Nokia N82 działa pod kontrolą systemu Symbian OS v9.2 na platformie S60 3rd Edition, Feature Pack 1. Telefony Nokii z serii N różnią się między sobą głównie wyglądem i akurat N82 jest zaprojektowana chyba najbardziej odważnie - mam na myśli klawiaturę, która jest mniej wygodna od zwykłych plastikowych klawiatur, ale na pewno jest bardziej „designerska”. Niestety w naszym egzemplarzu obudowa w okolicach tzw. czerwonej słuchawki niemiłosiernie uginała się i skrzypiała. Po drugiej stronie obudowy wszystko było zupełnie w porządku.
Czym N82 się wyróżnia na rynku mobilnych urządzeń – ma GPS, kamerę 5 megapikseli, WLAN oraz HSDPA. Jest to więc telefon z najwyższej półki, co oczywiście wpływa niezbyt pozytywnie na jego cenę. Najniższa cena na Ceneo.pl to 1760 zł (pod koniec lutego cena spadła do 1499 zł).
Wygląd zewnętrzny
Testowy telefon miał kolor srebrny, a w sprzedaży jest także wersja biała. Obudowa z przodu jest błyszcząca, więc widać na niej (także na ekranie) ślady palców. Szczególnie zatłuszczony ekran nie wygląda zbyt elegancko. Gdy patrzymy jednak z większej odległości to telefon może się podobać. Najmniej udana jest klawiatura, która ma zbyt małe klawisze, a ich kształt po prostu utrudnia korzystanie z urządzenia. Do wszystkiego można się przyzwyczaić, ale ….po co. Nokia zrezygnowała także z wygodnego klawisza służącego do kopiowania tekstu – nie ma go już w nowych modelach z Symbianem, a był on dosyć użyteczny, szczególnie dla bardziej zaawansowanych użytkowników (obecnie zastępuje go przycisk #, o czym można się dowiedzieć na 117 stronie instrukcji).
Brawa należą się natomiast za slot pamięci na zewnątrz obudowy – kartę można łatwo wyciągnąć, choć jej standard (microSD) nie jest popularny w czytnikach komputerów PC. Jest za to naprawdę mikroskopijna. W komplecie znajdziemy adapter do standardu SD.
Najbardziej udana jest tylna obudowa – po pierwsze obiektyw jest w zagłębieniu, a po drugie jest przykryty zasłoną. Jej odsłonięcie powoduje automatyczne uruchomienie aplikacji aparatu. Nad obiektywem znajduje się duża lampa błyskowa – jak się później okazało bardzo sprawna.
System
Oprogramowanie telefonu było w wersji 10.0.046. Nowe było już dostępne (według komunikatu pakietu PC Suite), ale program Nokia Software Updater nie pozwalał nam na jego pobranie (wyświetlał się komunikat o braku współpracy akurat z tym modelem).
W oprogramowaniu telefonu denerwują chyba tylko dwie kwestie – automatyczne przełączanie widoku w oparciu o czujnik położenia (na szczęście można tę funkcję wyłączyć) oraz w przypadku naszego modelu okresowe problemy przy włączaniu kamery – czasami ekran tylko migał i wyświetlał wyłącznie „kosmiczne” efekty specjalne. Raz pomogło wciśnięcie klawisza menu, a raz niestety trzeba było wyłączyć i włączyć cały telefon.
Nokia N82 jest wyposażona w procesor ARM 11 taktowany zegarem 332 MHz. Pamięć dla użytkownika to około 100 MB. W komplecie z telefonem znaleźliśmy kartę 2 GB micro SD.
Personalizacja telefonu
Nokia N82, jak wszystkie Nokie z najwyższej półki, ma aktywny pulpitu oraz kilka klawiszy, które mogą prowadzić nas bezpośrednio do wybranych przez nas aplikacji. Na głównym ekranie możemy mieć skróty do 6 programów (poprzez ikony), do 2 aplikacji poprzez przyciski programowane oraz bezpośredni dostęp do kalendarza, notatek, rozbudowanej funkcji Search przeszukującej cały telefon oraz do wyszukiwarki sieci WLAN. Dodatkowo Nokia funduje klika przycisków sprzętowych – jeden do menu multimedialnego (nad klawiszem C) oraz jeden do aktywowania galerii (z prawej strony obudowy). Są także przyciski regulacji głośności (także służą jako obsługa funkcji zoom) oraz klawisz spustu migawki.
Nokia zapomniała o bezpośrednich przyciskach do obsługi odtwarzacza MP3 –na pilocie od słuchawek jest tylko regulacja głośności. Notabene słuchawki są podłączane przez mini jack 3.5mm.
Mail i Office
Poczta elektroniczna jest pobierana z serwera bardzo szybko dzięki obsłudze HSDPA. Nadal czekamy jednak na to, aby telefony Nokii zaczęły normalnie obsługiwać pocztę w HTML, która już od wielu miesięcy dominuje w Internecie. Nokia rozwiązuje to w postaci załączników do maila, co nie jest wygodne i czytelne. Użytkownik może pobierać do N82 również załączniki. I tu zaczynają się schody. Pakiet Quickoffice nie poradził sobie zarówno z testowym plikiem Word (tylko 1.2 MB), ani z plikiem Excel (2.5 MB). Co dziwne plik prezentacji Power Point (aż 5 MB) otworzył się błyskawicznie i bez problemu. Szybko otwierały się w programie Adobe Reader pliki PDF (testowany miał 3.8 MB). Po pewnym czasie okazało się, że telefon jednak da radę odtworzyć wspomniany wcześniej plik Word, ale potrzebuje na to około 5 minut, co niecierpliwi na pewno potraktują jako tzw. „zwis aplikacji”. Tyle samo telefon potrzebował na otworzenie pliku Excel. Należy jednak wspomnieć, że oba te pliki nie były zbyt proste (Word miał same tabelki, a Excel zawierał naprawdę dużo danych).
