Sprawdziliśmy dla Was jak działa najszybszy router D-Link na działki i do domów i mieszkań bez szybkiego łącza stacjonarnego

Akcje partnerskie | Newsy
Opinie: 0
Sprawdziliśmy dla Was jak działa najszybszy router D-Link na działki i do domów i mieszkań bez szybkiego łącza stacjonarnego

Prawie każdy kto mieszka w domu jednorodzinnym na obrzeżach miasta albo ma działkę zna problemy z dostępem do internetu. Nadal w wielu miejscach nie ma możliwości podłączenia szybkiego stałego łącza albo operator chce nas obciążyć bardzo dużymi kosztami dociągnięcia światłowodu z innej lokalizacji. Jeśli do tego zasięg sieci komórkowej jest słaby to często jedynym i najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z zestawu ODU-IDU. To zewnętrzna antena umieszczona w optymalnym miejscu i wewnętrzny router, który doprowadza internet po kablu i WiFi w całym domu. Taki zestaw znacząco podnosi komfort korzystania z internetu.

D-Link DWP-1010/KT

Wcześniej testowaliśmy już zestaw ODU-IDU tego samego producenta - D-Link DWP‑812KT. Teraz do redakcji trafił nowszy model D-Link DWP-1010/KT, który wspiera 5G. To o tyle istotne, że zakończyła się aukcja, w której operatorzy wylicytowali dostęp do częstotliwości z zakresu 3400-3800 MHz i być może już w grudniu uruchomią oni dostęp do internetu w paśmie C. Jeśli zależy nam na szybkim internecie warto być gotowym na tzw. „prawdziwe 5G” już teraz i nowy model D-Linka będzie w tym pomocny.

Zestaw i budowa

Zestaw D-Link DWP-1010/KT składa się z kilku elementów:

  • DWP-1010 5G/LTE – antena zewnętrzna
  • M15 AX1500 – wewnętrzny router
  • zasilacz POE 48V z gniazdem IEC C5 (tzw. koniczynka)
  • zasilacz do routera M15 12V/1A
  • kabel ethernet długości jednego metra
  • kabel ethernet płaski, długości 10 metrów
  • obejmy stalowe do mocowania anteny do masztu o średnicy od 80 do 100 mm
  • śruby z kołkami do mocowania anteny na ścianie

D-Link DWP-1010/KT

Jedyny sposób mocowania do masztu to obejmy, które wymagają dużej średnicy rury - od 80 mm. To więcej niż większość typowych masztów antenowych. Poprzedni model miał w zestawie mocowanie do rur o mniejszej średnicy.

Zewnętrzna antena ma znacznie mniejsze rozmiary i nowocześniejszy wygląd niż w starszym modelu. Nie wymaga dużo miejsca i nie psuje wyglądu elewacji budynku. Waży 760 gramów. Przez tworzywo budowy przeświecają dwie kolorowe diody LED, które informują o statusie połączenia, ale mają znaczenie tylko w procesie konfiguracji. Na tyle obudowy anteny jest metalowy radiator, który pomaga w rozproszeniu ciepła generowanego przez podzespoły.

W przypadku starszego modelu dostęp do uszczelnionego gniazda ethernet i karty SIM był pod dwiema nakrętkami dostępny z zewnątrz. Aby dostać się do gniazda karty sim w modelu D-Link DWP-1010 5G/LTE trzeba najpierw odkręcić 4 śruby elementu mocującego antenę do ściany. Potem odkręcamy 6 śrub z uszczelkami znajdujących się głębiej, odsłaniając dostęp do obu gniazd. Wokół rantu obudowy jest duża uszczelka. Nowszy model jest dobrze zabezpieczony przed wpływem środowiska, ale wymaga chwili cierpliwości przy rozbieraniu i ponowny składaniu. Nowszy model jest kompatybilny z kartami micro SIM.

D-Link DWP-1010/KT

Instalacja

Do modułu zewnętrznego dochodzi tylko kabel ethernet, który jednocześnie dostarcza zasilanie. To bardzo upraszcza montaż zewnętrznej anteny. Do zasilania całego zestawu DWP-1010/KT potrzebujemy dwóch gniazdek elektrycznych: jednego dla zasilacza POE, drugiego dla zasilacza routera.

