LG w ostatnim roku bardzo chwaliło się telefonami Prada i Viewty, co sprawiło, że model KS20 pozostał trochę w cieniu swoich konkurentów z tej samej stajni. KS20 może być mylony szczególnie z Pradą, bo sławna Prada wygląda tak,
a nasz skromny KS20 tak:
Prada ma jednak zupełnie inny system operacyjny i nie pracuje pod kontrolą mobilnego Windowsa. Bezpośrednim konkurentem KS20 jest HTC Touch – rozmiary i funkcjonalność tego telefonu dadzą się łatwo porównać z poręcznym LG. Touch ma lepszy interfejs producenta (tzw. nakładkę HOME), ale LG bije go większością pozostałych funkcji m.in. procesorem Qualcomm MSM7200 400 Mhz oraz obsługą HSDPA 3.6 Mbit/s. LG KS20 ma także jeszcze jedną ważną przewagę nad konkurentem – wygląd.
Wygląd zewnętrzny
KS20 na pewno jest w TOP5 najładniejszych telefonów – jest mały, prosty i bardzo elegancki. Gorzej wygląda tylko wtedy, gdy ubierzemy go w skórzany pokrowiec dostarczony przez producenta. Z pokrowcem KS20 wygląda bardzo masywnie i po prostu 10 razy gorzej niż bez pokrowca. Telefon ma tzw. obudowę black piano z chromowaną, metalową wstawką. Grubość urządzenia to tylko 12.8 mm, a waga to 118 g. Obudowa ma niestety dwie wady – na obudowach typu „piano black” pozostają tłuste ślady, a chromowana wstawka jest niestety bardzo mało odporna na zadrapania. Tę drugą wadę widać na naszych zdjęciach – szczególnie w okolicach rysika oraz na rogu obudowy. Technologia natrysku tego błyszczącego metalu powinna zostać poprawiona.
Można się także przyczepić do funkcjonalności zaślepek łączy – producenci ze wschodu je uwielbiają, a pozostali dostawcy doskonale radzą sobie bez nich. Telefon rzeczywiście wygląda trochę lepiej, gdy jest pozbawiony „dziur”, ale podważanie paznokciami tych klapek jest uciążliwe i obniża ergonomię. LG ukryło w ten sposób dwa łącza: karty pamięci (microSD) oraz ładowarki/USB/słuchawek. Łącze USB niestety nie jest standardowe, podobnie jak łącze słuchawek. W przypadku tego drugiego łącza nie ma z tym jednak żadnego problemu, bo dostarczone słuchawki mają dwie części – łącze z kablem i portem mini jack oraz właściwe słuchawki ze standardowym jackiem. Możemy więc do „przedłużacza” podłączać dowolne słuchawki. Słuchawki KS20 mają sterowanie odbiorem połączeń oraz głośnością.
Jeśli chodzi o klawisze dodatkowe, które ułatwiają korzystanie z Windowsa to KS20 ma dwa klawisze pod ekranem, klikalny joystick, klawisze regulacji głośności, klawisz programowalny (standardowo to skrót do IE) oraz klawisz spustu migawki. Klawisz włączania/blokady ekranu znajduje się z boku obudowy.
Ekran KS20 jest doskonały, choć ma standardową rozdzielczość 240x320 pikseli (262 tys. kolorów). Jedyną jego wadą jest wrażenie, że czasami za pierwszym razem nie wykrywa „kliku” rysika lub palca. Tego typu sytuacje nie zdarzają się ciągle, ale się zdarzają.
Reklama KS20:
Specjalny mikroserwis producenta poświęcony KS20: ks20.lgmobile.com/pop_up.html
System operacyjny
KS20 działa pod kontrolą systemu Windows Mobile w wersji 6.0 (5.2.1626). Testowany telefon miał ROM z 8 marca 2008 r. Jest to bardzo stabilny system, choć ergonomią daleki od obecnego wyznacznika ergonomii, czyli systemu telefonu iPhone. Podobnie jak HTC, LG pokusiło się o stworzenie własnej nakładki (tzw. HOME), który ma ułatwić i przyspieszyć korzystanie z wybranych funkcji telefonu. Nie da się ukryć, że ekrany HOME mają także na celu zmniejszanie zakresu funkcji, przy których trzeba korzystać z rysika.
Nakładka LG jest umieszczona stale w dolnej części desktopu. Koreański producent stworzył własne menu wiadomości, multimediów, aplikacji, ustawień oraz własną aplikację do wybierania numerów. Menu LG działa bez żadnej zwłoki. W KS20 brakuje natomiast seryjnej aplikacji do zarządzania pamięcią z poziomu głównego pulpitu telefonu – aby zamknąć program i zwolnić pamięć trzeba wchodzić do aplikacji pamięć.
