Nokia N95 8 GB to w pewnym sensie następczyni modelu N95, o którym kiedyś (po nowojorskiej premierze) GSMonline.pl napisało, że to najlepszy model telefonu na świecie. Po testach N95 okazało się, że funkcjonalnie N95 na pewno zasługuje na to miano, ale niestety zużycie energii wykluczało ten telefon z walki o pozycję rynkowego lidera.
Nokia N95 8 GB to poprawiona N95 z lepszą baterią, ale niestety z kilkoma nowymi wadami.
Wygląd zewnętrzny
Wygląd zewnętrzny wersji 8 GB jest na pewno ciekawszy od „zwykłej” srebrnej N95. Telefon wygląda bardzo ładnie, elegancko i profesjonalnie. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że Nokia N95-2 8 GB (taka jest oficjalna nomenklatura) ma dużo większy ekran od poprzedniczki. Rzeczywista różnica jest niewielka (2.8 w porównaniu do 2.6 cala przy tej samej rozdzielczości), ale subiektywnie ekran nowej Nokii to „epoka” do przodu. Tak jak w poprzednim modelu obudowa jest rozsuwana w obie strony. Zmianą, którą krytykują wszyscy fani „95” jest rezygnacja z zasłony głównej kamery – to jedna z tych trudno zrozumiałych „innowacji”. Nam najbardziej w obudowie N95-2 brakowało czegoś, czego nie ma także poprzedniczka, czyli małej klawiatury QWERTY – ten telefon jest tak zaawansowany, że standardowa klawiatura telefonu komórkowego (choć jak zwykle w Nokiach bardzo wygodna) już trochę do niego nie pasuje i go ogranicza.
System i menu
N95-2 działa pod kontrolą najnowszej wersji Symbiana, czyli wersji 9.2 z platformą S60 3rd Edition, Feature Pack 1. Jest to już bardzo dojrzały system pozbawiony ułomności swojego wieku dziecięcego znanego np. z Nokii 6600. Symbian uruchamia się w miarę szybko i szybko działa, a co ważne nie zawiesza się ( w czasie „zwis” nastąpił tylko raz).
Aplikacje (te nawet najbardziej wymagające) działają szybko. W środku za obsługę urządzenia odpowiada procesor ARM 11 332 MHz z akceleratorem grafiki 3D.
Struktura pamięci wygląda następująco:
Maksymalna pamięć dla użytkownika: 8 GB
NAND Memory: 256 MB
SDRAM Memory: 128 MB
Pamięć do wykonywania programów: maksymalnie około 90 MB Executable RAM
W poprzedniej edycji te parametry przedstawiały się następująco:
Procesor ARM 11 332 MHz z akceleratorem grafiki 3D
Maksymalna pamięć dla użytkownika: 160 MB
NAND Memory: 256 MB
SDRAM Memory: 64 MB
Pamięć do wykonywania programów: maksymalnie około 18 MB Executable RAM
Pamięć dla programów w poprzedniej edycji była więc dużo mniejsza. Pamięć dla użytkownika również była „symboliczna”, ale stara N95 miała port na karty pamięci microSD, a nowa została go pozbawiona. Jako tradycjonaliści postulujemy o kolejną wersję N95 8 GB, ale już z kartami pamięci. W czasie testów przegrywaliśmy 650 MB plików MP3 do pamięci aparatu i trwało to ponad 5 minut – przegranie tych plików na kartę w czytniku laptopa dałoby dużą oszczędność czasu.
Nadal jedną z ważniejszych przewag nowego Symbiana jest aktywny, bardzo zaawansowany Pulpit, który po odpowiedniej personalizacji radykalnie ułatwia i upraszcza korzystanie z telefonu. Ilość informacji na głównym ekranie oraz ilość skrótów zadowoli każdego.
Obsługa e-mail
Klient e-mail w N95 niczym nie zaskakuje – działa szybko, ale nadal nie wyświetla maili w formacie HTML. Wiadomość HTML możemy obejrzeć dopiero w przeglądarce internetowej – dodatkowo telefon przed przejściem do przeglądarki rozłącza połączenie z Internetem i ponownie się z nim łączy.
Obsługa plików Office
Pakiet Quickoffice działał w N95 podejrzanie wolno – skakanie pomiędzy nazwami plików Worda, Excela oraz Powerpointa trwało zbyt długo. Plików nie można edytować, chyba, że pobierzemy wersję Premiere za 74 zł lub wersję V3 za około 50 zł.
Otwarcie pliku Word 2.7 MB spowodowało całkowite zawieszenie telefonu, mały plik Excela otwierał się natomiast bez problemu. Duży (7 MB) Power Point również dał się otworzyć, ale przeglądanie dokumentu działało bardzo powoli. Słabo także radził sobie czytnik firmy Adobe z dużym plikiem Acrobat Reader. 140 stron dało się otworzyć, ale przeglądanie ich nie było przyjemnością.
Do obsługi plików Office polecamy mocniejsze maszyny – chyba już raczej działające pod kontrolą systemu Windows.
Nawigacja satelitarna
Moduł GPS w N95-2 8GB współpracuje z aplikacją Nokia Maps opartą o mapy Tele Atlas i NAVTEQ. Taka sama platforma jest wykorzystywana w Nokiach E90. W Warszawie nawigacja radziła sobie bardzo dobrze, komunikaty były wydawane w odpowiednim czasie, a przeliczanie nowej trasy trwało ułamki sekundy. Niestety tak jak we wszystkich Nokiach moduł GPS działa dużo gorzej od konkurencji. Nie ma szans na złapanie zasięgu satelity w oknie budynku (taki jest wynik naszych testów). Większą wadą jest jednak to, że GPS „budzi się” niemiłosiernie długo. Problem ten opisywaliśmy już w teście E90. Nokia musi koniecznie poprawić obsługę GPS-u w swoich telefonach, bo producenci Pocket PC są z przodu.
Filmy
Rzadko w testach telefonów opisujemy jakość filmów odtwarzanych przez telefon, bo zwykle po prostu nie ma o czym pisać – jakość jest delikatnie mówiąc MMS-owa. W N95-2 natomiast jakość filmu, przynajmniej tego, który oglądaliśmy, jest doskonała. Telefon został dostarczony w wersji Spiderman III z pełną wersją tego właśnie filmu. Dodatkowo Nokia przygotowała specjalne dzwonki oraz wygaszacze. Jakość odtwarzanego pliku była wspaniała – nawet małe napisy były ostre i wyraźne. Problem pojawił się niestety po paru tygodniach, gdy wymieniliśmy oprogramowanie w telefonie – wówczas film stracił swój klucz zabezpieczający i już nie mogliśmy go oglądać. Inne filmy można przygotowywać teoretycznie w specjalnym programie na komputerze PC Nokia Video Manager – program przy piku 300 MB nie potrafił sobie jednak poradzić z kompresją do wersji komórkowej.
Nadal więc pozostaje instalacja specjalnych odtwarzaczy niezależnych firm, które radzą sobie np. z popularnym Divixem.
VoIP
Klient VoIP oczywiście jest już na stałe zaimplementowany w Symbianie w telefonach z WLAN. Konfiguracja jest nadal dosyć skomplikowana ( http://www.ipfon.pl/download/Nokia_S60_cfg.pdf ), ale w Internecie można znaleźć wiele tzw. instrukcji krok po kroku. Nasz testowy telefon nas trochę zaskoczył i przyjmował rozmowy VoIP bez żadnego problemu. Nie chciał natomiast wykonywać tanich połączeń przez Internet – wybieranie numeru trwało wieki i nie kończyło się sukcesem. Być może problem był po stronie routera WLAN wykorzystywanego do testów.
Gry
O grach również rzadko w testach piszemy. W N85 8GB pojawia się aplikacja N-Gage, która oznacza, że Nokia nie pogodziła się z porażką tej platformy do gier i tym razem N-Gage ma być marką obecną także w „normalnych” telefonach. W naszej Nokii standardowo wgrano dwa doskonałe dema – FIFA 07 oraz Asphalt Street Rules. Programy te udowadniają rewolucję jaka zachodzi obecnie w komórkach – czasy węża i Tetrisa odchodzą chyba w niepamięć.
Nokia na specjalnej stronie prezentuje także kolejne produkcje z bardzo zaawansowaną grafiką 3D.
Przeglądarka do Internetu
Przeglądarka w najnowszych telefonach Nokii jest coraz lepsza. W pierwszych edycjach wyświetlała poprawnie skomplikowane witryny, które nie zajmowały dużej ilości pamięci. Obecna edycja radzi sobie z witrynami, w których strony ważą np. 2 MB. Nokia prowadzi także w wyścigu o obsługę technologii flash w urządzeniach mobilnych. Chyba jedyną wadą przeglądarki Mini Mapa jest szybkość jej działania – działa po prostu tak jak konkurenci (czyli Opera i mobilny Internet Explorer).
Odtwarzacz MP3 i radio
N95 możemy polecić także jako odtwarzacz muzyczny. Ze względu na dużą pamięć wewnętrzną tysiące utworów MP3 z pewnością szybko nam się nie znudzą. Barwę dźwięku możemy zmieniać equalizerem oraz funkcją loudness. Dźwięk jest dobry, ma dużo „przestrzeni”, choć brakuje trochę w odtwarzanej muzyce głębokiego basu. Efekt przestrzeni możemy powiększyć opcją „stereo widening”. Odtwarzaczem możemy sterować dedykowanymi przyciskami na obudowie lub „wypasionym” pilotem - teraz czekamy już chyba tylko na pilota z wyświetlaczem.
N95-2 ma także radio FM, choć niestety producent zapomniał o bardzo przydatnej funkcji, jaką jest RDS. Listę lokalnych stacji możemy pobrać z Internetu, ze stron Nokii.
Pakiet PC Suite
Nokia tak bardzo zadbała o najbardziej zaawansowanych użytkowników N95, że w Internecie są już dostępne dwa pakiety służące do wymiany danych z komputerem PC: “zwykły” PC Suite oraz specjalna wersja Nokia Nseries PC Suite. Programy różnią się głównie graficznie, a ich funkcjonalność jest bardzo zbliżona.
Obecnie cały pakiet PC Suite to:
Nokia Video Manager, Nokia Map Leader, Application Manager, Connection Manager, Content Copier, Get Connected Wizard, Multimedia Player, Nokia Nokia Nseries PC Suite – aplikacja zarządzająca pakietem, Nokia Nseries Update Manager, PC Sync, Music Manager, OneTouchAccess.
Kamera
N95-2 kolejny raz dowodzi, że duża matryca oraz nawet znana marka Carl Zaiss nie są gwarantami doskonałych zdjęć w telefonie komórkowym. Nadal nie ma komórki, która zastąpiła by np. kompaktowego Canona, nawet tego najtańszego. Oczywiście w porównaniu do innych telefonów zdjęcia są bardzo dobrej jakości i można z nich wykonywać mniejsze odbitki na papierze fotograficznym. Trochę zbyt wolno działa w N95-2 funkcja autofocus, ale może zostanie to poprawione w kolejnych edycjach oprogramowania.
Przykładowe zdjęcia:
Bateria
Bateria w N95 8 GB to najważniejsza poprawka wobec poprzedniczki. Telefon bez problemu działa dzień, a czasami nawet dwa przy aktywnym korzystaniu z zaawansowanych funkcji. Bateria BL-6F ma zwiększoną do 1200 mAh pojemność i to daje bardzo pozytywne efekty. Zapewne poprawiono także samo zarządzanie energią przez telefon, które w pierwszej wersji było tragiczne. Dla wielbicieli nowości mamy nadal złe informacje – w N95 8 GB jest jeszcze stare łącze ładowarki (nie microUSB), a dodatkowo telefon nie jest ładowany przez komputer.
Podsumowanie
N95 8 GB to odpowiedź na iPhone – odpowiedź szybka, ale nie wiadomo, czy skuteczna. Duża pamięć N95, bardzo wygodna i szybka obsługa plików muzycznych i wideo, oraz wielokrotnie szybsza transmisja danych to przewagi nad iPhonem. iPhone ma jednak za sobą szaleństwo swoich wyznawców oraz nowy, dotykowy interfejs. Dotykowego ekranu brakuje w N95 i chyba teraz cała moc działu R&D w Nokii jest skierowana na szybkie wypuszczenie na rynek nowych terminali już z plarformą S60 touch user interface.
Nokia N95-2 8GB to doskonały telefon – możemy przyznać mu najwyższą rekomendację. Wreszcie Nokii udało się poprawić baterię, zainstalowano także większy wyświetlacz, jakość odtwarzanego wideo nie ma sobie równych, dodatkowo do dyspozycji nadal mamy kamerę 5 megapikseli, funkcję video out oraz szybkie HSDPA.