Rolę wewnętrznego routera spełnia jednostka M15 - taka sama jak w zestawie mesh D-Link EAGLE PRO AI AX1500 M15, który również testowaliśmy. Zaletą tego routera jest możliwość podłączenia kolejnych jednostek M15 i łatwego zrobienia sieci mesh. Zajmuje też bardzo mało miejsca i łatwo ustawić go na półce z książkami. Z drugiej strony router ma tylko jedno wyjście na kabel ethernet, podczas gdy standardowy router dodawany do poprzedniego modelu ma 4 zewnętrzne anteny i 4 gniazda sieciowe. Warto jednak pamiętać, że sygnał po kablu ethernet możemy doprowadzić z zewnętrznej anteny do dowolnego routera, a ten dostarczany w zestawie nie jest elementem koniecznym, aby komunikować się z zewnętrzną anteną DWP-1010 5G/LTE.

D-Link DWP-1010/KT

Dostarczony w zestawie dziesięciometrowy kabel ethernet ma płaski profil. Może to bardzo ułatwić montaż kabla np. przepuszczenie go przez uszczelkę okna, co w przypadku standardowego kabla byłoby o prostu niemożliwe. Z drugiej strony, jeśli będziemy chcieli go zastąpić dłuższym kablem, aby móc antenę umieścić dalej od routera, to musimy także poszukać płaskiego kabla, bo nie będzie pasował do gumowej uszczelki w obudowie anteny.

Zarządzanie siecią za pomocą aplikacji mobilnej oraz interfejsu WWW

Są dwa sposoby na pierwszą konfigurację sieci. Pierwszym i domyślnym jest aplikacja D-Link FALCON, która przeprowadzi nas krok po kroku przez proces pierwszego uruchomienia. Pozwoli nadać nazwę i hasło sieci WiFi oraz ustalić nowe hasło administratora. Za pomocą aplikacji możemy też sprawdzić siłę sygnału GSM, zaktualizować oprogramowanie urządzenia, skonfigurować ochronę rodzicielską oraz sprawdzić podłączone urządzenia.

Bardziej zaawansowaną opcją jest podłączenie się do D-Linka za pomocą komputera i przeglądarki WWW. To jedyny sposób, aby wprowadzić kod PIN do karty SIM. Można też skonfigurować firewall, przekierowanie portów, routing statyczny, dynamiczny DNS, sprawdzić wiadomości SMS oraz szczegółowo skonfigurować łącze LTE/5G. Warto odnotować, że D-Link przetłumaczył na język polski zarówno interfejs aplikacji jak i ten dostępny w przeglądarce.

D-Link DWP-1010/KT

Specyfikacja

Moduł zewnętrzny ma 6 wewnętrznych anten obsługujących 5G i LTE. Chipset modemu to Qualcomm SDX62. Obsługuje następujące pasma:

  • 5G: n1, n3, n20, n28, n77, n78
  • LTE: B1, B3, B7, B8, B20, B28, B38

Teoretyczna przepustowość pobierania dla 5G to 4 Gbps, a wysyłania to 620 Mbps, odpowiednio dla LTE jest to 2 Gbps i 150 Mbps. Wbudowane gniazdo ethernet ma przepustowość 2,5 Gbps, więc ono będzie stanowiło tutaj ograniczenie dla maksymalnej przepustowości. To wciąż jednak bardzo wysoki transfer. Pod tym względem decydując się na zakup D-Link DWP-1010/KT jesteśmy zabezpieczeni na wiele lat.

D-Link DWP-1010/KT   D-Link DWP-1010/KT

Router M15 rozsyła sygnał WiFi 6 5 GHz, obsługuje szyfrowanie WPA3 oraz poprawia wydajność dzięki MU-MIMO i OFDMA. Ma też gigabitowe gniazdo ethernet. Przy podłączeniu do stacjonarnego łącza na WiFi emitowanym z D-Link M15 udało się osiągnąć 687 Mbps.

Testy w Sulejówku

Do testów D-Link DWP-1010/KT wybraliśmy dom jednorodzinny w Sulejówku. Zamocowaliśmy antenę na dawnym miejscu mocowania anteny satelitarnej. Sprawdziliśmy w którą stronę powinna być skierowana antena, aby miała najlepszy sygnał i przystąpiliśmy do pomiarów za pomocą aplikacji Speedtest.net.

