5G Plusa nadal wyróżnia się mocno na tle konkurentów

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
5G Plusa wyróżnia się mocno na tle konkurentów

Być może już w kwietniu doczekamy się w Polsce ogłoszenia przez Urząd Komunikacji Elektronicznej aukcji na częstotliwości z tzw. pasma C (3,4–3,8 GHz) dedykowanego do sieci 5G. Opóźnienie jest spore, ale operatorzy w Polsce nie czekali na ruch regulatora rynku i uruchomili już dawno usługi 5G w pasmach przeznaczonych pierwotnie na LTE.

Pewną słabością tego rozwiązania jest, że mogą one zaoferować mniejsze szybkości transferu danych w porównaniu z sieciami piątej generacji w paśmie C, ale i tak zazwyczaj oznacza to dla klientów sporą poprawę jakości korzystania z usług mobilnych.

Testy 5G pokazują, kto jest najszybszy

Szczególnie widoczne to jest w sieci Plus, która buduje sieć 5G w paśmie 2600 MHz TDD - Orange, T-Mobile i Play wykorzystują częstotliwości z zakresu 2100 MHz. To, że sieć Plus wyróżnia się mocno in plus pod względem osiąganych parametrów potwierdzają wyniki testów, jaki ostatnio regularnie prowadzi firma Notel w różnych miastach na terenie Polski. Wyniki są potem publikowane w portalu RFBenchmark.eu.

Testerzy z Notela podkreślają, że w wybranych lokalizacjach (kluczowych punktach aglomeracji charakteryzujących się dużym ruchem) najlepiej zawsze radzi sobie 5G Plusa, który zarazem dysponuje najbardziej rozwiniętą infrastrukturą sieci nowej generacji. Pozostali operatorzy w niektórych lokalizacjach próbują nawiązać walkę z liderem 5G. Notel zwrócił też uwagę, że gdy Plus, Play i T-Mobile mieli uruchamione usługi 5G we wszystkich lokalizacjach, gdzie prowadzono porównanie, Orange nie wszędzie był już obecny (np. w Szczecinie, Olsztynie, Białymstoku, Bydgoszczy czy Radomiu).

Jak podkreśla też Notel - Polkomtel aktualnie jako jedyny wykorzystuje całe swoje pasmo 2600 MHz TDD) o szerokości 40 MHz na potrzeby technologii 5G. Natomiast pozostali operatorzy używają dynamicznego współdzielenia swojego pasma pomiędzy LTE i 5G z wykorzystaniem funkcjonalności zwanej DSS (Dynamic Spectrum Sharing). To zaś daje Plusowi w wielu aspektach przewagę.

Dla Notela najważniejszą badaną kategorią jest średnia szybkość pobierania i wysyłania danych wyłącznie z uwzględnieniem technologii 5G (NSA).

Przedstawiając w lutym tego roku wyniki jednych z najnowszych testów z Bydgoszczy, Łodzi i Radomia odnośnie parametru wysyłania danych ich autorzy podsumowali je tak:

- Nie ma żadnego odstępstwa od normy w porównaniu do innych, przebadanych dotąd miast (np. Szczecin, Poznań, Trójmiasto, Białystok, Śląsk, Warszawa, itd.). Także w Bydgoszczy, Łodzi czy Radomiu wyraźnie najlepszym operatorem jest Plus, który osiąga w każdym mieście wyraźnie ponad 200 Mb/s - czytamy w podsumowaniu raportu.

Trzeba tu też zaznaczyć, że w Bydgoszczy i w Radomiu pomiarami objęto jedynie 3 z 4 operatorów, a w zestawieniu zabrakło Orange (nie oferuje tam jeszcze 5G).

W Bydgoszczy triumfował Plus ze średnim wynikiem 240,1 Mb/s. Na drugim miejscu znalazł się Play (118,8 Mb/s), a T-Mobile okazał się wyraźnie najsłabszy (78,6 Mb/s). W Łodzi też na czele znalazł się Plus (220,2 Mb/s), który wyprzedził T-Mobile (145,5 Mb/s). Ostatnie miejsce na podium zajęło Orange z wynikiem 118,7 Mb/s. Na końcu łódzkiej klasyfikacji znalazł się Play (64,4 Mb/s). W Radomiu, gdzie rozpatrywano wyniki trzech operatorów, najlepszy był Plus (216,9 Mb/s), a kolejne miejsce zajął T-Mobile (181,8 Mb/s) i Play (77,5 Mb/s).

Zestawienie prędkości pobierania tylko w 5G i jej udział w pomiarach w Bydgoszczy (źr. Notel)

Zestawienie prędkości pobierania tylko w 5G i jej udział w pomiarach w Bydgoszczy (źr. Notel)

Zauważyć też trzeba, że były miasta, w których Plus osiągał znacznie lepsze średnie wyniki prędkości pobierania danych niż w Bydgoszczy, Łodzi czy Radomiu. W przeprowadzonych w zeszłym roku testach Notela w Warszawie średnia prędkość pobierania dla Plusa ze wszystkich lokalizacji kształtowała się w granicach 322 Mb/s, a najwyższa średnia prędkość downloadu w stolicy sięgnęła 400 Mb/s w punkcie przy ul. Gwintowej.