Działanie menu:
Pamięć telefonu to 256 MB ROM oraz 128 MB RAM. Przy uruchomionych wielu aplikacjach, nawet powyżej 10, telefon nie zwalnia w ogóle, więc „standardowy” użytkownik (nie katujący telefonu dla tzw. sportu) może zapomnieć o konieczności zamykania aplikacji w menu pamięci.
W czasie testów telefon zawiesił się poważnie raz - gdy odłączyliśmy go komputera w czasie, gdy dzwonił. Wyciągnięcie baterii rozwiązało problem.
Aplikacje
Office Mobile
Pakiet Office przetestowaliśmy trzema dużymi plikami:
Excel 2.46 MB
Power Point 4.97 MB
Word 1.23 MB
Plik Power Pointa został otwarty w pełni po kilku sekundach, ale Word i Excel otwierały swój pliki parę dobrych minut. W Wordzie po kilku sekundach pojawiły się pierwsze strony, ale na ostatnie trzeba było niemiłosiernie długo czekać. Na usprawiedliwienie KS20 należy dodać, że był to plik z ogromną liczbą tabel. Excel był dużo szybszy od Worda, ale dużo wolniejszy od Power Pointa.
Dodatkowe programy
Samodzielnie dodatkowo na KS20 zainstalowaliśmy także SKYPE, Gadu-Gadu, Google Maps, Opera Mini 4.01 beta oraz odtwarzacz TCPMP.
Program Skype nie chciał się połączyć ze swoim serwerem pomimo poprawnej instalacji aplikacji. Nie było natomiast żadnych problemów z płatnym GG – program pobrał listę kontaktów i działał znakomicie. Podobnie sprawowała się aplikacja Google Maps oraz Opera Mini. Ta ostatnia aplikacja jest wielokrotnie szybsza i wygodniejsza od standardowego Internet Explorera, który ślimaczy się niemiłosiernie nawet przy wykorzystywaniu WLAN.
Odtwarzacz plików wideo TCPMP w wersji 8.1RC1 Beta został przetestowany plikami:
AVI 350 MB 624x352 DivX – KS20 słabo sobie radził i gubił bardzo dużo klatek, ale film dało się oglądać
AVI 20 MB 208x112 DivX – plik był odtwarzany bez problemu
MP4 16 MB – 320x240 DivX – plik był odtwarzany bez problemu
MP4 16 MB - – 640x480 DivX – odtwarzacz gubił klatki, film prawie nie nadawał się do oglądania
Podsumowując ten test można powiedzieć tylko tyle – zwykła rozdzielczość 320x240 pikseli odtwarza się znakomicie i KS20 może zastąpić nam z powodzeniem dodatkowe przenośne odtwarzacze wideo.
Muzyka
KS20 może być także odtwarzaczem muzyki i w tej roli sprawdza się należycie. Dźwięk jest w bardzo dobry (oczywiście w przypadku bitrate np. 320 kbps), ale nie przez seryjne słuchawki - im ewidentnie brakuje basów. Wymiana słuchawek jest więc bardzo zalecana. Problem jest brak dedykowanych klawiszy do obsługi odtwarzania na obudowie telefonu, więc Windows Media Player trzeba obsługiwać rysikiem.
Przydatnym bonusem jest natomiast zainstalowane w KS20 radio z obsługą RDS. RDS wyświetla aktualne komunikaty RDS, ale także stale wyświetla nazwę stacji (tę z RDS oraz tę zdefiniowaną przez użytkownika). Radio się ludziom z LG udało.
Połączenia
Menedżer połączeń w KS20 jest bardzo prosty. Zarządza wyłącznie połączeniami WLAN, Bluetooth oraz samym modułem telefonicznym. Problemy jakie udało się zdiagnozować w przypadku modułu telefonicznego to słabe współdziałanie z siecią 3G Orange. Dopiero po przełączeniu w tryb 2G telefon przestał się rozłączać w trakcie rozmowy. Takie zachowanie jest jednak bardzo „popularne” także wśród telefonów innych producentów.
Nadal w systemach Windows problem jest sama konfiguracja GPRS/MMS – wysłanie gotowej konfiguracji do KS20 wchodzi w rachubę tylko w przypadku ustawień GPRS, a samodzielne wpisywanie ustawień jest bardzo żmudne. Mały błąd może natomiast spowodować, że telefon sam będzie łączył się z Internetem bez żadnej przyczyny (takie zjawisko zaobserwowaliśmy w źle skonfigurowanym TyTN II).
W czasie testów WLAN wykryliśmy dziwną sytuację we współpracy z punktem dostępowym firmy Linksys – w telefonie nie działały niektóre usługi internetowe, w tym np. przeglądarka i poczta, a np. komunikator działał bez problemu. Prawdopodobnie KS20 nie był w stanie poprawnie korzystać z usługi DNS. Na routerze D-Link wszystkie usługi działały bez najmniejszego problemu.
Bluetooth testowaliśmy we współpracy z zestawem słuchawkowym firmy Nokia. Wynik testów był znakomity – jakość dźwięku była chyba nawet lepsza niż przez sam telefon. Korzystanie z zestawu słuchawkowego w telefonie jest konieczne, bo speakerphone KS20 jest delikatni mówiąc słaby i ciężko się przez niego konwersuje.
W KS20 przez Bluetooth nie ma echa, które doskwiera przy tym samym zestawie słuchawkowym TyTN II.
Wiadomości
Klient wiadomości w systemie Windows Mobile jest jedynym z wygodniejszych wśród spotykanych w telefonach. Microsoft połączył usługi mail, MMS i SMS w jednej aplikacji, ale każda skrzynka odbiorcza jest nadal odseparowana. Klient poczty WM6 był opisywany wielokrotnie, więc w przypadku KS20 zwrócimy tylko uwagę na problemy z wysyłaniem MMS-ów. Nasz telefon nie dał się zmusić do wysłania wiadomości i to niezależnie od jej wielkości (KS20 może obsługiwać nawet pliki wiadomości do 300 KB).
Zdjęcia, ramki i wideo
W KS20 mamy trzy główne tryby korzystania z kamery – jest to aparat, kamera oraz zdjęcia z ramkami (tzw. śmieszne ramki). Kamery są dwie: 2 megapiksele oraz VGA. Również z tej drugiej kamery można robić zdjęcia, choć teoretycznie służy ona wyłącznie do wideorozmów. Kamera 2 megapiksele, choć jej główny ekran wygląda bardzo niepozornie, ma bardzo wiele trybów i ustawień.
Sami możemy zmienić:
rozdzielczość
ustawić licznik czasu, czyli samowyzwalacz (5, 10 i 15 sekund)
włączyć Tryb seryjny (1, 3, 6, 9 zdjęć)
włączyć światło
ustawić balans bieli (5 ustawień)
włączyć filtr (3 ustawienia)
Kamera KS20 ma autofocus, a dodatkowo możemy regulować w niej jakość zdjęć (dodatkowe ustawienie w stosunku do rozdzielczości zdjęcia). Cyfrowe zdjęcia z KS20 są niezłe (jakość najlepiej widać na przykładach), a dodatkowo możemy stwierdzić, że są one na pewno lepsze od zdjęć z topowego TyTN II.
Przykładowe zdjęcia:
Bateria
Bateria KS20 ma porządną pojemność 1050 mAh. Ogniwo jest oczywiście litowo-polimerowo. Telefon bez ładowania, ale także bez katowania ciągłym odtwarzaniem filmów i muzyki, działa 2-3 dni bez najmniejszego problemu. Czas ten jest zwykle automatycznie wydłużany, bo KS20 jest często podpinany do komputera i ładowany przez USB. Dotyczy to oczywiście zaawansowanych użytkowników, którzy będą go synchronizować przez kabel z Outlookiem.
Podsumowanie
Ostatnio zdobyliśmy brytyjską definicję telefonu high-end. Cytuje: "High-end" phones are defined as mobile phones including functionality such as mobile broadband, a 3.2 megapixel camera and a sufficiently large screen.” Nasz KS20 ma gorszą kamerę, więc w teorii nie jest telefonem high-endowym. My chyba się z tym nie możemy zgodzić – piękny, bardzo ekskluzywny wygląd oraz zaawansowany system operacyjny w połączeniu z dużym ekranem oraz HSDPA na pewno wystarczy, aby KS20 walczył o miejsce w TOP10 najlepszych telefonów. Podczas korzystania z niego przez niemal miesiąc nigdy nie zawiódł i nawet uśmierzył tęsknotę za TyTN II, który czekał w szufladzie. KS20 na pewno nie jest najbardziej „wypasionym Windowsem”, ale jest najwygodniejszym i najładniejszym telefonem z okienkami.
PS
Dla wielbicieli telefonu iPhone przygotowano specjalną nakładkę na system telefonu KS20.