Przeglądarka
Przeglądarka Nokii nadal nie ma sobie równych, jeśli chodzi o jakość wyświetlania zwykłych stron HTML. Szczególnie przydatny jest tryb poziomy wyświetlacza. Przegladarka Web Browser for S60 radzi sobie z technologią Ajax, Flash obsługiwany jest w wersji Flash Lite 2.
Gry
Nokia rozpoczęła niedawno wyścig o prymat na rynku zaawansowanych gier w telefonach komórkowych. Obecnie tylko telefony ze stajni Sony Ericsson proponują podobny poziom grafiki 3D. Nie będąc fanami grania musimy docenić wysiłki programistów. Reanimowana platforma N-Gage, teraz już instalowana w „zwykłych” telefonach naprawdę wyznacza standardy szybkości, precyzji szczegółów oraz skomplikowania. Są to prawdziwe kopie gier znane dotychczas tylko z „dużych” konsol i PC.
Prędkość pobierania danych
Testy prędkości pobierania danych przeprowadziliśmy na obszarze słabego zasięgu stacji z obsługą HSDPA. Telefon wyświetlał na zmianę opcję 3G i 3.5G. W czasie testów Numion urządzenie bez przerwy wyświetlało opcję szybszą, ale uzyskane prędkości transmisji danych nie są porywające. Serwis Numion nie jest oczywiście najlepszym miejscem do testowania transmisji danych, ale można wysnuć wniosek, że N82, żeby transmitować dane naprawdę szybko potrzebuje bliskiej i mocnej stacji nadawczej.
Bateria
Bateria w N82 to ogniwo, które działa bez ładowania chyba dokładnie dwa razy dłużej niż w Nokii N95. Telefon w opcji „katowanie” działa dwa dni i przy tylu funkcjach jest to okres wystarczający.
Nawigacja
Po raz pierwszy w czasie testów Nokii nie musiałem czekać paru minut na ustalenie pozycji przez GPS. Nokia przyspieszyła całą procedurę i teraz nie odstaje od konkurentów. Nadal jednak są delikatne problemy z utrzymaniem sygnału i w czasie spaceru często telefon gubi sygnał. Mapy do aplikacji Nokia Maps są bezpłatne i musimy zapłacić dodatkowo wyłącznie za opcję samej nawigacji. N82 nie zastąpi nam np. profesjonalnego palma z Automapą, ale w sytuacji awaryjnej będziemy dziękować Finom za możliwość pobrania mapy przez 3G i za sam moduł GPS.
Moduł bez problemu współpracował także z mapą Mobile GMaps – świetnie działającą aplikacją wykorzystująca mapy Google.
Polski Navifon w ogóle nie chciał wystartować.
Kamera
Nokia wbudowała w N82 matrycę 5 megapikseli. Obiektyw marki Carl Zeiss ma następujące parametry 2.8/5.6. Jak zwykle nie spodziewałem się po jakości zdjęć niczego specjalnego – na ekranie telefonu zdjęcia wyglądały jak zwykle dobrze. Po przegraniu do komputera i wyświetleniu na dużym ekranie okazało się, że…..nadal mają doskonałą jakość. Widać oczywiście małe szumy, ale takich zdjęć, przy słabym oświetleniu, żadna testowana przez nas komórka jeszcze nie robiła. Chyba po raz pierwszy można się zastanowić, czy telefon nie jest w stanie zastąpić tańszych aparatów cyfrowych, co dotychczas było całkowicie fikcją literacką. Humor psują tylko błędy w samej aplikacji kamery – to fragment kodu, który Finowie powinni szybko poprawić. Szkoda też, że kamera ze standardowym oprogramowaniem nie pozwala na korzystnie z modułu GPS i zapisywanie danych w EXIF.
Przykładowe zdjęcia:
Multimedia
Multimedia w N82 to przede wszystkim odtwarzacz MP3 (standardowy, taki jak we wszystkich „N-kach”, radio FM (niestety bez RDS, ale z możliwością pobrania z Internetu listy stacji), odtwarzacz wideo oraz radio internetowe. Szczególnie ta ostatnia aplikacja naprawdę może zachwycić – słuchanie londyńskiej stacji muzycznej w polskiej kawiarni przez WLAN może być dla niektórych bezcenne. Do dyspozycji użytkownika jest kilkaset stacji z różną muzyką. Jakość jest naprawdę dobra, a obsługa dziecinnie prosta.
Wielbiciele oglądania filmów w formacie divix mogą oczywiście zainstalować sobie odtwarzacz zewnętrznej firmy.
Podsumowanie
Nokia N82 zaskakuje pozytywnie dopiero po paru dobrych dniach użytkowania, na początku natomiast nieco drażni. Pierwszy kontakt to głównie niewygodne klawisze i to denerwujące skrzypienie przy czerwonej słuchawce. Później jednak dochodzimy do wniosku, że to na pewno telefon z listy TOP20. Jakość zdjęć jest niemal szokująca, przeglądarka do Internetu działa znakomicie, telefon bardzo szybko transmituje dane (N82 może bez problemu zastąpić dedykowany modem), WLAN, VoIP, w miarę dobra bateria i w miarę dobry GPS – na pewno gorąco polecamy ten telefon.