Opis technologii EMS (Enhanced Messaging Service)

Newsy
Opinie: 51

Od czasu uruchomienia pierwszej sieci GSM minie niedługo 10 lat. Były to lata przełomowe jeśli chodzi o komunikację mobilną. Telefony komórkowe stały się dobrem powszechnym w większości krajów europejskich. Taką samą karierę jak GSM zrobiły też SMSy. Miliardy krótkich wiadomości tekstowych są dziś codziennie wysyłane na całym świecie. Służą zabawie, informacji czy reklamie i trudno znaleźć dziedzinę w której nie mogłyby być zastosowane. Są one także ważnym źródłem dochodów operatorów.
Jednakże 10 lat to w dzisiejszym, szybko mknącym do przodu świecie, bardzo długi okres. Choć GSM i SMSy przeżywają swój "złoty wiek", to coraz częściej zdajemy sobie sprawę z ich ograniczeń. Większość z nich ma wyeliminować UMTS. Jednak już dziś niektóre bardziej zaawansowane usługi mogą być wdrażane w środowisku GSM dając nam przedsmak możliwości sieci trzeciej generacji.

 

 

Taką usługą jest na przykład EMS (Enhanced Messaging Service), który ma zastąpić standard SMS, pozwalając na przesyłanie wiadomości zaopatrzonych w dźwięk i grafikę. Tchnie to trochę życia w "stary" SMS, lecz przesyłanie naprawdę multimedialnych wiadomości umożliwi dopiero standard MMS (w MMSie wiadomości będą kodowane w znanym z internetu standardzie MIME).

Właśnie niedawno na rynku pojawiły się pierwsze telefony wyposażone w obsługę standardu EMS. Pierwsze były Ericssony, ponieważ to właśnie ta firma była inicjatorem stworzenia nowego standardu. W jego tworzenie zaangażowali się producenci telefonów i infrastruktury sieciowej. Pozwoliło to na stworzenie jednego uniwersalnego standardu, zamiast wielu rozwijanych przez poszczególnych producentów rozwiązań przesyłania obrazków i dźwięków. Formalnie EMS został włączony do standardu SMS przez 3rd Generation Partnership Project (3GPP) i już niedługo wszystkie nowe na rynku telefony będą go obsługiwać. Sam standard dotyczy tylko samych telefonów, ponieważ wiadomości między nimi wymieniane są w formie tradycyjnych SMS\'ów. Nie wymaga on zatem inwestycji w infrastrukturę sieci, co jest korzystne dla operatorów.

Wiadomości EMS są również kompatybilne z SMSami. Jeśli prześlemy wiadomość EMS do kogoś, kogo telefon nie obsługuje go, będzie on mógł odczytać tekst zawarty w wiadomości, natomiast wszystkie pozostałe elementy zostaną pominięte. Jest to związane ze strukturą budowy SMSów jak i EMSów. Na początku wiadomości znajduje się nagłówek który zawiera takie informacje jak: nr telefonu nadawcy czy czas nadania. Właśnie po nagłówku w wiadomości SMS znajduje się obszar nazwany User Data Header, który w tradycyjnych SMSach nie jest wykorzystywany. W nim umieszczone zostają wszystkie dane dotyczące melodii, obrazków, animacji czy formatowania tekstu EMS, a dopiero za nimi w trzeciej części znajduje się tekst wiadomości. W telefonie bez EMS druga część wiadomości zostaje zignorowana.

Wiadomość EMS tworzy się tak samo jak SMS, tylko że w każdym momencie można do tekstu wstawić ikonę, animację lub dźwięk a tekst wiadomości może zostać sformatowany.
W ramach standardu wyróżnia się dwa rodzaje dźwięków: Sounds i Melodies. Sounds to 10 dźwięków które zostały fabrycznie włączone do standardu i są one zaimplementowane w każdym telefonie. Gdy załączymy taki dźwięk w wiadomości, to fizycznie nie zostanie on przesłany w całości. W wiadomości znajdzie się tylko oznaczenie, że telefon odbiorcy ma umieścić w tym miejscu konkretny dźwięk. Standaryzacja podstawowych dźwięków pozwala na bardziej ekonomiczne korzystanie z wiadomości, możliwe staje się włączenie do każdej wychodzącej wiadomości dźwięku bez obawy, że zapłacimy za to jak za 2, 3, 4 lub więcej SMSów. 10 Sounds to: Chimes - low, Chimes - high, Chords - low, Chords - high, Ding, TaDa, Clap, Drum, Notify i Fanfare. Jednakże melodie te mogą odrobinę różnić się od siebie w telefonach różnych producentów.

Melodies to dźwięki które przesyłane są w całości między telefonami. Mogą to być dźwięki fabrycznie zapisane w telefonie, odebrane wcześniej lub skomponowane przy użyciu kompozytora w telefonie. Są one zapisywane i w każdym czasie mogą być załączone do dowolnej wiadomości. Melodie mogą być tez zamawiane poprzez internet lub WAP i być w formie krótkiej wiadomości dostarczone do telefonu. Zapisana melodia może być wykorzystana jako dźwięk nadejścia połączenia lub wiadomości tekstowej.
Melodie są zakodowane w wiadomości w formacie iMelody stworzonym przez Infrared Data Association, a maksymalna wielkość każdej z nich to 128 bajtów.

 


Między telefonami można również wymieniać obrazki (Pictures) - czarno-białe ikony i loga oraz animacje (Animations) czyli sekwencje obrazów tworzące klipy. Obrazy i animacje są podobnie jak dźwięki magazynowane w telefonie i mogą być nie tylko przesyłane dalej ale użyte jako np. logo użytkownika.
Niektóre telefony, np. Ericssony, pozwalają na tworzenie przez użytkownika własnych obrazów w telefonie przy użyciu specjalnej funkcji.
Przesyłane obrazy nie mogą składać się z maksimum 1024 pikseli z 1 bitowym kodowaniem koloru (czarno-białe). Taki obrazek zajmuje również 128 bajtów. Obrazy mogą występować w różnych rozdzielczościach, tak jednak by nie przekroczyć dopuszczalnej wartości. Najczęściej występujące rozdzielczości to 16x16 i 32x32.
Animacje także występują w dwóch wersjach. Jedna to animacje zaimplementowane do standardu, które w całości nie są przesyłane między telefonami i teoretycznie mogą mieć nieograniczoną wielkość. Standard jednak ogranicza ją do 6 ramek po 32x32. Animacje tworzone przez użytkownika i normalnie przesyłane mogą mieć 4 ramki po 16x16 (znowu max. rozmiar to 128 bajtów).
Nowością w EMSach jest także możliwość formatowania tekstu. Pozwala to na całkiem nowe możliwości, szczególnie w połączeniu z obrazkami i muzyką. Obsługiwane tryby formatowania to: wyrównanie do lewej i prawej strony oraz centrowanie. Możliwe jest korzystnie z 3 wielkości używanych fontów oraz stosowanie pisma pogrubionego, pochyłego, podkreślonego i przekreślonego.
Opisane wyżej funkcje opierają się na wersji 4 standardu EMS, która obecnie jest stosowana w telefonach. Oczekuje się natomiast, że pod koniec tego roku, zostanie wypracowana 5 wersja tego standardu. W tej wersji spodziewane jest wprowadzenie dodatkowych standardów obrazów w 4 odcieniach szarości oraz w 64 pełnych kolorach.
EMS pozwala na tworzenie wiadomości, które oddziaływuja bardziej na ludzką wyobraźnię. Wiadomości zaopatrzone w muzykę oraz ikony i animacje są o wiele bardziej atrakcyjne od zwyczajnych SMSów. Zawarcie niektórych w melodii i animacji w standardzie EMS powoduje natomiast, że ich wysyłanie nie będzie dużo kosztowniejsze od wysyłki SMSów. EMS\'y miały zostać wdrożone w sieciach 3G. Problemy z UMTS\'em, opóźnienia w jego wprowadzeniu, brak odpowiednich terminali przyczyniły się do szybszej premiery tej technolgii , którą zaadaptowano do wykorzystania w sieciach 2G i 2.5G. Bez wątpienia jest jednak, że EMSy są technologią przejściową pomiędzy SMS\'em a pocztą elektroniczną (wysyłaną z urządzeń bezprzewodowych) i MMS\'ami.

