Po 6 latach pracy na stanowisku członka zarządu ds. technologii i innowacji, Milan Zika rozstaje się z T-Mobile Polska i grupą Deutsche Telekom. Zika udzielił obszernego wywiadu serwisowi rpkom.pl. Oto jego fragmenty, a z pełną treścią można zapoznać się tutaj
Rpkom.pl: Ile w sumie kosztowała modernizacja T-Mobile?
- Około 2,4 mld zł w trzy lata, przy czym chciałbym wyjaśnić od razu, że to nie tylko koszty modernizacji sieci, ale także nowych aplikacji, które przy tej okazji wprowadzaliśmy. W obszarze usług głosowych, wymieniliśmy centrale na technologię R4, najnowocześniejsze rozwiązanie, gdzie tradycyjne centrale zostały zastąpione siecią elementów komunikujących się w systemie IP. Jeśli chodzi o usługi transmisji danych, dostosowywaliśmy sieć szkieletową SGSN/GGSN pod technologię LTE, włączając w to platformę PCRF przeznaczoną do zarządzania ruchem. To właśnie ona jest odpowiedzialna za naliczenie zużycia danych, na zmianę dostępnej szybkości transmisji danych, czy wstrzymanie usług w przypadku braku środków na koncie pre-paid.
Rpkom.pl: Ile z 2,4 mld przypadło na sieć, a ile na platformy IT?
- Licząc na szybko, około 60 proc. pochłonęła rozbudowa sieci dostępowej i RAN, 20 proc. sieć szkieletowa i około 20 proc. – platformy.
Rpkom.pl: W pociągach PKP Intercity, gdzie uruchomiliście sieć Internetu są jakieś problemy?
- Nie, sieć działa sprawnie. Jest pewien kłopot z pociągami Pendolino.
Rpkom.pl: Dlaczego?
- Przy podpisywaniu umów nie wszystko zostało uzgodnione. My jesteśmy gotowi do inwestycji w pociągach Pendolino. Problem rozbija się o gwarancje. Producent nie chce się zgodzić na ingerencję bez własnego nadzoru. A to kosztuje. Wyliczenia dotyczące kosztu nadzoru są bardzo wysokie, nawet 5-krotnie wyższe niż przy instalacji w wagonach Intercity. Z drugiej strony PKP nie wpuści nas do wagonów bez nadzoru, bo straci gwarancje. A podróżni w oczekiwaniu na rozwiązanie problemu tracą.
Rpkom.pl: Tegoroczne inwestycje będą mniejsze niż w ub.r?
- Tak, ale to nie będzie trend. Już dyskutujemy nad budżetem na 2016 roku i jeśli tylko uda się pozyskać nowe częstotliwości w trwającej właśnie aukcji to ze względu na inwestycje związane z rozwojem sieci budżet znowu będzie wyższy. Infrastruktura jest już na to przygotowana - stoi na miejscu i wystarczy tylko dołożyć kolejny element radiowy. Więcej pracy czeka operatorów z ustawieniem anten na masztach. Np. antena dla 800-tki może spowodować konieczność przestawienia już istniejących systemów antenowych.
Antena dużo kosztuje?
- Od kilkuset do kilku tysięcy euro, w zależności od specyfikacji. Pojawiają się nowe anteny typu smart, które potrafią „śledzić" użytkownika i wraz z jego przemieszczaniem się, zmieniają swoją charakterystykę, np. kierunek sygnału, odpowiadając na źródła zapotrzebowania na usługi.
Rpkom.pl:Umowa roamingu krajowego z P4 była dobrą decyzją?
- Odpowiem ogólnie. Zakładam, że jeśli telekomy postrzegają za swoich największych konkurentów serwisy OTT, to powinna mieć miejsce jak największa współpraca w obszarze kosztów, sieci, czy zarządzania usługami. Jeśli tak się nie stanie i operatorzy będą walczyć zarówno lokalnie oraz na europejskim rynku – będzie miała miejsce konsolidacja. Spodziewam się, że w Polsce za dwa lata będzie nie więcej niż trzech operatorów komórkowych, czy zintegrowanych.