Na przełomie czerwca i lipca będzie nowy mObywatel - może zacznie być do czegoś przydatny

Newsy
Opinie: 0
Na przełomie czerwca i lipca nowy mObywatel - może zacznie być do czegoś przydatny

Ministerstwo Cyfryzacji podało, że mObywatel ma już około 10 milionów pobrań. Tylko w I kwartale 2023 roku zanotowano ponad milion instalacji. Ministerstwo nie podaje ilu Polaków korzysta z tej usługi. Na razie nie jest to bowiem zbyt przydatny program, ale ma się to zmienić od wakacji.

Nowa wersja aplikacji – mObywatel 2.0. – ma być „cyfrowym asystentem” do kontaktu z urzędami. Aplikacja rządowa będzie przypominać, porządkować i informować o korespondencji urzędowej, a także umożliwiać e-płatności urzędowe i posługiwanie się cyfrowymi dokumentami tak, jak tymi tradycyjnymi.

W wakacje (na przełomie czerwca i lipca tego roku ) udostępniona zostanie wersja mObywatel 2.0 – aplikacja rozbudowana o nowe funkcje i dokumenty, w tym mDowód. mDowód będzie to nowy, elektroniczny dokument tożsamości, który da możliwość potwierdzenia tożsamości przy załatwianiu spraw urzędowych i innych w niemalże każdej sytuacji, w której aktualnie używamy dowodu osobistego.

Na przełomie II/III kw. br. wejdzie w życie ustawa o aplikacji mObywatel.

W 3 kwartale pojawi się również możliwość zastrzegania numeru PESEL. Każdy obywatel będzie miał możliwość wprost w aplikacji zablokować swój numer PESEL, co ochroni przed kradzieżą tożsamości, przykładowo zaciągnięciem w jego imieniu zobowiązań finansowych lub prawnych.

Świeżo upieczeni kierowcy, zaraz po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, automatycznie będą mieli dostęp do tymczasowego elektronicznego prawa jazdy, które upoważnia do kierowania samochodem.

Dokument prawa jazdy już od dawna nie jest potrzebny podczas prowadzenia pojazdu, a zapewne zagranicą elektroniczny ekwiwalent i tak nie będzie honorowany. Tak samo jest z dokumentem dowodu osobistego, którego w zagranicznych hotelach nikt nie uznaje. Do tej pory mObywatel nie był honorowany także w polskich bankach, a jedyną przydatną funkcją mObywatela była prezentacja zaświadczenia o szczepieniu na covid.

Nowa aplikacja umożliwi płacenie on-line za usługi administracyjne. Bez prowizji i w kilku kliknięciach zapłacimy np. za podatek od nieruchomości i wniesiemy inne samorządowe opłaty. Dzięki usłudze ePłatności wszystkie zobowiązania finansowe, jakie wystawił nam urząd będą pod kontrolą z poziomu aplikacji.

Narzędzie zyska nową szatę graficzną, zaprojektowaną zgodnie z obowiązującymi dla tego typu rozwiązań najnowszymi trendami. Korzystanie z niego będzie bardziej intuicyjne.

mObywatel został udostępniony w 2017 roku. W styczniu 2020 roku odnotowano ponad 776,6 tysięcy jej instalacji, a dwa lata później było ich łącznie ponad 9 milionów. W pierwszym kwartale tego roku liczba pobrań przekroczyła 10 milionów.

mObywatel jest stale rozbudowywany o nowe funkcje. Od stycznia 2023 roku w jego ramach dostępna jest mLegitymacja emeryta-rencisty, którą pobrało już ponad 353 tysięcy użytkowników. Do najpopularniejszych funkcji należy też sprawdzanie punktów karnych oraz danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu. Z tych opcji skorzystało już ponad 6 milionów osób. Użytkownicy doceniają również możliwość skorzystania z Karty Dużej Rodziny – pobrało ją 556 tys. osób.

Statystyki instalacji mObywatela:

  • 1 stycznia 2020 – 776 600 zainstalowanych aplikacji,
  • 1 stycznia 2021 – 2 004 849 zainstalowanych aplikacji,
  • 1 stycznia 2022 – 6 625 566 zainstalowanych aplikacji,
  • 12 kwietnia 2022 – 7 564 886 zainstalowanych aplikacji,
  • 30 listopada 2022 – 9 002 126 zainstalowanych aplikacji,
  • 14 kwietnia 2023 – 10 014 437 zainstalowanych aplikacji.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: