W dniu 29 listopada 2001 firmy 3i, Accenture, Nokia i Sampo poinformowały o założeniu spółki o nazwie Meridea Financial Software. Nowa firma, łącząca doświadczenie swych założycieli na polu łączności bezprzewodowej, bankowości i finansów, zajmuje się produkcją i marketingiem oprogramowania przeznaczonego do świadczenia usług finansowych w trybie on-line i przy użyciu łączności komórkowej. Dyrektorem naczelnym Meridea został Esa Tihilä, były dyrektor ICL ds. globalnej działalności e-biznes.
W tym dniu w Londynie, Meridea zaprezentowała swoje pierwsze, programowe rozwiązanie nowej generacji, przeznaczone dla instytucji finansowych, zapewniające klientom możliwość korzystania z elektronicznych, realizowanych w sieciach komórkowych usług finansowych, dostępnych poprzez kilka kanałów łączności, w tym przez urządzenia bezprzewodowe, Internet, telefony, IVR (Interactive Voice Response - interaktywna odpowiedź głosowa) i cyfrową telewizję. Rozwiązanie zaproponowane przez Meridea zapewnia atrakcyjną stopę zwrotu inwestycji klientom z sektora usług finansowych, gdyż skraca czas wprowadzania usług na rynek, tworzy przejrzysta strukturę kosztów, obniża ryzyko technologiczne i oferuje możliwość elastycznej integracji z istniejącymi już systemami.
"Popyt na produkty generowany przez konsumentów jest dla 3i ważnym obszarem rozwoju i atrakcyjnym polem inwestycji. Jesteśmy przekonani, że usługi finansowe są jednym z takich obszarów popytu", powiedział Jarkko Virtanen, dyrektor ds. inwestycji w 3i Finland Oy. "Dzięki głęboko zaangażowanemu zespołowi kierowniczemu i silnym wspólnikom-założycielom, Meridea znajduje się na najlepszej drodze do odniesienia sukcesu".
"Nasi klienci coraz częściej oczekują przenikliwości i umiejętności technologicznych, koniecznych do spełnienia obietnic przedstawianych w reklamach. Klienci zajmujący się usługami finansowymi poszukują niezawodnych i tanich sposobów oferowania swym klientom usług w każdym miejscu i czasie", powiedział David Milner, członek zarządu Accenture, odpowiedzialny za usługi finansowe w Europie Północnej. "Meridea będzie najmłodszą organizacją w sieci Accenture, oferującą najnowsze technologie, spełniające wymagania firm z całego świata."
"Z punktu widzenia Sampo i innych firm z sektora finansów, rozwijanie nowej generacji oprogramowania usługowego będzie miało podstawowe znaczenie dla przyszłych rynków. Założyciele, a zarazem udziałowcy Meridea, dysponują doświadczeniem potrzebnym do prowadzenia takich prac, co stanowi gwarancję uzyskania doskonałych wyników przy efektywnym wykorzystaniu nakładów finansowych. W Sampo szacujemy, że pochodzące z Meridea oprogramowanie, o którym tu mówimy, będzie o niemal pięćdziesiąt procent tańsze niż gdybyśmy mieli je opracować samodzielnie. Oprócz tego zaawansowane rozwiązania, powstające w Meridea, umożliwią wprowadzenie nowych, innowacyjnych, bezprzewodowych usług finansowych i otworzą przed Sampo nowe, potencjalne źródła dochodów", powiedział Peter Johansson, dyrektor naczelny Sampo.
"Strategia Meridea polega na wykorzystaniu otwartych standardów do budowy aplikacji służących do transakcji bezprzewodowych. Wielki nacisk kładzie się też na łatwość obsługi i zapewnienie dostępu do wielu kanałów łączności. W sumie jest to całkowicie zgodne z poglądami Nokia na to, jakie czynniki zadecydują o sukcesie usług świadczonych w sieciach komórkowych. Cieszymy się, że dysponujemy platformą Series 60, będącą interfejsem użytkownika, i telefonem komórkowym Nokia 7650, dzięki czemu jako pierwsi wykorzystamy rozwiązania opracowane przez Meridea. Propozycje Meridea mają wyjątkową wartość dla banków i instytucji finansowych i jesteśmy pewni, że przed produktami Meridea otwierają się znakomite perspektywy rynkowe", powiedział Sari Baldauf, prezes Nokia Networks.
Jak wynika z badań rynkowych przeprowadzonych przez Kudos Research Ltd w maju 2001 r., elektroniczne usługi bankowe będą w przyszłości coraz bardziej różnorodne i efektywne. To z kolei zmusza instytucje finansowe do zwiększania wydatków na rozwiązania typu "on-line banking" (bankowość on-line).
"W porównaniu z tradycyjnymi sposobami tworzenia usług, koncepcja Meridea oferuje instytucjom finansowym tańszą i mniej ryzykowną drogę rozwoju. Jej celem jest przyspieszenie wprowadzania nowych usług na rynek", powiedział Esa Tihilä, dyrektor naczelny Meridea.
Do końca roku 2002 Meridea będzie zatrudniać w Finlandii ponad sto osób. Produkty i rozwiązania spółki trafią na rynek światowy już od początku prowadzenia przez nią działalności.