Motorola T192 według zamierzeń amerykańskiego producenta ma zrewolucjonizować rynek najtańszych aparatów. Jest to bowiem pierwszy telefon z dolnej półki pozwalający na korzystanie z dobrodziejstw transmisji pakietowej GPRS. Aby jednak nie doszło do kanibalizacji własnej oferty, funkcjonalność aparatu została w znacznym stopniu ograniczona - GPRS służy jedynie do korzystania z WAP. Tego typu terminal ma pomóc operatorom w realizacji ich nadziei związanych z WAP, głównie dzięki pojawieniu się aplikacji typu biznesowego, LBS (aplikacje lokalizacyjne) oraz entertainment (czyli np. sławnego już WAPowo - SMSowego Pingwinka Ery). Operatorzy mają świadomość, że struktura ich przychodów będzie się zmieniać i coraz większą rolę odgrywać będzie transmisja danych (która obecnie stanowi jedynie około 5% wszystkich przychodów). Motorola T192 sprzedawana jest wraz z pakietem taniego dostępu do sieci co jeszcze bardziej ma skłaniać klientów do częstszego zaglądania na strony WAP.
Wygląd
Motorola T192 jest stosunkowo sporym i dosyć ciężkim telefonem (głównie przez zastosowanie starego typu baterii). Mierzy 46 x 120 x 23 mm i waży 117g. Aparat pomimo swych rozmiarów dobrze leży w dłoni i w kieszeni - nawet marynarki. Zgodnie z najnowsza "modą" antena jest wbudowana. Obudowa testowanego modelu lekko skrzypiała, ale być może wynikało to z tego, że był do egzemplarz testowy operatora. Ekran oraz wygodna klawiatura jest bardzo ładnie i wyraźnie podświetlana co coraz częściej staje się znacznym problemem dla konkurencyjnych producentów. Z boku obudowy są spore otwory na ładowarkę i zestaw słuchawkowy (niestety nie było go w dostarczonym komplecie). Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami w T192 możemy zmieniać przednią część obudowy - niestety nie wiadomo czy pierwsze wymienne panele są już do kupienia w sklepach.
Menu
Menu T192 różni się znacznie od menu znanych z poprzednich modeli. Motorola skorzystała z rozwiązania znanego z Philipsa i Sony - menu jest więc oparte na okręgu. Niestety dostęp do niego nie odbywa się poprzez scroll a zwykłe klawisze strzałek. Dodatkowo tak jak w innych Motorolach mamy skrócone menu najczęściej używanych funkcji. Zwykle dostęp do niego odbywał się przy pomocy strzałki - teraz należy dłużej przytrzymać klawisz menu. "Koło" menu składa się z następujących opcji: phone book, messages, Internet, SMS chat, game, tools, settings, ring tones i recent calls - zawiera więc wszystkie standardowe funkcje znane z innych terminali. Dodatkiem jest chat, wcześniej obsługiwany jedynie przez Nokię. Motorola podobnie jak inni producenci (np. Samsung) próbują kopiować rozwiązanie, które podobają się operatorom i ich klientom.
Książka telefoniczna
Książka telefoniczna Motoroli T192 pozwala na zapisanie 100 wpisów, oprócz miejsca dostępnego na karcie SIM. 10 wpisom w telefonie możemy przyporządkować etykiety głosowe. Każdy kontakt możemy dopisać do jednej z pięciu grup. Każda grupa może mieć inny dzwonek oraz sygnał SMS.
SMS
Motorola jak większość innych telefonów nie ma własnej pamięci na SMS'y, korzysta jedynie z pamięci karty SIM. Przy wpisywaniu treści wiadomości SMS można skorzystać ze słownika iTAP (rodzaj T9), niestety niedostępnego w języku polskim oraz z gotowych uśmieszków (smileys), które można wybrać z długiej listy 10 symboli. Wygodnym dodatkiem jest licznik znaków przy wpisywaniu SMSa. Nie ma jednak możliwości wysłania wiadomości dłuższej niż 160 znaków (automatycznie jako paru SMS'ów). Do dyspozycji użytkownika są szablony najczęściej wysyłanych wiadomości.
Internet
Wygodny i tani dostęp do zasobów WAP to jedna z głównych zalet Motoroli T192. W dostarczonym modelu dostęp do gateway'a był skonfigurowany wcześniej i aby skorzystać z WAP wystarczyło wybrać odpowiednią funkcję w menu. T192 obsługuje WAP w wersji 1.1 a transmisję GPRS w konfiguracji 1 uplink/3 downlink. Tylko tego typu telefony oraz odpowiednie aplikacje mogą sprawić, że WAP oraz korzystanie z transmisji danych zacznie odgrywać znaczącą rolę w stosunku do całości przychodów operatorskich. Na razie jednak "zabójczą aplikacją" w sieciach GSM stały się wiadomości SMS. Według specjalistów platforma Premium SMS przynosi jednak coraz mniejsze zyski i jest coraz mniej popularna wśród samych użytkowników, którzy zdążyli już otrzymać pierwsze rachunki za wiadomości wysłane w cenie 9 zł netto.
Użytkownik Motoroli może również skorzystać z transmisji ciągłej CSD w przypadku braku zasięgu GPRS. Należy jednak podkreślić, że oba rodzaje transmisji można wykorzystywać jedynie do korzystania z WAP, a nie do transmisji po połączeniu z komputerem.
Chat
Chat SMS miał być kolejnym rozwinięciem usługi SMS. Usługa została wprowadzona w sieci Plus GSM wraz z wejściem na rynek popularnego modelu Nokii. Wówczas też operatorzy zapewniali, że obniżą ceny wiadomości dla osób korzystających z tej usługi. Tak się jednak nie stało. Chat nie jest zbyt popularny, ale jego zaimplementowanie w T192 świadczy o tym, że Motorola bardziej zwraca uwagę na oczekiwania rynku i bardzo młodych użytkowników telefonów komórkowych. W przyszłości wykorzystanie GPRS oraz pełnej klawiatury QWERTY sprawi, że tego typu chaty (lub programy instant messaging) staną się bardziej popularne w mobilnym Internecie.
Gry
Motorola T192 ma tylko jedną grę - arkanoida, nazwanego tu Bricks. Motorola zrezygnowała z większej ilości gier wewnątrz aparatu, aby zachęcić użytkowników do zabawy w coraz większą ilość dostepnych gier i zabaw WAP.
Aplikacje "biznesowe"
Testowany telefon na pewno nie jest przeznaczony dla abonentów z segmentu biznesowego, ale zawiera rodzaj prostego organizera, który może nam przypomnieć o zapisanych wcześniej zdarzeniach. Do każdego zdarzenia możemy dopisać jego czas i datę rozpoczęcia, długość trwania oraz opcjonalny alarm.
Oprócz organizera mamy także dostęp do prostego kalkulatora oraz przelicznika walut.
Dzwonki
Telefon jest wyposażony w 11 standardowych dzwonków oraz 2 które możemy otrzymać poprzez SMS. Serwisy z dzwonkami dla tego typu telefonów nie są w Polsce zbyt popularne, ale ma się to niebawem zmienić. Opócz dzwonków o nadchodzącym połączeniu może informować nieco głośny, ale wyraźny alarm wibracyjny.
Bateria
Telefon niestety jest wyposażony w ogniwo starego typu, czyli Ni-MH z efektem pamięci o pojemności 600 mAh, ale po dobrym sformowaniu baterii producent obiecuje naprawdę znakomite czasy oczekiwania (do 180 h). Testowany egzemplarz (marketingowa "próbka") wytrzymywał ponad dwa dni przy sporej ilości przeprowadzanych rozmów.
Z dodatkowych funkcji T192 oferuje także dwa wygaszacze ekranu oraz możliwość wyciszenia dzwonka lub wibracji bez odebrania połączenia.
Podsumowanie
Motorola T192 jest na pewno pionierem GPRS wśród telefonów "low-end". Jest też najtańszym sposobem na korzystanie z WAP na polskim rynku. Szkoda, że nie ma możliwości podłączenia T192 do komputera, ale w tej klasie jest to zrozumiałe. Inaczej bowiem T192 konkurowała by z wyższymi modelami amerykańskiego producenta. GPRS to niestety jedyna przewaga Motoroli nad konkurentami. Większość funkcji jest identyczna lub prostsza niż u konkurentów. Brakuje słownika T9, pamięci na SMS'y, bardziej rozbudowanej książki adresowej - należy jednak pamiętać, że w zamian otrzymujemy najtańszy dostęp do coraz bardziej rozbudowanych aplikacji i serwisów, które powstają na platformie WAP.