G84 5G to najtańszy smartfon z ekranem P-OLED w ofercie Motoroli – to go odróżnia od tańszego modelu G54. Ma Snapdragona zamiast Mediateka i jest wykończony atrakcyjną i praktyczną ekoskórą. Choć nie ma tutaj metalu i szkła, to telefon może się podobać. To kolejna dobra propozycja dla osób, które niekoniecznie szukają najszybszego smartfonu do gier, a bardziej wszechstronnego telefonu do codziennego użytku. G84 spokojnie zaspokoi szereg potrzeb, takich jak multimedia, media społecznościowe i komunikatory, nawigacja i rozsądnej jakości zdjęcia. Wspiera również najnowszy standard łączności – 5G.
Po wzięciu do ręki moto G84 od razu zwraca uwagę swoją niedużą wagą – zaledwie 166 gramów. Faktycznie czuć, że telefon jest lżejszy od większości urządzeń na rynku. Bardzo podoba mi się wykończenie z ekoskóry. Wygląda lepiej niż gładkie tworzywo, nie rysuje się, nie brudzi od dotyku, ani nie ześlizguje się tak łatwo z pochyłych powierzchni. De pełni satysfakcji zabrakło tylko metalowej ramy.
Motorola jest wyposażona w niezbyt szybki, ale powtarzalny w działaniu czytnik linii papilarnych, możliwość odblokowania twarzą i dobre głośniki stereo. Nie zabrakło nawet gniazda słuchawkowego. Norma uszczelnienia obudowy to IP54, która obiecuje zabezpieczenie przed zachlapaniem. Podobnie jak w innych modelach Motoroli wraz z telefonem w zestawie otrzymujemy silikonowe, przejrzyste etui.
Ekran nie tylko różni G84 od tańszego modelu G54 oraz G54 power edition, ale stanowi największą zaletę tego smartfonu. Panel jest wykonany w technologii P-OLED i ma przekątną 6,5 cala, rozdzielczość FHD+ 2400 x 1080 pikseli i odświeżanie 120 Hz. Przede wszystkim ma on bardzo wysoką, ja na segment średniej półki, jasność maksymalną 1300 nitów. Ramki są wystarczająco wąskie. Szczególnie warto docenić, że nie ma tak wyraźnej brody jak kilka ostatnio testowanych telefonów w podobnej i niższej cenie.
Motorola jest wyposażona w procesor Snapdragon 695 5G, który nie należy do najszybszych ani najnowszych jednostek. Ma jednak do dyspozycji dużo pamięci – aż 12 GB RAM i 256 GB na system i pliki. Pamięć można dodatkowo rozszerzyć za pomocą karty micro SD, o ile zrezygnujemy z drugiej karty SIM.
Procesor nie jest kompatybilny ze wszystkim testami wydajności graficznej benchmarku Antutu, co dodatkowo obniżyło wynik. Motorola nieznacznie przekracza 370 tysięcy punktów. Można poszukać smartfonu w tej cenie, który będzie od niej wydajniejszy, nie mówiąc o tym, że za niedużą dopłatą można znaleźć telefon dwukrotnie szybszy.
Pakiet łączności Motoroli obejmuje 5G, WiFi ac, Bluetooth 5.1 oraz NFC. Lokalizacja obejmuje standardy GPS, LTEPP, Glonass i Galileo. Jest też komplet czujników, co w tym przedziale cenowym jest już standardem.
Motorola działa pod kontrolą Androida 13 z zabezpieczeniami zaktualizowanymi do wersji z sierpnia. Producent zawsze chwalił się czystym Androidem z dodatkami Moto. Kiedyś miało gwarantować to szybkie aktualizacje, ale dzisiaj nawet konkurencja z rozbudowanymi nakładkami jak Samsung przegoniła Motorolę pod kątem długości wsparcia i szybkości aktualizacji. Za to wygląd elementów systemowych Motoroli przeszedł długą i bardzo udaną ewolucję. Dziś smartfony moto wyglądają atrakcyjniej i nowocześniej, mają w sobie estetykę, która przyciąga i daje poczucie dopracowanego produktu.
Wszystkie dodatkowe funkcje, takie jak gesty moto, centrum zabezpieczeń Moto Secure, personalizacja i inne dodatki są zebrane w aplikacji Moto. To przejrzyste i nowocześnie wyglądające centrum sterowania funkcjami charakterystycznymi dla smartfonów Motoroli.
Wszystko działa jak należy, szkoda, że Motorola nie oparła się pokusie zainstalowania kilku dodatkowych aplikacji i gier – TikTok, Coin Master, Candy Crush i WoW średnio pasują do wizerunku czystego Androida i minimalizmu. Można je jednak odinstalować.
Motorola wycofała się z dodawania aparatów wypełniaczy, dla samego zwiększenia liczby widocznych obiektywów. Moto G84 ma dwa obiektywy z tyłu obudowy i oba użyteczne. Pełna specyfikacja poniżej:
Jakość głównego aparatu jest dobra w dzień i w nocy. Nocne zdjęcia mają mocne, nasycone kolory i zdjęcia są mocno kontrastowe. Sprzyja to atrakcyjnym zdjęciom kolorowych neonów, choć czasem prowadzi do przesady, ale w większości zdjęcia nocne są po prostu dobre. Zdjęciom dziennym nie brakuje szczegółów, o ile fotografujemy głównym aparatem.
To się niestety zmienia, gdy przełączymy się na aparat szerokokątny, który jest bardzo wyraźnie słabszy od głównego. Na monitorze komputera przeskok jest zbyt duży, aby nie uznać tego za problem. Aparat szerokokątny jest wciąż użyteczny, ale tam, gdzie to możliwe lepiej fotografować głównym aparatem.
Niestety procesor ogranicza jakość nagrywania wideo do 1080p, co w tej półce cenowej jest istotnym i trudnym do zaakceptowania ograniczeniem. Stabilizacja cyfrowa działa skutecznie, jednak nawet pomimo niskiej rozdzielczości nie można przełączać się pomiędzy aparatami w trakcie nagrywania. Nagrania z aparatu szerokokątnego podobnie jak zdjęcia są słabe pod względem jakości i szczegółowości.
G84 ma baterię o pojemności 5000 mAh i 30W ładowarkę w komplecie – pół godziny ładowania pozwala napełnić baterię w ponad połowie, a do pełnego naładowania potrzeba trochę ponad godzinę. To taki standard w średniej półce i szybkością specjalnie się nie wyróżnia. Testowane niedawno OPPO i realme osiągają dużo lepsze wyniki nawet w niższej cenie.
Do czasu działania nie można się jednak przyczepić. Motorola przekracza 22 godziny strumieniowania wideo z YouTube i to pomimo jasnego wyświetlacza. Smartfon G84 powinien zaoferować do dwóch dni działania z umiarkowanym obciążeniem.
Motorola moto G84 5G to jedna z kilku godnych uwagi propozycji ze średniej półki, która skupia się na komforcie codziennego użytkowania i konsumpcji multimediów, ale niekoniecznie zadowoli osoby poszukujące wysokiej wydajności. G84 ma wysokiej klasy ekran P-OLED z odświeżaniem 120 Hz, który dobrze współdziała z świetnymi głośnikami stereo i dobrym czasem pracy na baterii. Pod względem szybkości ładowania i wydajności G84 nie wyróżnia się na tle konkurencji. Jej cechą szczególna jest zastosowanie ekoskóry na tyle obudowy oraz niska waga. Ostatecznym argumentem przeważającym na rzecz moto może być czysty i atrakcyjny wygląd systemu oraz dodatki Moto, takie jak gest czy zabezpieczenia, zebrane w jednym, wygodnym miejscu. Nie wahałbym się polecić G84 komuś, kto nie kładzie nacisku na wydajność i zdjęcia z aparatu szerokokątnego. Warto poczekać z zakupem, bo patrząc na ceny innych telefonów tego producenta, dość szybko powinna pojawić się obniżka.