini
    Kakashi pisze: 2008-04-23 00:18
    ;p
    0
  • Users Avatars Mini
    alesandro pisze: 2008-04-29 17:10
    Super telefonik znajoma posiada takowy i jest z niego bardzo zadowolona z tego co zauważyłem to Lg robi teraz bardzo dobre telefony w końcu w ostatnim kwartale wyprzedziło nawet se więc o czyms to świadczy ogólnie telefonik spoko i jest bardzo łatwy i intuicyjny w obsłudze
    0
  • Users Avatars Mini
    Justin pisze: 2008-05-13 14:54
    Lubie slidery ale zdecydowanie Samsunga LG to jego niedoscigniony wzór...
    0
  • Users Avatars Mini
    Kowall pisze: 2008-07-09 17:59
    JA TAM NIGDY NIE BYLEM FANEM SAMSUNGOW, WOLE LG. A TEN TELEFONIK JEST BARDZO FAJNY, DOBRA BATERIA I GLOSNIK. POZA TYM BARDZO FAJNIE WYGLADA
    0
  • Users Avatars Mini
    MARTA pisze: 2008-08-04 17:30
    chciałam sie dowiedziec czy bateria w LG KE970 tylkotrzyma 1 dzien?????????????
    0
  • Users Avatars Mini
    AquaMeN pisze: 2008-08-25 21:41
    Naprawdę świetny telefon. Jeden z najlepszych na rynku za taką cenę. Wygląda elegancko, robi świetne zdjęcia, jest bardzo prostu w obsłudze, głośnik gra super no i bateria trzyma u mnie jakieś 3-4 dni przy częstym używaniu telefonu :D Naprawdę godny polecenia. Tak jak pisał poprzednik - nie wiem jaki kiep wymyślił, że ten fon nie obsługuje mp4 :?
    0
  • Users Avatars Mini
    witoldus pisze: 2008-10-01 13:41
    czy odtwarza mp4 ?
    0
  • Users Avatars Mini
    witoldus pisze: 2008-10-09 15:45
    Posiadam telefon lg kf600 , prosilbym o odpowiedz na pytanie, z gory dziekuje:- jak zgram zdjecia z telefonu to na ekranie monitora mam tylko waskie paski, jak zrobic by wygladaly normalnie?- pozdrawiam
    0
  • Users Avatars Mini
    helek pisze: 2009-05-05 00:41
    chciałem sie tylko spytać czy jest głosny bo kupuje takiego a zaleąy mi na głosnisci
    0
  • Users Avatars Mini
    brittus pisze: 2010-07-21 03:53
    Prosze o odpowiedz, jaki jest limit smsów w tym telefonie? Bardzo prosze o pomoc..
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: