Mniej więcej rok temu HTC wprowadziło pierwszy model telefonu z serii Touch, wyposażony w specjalną nakładkę umożliwiającą obsługę telefonu za pomocą dłoni. W ciągu roku HTC zaprezentowało jeszcze dwa telefony z tej serii, aby w ostatnich tygodniach pokazać światu swoje najnowsze dziecko - HTC Touch Diamond. Nasza redakcja miała okazję testować MDA Compact IV, czyli specjalną wersję Diamonda, przygotowaną dla sieci z grupy T-Mobile. Telefony różnią się nieznacznie oprogramowaniem oraz obudową.
Obudowa
Telefon jest zbudowany z dwóch rodzajów tworzywa. Elegancki przód wykonany jest z czarnego plastiku imitującego szkło. Ekran nie jest zagłębiony w obudowie, co ułatwia korzystanie z niego za pomocą dłoni.
Wyświetlacz o przekątnej 2,8 cala i rozdzielczości 640 x 480 pikseli jest nieco węższy, niż ten zastosowany w HTC Touch. Dzięki wysokiej rozdzielczości VGA obraz jest ostry i wyraźny, a wszystkie elementy nowego interfejsu prezentują się rewelacyjnie. Czcionki są wygładzone, dzięki funkcji Clear Type, a ikony są czytelne i ładne. Nawet w pełnym słońcu wyświetlacz jest czytelny, choć odblasków nie dało się oczywiście wykluczyć.
Front telefonu podzielony jest na dwie główne sekcje. W górnej znajduje się dotykowy ekran, nad którym umieszczono głośnik, czujnik natężenia światła oraz kamerę do wideo rozmów. W dolnej sekcji umieszczono fizyczne przyciski służące do obsługi telefonu (rozmowy oraz nawigacji po menu). Przyciski są duże, ale wszystkie leżą w jednej płaszczyźnie i momentami trudno jest wyczuć granice między nimi. Na uwagę zasługuje pięciopołożeniowy przycisk nawigacyjny, położony podobnie jak w HTC Touch w centrum dolnej strefy telefonu. Jednak w tym przypadku przypisano mu dwie nowe funkcjonalności. Po pierwsze, kreśląc koło po brzegu przycisku mamy możliwość korzystania z tzw. zoomu. Druga z nowości to podświetlenie przycisku, które pełni rolę informacyjną. Przycisk miga informując nas o nadchodzącym połączeniu, nieodebranym SMSie, czy też o tym, że bateria telefonu jest ładowana - w charakterystyczny sposób dla każdego zdarzenia.
Przód MDA Compact IV niewiele rożni się od "oryginalnego" Diamonda. Poza innym logo zakrzywiono linię dzielącą sekcje oraz zamieniono miejscami przyciski. Poważniejsze różnice dostrzegamy oglądając tył telefonu. Przede wszystkim Diamond w wersji dla T-Mobile stracił "diamentową" osłonę baterii. Osłona wykonana jest z matowego, szarego tworzywa, a jej brzegi zostały delikatnie zaokrąglone. Dzięki tym zmianom telefon może stracił na wyglądzie, ale zyskał z punktu widzenia funkcjonalności. Zaokrąglona i gumowata obudowa doskonale leży w dłoni i nie mamy poczucia, że telefon zaraz nam się wyślizgnie. Obudowa T-Mobile jest bardzo trwała, czego nie można powiedzieć o diamentowej obudowie, która szybko ulega zniszczeniu. Niestety tylna obudowa trzeszczy - rozmieszczone po bokach zaczepy nie trzymają jej wystarczająco mocno. Na tylnej obudowie wyróżniono aparat, umieszczając go na odblaskowym czarnym pasku razem z logo T-Mobile.
Grubość urządzenia to tylko 12 mm, a waga to 98 g. To naprawdę niewiele, więc możemy go swobodnie nosić w kieszeni koszuli. Na cieniutkich bocznych ściankach umieszczono niewiele przycisków i jedno gniazdo, rezygnując m.in. z dedykowanego przycisku dla aparatu fotograficznego oraz gniazda pamięci. Telefon posiada tylko dwa przyciski regulacji głośności na prawym boku oraz przycisk wyłączający telefon w górnym boku. Na dole urządzenia znajduje się port miniUSB za pomocą, którego możemy podłączyć ładowarkę, słuchawki czy kabel łączący telefon z komputerem. W pobliżu portu miniUSB umieszczono przycisk reset, mikrofon oraz rysik - podobnie jak w HTC Tytn II. Różnicą jest rodzaj zabezpieczenia przed wypadnięciem rysika, którym teraz jest magnes umieszczony w jego gnieździe. Nowością jest także umieszczenie tam czujnika. W momencie, gdy ekran jest wygaszony i wyciągniemy rysik, momentalnie się aktywuje. Natomiast przy wyciągnięciu rysika w czasie rozmowy, aktywuje się Notes. Rysik jest tej samej długości, co w HTC Touch, a więc stosunkowo krótki. Może, dlatego, że w tym terminalu pełni jedynie rolę pomocniczą.
Dane techniczne
Jeżeli wygląd telefonu nie zachęcił was do zakupu, to jego "wnętrzności" powinny przynajmniej budzić respekt. W środku znajdziemy m.in. najmocniejszy obecnie, stosowany w komórkach procesor Qualcomm MSM 7201a 528 MHz z 256 MB pamięci ROM i 192 MB RAM oraz 4GB wbudowanej pamięci Flash. Moc potwierdzają wyniki uzyskane w Spb Benchmark:
Dotykowy ekran o przekątnej 2.8 cala wyświetla obraz z rozdzielczością 640 x 480 piksela i 65 tysiącami kolorów. Do tego w telefonie znajdziemy kamerę 3.2 megapiksela CMOS, GPS, Bluetooth, WLAN, USB, G-Sensor, no i HSDPA, z którego możemy się cieszyć, oglądając filmy poprzez wideo streaming. Strony www przeglądamy w najnowszej przeglądarce Opera Mobile. Do tego w MDA znajdziemy standardowe aplikacje: Word Mobile, Excel Mobile, PowerPoint Mobile, OneNote Mobile, Adobe PDF-Reader, Outlook Mobile, Media Player 10 Mobile - a wszystkim tym zarządza system Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional z nakładką TouchFLO 3D.
TouchFlo 3D
HTC w kolejnych wprowadzanych na rynek modelach telefonów udoskonalał zamieszczony w nich interfejs dotykowy. Interfejs, który miał ograniczyć używanie rysika, a jednocześnie zachęcić gawiedź do korzystania z telefonów, wyposażonych w Windows Mobile. Interfejs zamieszczony w testowanym modelu to milowy skok. Pod wzglądem graficznym miażdży swoich poprzedników, a dzięki menu składającego się z dziesięciu zakładek, możemy skorzystać ze wszystkich funkcji telefonu. Nawigacja odbywa się poprzez przesuwanie palcem po ekranie od prawej do lewej strony (przełączanie miedzy zakładkami), ruch góra-dół uaktywnia funkcje charakterystyczne dla każdej z zakładek. Miedzy zakładkami możemy poruszać się również za pomocą paska ikon umieszczonych w dolnej części ekranu. Pozwala to na szybkie przełączenie się między zakładkami oddalonymi od siebie. Pasek ikon zawiera również informacje o nieodebranych wiadomościach tekstowych i e-mailach - na ikonach obrazujących wiadomości wyświetla się cyfra z ilością nie przeczytanych SMSów, MMSów oraz e-maili. Do nawigacji po interfejsie służy także pięciokierunkowy przycisk.
Poruszanie się po interfejsie jest wygodne i dość płynne, choć zdarzają się chwile "zastanowienia" - wówczas przełączenie między ekranami trwa 2-3 sekundy. Efekt ten znacznie zmniejsza zmiana ustawień za pomocą programu Adcanced Configuration Tool dostępnegotutaj. W tym celu musimy zmienić na maksymalne ustawienia w dziale Performances.
HTC udało się stworzyć robiący wrażenie interfejs, w którym zawarte zostały wszystkie możliwości system WM. Nie bez znaczenia jest też zastosowanie ekranu z rozdzielczością VGA, na którym wyświetlany obraz jest ostry i wyraźny, a wszystkie elementy nowego interfejsu prezentują się rewelacyjnie. Niestety zastosowany ekran nie jest perfekcyjny, jeżeli chodzi o precyzje i niekiedy przesunięcie palcem po ekranie odczytywane jest jako uderzenie. Pomyłka ta zdarza się rzadko i na ogół po przejściu do nowej zakładki.
Zakładka pierwsza: Today
Pierwszą zakładkę stanowi znany z terminali wyposażonych w Windows Mobile ekran Today. Mniej więcej połowę ekranu zajmuje robiący wrażenie zegar, przypominający te umieszczane na dworcach kolejowych. Po uderzeniu w zegar mamy dostęp do ustawień zegara i alarmów.
Pod zegarem znajduje się pole, na którym podane są informacje o nieodebranych połączeniach. Dzięki niemu mamy też szybki dostęp do historii wszystkich połączeń. Na ekranie Today zamieszczono również pole kalendarza, a w nim informacje o najbliższym czekającym nas spotkaniu. Przesuwając palcem góra-dól zegar zmniejsza się na mniej efektowny, ale dzięki temu możemy zobaczyć dwa najbliższe spotkania. Uderzając w pole kalendarza mamy dostęp do wszystkich informacji zawartych w kalendarzu. Sam kalendarz nie różni się znacząco od tego z Windows Mobile 6.0.
Pod ikonami służącymi do nawigacji umieszczone są jeszcze dwa pola - po prawej kalendarz (jest zdublowany) i po lewej kontakty. Dzięki niemu mamy dostęp do pełnej książki telefonicznej.
Na górnym pasku, który jest widoczny niezależnie od wybranej zakładki, umieszczona jest ikona "Start" oraz ikony informacyjne o: nadchodzącym spotkaniu, alarmie, rodzaju sieci, zasięgu, rodzaju profilu. Jest także wskaźnik baterii oraz Task Manager, który umożliwia nam kontrolę nad uruchomionymi aplikacjami oraz stanem pamięci terminala. W nowej wersji WM dodano możliwość wyboru segregacji wyświetlanych aplikacji według nazwy programu lub wykorzystywanej pamięci przez program. Dodano także możliwość wyboru dwóch wielkości ikon WM na ekranie Today. Ta drobna zmiana jest znacząca, jeżeli mamy korzystać z telefonu bez użycia rysika.
Zakładka druga: People
W tej zakładce umieszczone są najczęściej używane kontakty. Maksymalnie możemy umieścić ich piętnaście. Każdy umieszczony tu kontakt wyświetlony jest z charakterystycznym zdjęciem lub jednym z sześciu standardowych awatarów. Wszystkie zdjęcia znajdują się po prawej stronie ekranu w menu szybkiego wyboru, dzięki niemu możemy błyskawicznie wybrać interesujący nas kontakt nawet, jeżeli jest na końcu listy. Ulubione kontakty możemy przeglądać również poprzez ruch palcem góra dół po dużym zdjęciu wybranego aktualnie kontaktu. Uderzając w zdjęcie możemy poznać wszystkie informacje przypisane do kontaktu. Informacji tych do jednego kontaktu może być przypisanych bardzo dużo m.in. umiejscowienie kontaktu na mapie aplikacji Google Maps, podgląd wszystkich połączeń itp.
Pod zdjęciem umieszczony jest numer telefonu i po uderzeniu w niego wykonujemy połączenie głosowe. W ten sposób w bardzo szybki sposób realizowane jest połączenie. Niestety z tego poziomu możemy zadzwonić tylko na wyświetlony pod zdjęciem numer i będzie to połączenie głosowe. Jeżeli w kontakcie jest więcej, niż jeden numer musimy wejść w kontakty i dopiero tam wybrać go spośród wszystkich informacji dotyczących kontaktu. Nie możemy dodać dwóch numerów z jednego kontaktu do ulubionych. Jedynym wyjściem jest zdublowanie kontaktu.
Zakładka druga: People cd.
Jeszcze gorzej jest, gdy chcemy wykonać wideo rozmowę. Aby wykonać takie połączenie musimy przejść do pełnej książki kontaktów, odszukać interesujący nas numer i dopiero wtedy z menu wybrać opcje wideo rozmowa. Tego chyba nie można nazwać szybkim wybieraniem.
Z poziomu tej zakładki możemy również zapoznać się z całą książką kontaktów i nimi zarządzać. Nowością w książce kontaktów jest umieszczenie po lewej stronie ekranu wąskiego suwaka ze wszystkimi literami alfabetu. Dzięki nim możemy szybko przeskoczyć do kontaktów zaczynających się od wybranej litery.
Poza zakładką z ulubionymi kontaktami mamy jeszcze dwa inne sposoby na szybkie wybieranie numerów.
Speed dial - możliwość szybkiego wyboru numeru telefonu z tablicy numerycznej. Jest to funkcja dobrze znana każdemu użytkownikowi telefonu, dzięki której po przytrzymaniu cyfry łączymy się z przypisanym do niej numerem. HTC umożliwia nam przypisać aż 99 różnych telefonów. Przykładowo, wybierając jedynkę i dwójkę oraz "słuchawkę" uzyskujemy możliwość połączenia z telefonem zapisanym na pozycji numer 12.
Voice Speed dial - dzięki tej aplikacji możemy za pomocą głosowej komendy wybrać dowolny numer zapisany w kontaktach. Co więcej możemy w ten sposób uruchomić dowolną aplikację. Działa to zaskakująco dobrze. Oczywiście musimy pamiętać o nienagannej dykcji.
Pisząc o wybieraniu numerów nie możemy nie wspomnieć o samej aplikacji telefonu, która nie ma mankamentów. Rozmówcę słyszymy wyraźnie - nie ma żadnych trzasków, ani zniekształceń. W czasie rozmowy mamy do dyspozycji menu, które szybko przekieruje nas do: książki adresowej (świetne, jeżeli rozmówca zapyta nas o numer znajomego), trybu głośnomówiącego, zawieszenia rozmowy, notatnika (przydatne, gdy chcemy zapisać coś ważnego zaraz po lub w trakcie rozmowy), wyciszenia. Ciekawe, że w czasie oczekiwania na połączenie po przyłożeniu telefonu do ucha ekran wygasza się nawet wtedy, jeżeli wyłączymy wszystkie funkcje oszczędzające energię. Takie rozwiązanie powoduje, że za każdym razem, gdy chcemy wybrać jedną z powyższych opcji, musimy najpierw uaktywniać ekran. Z drugiej strony nie ma obawy, że przypadkowo naciśniemy uchem którąś z nich w czasie prowadzenia rozmowy.
Z aplikacją telefonu związana jest jeszcze jedna prosta, ale bardzo ciekawa funkcja - o rozpoczętym połączeniu informuje nas krótka wibracja. Początkowo irytowało mnie krótkie brzęczenie wibracji przed rozpoczęciem każdej rozmowy. Nie doceniłem świetnego rozwiązania, które zwalnia nas z trzymania telefonu przy uchu i wysłuchiwania buczenia telefonu, zanim nasz rozmówca zlituje się i odbierze telefon.
Zakładka trzecia: Messages
Zakładka numer trzy umożliwia nam dostęp do wiadomości SMS oraz MMS. Wybierając ją widzimy praktycznie całą, ostatnio odebraną wiadomość. Wchodząc w głąb wiadomości widzimy wymianę wiadomości między dwoma numerami - coś na kształt rozmowy przeprowadzanej za pomocą komunikatora internetowego. No cóż, gdzieś już widzieliśmy podobne rozwiązanie - w iPhone. Nie zmienia to jednak faktu, że przeglądanie wiadomości to prawdziwa przyjemność.
Na ekranie głównym zakładki możemy oczywiście przeglądać wszystkie odebrane wiadomości wykonując ruch góra-dól. Możemy również w łatwy sposób odpowiedzieć lub wysłać nową wiadomość SMS lub MMS. Z wysyłaniem i odbieraniem MMSów nie ma problemów. Najważniejsze, iż zrobione zdjęcie za pomocą telefonu możemy automatycznie zmniejszyć do określonej rozdzielczości.
Opisując wiadomości tekstowe nie mogę nie wspomnieć o klawiaturze. Mamy do wyboru cztery różne "klawiatury" m.in. znane już block recognizer, Transcriber, Letter recognizer. Tym razem HTC się naprawdę postarało i każdy znajdzie coś dla siebie. Mnie najbardziej przypadła do gustu klawiatura "Full QWERTY". Jest to pełna klawiatura qwerty z układem klawiszy stosowanym w komputerach. Dodatkowo na klawiaturze znajdują się dwa klawisze specjalne. Jednym możemy włączyć słownik T9, drugi zaś umożliwia wprowadzanie cyfr i symboli. Klawiatura ta jest bardzo wygodna i spokojnie można jej używać w warunkach ekstremalnych np. podczas jazdy autobusem.
Zakładka czwarta: Mail
Zakładka czwarta jest skrzynką poczty elektronicznej, w której znajdują się "prawdziwe" listy. Na ekranie widzimy graficzny motyw przedstawiający otwarty list, na którym umieszczony jest nadawca, tytuł oraz część wiadomości. Aby przeczytać pełną wiadomość musimy uderzyć na kopercie. Wykonując ruch góra-dół możemy przeglądać kolejne nagłówki maili. Poza graficznymi fajerwerkami skrzynka email nie zmieniła się w porównaniu z WM 6.0.
Zakładka piąta: Photo and Video
Z poziomu tej zakładki możemy oglądać oraz zarządzać zdjęciami i filmami znajdującymi się w naszym telefonie. Na ekranie widzimy miniaturę ostatnio wykonanego zdjęcia, która "stoi" na kilku lekko rozrzuconych widokówkach. Wykonując ruch dół-góra mamy możliwość przeglądania kolejnych zdjęć, czemu towarzyszy ciekawy efekt graficzny. Uderzając w miniaturę widzimy zdjęcie na całym ekranie i uzyskujemy możliwość dodania go do kontaktu, zapisania, skasowania, czy wysłania za pomocą MMSa lub e-maila.
Za pomocą dwóch pól znajdujących się pod paskiem ikon nawigacyjnych możemy włączyć slideshow lub dostać się do wszystkich albumów (katalogów ze zdjęciami). Niestety nowe katalogi musimy tworzyć z poziomu Explorera plików, gdyż w galerii nie ma takiej możliwości. Mamy za to możliwość szybkiego przeglądu zdjęć i filmów znajdujących się w konkretnym katalogu. Przykładowe zdjęcia ze zwykłego aparatu cyfrowego o wielkości średnio 4 MB przegląda się na MDA swobodnie, a slideshow prezentuje się bez najmniejszych zwolnień.
Telefon posiada akcelerometr, który pozwala na łatwe i szybkie dopasowanie zdjęcia do ekranu przez odpowiednie ułożenie telefonu. Poza tym, rysując kółko zgodnie z ruchem wskazówek zegara, powiększamy wybrany element zdjęcia (zoom). Efekt ten wykorzystany został po raz pierwszy w HTC Touch Dual.
Zakładka piąta: Photo and Video cd.
Na ekranie zakładki znajdują się także ikony włączające tryb aparatu fotograficznego oraz kamery. 3.2 megapikselowy aparat robi dość dobre, ostre zdjęcia. Szybkość działania aparatu jest też w normie. Jedyne, do czego można się przyczepić to odwzorowanie kolorów. Wszystkie zdjęcia wyglądają, jakby były robione przez różowy filtr. Zjawisko to można redukować korzystając z jednego z pięciu dostępnych "Balansów bieli". Możemy także regulować ręcznie kontrast, saturację oraz ostrość w trzystopniowej skali.
Aparat pozwala na robienie zdjęć w czterech stopniach jakości (Super fine, Fine, Norma i Basic). Zdjęcia możemy wzbogacić o efekty: Skala szarości, Sepia, Negatyw oraz skorzystać z „Picture Theme”, czyli jedenastu szablonów, w które możemy wkleić zrobione zdjęcie. Zdjęcie możemy także wzbogacić o datę oraz dokładną godzinę, w której zostało zrobione. Informacja ta znajduje się w prawym dolnym rogu zdjęcia. Istnieje również możliwość robienia specjalnych zdjęć do książki kontaktowej oraz zdjęć panoramicznych. Aparat wyposażony jest w cyfrowy zoom 4 x oraz samowyzwalacz posiadający dwa tryby: 2 i 10 sekund.
Minusem jest brak flasha, czy choćby diody doświetlającej. Aparat wyposażony jest w autofocus.
Aparat ma możliwość nagrywania filmów w formatach H.263 oraz MPEG4. Korzystając z opcji „MMS Video” nagrywamy film, który od razu możemy wysłać za pomocą MMS-ów.
Pisząc o plikach wideo musimy wspomnieć o popularnych divxach. Standardowo telefon nie jest wyposażony w aplikację umożliwiającą oglądanie takich filmów i tu z pomocą przychodzi darmowa aplikacja The Core Pocket Media Player (TCPMP). Niestety podczas uruchomienia jej na Windows Mobile 6.1 nie obyło się bez komplikacji. Po kilkunastu próbach z najróżniejszymi wersjami tej aplikacji (0.72, jak i 0.81), które w ogóle nie chciała się współpracować z WM 6.1 udało się odszukać wersję umieszczoną na forum xda-developers, która ruszyła i mogliśmy cieszyć się filmami w formacie divx. Filmy na ekranie 2,8 cala z rozdzielczością 640x480 wyglądają rewelacyjnie. Do tego telefon odtwarzał wszystkie testowe filmy: 30 megabajtowy z rozdzielczością 640x480 pikseli, 733 megabajtowy z rozdzielczością 608x336 pikseli, a nawet 1 5062 megabajtowy z rozdzielczością 720x400. Filmy odtwarzały się płynnie w wersji oryginalnej, więc nie musimy tracić czasu na ich długotrwałą konwersje. Aplikacja zawieszała się dopiero przy próbie odpalenia pliku, który miał powyżej 2 GB, ale ciężko wymagać od telefonu, aby odtwarzał pliki, z którymi niejeden komputer stacjonarny nie dałby sobie rady.
Aplikacja ta pozwala nam również na odtwarzanie plików .flv, czyli filmów zamieszczanych w serwisie youtube.com.
Przykładowe zdjęcia:
Zakładka szósta: Music
Zakładka ta zamienia nasz telefon w przenośny odtwarzacz plików muzycznych (np. formatu MP3) oraz pozwala na segregowanie naszych zbiorów muzycznych znajdujących się w telefonie. Pliki są segregowane według artysty, albumu, gatunku muzyki, kompozytora. Istnieje również możliwość utworzenie własnej playlisty.
Na ekranie głównym widzimy tytuł piosenki, tytuł płyty, wykonawcę oraz ikonę z okładką płyty. Za ikoną płyty z aktualnie odtwarzaną piosenką widzimy wirtualnie ustawione za nią kolejne okładki z innymi płytami. Wykonując ruch palcem góra-dół możemy efektownie przełączać się między utworami. Jeżeli chcemy, aby okładki się wyświetlały musimy w katalogu z plikiem muzycznym umieścić plik .jpg z okładką i nadać mu nazwę "folder".
Wszystkie nasze pliki możemy gromadzić we wbudowanej pamięci flash o rozmiarach 4GB. Według mnie to wystarczająca przestrzeń, chociaż na pewno będą tacy, którym to nie wystarczy.
Odtwarzany dźwięk nie powala na kolana, ale jest dobrej jakości. Możemy do wzbogacić według własnych preferencji korzystając z aplikacji Audio Booster, która jest niczym innym, jak equalaizerem za pomocą którego możemy zmienić charakterystykę słuchanej muzyki. Mamy tu dwadzieścia różnych charakterystyk oraz możliwość zupełnie osobistych ustawień suwaków.
Poza odtwarzaczem plików telefon wyposażono w radio z RDSem. Aby cieszyć się radiem konieczne jest podłączenia słuchawek, które pełnią jednocześnie role anteny. Aplikacja umożliwia nam zapamiętanie maksymalnie 20 stacji, z czego sześć jest wyświetlanych na ekranie głównym. Radio działa dobrze, ale oczywiście zależy od tego, czy daleko jesteśmy od nadajnika oraz czy poruszamy się szybko. W czasie testów w Warszawie oraz jej okolicach radio działało bez zarzutu, ale tylko wówczas, kiedy był to odsłuch stacjonarny. W czasie przemieszczania się np. za pomocą środków komunikacji miejskiej radio niestety traciło wiele na jakości.
Podsumowując, HTC stworzyło pełne i udane centrum muzyczne, w którym niestety zabrakło niestety standardowego wyjścia typu jack.
Zakładka siódma: Internet
Zakładka ta umożliwia nam korzystanie z mobilnego Internetu. Compact IV jest jednym z pierwszych telefonów wyposażony w przeglądarkę Opera 9.5, która w opinii wielu uważana jest za najlepszą mobilną przeglądarkę. Opera wyświetla całą stronę zmniejszoną do rozmiaru ekranu, dzięki czemu możemy szybko i sprawnie poruszać się po całej stronie. Uderzając dwukrotnie w interesujący nas tekst umieszczony na stronie, skokowo powiększa się do rozmiarów umożliwiających odczytanie zawartych w nim informacji. Funkcja ta nazywa się "pan and zoom" i naprawdę sprawuje się rewelacyjnie. Stronę możemy również powiększyć płynnie za pomocą kółka umieszczonego pod ekranem.
Opera umożliwia nam zapisywanie zdjęć i stron z opcją wysyłania ich przez MMS lub e-mail oraz zapamiętywanie ulubionych stron w zakładce Bookmarks, które możemy segregować w stworzonych wcześniej katalogach. Przeglądarka ma także historię przeglądanych stron oraz obsługuje Cookies, Javascript i inne pluginy.
Zakładka siódma: Internet cd.
Niestety w otrzymanym przez nas telefonie (testowa wersja oprogramowania) nie działał plugin flash oraz klient youtube. Do tego aplikacja nie zapamiętywała ulubionych stron i po każdym wyłączeniu przeglądarki w zakładce Bookmarks były tylko strony umieszczone tam przez producenta.
W czasie testów miałem zamiar porównywać Operę z alternatywną przeglądarką zamieszczoną w MDA, czyli IE - niestety tych aplikacji nie da się po prostu porównać. Nie dość, że wygoda z korzystania i przeglądania stron na IE pozostawia wiele do życzenia to pod względem prędkości wczytywania stron Opera go dystansuje.
Opera - prędkość wczytywania się stron (WLAN):
gsmonline.pl - 30 sekund
gazeta.pl - 50 sekund
onet.pl - 50 sekund
allegro.pl - 10 sekund
Na jakość i przyjemność korzystania z Internetu ogromny wpływ ma również fakt, iż telefon obsługuje HSDPA - 7.2 Mbits podczas pobierania danych oraz 384 kbit/s podczas wysyłania..
Zakładka ósma: Weather
Zakładka pod względem wizualnym robi piorunujące wrażenie. Dzięki niej możemy śledzić prognozę pogody nawet w dziesięciu miastach na świecie jednocześnie i na cztery dni do przodu. Ale to nie liczba dostępnych lokalizacji wzbudza zachwyt, a niesamowite efekty graficzne. Najfajniejsza jest chyba wycieraczka zbierająca krople deszczu z ekranu telefonu prezentująca deszczową pogodę... Super!
Informacje o pogodzie dostarcza serwis AccuWeather. Mieszkańcy Polski mają do wyboru 41 miast. Lista lokalizacji jest bardzo długa, niestety pogrupowane alfabetycznie kraje/miasta trzeba wybierać z długiej listy. Zanim dotrzemy do literki "P" jak Polska, a później "W" jak Warszawa musimy się trochę natrudzić. HTC usunęło tę wadę w swoim nowym terminalu HTC Touch Pro, dodając suwak z literami alfabetu identyczny jak ten umieszczony w książce z kontaktami.
Co ciekawe pogodę możemy sprawdzić "za darmo" w momencie, gdy telefon jest podłączony do sieci WLAN bądź do komputera poprzez aplikacje Activesync.
Zakładka dziewiąta: Settings
Z tej zakładki mamy prosty i szybki dostęp do ustawień telefonu umieszczonych w pięciu grupach. Pierwsza dotyczy synchronizacji telefonu z komputerem. Podłączając telefon do komputera za pomocą np. kabla USB, mamy możliwość wyboru między synchronizacją, a trybem pamięci masowej. Ułatwia to przegrywanie dużej ilości danych.
80 MB zdjęć (63 zdjęcia)
Activesync - 69 sekund
USB - 42 sekundy
43 MB dwa pliki .avi (30,5 i 12,5 MB)
Activesync - 20 sekund
USB - 17 sekund
733 MB plik .avi
Activesync - kilkanaście minut
USB - 3 minuty 56 sekund
1 5062 MB plik .avi
Activesync - nie zmierzone
USB - 6 minuty 55 sekund
Druga grupa ustawień dotyczy dźwięku, a więc umożliwia wybór preferowanego profilu oraz głośność i rodzaj dzwonka. Na uwagę zasługuje profil "Automatic", który rozpoznaje na podstawie kalendarza nasze spotkanie i w czasie niego uruchamia wibracje. Po zakończeniu spotkania informuje nas o nadchodzącym połączeniu już za pomocą sygnału dźwiękowego.
Zakładka dziewiąta: Settings cd.
Trzecia grupa dotyczyła szybkiego ustawiania dowolnego zdjęcia na ekranie Today. Bez problemu udało się dodać ponad 2 megabajtowe zdjęcie wykonane zewnętrznym aparatem. Wybrane przez nas zdjęcie jest widocznie w zakładce Today, pozostałe zakładki mają standardowe tło.
Czwarta grupa umożliwia nie tylko dostęp do ustawień aplikacji telefonu, Bluetooth, WiFi, Direct Push, Data connection, ale pozwala również na ich sprawne włączanie i wyłączanie, co zapewnia oszczędne korzystanie z energii oraz naszych pieniędzy (Data connection). Bluetooth działał bez najmniejszych problemów. W czasie wielogodzinnych testów ze słuchawkami stereo ani razu połączenie nie zostało przerwane, a łączenie się tych dwóch urządzeń odbywało się szybko i sprawnie. Łączenie telefonu z komputerem również odbywało się bezproblemowo. Podobnie jest z WiFi - WLAN działa bez zastrzeżeń, sieć wykrywana jest błyskawicznie. Korzystałem z WLAN-u w słoneczny dzień w ogrodzie ok. 20m od domu racząc się wyborną pogodą i darmowym internetem.
Piąta grupa umożliwia nam wybór, czy chcemy ściągać dane o pogodzie automatycznie po wejściu na zakładkę dotycząca pogody oraz czy chcemy mieć te informacje w chwili, gdy jesteśmy za granicą.
Zakładka dziesiąta: Programs
Zakładka Programs to 18 ikon z najczęściej używanymi programami. Możemy umieścić tu wszystkie aplikacje, które używamy, a których nie udało się zmieścić producentowi we wcześniejszych zakładkach.
Kalkulator, kalendarz, notes, spis zadań pozostały bez zmian w porównaniu z aplikacjami w WM 6.0.
Pakiet Office: Word Mobile, Excel Mobile, PowerPoint Mobile, OneNote Mobile dział świetnie nawet kilkunastomagabajtowe pliki przegląda się płynnie (13 MB plik Word - ponad 400 stron).
Adobe PDF-Reader - 2 MB plik pdf (331 stron) przegląda się płynnie. Nawet przy dużym powiększeniu strony przegląda się swobodnie bez opróżnień. Szkoda, że w aplikacji tej nie działa funkcja akcelerometru.
Zip - aplikacja znana z komputerów stacjonarnych umożliwiająca kompresję plików. Tu mamy do wyboru 9 stopni kompresji od "Maksimum speed" do "Minimum Size". Przy maksymalnej kompresji 1,23 MB plik word skompresowany został do wielkości 78,8 KB.
MP3 Trimer - aplikacja umożliwiająca wycięcie dowolnego fragmentu melodii ze znajdującego się w telefonie pliku MP3 i umieszczenie jej jako dzwonka.
Zakładka dziesiąta: Programs cd.
Gry - poza standardowymi "Bobble Breaker" i "Solitaire" HTC zamieściło zupełnie nową grę "Teeter". Gra polega na przetoczeniu kulki do odpowiedniego otworu za pomocą wbudowanego w telefonie akcelerometru.
Voice Recorder to nic innego jak dyktafon. Nagranie ograniczone jest jedynie wielkością dostępnej pamięci, a minuta nagranego materiału zajmuje ok. 100 KB.
GPS
Commpact IV posiada moduł GPS zintegrowany z głównym układem Qualcomm MSM7201A. Nasze testy przeprowadziliśmy z wykorzystaniem map samochodowych Automapa oraz Google Map.
Uruchomiona AutoMapa nie powoduje zawieszania się systemu nawet, jeżeli uruchomione są inne aplikacje. Oczywiście należy zachować umiar i przy uruchomieniu zbyt wielu aplikacji wszystko może nam bardzo zwolnić.
Jeżeli chodzi o szybkości lokalizacji satelitów i stabilności utrzymywania sygnału to jest ona bardzo dobra. W czasie testów ani razu nie zgubił on sygnału bez oczywistych przyczyn (tunel). Telefon nie tracił także sygnału GPS w pociągu, nawet wówczas, gdy nie siedziałem bezpośrednio przy oknie. Dokładność wskazania odbiornika też trzeba uznać za nienaganną.
Szybkość działania GPS wspomagana jest przez aplikację QuickGPS, która służy do ściągania pozycji satelity z sieci. Co ciekawe istnieje możliwość automatycznego ściągania pozycji satelitów przy każdorazowej synchronizacji telefonu z komputerem.
GPS działa wyśmienicie, ale niestety nasza podróż (bez zasilania zewnętrznego) nie może trwać dłużej niż ok. 2,5 godziny, gdyż tyle wytrzymuje bateria z włączonym ekranem i odbiornikiem GPS. To niewiele, dlatego kierowcom radzę wyposażyć się w ładowarkę samochodową.
Wersja testowa
Niestety kilku z aplikacji nie udało nam się przetestować/uruchomić. Było to wynikiem tego, iż otrzymany przez nas telefon jak i jego oprogramowanie były testowe. Druga przyczyną tego stanu było to, iż niektóre programy były dedykowane specjalnie dla użytkowników sieci T-Mobile.
I tak, nie udało się nam uruchomić aplikacji CoPilot, Anti-Virus oraz klienta youtube. Dodatkowo telefon kilkakrotnie zawiesił i za każdym razem kończyło się to resetem urządzenia.
Testowany telefon ma jeszcze jedną wadę - strasznie się grzeje i co ciekawe nie jest to bateria, a obszar położony bezpośrednio pod nią, w dolnej części aparatu.
Wszystkie te błędy prawdopodobnie spowodowane są właśnie tym, iż jest to wersja testowa. Pozostaje mieć nadzieje, że w końcowej wersji producent wyeliminuje je wszystkie.
Bateria
Większość błędów opisanych powyżej producentowi uda się wyeliminować softwarowo. Rzeczywistym problemem pozostanie natomiast bateria. HTC umieściło w swoim najnowszym telefonie ogniwo litowo-jonowe o pojemności 900 mAh.
Według producenta telefon wyposażony w tę baterię wytrzymuje 300 minut rozmowy oraz może pozostawać w trybie czuwania 320 h. Dane te są jednak dużo na wyrost. W testach przy mało intensywnym użytkowaniu (ok. godzina słuchania muzyki, kilkanaście minut internetu, kilka SMSów) telefon wytrzymał niemal równo trzy doby. Przy większym obciążeniu czas ten skraca się do doby. Zastosowania czujnika natężenia światła jest dobrym posunięciem, niestety nie zrekompensuje prądożerności zaawansowanego terminala. Telefon, który posiada tak duży ekran i mnogość funkcji powinien mieć w komplecie dużo lepszą baterię.
Ratunkiem jest częste doładowywanie telefonu przez kabel USB podczas synchronizacji z komputerem.
Podsumowanie
Podsumowując, HTC stworzyło telefon z efektownym, przyjaznym i intuicyjnym interfejsem, który skutecznie wyeliminował rysik. Dzięki TouchFlo3D mniej doświadczeni użytkownicy mogą cieszyć się telefonem z systemem WM. Do tego w MDA Compact IV znajdziemy świetny wyświetlacz z rozdzielczością 640x480, mocny procesor, 4GB pamięci, rewelacyjną przeglądarkę Opera Mobile, obsługę plików Microsoft Office, precyzyjny GPS, niewielkie rozmiary. Patrząc na te parametry wydać by się mogło, iż HTC idzie z duchem czasu i udało mu się stworzyć terminal, który skutecznie będzie konkurował z iPhonem. Niestety HTC ulepszając funkcjonalność i ergonomię jakby zupełnie zapomniało o baterii. Utarło, iż im bardziej zawansowany telefon tym krótszy czas czuwania. HTC jednak trochę przesadziło z akceptacją tej reguły.
W Polsce telefon jest już dostępny w ofercie sieci Era, która jak wiadomo należy do Grupy T-Mobile. Na razie kupić go mogą wyłącznie klienci biznesowi, a jego cena zaczyna się od 1 zł brutto.