Aplikacje pogodowe dla wymagających

Najważniejsze | Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0
Aplikacje pogodowe dla wymagających

Każdy producent smartfonów ma swojej nakładce systemowej widżet pogodowy. Często okazuje się jednak, że takie informacje nie są wystarczająco szczegółowe, albo nie oferują personalizacji informacji i widżetów. Wówczas z pomocą przychodzą dedykowane rozwiązania, które pozwolą porównać prognozy z różnych modeli pogodowych i tak przedstawić dane, aby były dla użytkownika najbardziej czytelne. Oto propozycje, z których sam korzystam.

Krótkie wprowadzenie

Na wstępie trzeba wyjaśnić, że to co rozumiemy jako aplikację pogodową składa się tak naprawdę z dwóch niezależnych od siebie ale kluczowych elementów.

Pierwszym elementem są dane pogodowe. Przewidywanie pogody to skomplikowany proces, który wymaga zaawansowanych modeli matematycznych oraz superkomputerów do ich wyliczenia. W efekcie jest ograniczona liczba modeli pogodowych, które mają określone cechy i specjalizacje.

Możemy wyszczególnić:

 • GFS (The Global Forecast System) – siatka 27 km, prognoza godzinowa, do 10 dni, uruchamiany 4 razy na dobę
 • ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts) -  siatka 9 km, prognoza co 3 godziny, do 10 dni, uruchamiany 2 razy na dobę -  z tych danych korzysta między innymi IMGW - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
 • ICON (Global German Standard) – sitka 7km dla Europy i 13 km dla świata, prognoza godzinowa, na 5 dni do przodu, uruchamiana 4 razy na dobę
 • Meteoblue – opracowany przez szwajcarską firmę w oparciu o AI

Modeli pogodowych jest więcej. Część jest dostępna tylko dla innych regionów niż Europa, część jest udostępniana tylko komercyjnie. Spośród wymienionych ECMWF jest modelem komercyjnym, podczas gdy GFS jest darmowy i powszechnie dostępny, a więc i najczęściej stosowany.

Drugim elementem układanki jest aplikacja, która korzysta z określonego źródła danych pogodowych, albo pozwala to źródło wybrać użytkownikowi, a następnie przedstawia je w czytelny i atrakcyjny sposób. Tutaj wiele zależy od potrzeb użytkownika i jego preferencji, a także od rodzaju informacji jakich poszukuje. Jedne aplikacje są bardziej przejrzyste, inne mają lepsze widżety.

Najważniejszym wnioskiem jest jednak to, że sprawdzalność prognozy pogody nie zależy od twórców aplikacji pogodowej – ta tylko wyświetla informacje w określony sposób, a źródło pogody to jeden z modeli. Dwie aplikacje korzystające z tego samego modelu będą przepowiadać taką samą pogodę. Zwykle aplikacje dla bardziej wymagających jasno wskazują źródło pogody, lub wręcz pozwalają je wybrać. Trzeba też pamiętać, że nie ma jednego najlepszego modelu pogodowego – mają one różne ograniczenia i różne mocne strony. Z innego modelu korzystamy gdy zależy nam hiperlokalnej i dokładniej czasowo pogodzie krótkoterminowej, a z innego gdy chcemy sprawdzić jak będzie wyglądała pogoda za 2 tygodnie. Duża dokładność i długoterminowość w tym wypadku nie idą ze sobą w parze.

windy.com

To zarówno serwis WWW, jak i aplikacja na Android oraz iOS.

Jego główną cechą jest animowanie kierunków wiatru na mapie oraz możliwość porównania prognozy dla czterech wymienionych powyżej modeli pogodowych w tabeli jeden pod drugim. Ta prognoza nadaje się dobrze, gdy potrzebuje konkretnych szczegółów. Planujemy aktywność w której siła i kierunek wiatru odgrywają istotną rolę np. jazdę na rowerze czy windsurfing. Do wgryzania się w szczegóły pogody będzie bardzo dobrą pozycją. Wersja płatna kosztująca 92,99 zł rocznie pozwala na zwiększenie rozdzielczości z 3 godzinnych odstępów, do prognozy co godzinę oraz czterokrotną aktualizację danych w ciągu dnia, zamiast dwukrotnej.

Zalety windy.com:

 • Szczegółowa prognoza
 • Możliwość porównania różnych modeli pogodowych
 • Wygodny serwis WWW
 • Wersja darmowa nie jest zbyt mocno okrojona
 • Przydatna pod kątem konkretnych aktywności na dworze

Wady windy.com:

 • Nie zawsze czytelna przy pierwszym rzucie oka
 • Brakuje opcji skomasowania najważniejszych informacji i podsumowań
 • Tylko 3 widżety, które w moim odczuciu są za mało czytelne
 • Opcja subskrypcji płatna tylko za cały rok z góry

Appy Weather

Występuje tylko jako aplikacja na system Android i jest przeciwwagą lub uzupełnieniem dla windy.com. Oferuje duże, czytelne piktogramy i podsumowania pogody w postaci jednego zdania. Ma też aż 13 bardzo konfigurowalnych widżetów, zarówno pod względem wyglądu jak i rodzaju przedstawionych danych. Jak ktoś chce skonfigurować czytelne i mocno spersonalizowane informacje pogodowe, to może być jedna z najlepszych opcji.

W Appy Weather są trzy różne plany subskrypcji. Jeśli chcemy korzystać z widżetów, powiadomień i pozbyć się reklam trzeba wybrać najtańsza subskrypcję za 4,59 zł miesięcznie lub 22,99 zł rocznie.

Pośrednia subskrypcja za 12,99 miesięcznie lub 45,99 zł rocznie dodatkowo odblokowuje Foreca jako źródło prognozy i  pozwala skonfigurować indywidualne powiadomienia pogodowe.

Najdroższa subskrypcja za 22,99 miesięcznie lub 91,99 rocznie dodaje szczegółowe informacje na temat huraganów, pożarów i burz oraz o jakości powietrza.

Moim głównym zastrzeżeniem co do tej aplikacji są sporadyczne problemy z działaniem, które wymuszają restart aplikacji.

Zalety Appy Weather:

 • Czytelne piktogramy i krótkie podsumowania
 • 13 konfigurowalnych widżetów
 • Atrakcyjny wizualnie projekt aplikacji
 • Możliwość personalizowania powiadomień pogodowych
 • Rozbicie subskrypcji na kilka opcji

Wady Appy Weather:

 • Do używania na co dzień w zasadzie wymagana jest chociażby podstawowa subskrypcja
 • Aplikacja czasem miewa problemy i wymaga restartu

Forecaster

To jest propozycja dla użytkowników Androida i miłośników minimalizmu. Zamiast opisów czy piktogramów pogoda przedstawiania jest w postaci osi czasu, na której kolorami oznaczone są: słońce, częściowe zachmurzenie, pełne zachmurzenie, przelotny deszcz, deszcz, śnieg i mgła. W efekcie bardzo łatwo ocenić jaka część dnia będzie słoneczna, a jaka nie. Można też zobaczyć osi czasu dla całego tygodnia na jednym ekranie. Na pulpicie można umieścić oś czasu, która zajmuje tyle miejsca co jeden rząd ikon i zdecydować czy ma pokazywać pogodę dnia bieżącego, następnego, czy jeszcze kolejnego. Forecaster korzysta z danych MET Norway i prognozy wydają się być wiarygodne.

Zalety Forecaster:

 • Super minimalistyczny, unikalny design
 • Bardzo czytelny w swojej prostocie
 • Widżety zajmują mało miejsca
 • Obecnie aplikacja jest bezpłatna (gdy korzystała z DarkSky była płatna)

Wady Forecaster:

 • Nie ma widżetu informującego o wietrze
 • Zakładka dotycząca wiatru zupełnie dla mnie nieczytelna bez wyświetlenia szczegółów
 • Uproszczenie informacji narzuca istotne ograniczenia

Sunnytimes Widget

To nie jest aplikacja pogodowa, a jedynie bonusowa aplikacja, czy raczej widżet na Androida. Gdy spędzamy więcej czasu na powietrzu większe znaczenie ma dla nas kiedy nastąpi zachód czy wschód słońca. Często od tego zależy jak długa ma być wycieczka, albo kiedy będą najładniejsze widoki. Sunnytimes Widget informuje o tym w postaci widżetu na pulpicie.

W darmowej wersji mamy dostęp tylko do jednego z 4 rodzajów widżetów. Pokazuje on godzinę nadchodzącego wschodu bądź zachodu słońca uwzględniając naszą lokalizację. Jego wielkość możemy regulować swobodnie od pojedynczej ikony aż do całego ekranu, lecz ilość informacji się nie zmienia.

Gdy wykupimy wersję Pro za 13.99 zł (jednorazowy zakup) mamy do wyboru jeszcze trzy rodzaje dodatkowych widżetów: pokazujący godzinę wschodu i zachodu jednocześnie, widżet odliczający pozostały czas do wschodu bądź zachodu, a także łuk pokazujący pozycję słońca na niebie.

Cenię ten widżet za maksymalną prostotę i możliwość łatwego sprawdzenia tej informacji wprost na pulpecie. Wiele aplikacji pogodowych oferuje informacje o wschodach i zachodach, ale nie można umieścić jej na pulpicie w równie czytelny sposób.

Zalety Sunnytimes Widget:

 • Maksymalna prostota i czytelność
 • Dowolna wielkość na pulpicie
 • Możliwość odliczania czasu do, jak i podania godziny

Wady Sunnytimes Widget:

 • 13,99 zł za bardzo podstawową funkcjonalność
 • Płacimy tylko za umieszczenie informacji na pulpecie, gdyż jest do sprawdzenia wewnątrz wielu aplikacji pogodowych

Windy.app

Na koniec chciałem jeszcze wspomnieć o Windy.app. Zawiera w sobie najwięcej informacji pogodowych i najwięcej modeli pogodowych do wyboru. Wygląda na bardzo profesjonalne rozwiązanie. Ma jednak wysoką cenę 194 zł na rok lub 279 zł zakup jednorazowy oraz agresywną politykę promocyjną: „poleć 3 znajomym i używaj wersji premium przez miesiąc” oraz „spiesz się aby kupić taniej przez x godzin”, co niespecjalnie mi się podoba. Skupiam się też na aplikacjach, które sam używam od dawna, a tego programu nie miałem okazji jeszcze dobrze poznać. Być może kiedyś do niego jeszcze wrócę.

Zapraszam również do umieszczenia swoich ulubionych aplikacji pogodowych w komentarzach.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: