Exatel wybuduje sieć w technologii LoRa (LoRaWAN) w Przemyślu. Umowa została podpisana z Urzędem Miasta. Podpisane porozumienie zakłada uruchomienie systemu w ciągu dwóch miesięcy.
Dla mieszkańców oznacza to większe bezpieczeństwo związane m.in. ze stałym monitoringiem poziomu rzeki San.
To, co wyróżnia ten projekt od innych, to wykorzystane rozwiązania. Inteligentne miasto bazuje bowiem na technologii LoRaWAN (w skrócie LoRa), czyli rozległej wąskopasmowej sieci dalekiego zasięgu, zoptymalizowanej pod kątem jak najmniejszego poboru energii. I mimo, że ta technologia jest znana w Polsce (wykorzystywana w przemyśle, czy w parkach technologicznych), to nie była ona dotąd wdrażana w takim zakresie w przestrzeni publicznej.
Czujniki montowane przez Exatel przesyłają dane bezprzewodowo na częstotliwości 868MHz. Miasto nie musi ponosić dodatkowych kosztów licencyjnych za pasmo radiowe oraz inwestować w stałe łącze do każdego z punktów pomiarowych. Poszczególne czujniki mogą być oddalone od anteny (tzw. Gateway’a) nawet 3 kilometry, i to w terenie o gęstej zabudowie. Sam system też jest łatwo skalowalny. Wystarczy umieścić tylko dodatkowe czujniki i uruchomić dla nich odpowiedni program. Same czujniki nie wymagają także zewnętrznego zasilania. Wbudowana w nie bateria starcza nawet na 10 lat.
Podpisana umowa zakłada uruchomienie systemu w ciągu dwóch miesięcy.
Sieć w tej samej technologii buduje Orange na terenie francuskich aglomeracji.