Huawei Polska bardzo ostro o nowej ustawie o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa

Newsy
Żródło: CyberDefence24.pl
Opinie: 0
Huawei Polska bardzo ostro o nowej ustawie o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa

Huawei Polska w serwisie CyberDefence24.pl ostro krytykuje najnowszy projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.

„To ewidentna dyskryminacja, naruszającą międzynarodowe umowy handlowe i regulacje dotyczące swobody prowadzenia działalności gospodarczej, skopiowana z poprzedniej wersji ustawy” – skomentował dla CyberDefence24.pl nowelizację ustawy o KSC Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska. 

Przedstawiciel chińskiego giganta wskazuje: „W zaprezentowanej ostatnio formie, mimo rozbudowania niektórych aspektów definiowania dostawcy wysokiego ryzyka, w praktyce nie zaszły żadne istotne zmiany w stosunku do poprzedniej wersji dokumentu”. Z perspektywy koncernu jest to „deprymujące” i „zupełnie niezrozumiałe”. W związku z tym firma podtrzymuje wszystkie swoje uwagi, które zaprezentowała na poprzednich etapach.

"Ochrona cyberprzestrzeni jest pochodną przestrzegania wymogów technicznych i przepisów prawnych, a nie uznaniowych kryteriów politycznych, które proponuje ustawodawca. Dlatego zaprezentowane w obecnej formie przepisy nie mają nic wspólnego z podniesieniem poziomu cyberbezpieczeństwa." -  twierdzi Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska

Przedstawiciel Huawei Polska podkreśla, że utrzymanie przepisów w takiej formie nadal budzi poważne wątpliwości. „Utrzymany został uznaniowy charakter doboru dostawców. Co więcej, ustawa wskazuje na konieczność weryfikowania dostawców, ale nie mówi, jak certyfikować i jakich narzędzi należy użyć. Dodatkowo, ustawa skupia się na dostawcy, a nie na jego poszczególnych produktach, jak ma to miejsce w regulacjach przyjętych przez liczne kraje UE, m.in. Niemcy i Finlandię” – argumentuje Hordyński.

Jak twierdzi dyrektor, ujawniona treść nowelizacji ustawy o KSC jest dyskryminująca wobec Huawei, ponieważ – jak tłumaczy – „mimo że nie pada w niej nazwa firmy, nieobiektywne i nietransparentne kryteria skonstruowano tak, by tylko jeden spośród 3 dostawców sieci 4G i 5G w Polsce mógł wpaść do sita analiz”.

"To ewidentna dyskryminacja, naruszająca międzynarodowe umowy handlowe i regulacje dotyczące swobody prowadzenia działalności gospodarczej, skopiowana z poprzedniej wersji ustawy. A było sporo czasu, by zmodyfikować te zapisy w taki sposób, aby spełniały międzynarodowe standardy tworzenia prawa." - mówi Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska

"Projekt ustawy jest przykładem wprowadzania bezprecedensowych rozwiązań, które nie korespondują z prawem unijnym. Trudno jest wskazać reperkusje prawne tego podejścia. Jedno jest pewne, zapisy dyskryminujące pogorszą wizerunek Polski na arenie międzynarodowej, tak jak cieniem położyło się „lex anty-TVN”. Klimat inwestycyjny Polski stopniowo się ochładza." - zaznacza Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska

Czy tak skonstruowana przepisy oznaczają, że Huawei zostanie wykluczony z budowy 5G w naszym kraju? Na to pytanie przedstawiciel chińskiego giganta odpowiada: „każdy scenariusz jest możliwy, w zależności od potrzeb politycznych”.

Pełna treść artykułu jest na stronie cyberdefence24.pl

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: