Nasza redakcja otrzymała do testów wchodzący właśnie na polski rynek telefon Nokia 6220. Jest to pierwsza seryjnie produkowana słuchawka wyposażona w obsługę szybkiej transmisji danych EDGE. W Polsce tylko Plus GSm chwali się prowadzeniem poważnych testów tej technologii. Telefon jest wyposażony we wbudowaną kamerę robiąca zdjęcia w rozdzielczości 352 na 288 oraz nagrywająca krótkie filmy. 6220 posiada także szereg usprawnień w stosunku do starszych telefonów Nokii, takich jak 6100. Jedną z tych zmian jest wprowadzenie listy szybkich skrótów, która może być uruchamiana prawym klawiszem znajdującym się pod wyświetlaczem. Menu telefonu także zostało nieznacznie zmodyfikowane.
Wygląd telefonu
Telefon nawiązuje swoim wyglądem do stylistyki zastosowanej w modelu 6610. Charakterystycznymi jego elementami są szary kolor obudowy, klawisze tworzące z obudową jedna płaszczyznę oraz 4-pozycyjny manipulator. Obudowy telefonu są wymienne i każdy użytkownik może dobrać najbardziej odpowiadający mu kolor. Z tyłu obudowy znajduje się "oko" kamery, ma górze zaś port podczerwieni oraz przycisk służący do włączenia telefonu. Na dolnej krawędzi słuchawki umieszczono POP port, czyli złącze do połączenia telefonu z komputerem oraz złącze dla ładowarki. Klawiatura i obudowa sprawiają wrażenie bardzo solidnych, i jak zwykle w Nokii sprawują się bardzo dobrze. 6220 umożliwia automatyczne blokowania klawiatury i zabezpieczeni jej odblokowania kodem. Tej funkcji brakuje większości Nokii.
Telefon jest odrobinę większy od Nokii 6100, jego wymiary to 107 x 45 x 19 mm. Słuchawka waży zaś 92 gramy.
W telefonie zastosowano ten sam wyświetlacz, co we wcześniejszych modelach telefonów fińskiego koncernu. Wyświetla on 4.096 kolorów w rozdzielczości 128 na 128 punktów. Odwzorowania barw oraz kontrast wyświetlacza są jedynie zadowalające. Trudno jest obronić decyzję Nokii o wyposażeniu tej słuchawki w wyświetlacz stosowany w innych modelach już prawie od 2 lat. W kwestii wyświetlacza Nokia pozostaje zdecydowanie w tyle za konkurencją.
Bateria
Telefon jest wyposażony standardowo w litowo-jonową baterię BLD-3 o pojemności 720 mAh. Podczas naszego testu prowadziliśmy około 45 minut rozmów dziennie, odbieraliśmy i wysyłaliśmy 25 SMS-ów, oraz wykonywaliśmy około 20 zdjęć. W takich warunkach telefon wytrzymywał bez ładowania przez około 72-75 h. Bardzo znacząco czas pracy baterii spada, jeśli będziemy korzystać z wbudowanego w telefon radia.
Książka telefoniczna
Koncepcja książki telefonicznej nie uległa zmianie w porównaniu do innych modeli telefonów fińskiego koncernu. Pojemność książki dalej wynosi 500 wpisów, a każdy wpis może zawierać po kilka numerów telefonów i notatek. Pozostały także grupy użytkowników posiadające własne logo oraz dzwonki połączeń.
Nowością jest natomiast możliwość przypisania każdemu kontaktowi zdjęcia. Pozwala to na korzystanie z funkcji photo caller id, dzięki której możliwe jest wyświetlanie na ekranie zdjęcia osoby, która właśnie do nas dzwoni. Wbudowany w telefonia aparat pozwala a wykonywanie w tym celu zdjęć w rozdzielczości 80 na 96 punktów. Możliwe jest także przeglądanie książki telefonicznej w specjalnym widoku wraz ze zdjęciem z każdego kontaktu.
Nowością jest także usługa Moja Dostępność. Jak na razie nie jest jednak wspierana ona przez polskich operatorów. W założeniu usługa ta ma działać podobnie jak funkcja Status w internetowych komunikatorach. Usługa pozwala każdemu użytkownikowi telefonu komórkowego na ustanowienie swojego statusu np. Dostępny, Zajęty, lub statusu opisowego. Status ten jest przekazywany do serwera przechowującego statusy i jest dostępny dla innych użytkowników usługi. Statusy poszczególnych osób mogą być wyświetlane obok ich numerów telefonów w książce telefonicznej, tak, że chcąc zadzwonić do danej osoby wiemy czy może ona teraz rozmawiać przez telefon.
Tak jak we wcześniejszych Nokiach 10 numerów z książki telefonicznej może być wybierane głosowo.
Wiadomości
6220, podobnie jak Nokia 6600, posiada nowy standard wysyłki i odbierania wiadomości MMS. Są one w tym telefonie wysyłane bez pośrednictwa WAP Gateway'a. Wymaga to odmiennych ustawień konfiguracyjnych i pewnych zmian u operatorów.
Pomimo początkowych problemów udało mi się skłonić Nokię do odbierania i wysyłania wiadomości multimedialnych w sieci Plus GSM. Wszystkie ustawienia pozostały bez zmian, z tym, że numer IP jest teraz wpisywany w pole o nazwie "Proxy podstawowe" na porcie 8080. W innych sieciach konfiguracja telefonu także jest już możliwe, w razie problemów polecam telefon do Biur Obsługi Klientów danej sieci.
Wiadomości MMS są przechowywane w liczącej 4 MB pamięci dynamicznej telefonu.
Telefon posiada także pamięć na 150 wiadomości SMS. Wiadomości mogą być tworzone z wykorzystaniem polskiego słownika T9. Telefon posiada 10 wbudowanych szablonów gotowych SMS-ów oraz listy dystrybucyjne, pozwalające na wysyłanie wiadomości do wielu odbiorców naraz.
6220 posiada także wbudowanego klienta poczty elektronicznej. Jest to aplikacja Java, która jest wbudowana w menu telefonu. Klient działa dobrze, choć czytanie maili w ten sposób jest dość uciążliwe.
Kamera
Kamera w którą wyposażono telefon jest zbliżona do tej, w jaką wyposażony jest model 7250. Pozwala ona na wykonywanie zdjęć w rozdzielczości tylko 352 na 288 punktów. Wykonuje także zdjęcia portretowe o rozdzielczości 80 na 96 punktów. Możliwe jest także robienie zdjęć przy słabszym oświetleniu w tzw. trybie nocnym.
Nowością jest możliwość nagrywania krótkich sekwencji video. Mogą one mieć do 94 KB, co pozwala na nakręcenie filmu trwającego do 20 sekund. Rozdzielczość tak nakręconej sekwencji wynosi 128 na 96 punktów. Film w takim formacie można załączyć do wiadomości MMS, jednakże jeszcze niewiele telefonów będzie potrafiło tego rodzaju załącznik odtworzyć.
Zarówno zdjęcia jak i filmiki są przechowywane także w dynamicznej pamięci telefonu.
Dźwięki i radio
Jakość dźwiękowej polifonii odtwarzanej przez Nokię 6220 jest taka sama jak we wcześniejszych modelach 7250 i 6100. Telefon jest standardowo wyposażony w 25 polifonicznych dzwonków, użytkownik może jednak wgrać do telefonu własne dzwonki. Umieszcza się je w pamięci dynamicznej telefonu, której rozmiar pozwala na zapisanie dziesiątek lub nawet setek takich dzwonków. Co ciekawe telefon posada wbudowany mechanizm ochrony praw autorskich do dzwonków, który uniemożliwia skopiowanie na inny telefon dzwonków fabrycznie załadowanych do Nokii.
Wbudowane w telefonie radio to także funkcja znana z poprzednich modeli Nokii. Radio pozwala na zapisanie w pamięci 20 stacji UKF. Aby korzystać z radia konieczne jest podłączenie zestawu słuchawkowego, który dostarczany jest przez producenta wraz z telefonem. Radia można także słuchać prze głośnik. Można także ustawić budzik w taki sposób by zamiast sygnału dźwiękowego uruchamiał on radio. Radio w dużych miastach odbiera bardzo dobrze, problemy z odbiorem zdarzają się w miejscach oddalonych od nadajników radiowych.
Ostatnią dźwiękową funkcją o której warto wspomnieć jest dyktafon. Nagrywa on dźwięki z zarówno z otoczenia telefonu, jaki i rozmowy telefoniczne. Jedno nagranie może mieć maksymalną długość 1 minuty. Nagranie takie zajmuje w dynamicznej pamięci telefonu około 50 KB. Dźwięk jest nagrywany w standardzie AMR i może być wysyłany w postaci wiadomości MMS.