D-Link DWP-1010/KT

Porównaliśmy dwa scenariusze. W pierwszym test uruchomiliśmy jednocześnie na laptopie podłączonym do zestawu D-Link DWP-1010/KT i smartfonie. Wyniki osiągane na zestawie D-Link były dwu lub trzykrotnie lepsze niż na smartfonie, np. 41,3 Mbps pobierania i 27,8 Mbps wysyłania w porównaniu do 13,7 Mbps pobierania i 15,4 Mbps wysyłania na telefonie.

W drugim scenariuszu porównaliśmy wyniki na tej samej karcie SIM Orange, najpierw w antenie D-Link, a potem w smartfonie i wówczas różnica na korzyść zestawu ODU-IDU była jeszcze większa. D-Link przekraczał 60 Mbps pobierania i zbliżał się do 30 Mbps wysyłania, podczas gdy na iPhonie zdarzały się wyniki rzędu 10 Mbps pobierania i 2,5 Mbps wysyłania. Przewaga D-Link była sześciokrotna w pobieraniu i dwunastokrotna w wysyłaniu. Przede wszystkim jednak wahania w wynikach dla anteny zewnętrznej były mniejsze niż w przypadku telefonu używanego w pomieszczeniu.

D-Link DWP-1010/KT

Na pewno będą scenariusze, gdzie różnice na korzyść D-Linka będą jeszcze większe. Tak może się zdarzyć, gdy konstrukcja ścian albo pobliskie przeszkody terenowe blokują sygnał sieci komórkowej, a wykorzystanie zewnętrznej anteny pozwoli te ograniczenia ominąć.

Test w centrum Warszawy i test producenta

Zdając sobie sprawę, że możliwości D-Link DWP-1010/KT są jeszcze większe postanowiliśmy zrobić uzupełniający test w centrum Warszawy, w zasięgu stacji bazowej z 5G korzystając z karty SIM Plusa. W ceglanym budynku o grubych ścianach nośnych są miejsca słabego sygnału GSM. W głębi mieszkania wynik Speedtestu na smartfonie to 10 Mbps pobierania i 6 Mbps wysyłania. W przypadku zestawu D-Link i anteny umieszczonej w oknie, ale wewnątrz mieszkania osiągnięte wyniki to 74 Mbps pobierania i 46 Mbps wysyłania. Wystawienie anteny metr za okno poprawiło wynik pobierania aż dwukrotnie, do 150 Mbps. Okazuje się, że nawet w warunkach miejskich, gdzie siła sygnału nie jest problemem, ale zabudowa może stanowić przeszkodę, wystawianie anteny za okno daje dużą korzyść dla szybkości internetu.

W innej lokalizacji również na karcie Plusa uzyskaliśmy wynik 315 Mbps pobierania i 64 Mbps wysyłania. Wszystko będzie więc zależeć od okoliczności i miejsca pomiaru, ale limit możliwości D-Linka jest bardzo wysoki. Dla nas istotne jest, że stosowanie zewnętrznej anteny znacząco poprawiło szybkość internetu w każdym z naszych pomiarów.

Podsumowanie

D-Link DWP-1010/KT to nowoczesny zestaw ODU-IDU, który pozwala umieścić zewnętrzną antenę w optymalnym miejscu dla mocnego sygnału LTE i 5G. Antena może być umieszczona na balkonie, na drzewie lub na maszcie na dachu. Montaż ułatwia zastosowanie pojedynczego kabla ethernet, który dodatkowo ma płaski profil. Umożliwia to umieszczenie kabla pod uszczelką okienną, bez konieczności wiercenia dziur w ścianie.

D-Link DWP-1010/KT

W naszych testach udało się zwiększyć wyniki transferów od 6 do 12 razy w porównaniu do tej samej karty SIM umieszczonej w smartfonie. Korzystanie z wewnętrznego routera i jego sieci WiFi pozwoliło praktycznie wyeliminować duże wahania siły sygnału i uzyskiwanych prędkości internetu, które widzieliśmy na telefonie.

Zastosowanie nowoczesnego modemu 5G oraz 2,5 Gbps gniazda ethernet w zewnętrznej antenie zabezpiecza użytkownika na przyszłość, oferując możliwe transfery na poziomie najszybszych stałych łącz światłowodowych oferowanych użytkownikom domowym. Zakończona aukcja nowych pasm dla operatorów i zapowiadane na grudzień uruchomienie pierwszych nadajników prawdziwej sieci 5G doskonale zbiegło się w czasie z ofertą D-Linka, który pozwoli w pełni wykorzystać możliwości nowej sieci.

To materiał sponsorowany - powstał na zlecenie firmy D-Link.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: