Nokia 6280 to jeden z trzech rozsuwanych telefonów (tzw. slajderów) wyprodukowanych przez fińską firmę w całej historii koncernu. Nokia nie ma więc dużego doświadczenia w produkcji telefonów w takiej obudowie, co nie wykluczyło tego, że 6280 jest jednym z najlepszych slajderów jakie można już kupić w Polsce.
Na wstępie należy zaznaczyć, że Nokia 6280 należy do grupy najbardziej zaawansowanych telefonów, które w ogóle są dostępne na rynku – wbudowana kamera ma rozdzielczość 2 megapiksele i nagrywa fimy w rozdzielczości VGA, telefon obsługuje transmisję UMTS i EDGE, a wewnątrz znajdziemy takie usługi jak Push To Talk, czy Visual Radio. Co ważne, aparat jest prosty w obsłudze, co w przypadku zaawansowanych telefonów Nokii nie jest takie oczywiste.
Obudowa
Telefon jest wykonany z bardzo dobrych materiałów, poszczególne elementy nie skrzypią, a mechanizm rozsuwania obudowy działa cicho i lekko. Nokia nie odważyła się wmontować jakiegoś systemu wspomagającego rozsuwanie klapki, ale może to wpłynąć pozytywnie na niezawodność całego urządzenia. Z tyłu obudowy znajduje się obiektyw kamery. Niestety nie jest on niczym osłonięty – jedyną dla niego nadzieją jest to, że znajduje się w niewielkim zagłębieniu. Kamera działa w pozycji poziomej, więc Nokia zgodnie z modą umieściła spust migawki w miejscu znanym z kompaktowych aparatów cyfrowych. Po drugiej stronie obudowy znajduje się przycisk do rozmów Push To Talk. Lepszym rozwiązaniem jest jednak korzystanie z zestawu słuchawkowego, który również obsługuje PTT. Obudowa typu slajder ułatwia zamontowanie w telefonie wygodnej klawiatury – działa ona cicho i lekko, co pozwala generować duże ilości wiadomości tekstowych. Dużą zaletą Nokii 6280 jest jej ogromny ekran o rozdzielczości 320 x 240 pikseli wyświetlający ponad 262 tys. kolorów. Jakość wyświetlacza jest bardzo dobra. W czasie czuwania wygaszony ekran pozostawia nam wąski pasek, na którym wyświetla godzinę, datę oraz np. informacje o nieprzeczytanym SMS-ie lub nieodebranym połączeniu. Nad ekranem znajduje się malutki obiektyw kamery VGA służącej wyłącznie do wideo rozmów.
Menu
Menu telefonu można przeglądać w postaci listy znanej z dawnych modeli Nokii lub w postaci ikon zgrupowanych obok siebie. Możliwość zmiany wyglądu menu to duże ułatwienie dla osób, które nie lubią zmieniać swoich przyzwyczajeń. Te osoby na pewno nie skorzystają natomiast z jednego z najciekawszych rozwiązań, które do tej pory były dostępne w telefonach typu MDA i SPV. Chodzi o aktywny desktop, czyli dostęp do wybranych przez użytkownika usług już z poziomu głównego ekranu. Nie jest to sztywne rozwiązanie w stylu Orange Menu, ale możliwość pełnej konfiguracji głównego ekranu. Na górze możemy mieć ikony skrótów np. do włączenia Bluetooth, włączenia profilu Silent lub sprawdzenia e-maili. Pod skrótami wyświetla się status działania odtwarzacza MP3 lub radia. Na głównym ekranie wyświetla nam się np. tytuł odtwarzanego utworu, a po najechaniu kursorami na tę opcję możemy zmienić odtwarzany utwór w ogóle nie wchodząc do menu odtwarzacza. Pod tymi opcjami mamy także szansę na wyświetlenie bieżących spotkań, które Nokia 6280 pobiera ze swojego kalendarza. Pod spotkaniami mieści się także krótka notatka. Aktywny ekran w telefonie bez Windowsa i Symbiana to duża nowość i od razu można powiedzieć, że także duży sukces.
Osoby, które nie lubią konfigurować swojego telefonu „pod siebie” będą oczywiście mogły nadal mieć na tapecie zdjęcie ukochanej lub krajobrazu, dzięki temu, że opcję aktywnego desktopu można całkowicie wyłączyć.
Trzecia generacja platformy Series 40 wygląda bardzo nowocześnie, a co więcej działa bardzo szybko i w miarę stabilnie. „Zwisy” telefonu zdarzały się podczas korzystania z karty SIM bez dostępu do sieci 3G przy zasięgu sieci UMTS. Telefon nie wiedział jak się zachować i najczęściej pojawiał się biały ekran. Inne dziwne zachowanie związane z tym samym problemem to brak prób załogowania się do sieci 2G przy braku dostępu do sieci 3G. Telefon po prosty „wyskakiwał” z zasięgu i trzeba go było włączyć i wyłączyć.
Rozwiązaniem powyższych problemów było przełączenie się na sztywno na zakres GSM.
Drugim wykrytym w czasie testów „bugiem" było włączanie się trybu głośnomówiącego w czasie działania usługi call waiting. W czasie rozmowy telefon po prostu automatycznie włączał głośnik (na szczęście cicho), gdy centrala informowała o nadchodzącym drugim połączeniu. Gdy sygnał call waiting się wyłączał wszystko wracało do normy. Biały ekran (reset telefonu) zdarzył się także podczas przełączania kamery z trybu wideo do zdjęć i odwrotnie – takie zachowanie nie było regułą, ale zapewne niewielki błąd w oprogramowaniu powinien zostać usunięty.
MP3 i radio
Pliki MP3 w telefonie możemy zapisywać na kartach MiniSD. Dołączona do zestawu karta ma pojemność 64 MB, także na pewno Nokia 6280 nie zastąpi nam iPoda. Dopiero po wymianie karty na większą wielbiciele muzyki będą mogli czuć się usatysfakcjonowani. Sam telefon ma symboliczną pamięć 7 MB.
Jakość odtwarzanej muzyki nie poraża swoją jakością – telefon gra za dużo wysokich tonów, przez co muzyka trochę szeleści i nawet skorzystanie z equalizera niewiele zmienia. Sam equalizer ma w sumie 7 ustawień, w tym 5 stałych oraz 2 możliwe do zmiany przez użytkownika. Po wybraniu przewagi tonów niskich basów nie wytrzymują niestety słuchawki. Słuchanie muzyki przez głośnik ze względu na swoją jakość ma sens np. w samochodzie bez radia lub na wczasach, gdy nie mamy dostępu do żadnego sprzętu grającego.
Należy jednak szczerze przyznać, że osoby, które mają mniejsze wymagania co do jakości muzyki będą nową Nokią zachwycone – na pewno większość nabywców nowych telefonów nie spodziewa się tego, że mogą one obecnie z powodzeniem zastąpić prostsze modele odtwarzaczy MP3.
Radio w 6280 jest gotowe do obsługi Visual Radio, czyli przesyłania przez stacje radiowe specjalnych stron WWW związanych z trwającą w danym momencie audycją. W Polsce na razie żaden operator nie zainwestował w platformę dla tej usługi. W telefonie można zapisać do 20 stacji radiowych. Niestety okazało się, że 6280 nie obsługuje systemu RDS. Każdą stację w pamięci musimy samodzielnie nazwać, co jest bardzo czasochłonne. W radiu nie możemy korzystać z ustawień equalizera, co jest zupełnie niezrozumiałe. Z szumami możemy walczyć włączając opcję MONO.
Kamera
Główna kamera Nokii 6280 ma matrycę 2 megapiksele. Jest to maksymalna rozdzielczość, jaką można znaleźć obecnie w telefonach sprzedawanych w tej części Europy. Fotograficy twierdzą, że matryca to nie wszystko i mają rację. Telefon radzi sobie doskonale w warunkach dobrego, naturalnego oświetlenia. W pomieszczeniach (nawet z dobrym oświetleniem) jakość spada. Niestety Nokia 6280 nie ma trybu makro, co uniemożliwia wykonanie dobrych zdjęć z niewielkiej odległości.
Rozdzielczość zdjęć może być zmieniana w trzech trybach: 1600x1200 (2MP), 1024x768 (1MP), 640x480 (VGA). Gdy wykonamy zdjęcie w dużej rozdzielczości i chcemy je wysłać przez MMS to proces skalowania trwa trochę zbyt długo. Duże zdjęcia zajmują od 0.5 MB do ponad 1 MB. W standardzie dysponujemy tylko kartą o pojemności 64 MB, także za wiele zdjęć jednorazowo nie wykonamy. Jeszcze gorzej będzie jak wymarzymy sobie nagrywanie filmów. W maksymalnej rozdzielczości 640x480 (VGA) plik wideo rośnie bardzo znacznie z każdą sekundą nagrania. Na szczęście rozdzielczość możemy zmniejszyć w następujących trybach: 352x288, 176x144, 128x96.
Przykłady zdjęć wykonanych telefonem Nokia 6280
Przykładowy film znajduje się tutaj (plik .3gp, 4586 KB)
Obsługa sieci 3G
Większość zaawansowanych Nokii UMTS będzie lepszym modemem do komputera niż specjalne, dodatkowe karty kosztujące naprawdę spore pieniądze. Nokia 6280 podłączona przez USB 2.0 uzyskiwała lepsze rezultaty jeśli chodzi o szybkość transmisji niż specjalna karta OPTION z zasięgiem UMTS/EDGE.
Testowanie szybkości na stronie Numion nie jest może zbyt profesjonalne, ale na pewno prezentuje możliwości modemu wbudowanego w telefon. Prędkość ponad 350 kbps jest większa niż najtańsze wersje neostrady. Również pobieranie pliku z serwera GSMonline.pl odbywało się z niemal zawrotną jak na komórkę prędkością 37 KB/s.
Należy jednak pamiętać, że powyższe testy odbywały się w sieci UMTS, a z jej zasięgiem nie jest oczywiście tak różowo.
Wiadomości
E-mail został potraktowany w Nokii 6280 trochę po macoszemu. Samo ściąganie, szczególnie w sieci 3G, działa znakomicie, ale później okazuje się, że telefon nie wyświetla maili w HMTL (a chyba jest ich już więcej niż tekstowych), a także nie obsługuje załączników. Pobrany załącznik dało się jeszcze zapisać na karcie pamięci, ale próba jego otwarcia zakończyła się fiaskiem.
Znacznie lepiej jest rozwiązane w telefonie przygotowywanie wiadomości multimedialnych. Nokia zachęca do tworzenia MMS-ów składających się więcej niż wyłącznie z jednego zdjęcia i np. tekstu. W kreatorze widzimy trzy pola, w które można wstawić automatycznie tekst, zdjęcie, nagranie głosowe, nagranie wideo, wizytówkę, notatkę z kalendarza. Te trzy pola można rozbudować o kolejne slajdy.
Nowy rodzaj MMS-ów jest zgodny ze specyfikacją MMS OMA 1.2, która zezwala na odbieranie i wysyłanie wiadomości do 300 KB.
Spis telefonów
Spis telefonów to jedna z większych niespodzianek. Po instalacji pakietu PC Suite i rozpoczęciu procesu synchronizacji kontaktów z Outlookiem w pewnym momencie okazało się, że pamięć telefonu została ograniczona w tym zakresie do 500 rekordów i wszystkie kontakty z Outlooka się po prostu nie mieszczą. 500 rekordów to mało – jedynym wytłumaczeniem tego ograniczenia jest to, że Nokia chce tego typu zabiegami skłaniać najbardziej wymagających użytkowników do zakupu jeszcze droższych i bardziej zaawansowanych modeli.
Na pocieszenie zostaje tylko to, że każdy rekord książki może być bardzo skomplikowany i może składać się np. z adresu e-mail, z filmu (potrzebnego do dzwonków wideo), z adresu www, ze zdjęcia, z adresu pocztowego, notatki, adresu PTT itd. itp.
Aplikacje
Rzadko tak się dzieje, żeby seryjnie w telefonie wgrane były gry z najwyższej półki. Zwykle trzeba sobie takie aplikacje kupić i ściągnąć na telefon. Inaczej jest w Nokii 6280 – tutaj producent przygotował trzy wspaniałe gry, które chyba największych przeciwników grania skuszą do zabawy. W 6280 znajdziemy golfa z doskonałą grafiką i grywalnością, rajdy samochodowe, które również można ocenić w podobny sposób oraz kolejną wersję Snaka – teraz już w opcji 3D. (Snake III)
PC Suite
W zestawie z telefonem otrzymujemy kabel USB 2.0, także grzechem by było nie podłączyć telefonu do komputera. Pakiet PC Suite najlepiej ściągnąć z Internetu – zapewni to nam instalację najnowszej wersji oprogramowania (obecnie 6.70.22).
Telefon po podłączeniu do komputera pyta nas, w jakim trybie ma pracować: jako urządzenie współpracujące z pakietem PC Suite, jako źródło plików do druku, czy jako zwykły dysk przenośny. Dla mniej zaawansowanych użytkowników taki wybór może być problemem i chyba lepszym rozwiązaniem byłoby automatyczne przełączanie się telefonu pomiędzy tymi trybami w zależności od tego, jakie oprogramowanie uruchomimy na komputerze. PC Suite pomaga nam natomiast bardzo wydatnie w podłączeniu komputera do Internetu przez modem wbudowany w telefon. Nie musimy robić nic poza wybraniem naszego operatora. Telefon łączy się z nim bez najmniejszego problemu. Nam pozostaje tylko serfowanie w sieci, a później opłacenie dużego rachunku. Szkoda, że w czasie „modemowania” komputer nie ładuje baterii telefonu przez USB.
Bateria
Bateria Nokii 6280 ma sporą pojemność 970 mAh, co niestety nie przekłada się np. na jej czas działania podczas korzystania z transmisji streaming wideo. Oglądanie TVN24 przez UMTS skraca czas działania telefonu o kilkaset procent i po kilkudziesięciu minutach nasz telefon się wyłącza. Gdy nie korzystamy z transmisji danych w sieci GSM, ale mamy np. włączony Bluetooth i sporo rozmawiamy to aparat będziemy musieli ładować co 1.5- 2 dni.
Podsumowanie
Nokia 6280 kosztuje w dużych sklepach z elektroniką około 1500 zł. W zamian otrzymujemy telefon UMTS, z aparatem 2 megapiksele, wymiennymi kartami pamięci miniSD oraz bardzo dużym ekranem. Niestety telefon ten ma swoje ograniczenia w postaci ograniczonej książki telefonicznej, braku obsługi załączników do poczty elektronicznej, czy też stosunkowo niewielkiej pamięci wewnętrznej. 6280 jest trochę konkurentem wobec telefonów pracujących pod kontrolą systemu Symbian – 6280 działa dużo szybciej i pewniej, ale ma swoje ograniczenia, Symbian natomiast jest bardziej zawodny, ale użytkownik ma większą swobodę i zyskuje większą funkcjonalność. Na pewno każdy może powiedzieć, że warto poczekać z zakupem np. na Nokię N80, ale będzie to telefon już z zupełnie innej półki, także cenowej.
Na końcu dla porównania podamy wagę i rozmiary trzech telefonów, które są skierowane do podobnej grupy klientów:
Nokia 6280 z UMTS:
waga: 115 g
wymiary: 100 x 46 x 21 mm
Nokia 6230i:
waga: 99 g
wymiary: 103 mm x 44 mm x 20 mm
Samsung D600:
Waga 103 g
wymiary: 94 x 45 x 21 mm