EDGE i połączenia z komputerem
6220 to pierwszy seryjnie produkowany telefon wyposażony w obsługę szybkiej transmisji danych EDGE (do 118,4 Kb/s). Jest to rozwiniecie transmisji pakietowej GPRS. W przypadku EDGE maksymalna, teoretyczna prędkość transferu danych wynosi 384 kbit/sek. Niestety żaden z naszych operatorów nie oferuje jeszcze tej technologii transmisji. Także w Europie niewielu operatorów zdecydowało się na jej wdrożenie, wymaga to bowiem sporych kosztów.
Telefon dobrze sprawuje się podczas transmisji GPRS i był przez nas wykorzystywany jako modem. Dodatkowo telefon jest wyposażony w przeglądarkę WAP w standardzie 2.0, która umożliwia wyświetlanie stron w standardzie xHTML. To umożliwia oglądanie prostych "zwyczajnych" stron internetowych, choć na małym wyświetlaczu telefonu jest to bardzo trudne.
Telefon można połączyć z komputerem poprzez łącze podczerwieni lub specjalny kabel. Wszystkie funkcje w telefonie można edytować z poziomu komputera przy użyciu dostarczonego oprogramowania - Nokia PC Suite. Te same funkcje można także sposób prostszy i wydajny wykonywać programem Oxygene Phone Manager 2. Oxygen jest jednak programem płatnym.
Z poziomu komputera, bez względu na używany program, można wybrać do telefonu nowe tapety oraz zgrywać z zdjęcia i filmy. Można także edytować ustawiania stacji radowych oraz synchronizować kontakty z programem MS Outlook.
Java
Telefon pozwala na uruchamianie gier i aplikacji Java 2 Micro Edition. Telefon standardowo wyposażony jest w dwie gry Backgammon oraz Water Rapids. Dodatkowe gry mogą być przez użytkownika pobierane przez WAP lub wgrywane z komputera. Są one umieszczane w dynamicznej pamięci telefonu. Maksymalna wielkość gry to 60 KB.
Inne funkcje
Telefon, jak wszystkie modele Nokii, korzysta z funkcji profili. Profile utraciły jednak swoją odrębną pozycję w menu i znajdują się obecnie w pod-menu Ustawienia. W samej konstrukcji profili nie zaszły jednak żadne zmiany.
Menu telefonu może być wyświetlane na 2 sposoby, jak dotychczas, czyli w formie animowanych ikonek, w postaci jednej na jednym ekranie lub w nowy sposób, w formie małych ikon - piktogramów bez podpisów. Na jednym ekranie mieści się 9 takich małych okienek. Nowy sposób wyświetlania jest bardzo podobny do systemów stosowanych w telefonach Sony Ericsson.
Ostatnią nową funkcją w menu jest zestaw skrótów nazwany "Idź do". Użytkownik może dowolnie dobierać sobie skróty do najczęściej wykonywanych czynności w menu. Może także samodzielne ustalać kolejność skrótów. Możliwe jest także połączenie prawego przycisku pod wyświetlaczem - który w Nokiach zawsze służył wchodzeniu do kontaktów - pod menu "Idź do". W ten sposób użytkownik może uzyskać bardzo szybki dostęp do listy skrótów, a co za tym idzie do najczęściej używanych funkcji menu.
Podsumowanie
Nokia 6220 to kolejny udany model fińskiego koncernu. Jest to pierwszy telefon wyposażony w obsługę EDGE. Poza tym zmiany w stosunku do poprzednich modeli Nokii się niewielkie. 6220 jest rozwinięciem modelu 7250. Wydaje się jednak, że dzięki poczynionym ulepszeniom telefon powinien uzyskać rynkowy sukces.
Za największą wadę telefonu uważam jego wyświetlacz, który w zupełności nie przystaje, do innych zaawansowanych funkcji tego telefonu. Kolejną, bardzo istotną wadą słuchawki jest jej cena. Oscyluje ona obecnie w okolicach 2500 zł. Nie zapowiada się też, by ten telefon szybko pojawił się w promocjach u naszych operatorów. Na razie Nokia 6220 pozostanie telefonem, na który większość użytkowników komórek nie będzie w stanie sobie pozwolić.