Opinie:

Opinie archiwalne (51):

Komentuj

Komentarze / 51

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Fishes pisze: 2001-11-15 01:28
  ...niezly bajerek, ale sympatyczny.
  0
 • Users Avatars Mini
  tojad pisze: 2001-11-15 10:02
  ciekawe gdzie mozna znaleźc linki do tego cuda...
  0
 • Users Avatars Mini
  Ewandy pisze: 2001-11-15 10:04
  SMS standart to dlugo funkcjonuje bez nastepcy.Najwyzsza pora by rynek wprowadzil cos nowego.
  0
 • Users Avatars Mini
  gim pisze: 2001-11-15 11:51
  Super zawsze jakies urozmaicenie. Ale i tak nie moge sie doczekac kiedy bedzie mozna odbierac maile wraz z zalacznikami (np. zdjecia). A pozatym to wydaje mi sie ze producenci telefonow przedewszystkim powinni zadbac o to zeby telefony mialy wieksza pamiec na smsy. Korzystam z Siemensa C35i i szczerze mowiac szlak mnie trafia (pamiec 10 smsow na karcie SIM - sim+). Pozdrawiam gim
  0
 • Users Avatars Mini
  piasek pisze: 2001-11-15 12:53
  Ciekawe czy EMS mozna będzie wysłać z internetu
  0
 • Users Avatars Mini
  hubi pisze: 2001-11-15 21:23
  a mnie ciekawi ile bedzie kosztowalo wysylanie melodyjek i grafik, bo jesli to bedzie koszt 3 sms to bedzie drogo, ale co tu garac zobaczymy
  0
 • Users Avatars Mini
  jkac pisze: 2001-11-15 22:13
  pewnie juz niedlugo tak - jak tylko to sie rozpowszechni wsrod uzytkownikow. co do pamieci, to glupota, ze alcatel wycofal sie w modelu 511 z takiej pamieci jaka dysponowal 501 - to bylo naprawde wygodne. najlepsza rzecza jak komus nie starcza jest albo kupno drogiego telefonu albo POP - ponad 200 numerow telefonow i 30 smsow. Niby nieduza roznica, ale naprawde to duzo wygodniejsze, niz np ERA na abonamencik - 15 SMSow i 100 numerow. co by nie mowic to dwa razy mniej... :(
  0
 • Users Avatars Mini
  PlaYMode pisze: 2001-11-16 01:04
  No to już kolejny powiew świeżości od strony producentów, czy następnie będzie już UMTS, czy coś pośrodku jeszcze będzie?
  0
 • Users Avatars Mini
  kubel pisze: 2001-11-16 01:26
  to teraz prosze o opis mms i jakies porownania
  0
 • Users Avatars Mini
  Hermi pisze: 2001-11-16 12:55
  Wiadomości EMS są już dostępne! Zajrzyjcie na www.wapster.pl. Są tam tez inne bajery, jak np. SMS z polem nadawcy w formie tekstu.Pozdrawiam i polecam.
  0
 • Users Avatars Mini
  grzesio pisze: 2001-11-16 14:52
  fajna rzecz, ale niestety jeszcze malo kto posiada telefon z obsluga EMS, nie mowiac juz o MMS. A poza tym jakie sa koszty tej zabawy ???
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2001-11-17 20:34
  Calkiem to ciekawe, ale dziala tylko na telefonach z mozliwoscia wyswietlania wiadomosci graficznych, wiec ogranicza sie to tylko do NOKII! Nara!
  0
 • Users Avatars Mini
  PlaYMode pisze: 2001-11-19 21:20
  Qba: no właśnie to boli, tak samo jest np. z wysyłaniem przez net loga operatorów, to troche głupie, że nie wymyślono ogólnodostęonego standardu, tylko Nokia wymyśliła swój...
  0
 • Users Avatars Mini
  Ewandy pisze: 2001-11-21 14:16
  128 bajtow max. pojejmnosc do wyslania ? Czy ktos moze mi udzieli wiecej info. o predkosciach,wielkosciach pakietu dzwieku,obrazu. Czy to co przeczytalem 128 bajtow to rozmiar calego EMS czy tylko obrazu ?
  0
 • Users Avatars Mini
  pio_tr23 pisze: 2001-11-23 11:38
  Niezla zabawka:)I milo by bylo dostac wiadomosc z jakiejs okazji z muzyczka i zyczeniami;)
  0
 • Users Avatars Mini
  hubi pisze: 2001-11-24 16:46
  tyle ze to potrfa zanim wieksza czesc tel bedzie to miala ni i wlasnie ZA ILE?
  0
 • Users Avatars Mini
  markas pisze: 2001-11-25 02:34
  Ciekawe jak to się będzie miało w praktyce ??
  0
 • Users Avatars Mini
  muminek pisze: 2001-11-29 18:31
  Bardzo jest to wszystko ciekawe, ale już widzę miny ludzi którym przyjdzie zapłacić za wysłanie takiego EMS'a (bo np. wysyłali grafikę i dzwięk co zmieściło się w tylko np. 6 SMS'ach).
  0
 • Users Avatars Mini
  Kaeres pisze: 2001-11-30 13:22
  Jezeli ktos jest chetny tak jak ja do sprawdzenia tej technologii (EMS) to prosze sie ze mna skontaktowac bo sam jestem ciekaw. 502-325-457- Krystian.
  0
 • Users Avatars Mini
  zbooy pisze: 2001-11-30 18:12
  a czy bedzie mozna wyslac 'rozkaz' wlaczenia wibry jak ktos bedzie czytal tego EMS no w koncu enhanced ... ;-)
  0
 • Users Avatars Mini
  bob_gr pisze: 2001-12-01 18:05
  ciekawa usluga tylko telefonow na razie malo
  0
 • Users Avatars Mini
  markas pisze: 2001-12-03 01:15
  Czy ktoś słyszał coś na temat kosztów wysyłania takich EMS-ów, bo jeśli się okaże to drogi to lipa.
  0
 • Users Avatars Mini
  piecia pisze: 2001-12-05 13:51
  hmm, skads to znam. czy podobna historia nie zdazyla sie z przypadku gprs?
  0
 • Users Avatars Mini
  xemi pisze: 2001-12-05 16:55
  thx za text:)))
  0
 • Users Avatars Mini
  peka pisze: 2001-12-14 16:14
  napewno mi się przyda, tylko kiedy to nastąpi, nie wiem
  0
 • Users Avatars Mini
  romanek pisze: 2001-12-14 22:26
  symparyczny bajerek, nawet obleci!
  0
 • Users Avatars Mini
  gmazur pisze: 2001-12-21 01:32
  kamillo16: zebys Ty mial chciaz 1% (chcialbym napisac 1promil, ale nie wiem czy zrozumiesz) wiedzy co Karol Żwiruk to byś nie pisał takich kretyńskich komentarzy do telefonow.
  0
 • Users Avatars Mini
  przemeklep pisze: 2002-01-14 20:50
  jeszcze żeby 1 EMS kosztował tyle co SMS to by było the best
  0
 • Users Avatars Mini
  boni007 pisze: 2002-01-24 17:30
  Ja tam czekam na mozeliwosc wysylania EMSow z sieci....
  0
 • Users Avatars Mini
  sharkeys pisze: 2002-01-30 19:18
  Fajne, fajne, ale zobaczymy co z tego wyjdzie...
  0
 • Users Avatars Mini
  pisze: 2002-02-03 22:50
  A czy jaks siec juz to testuje?
  0
 • Users Avatars Mini
  milmedyk pisze: 2002-02-04 19:45
  Według mnie: super, tylko, czy ceny też przypadkiem nie będą super wysokie!
  0
 • Users Avatars Mini
  p54321 pisze: 2002-02-05 14:47
  ciekawe sprawa, wprawdzie duzo to nie zmieni ale zawsz to jakies urozmaicenie w porownaniu do zwyklych sms'ow.
  0
 • Users Avatars Mini
  Generic pisze: 2002-02-09 16:05
  telefonow nieduzo bo z 5 pewnie... :eryki-520 t29 i jakis tam jescze i alcatele 511 i 311 i ktos tam napisam ze to bedzie tylko dla niki... jest glupszy niz sie spodziewac mozna bylo
  0
 • Users Avatars Mini
  kbk pisze: 2002-02-09 20:37
  ems to swietna sprawa, szkoda ze wciaz tak malo teli go obsluguje
  0
 • Users Avatars Mini
  mr.bond pisze: 2002-02-27 14:55
  EMS, MMS, SMS - to sie dopiero SPAM zacznie. Juz na ICQ trzeba sie ukrywac, zeby jakies panny nie wysylaly informacji o checi pokazania.
  0
 • Users Avatars Mini
  kkrzysiekk pisze: 2002-03-13 01:01
  zajebista sprawa ten system ems - szkoda ze m35 go nie obsluguje :))))
  0
 • Users Avatars Mini
  dwx pisze: 2002-07-25 17:04
  Może to i bedzie działać w innych telefonach (czyli nie obsługujących EMS), ale wolałbym sie przekonać i sprawdzić czy faktycznie dochodzą do celu.
  0
 • Users Avatars Mini
  Mungo pisze: 2002-11-21 21:34
  W moim fonie (c45) trzeba zmienić soft na nowszy, żeby mieć EMS
  0
 • Users Avatars Mini
  sowa pisze: 2003-01-04 04:27
  mialam przez pol roku c45 z emsem....i pozniej m50 tez z ta funkcja....i przez 9 mcy nie zdarzylo mi sie z niej skorzystac!!!...dla mnie bez sensu:)
  0
 • Users Avatars Mini
  sowa pisze: 2003-01-04 04:29
  ...poza tym nigdzie nie znalazlam informacji ile taka przyjemnosc kosztuje....a skoro plus sprzedawal telefony z emsami....to wypadaloby zeby cos na ich temat wspomnial:)
  0
 • Users Avatars Mini
  sowa pisze: 2003-01-05 16:35
  wujek...a ktory op jest taki szczodry???
  0
 • Users Avatars Mini
  Jack the Ripper pisze: 2003-01-27 13:03
  koszt ems-a jest uzależniony od jego wielkośći i to prawda, że prosta grafika kosztuje tyle co zwykły sms a przy większym obrazku i dodatkowo dźwięku może to kosztować nawet jak kilkanaście sms-ów
  0
 • Users Avatars Mini
  parys pisze: 2003-01-28 17:20
  Nstandard ems nie bedzie mial czsu na upowszechnienie wszak sa juz mmsy
  0
 • Users Avatars Mini
  rodrzer_przemysl pisze: 2003-02-01 19:39
  niby cos nowego ale nie dokonca, a do tego jeszcze kazdy z producentow ma swoje inwidualne ustawienia i komunikacja moze odbywac sie tylko miedzy tymia samymi markami telefonow
  0
 • Users Avatars Mini
  Tribal pisze: 2003-02-03 11:19
  to juz od dawnaw siemensach bylo! i nie byl to ems tylko zykly sms z obrazkiem! nawet c35 to mial! a co do mms to faktycznie szybko weszly i to sie nie rozwinelo!!!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  nr124 pisze: 2003-03-01 16:57
  niepotrzebne ale może być
  0
 • Users Avatars Mini
  borysj pisze: 2003-03-12 20:56
  niepotrzebne mi to tez ale moze byc, a co tam ?
  0
 • Users Avatars Mini
  Kenner pisze: 2003-06-04 02:22
  Technologia ta zawita(la) do nas na krotko. Kolejnym standardem sa MMSy,ktore powoli zdobywaja coraz to wieksza popularnosc. Jedynie koszta wyslania ich sa na zien dzisiejszy zbyt wysokie
  0
 • Users Avatars Mini
  szymon_ pisze: 2003-06-04 23:29
  NOKIA nigdy nie wpsierala tego standartu, nokia posiada wlasny sntadart przesylania wiadomosci obrazkowych....
  0
 • Users Avatars Mini
  mooby pisze: 2004-08-05 13:08
  nie korzystam z tego nic a nic :
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: