Do naszych testów trafił router 3G irlandzkiej firmy Option. Urządzenie GlobeSurfer III, co może być ważne dla niektórych potencjalnych nabywców, jest produkowane w Irlandii, a nie w Chinach – przynajmniej tak jest napisane na obudowie. Router ma doskonały wygląd, a jego dodatkową zaletą są niewielkie wymiary – może się zmieścić bez problemu jako dodatkowe akcesorium do laptopa nawet w niewielkiej teczce. Szkoda tylko, że Option dodaje do niego naprawdę ogromną ładowarkę – to spora wada, szczególnie przy tak małych wymiarach i wadze samego urządzenia. Router zabiera niewiele miejsca na biurku, ale oczywiście może stać np. przy oknie, gdzie teoretycznie będzie miał dostęp do silniejszego sygnału sieci GSM. Dowolna lokalizacja jest możliwa dzięki temu, że GlobeSurfer ma wbudowany moduł WLAN w standardzie 802.11b/g, więc nie jesteśmy zmuszeni do podłączania komputerów kablami sieciowymi. Dla przeciwników rozwiązań WiFi, w Option zainstalowano dwa porty Ethernet 10/100Mbps.
Dane techniczne
Modem GSM/3G w GlobeSurfer III ma najlepsze, dostępnie obecnie parametry techniczne – maksymalna prędkość pobierania danych to 7.2 Mbits, a uplink to aż 5.7 Mbit/s. Option działa we wszystkich najpopularniejszych zakresach GSM i UMTS - WCDMA 850/900/1900/2100 i GSM 850/900/1900/2100. To istotne, szczególnie dla osób dużo podróżujących po świecie.
Łącza
Jak już wspomnieliśmy Option ma dwa porty Ethernet, jest także łącze USB (dyski/drukarka), łącze telefoniczne do podłączenia telefonu stacjonarnego oraz łącze do ładowarki. Z przodu obudowy zainstalowano prosty, ale kolorowy wyświetlacz oraz tylko dwa przyciski. Prawy służy do aktywacji ekranu, włączania routera oraz łączenia się z Internetem (gdy w menu zaznaczymy opcję ręcznego łączenia się). Lewy to przycisk przełączania prostego menu ekranowego – oprócz nazwy operatora karty SIM na ekranie możemy odczytać SMS-y, zobaczyć jakie komputery są podłączone do routera, zobaczyć numer osoby dzwoniącej lub sprawdzić, jakie urządzenia USB mamy podłączone.
Konfiguracja
Aby „wystartować” GlobeSurfer III należy włożyć do niego kartę SIM oraz połączyć się z „otwartą” siecią WLAN z SSID GlobeSurfer. Po zalogowaniu się do administratora będziemy mogli skorzystać z konfiguracyjnego „wizarda”, który umożliwi nam zabezpieczenie sieci WLAN. Router niestety sam nie konfiguruje nam połączenia WAN GSM i sami musimy wprowadzić hasło dostępowe i login do APN-u operatora. Lepszym rozwiązaniem byłoby automatyczne dobieranie tych parametrów do karty SIM.
Panel administracyjny
Administrator działa w dwóch wersjach – zaawansowanej i prostej. W opcji prostej mamy dostęp wyłącznie do szybkiego setupu, ustawień telefonu (gdy podłączymy do routera słuchawkę) oraz do usługi SMS.
W panelu zawansowanym znajdziemy dostęp do pełnej konfiguracji routera – jest to prawdziwy ogrom funkcji. Między innymi możemy tam:
sprawdzić jakość sygnału sieci GSM
obejrzeć mapę urządzeń dołączonych do routera (graficzny schemat powiązań)
ustawić rodzaj kodowania sieci WLAN
ustawić poziom zabezpieczeń firewall
sprawdzić poziom parametru load (obciążenia ruchem)
ustawić parametry działania zewnętrznego ekranu modemu
zarządzać użytkownikami i grupami użytkowników urządzenia
monitorować ilość przesłanych danych (co jest szczególnie ważne np. w roamingu)
zezwolić na zdalne zarządzanie urządzeniem (wybór portu)
ustawić opcje standardu Universal Plug & Play
ustalić specyficzne zasady routingu
zablokować wybrane porty (usługi)
ustawić filtrowanie po adresach MAC
z pozycji administratora możemy także dokonać uaktualnienia oprogramowania
w menu administracyjnym możemy również ustawić tryb łączenia routera z siecią GSM, do dyspozycji są trzy opcje – ręczne łączenie przyciskiem na obudowie lub z pozycji menu, stałe połączenie z siecią lub łączenie się w przypadku wykrycia takiej potrzeby ze strony podłączonego komputera
W administratorze znajdziemy także zakładki dotyczące monitoringu działania modułów: np. GSM lub WLAN.
Testy prędkości
W czasie testów prędkości niestety nie zbliżyliśmy się do maksymalnej prędkości 7.2 Mbit/s. Router badany w dwóch miejscach w Warszawie (Bielany i Wola) osiągał prędkości od 500 kbps od ponad 2 Mbps. Prędkość wahała się często nawet w tej samej lokalizacji bez zmiany pozycji routera. Wynika to jednak z tego, że sieć Ery często wymusza zmianę standardu HSDPA na UMTS. Powód tych przełączeń nie jest znany, nie jest bowiem prawdopodobne, aby obie lokalizacje były na granicy tzw. komórek. Uzyskiwane prędkości były wystarczające do korzystania z Internetu, a także do korzystania z multimedialnego kontentu.
Rzeczywiste doświadczenia z routerem
Wadą routera, choć niezbyt ważną, jest wolne „wstawanie” – Option uruchamia się mniej więcej tak „szybko” jak komórki z Windowsem i Symbianem. Większą wadą było to, że przy testach z kartą Ery niezależnie od lokalizacji nie działało połączenie POP3 z serwerami GMAIL oraz nie działało Gadu-Gadu. Bez problemu działał natomiast GTALK. To świadczy niestety o tym, że w niektórych przypadkach połączenie mobilne nie zastąpi w pełni łącza stacjonarnego.
Testy streamingu dźwięku z serwerami BBC (Player) wypadły znakomicie. Testy wideo z serwerami gazeta.pl również udowodniły, że na łączu mobilnym bez problemu możemy oglądać multimedia.
W testach dostrzegliśmy także problem ze współpracą z dyskiem USB – dysk był widoczny w menu routera, ale nie było do niego dostępu w otoczeniu sieciowym komputera. To może być jednak problem po stronie użytkownika, czyli nasza nieznajomość niuansów w konfiguracji Windows XP. Dodatkowo router sygnalizował, że przy bieżącym formacie dysku (NTFS) dane będzie można tylko z niego odczytywać.
Sprawdziliśmy też działanie routera ze zwykłym telefonem DECT – konfiguracja ta funkcjonowałą znakomicie – na ekranie routera działa nawet identyfikacja numeru osoby dzwoniącej. Rozmowy było można wykonywać i odbierać. Z administratora możemy wysyłać także SMS-y.
Należy podkreślić, że wielką zaletą Optiona jest bardzo rozbudowane menu konfiguracyjne – pozwala ono zaawansowanym użytkownikom na pełną konfigurację urządzenia w zależności od ich dużo większych od średniej wymagań. Menu udowadnia, że Option jest zaawansowanym i dojrzałym produktem.
option6.jpg
Podsumowanie
Option GlobeSurfer III to urządzenie, które na pewno można polecić firmom SOHO, które chcą mieć backup stałego łącza w firmie. Przy awarii ADSL przełączenie się na nową sieć WLAN będzie trwało minutę i nadal będziemy mogli pobierać pocztę i sprawdzać np. witrynę z zamówieniami internetowego sklepu. Router też na pewno przyda się w domkach letniskowych, gdy parę osób chce jednocześnie korzystać z dostępu do Internetu w weekendy lub w czasie dłuższych pobytów. Firmy eventowe również mogą zakupić Optiona, aby zapewnić Internet na piknikach lub imprezach integracyjnych. Jak zwykle wadą urządzenia jest jego cena – około 1100 zł to spora bariera dla większości klientów indywidualnych, którzy lubią gadżety i chcieliby się po prostu pobawić konfiguracją GlobeSurfer III w domu. W Polsce dystrybucją sprzętu zajmuje się firma wel.com.