Zestawienie średniej prędkości pobierania w danej lokalizacji na terenie Warszawy (źr. Notel)

Zestawienie średniej prędkości pobierania w danej lokalizacji na terenie Warszawy (źr. Notel)

Dużą przewagę nad konkurentami miał też Plus w Szczecinie, gdzie testy karty tej sieci wykazały średnią powyżej 300 Mb/s. Dla porównania Play i T-Mobile osiągnęli odpowiednio wyniki 98,8 Mb/s i 195,9 Mb/s, a Orange nie był tam obecny z usługami 5G.

Niewiele gorsze wyniki, jeśli chodzi o pobieranie danych Plus osiągał w Trójmieście ze średnią 294,7 Mb/s, a w galerii Klif w Gdyni w testach operator ten przebił zaś barierę 500 Mb/s.

Zestawienie średniej prędkości pobierania i użycia technologii radiowej w danej lokalizacji w Trójmieście (źr. Notel)

Zestawienie średniej prędkości pobierania i użycia technologii radiowej w danej lokalizacji w Trójmieście (źr. Notel)

Nie ma najlepszego w wysyłaniu danych

Mniej jednoznaczne są wyniki, jeśli chodzi o wysyłanie danych, w tym sensie, że trudno tu jest wskazać dominującego pod względem prędkości operatora. I tak np. w Bydgoszczy najlepszy był Play (72,3Mb/s), a w Łodzi (73,0 Mb/s) i Radomiu (67,4 Mb/s) T-Mobile. Plus notował wyniki 39,4 Mb/s (Bydgoszcz), 37,1 Mb/s (Łódź) i 45,5 Mb/s (Radom). W Warszawie natomiast w testach uplinku najszybszy był Orange ze średnią prędkością 50 Mb/s, a potem kolejno Play (48,2 Mb/s) oraz Plus (42,8 Mb/s). T-Mobile odnotował 23,8 Mb/s.

Zestawienie średniej prędkości wysyłania dla pomiarów stacjonarnych w Warszawie (źr. Notel)

Zestawienie średniej prędkości wysyłania dla pomiarów stacjonarnych w Warszawie (źr. Notel)

Trzeba też zwrócić uwagę, że w przypadku wyników testów prędkości wysyłania danych różnice między operatorami są też mniejsze niż przy pobieraniu.

W której sieci nie zatrzyma się film?

Ważnym aspektem korzystania z technologii 5G jest odtwarzanie filmów w wysokiej jakości. Ten element doświadczenia użytkownika również w swych tekstach od pewnego czasu sprawdzają specjaliści z firmy Nortel. Odzwierciedla to wskaźnik średniego czasu buforowania filmu.

I tak przykładowo w Bydgoszczy najlepszym wynikiem pochwalić się może Plus (2,096 s), choć niewiele gorzej wypadło Orange (2,118 s) i T-Mobile (2,171 s). Play był wyraźnie najsłabszy (4,220 s). Z kolei w Łodzi wyniki zdecydowanie bardziej wyrównane. Najlepszy okazał się Plus (2,044 s), który znalazł się przed Play (2,204 s), Orange (2,205 s) i T-Mobile (2,113 s). Podobnie zacięta rywalizacja przebiegała w Radomiu. Tutaj najlepsze okazało się Orange (2,002 s), a za tym operatorem uplasowały się Play (2,051 s), Plus (2,054 s) i T-Mobile (2,075 s). W stolicy Małopolski najlepiej z załadowaniem filmów 4K radził sobie Plus (2,146 s), a w Lublinie i Rzeszowie minimalnie lepszy okazał się Play (kolejno 2,129 s oraz 2,159 s).

Zestawienie średniego czasu potrzebnego na załadowanie filmu 4K w Krakowie (źr. Notel)

Zestawienie średniego czasu potrzebnego na załadowanie filmu 4K w Krakowie (źr. Notel)

Ważnym miernikiem, który pozwala ocenić komfort przeglądania treści wideo jest ilość zatrzymań filmu w trakcie jego odtwarzania (wymuszona np. buforowaniem). W tej kategorii w testach przeprowadzonych w Bydgoszczy, Łodzi oraz Radomiu bezbłędny okazał się Plus, który jako jedyny w tych miastach uzyskał 100 proc. płynność. Najsłabiej wypadł Play, który w każdym z miast zanotował zatrzymanie strumieniowania wideo.

Podsumowanie

Wybierając dziś operatora pod kątem usług 5G warto oczywiście sięgnąć do testów Notela i sprawdzić, jak wypadają w nich poszczególni operatorzy w lokalizacjach i miastach, gdzie będziemy najczęściej z ich usług korzystać. Na razie - co potwierdzają eksperci Notela - trend jest jednoznaczny, liderem w jakości usług 5G jest wyraźnie Plus, dzięki temu, że zdecydował się na wykorzystanie kanału 40 MHz z posiadanego pasma 2,6 GHz. Takie rozwiązanie pozwala na efektywny podział zasobów częstotliwości pomiędzy kierunkami pobierania (ang. downlink) i wysyłania (ang. uplink), co może przekładać się na wyższe szybkości transmisji danych.

Warto też dodać, że grudniu ub. r. Polkomtel, operator sieci Plus poinformował, że prowadzi testy 5G w wariancie standalone. Sieć taka działa całkiem autonomicznie, niezależnie od infrastruktury LTE, co przekłada się na wyższą przepływność oraz niższe opóźnienia. Sieć 5G Plusa może zatem jeszcze przyspieszyć i to zanim UKE rozdzieli pasmo C w aukcji 5G.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: